PDA

View Full Version : Kritika Astrologije

Apemant
21-02-11, 22:42
Uvijek me zanimalo jedno pitanje.

Pristupaju li ljudi horoskopima, natalnim kartama (i općenito astrologiji)... čisto ono, kao *zabavi* (razbibrigi) - što posve OK ako se mene pita, zabava k'o i svaka druga, tipa bela, šah, forumi, igre na kompu, drkanje, trčanje, rolanje - ili ima onih koji *najozbiljnije* vjeruju da položaj planeta u trenutku rođenja ima blage veze s nečijim karakterom :misli: ili nečijom budućnošću :zvrko:

Da vas čujem. BTW, ako ima netko iz ove druge grupe, be afraid, be very afraid. :saevilw: Dobro razmislite prije nego se javite.... :zubo: :rofl:

scarletlemur
22-02-11, 16:15
super mi ova tvoja tema...nedavno sam se i ja pitala isto...da pitala...iz zajebancije tarot konzultirala...ne znam jel bilo slučajno, al ostvarilo se ono kaj su rekli...jebeno precizno(excuse my french)
e sad...jab volila da ima neko dovoljno upućen...pa da nam svima razjasni...tisućljetna proricanja...i tehnike, njihovu vjerodostojnost...praktički nepromjenjivost kroz stoljeća...neizčezljivost dakle.
i te natalne karte...čitav jedan svemir slučajnosti...nekako mi još najprihvatljivije zvuči. zapravo se "proricanje" temelji na istim iskustvenim obrascima prošlosti...otprilike na način kojim vakula modernije nešto...i bez konzultiranja jupitera u vagi u 11 kući :rolleyes:...užurbano prognozira 6 dana predstojeće hladnjikavosti nestabilnog vremena.

kajs ti apemant u oroskopu? nekak si mi...djevično analitičan:zubo:...i još kažu da su ...zemljani znakovi senzualni nekako. mmmm...sad mi se još više sviđaš http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/d025.gif

ema007
22-02-11, 16:24
Ak Apemant nije ovan (ili neki vatreni znak) u oroskopu onda znam da ništa ne znam o oroskopima

vixen27
22-02-11, 16:28
Pristupaju li ljudi horoskopima, natalnim kartama, gatanju iz čaja, dlana, taloga kave... itd

Samo da skrenem pozornost.
Ovo je pdf "Astrologija", kao što si i sam nazvao ovu novopokrenutu temu : "Kritika astrologije", stoga, lijepo molim toga se i držati. U skladu s tim, boldano, nema veze s astrologijom.
Nadalje, obzirom na pokrenutu temu, trebao bi biti precizniji. Dakle, ako si temu nazvao "Kritika astrologije", onda iznesi i neku konkretnu kritiku o astrologiji, a ne da pobrkaš sve lončiće i ideš govoriti o kritici, a tražiš odgovore općenito o ljudskim uvjerenjima. Ponavljam, ovo je astrologija, ne tarot i sl, ovdje nema gatanja nikome niti je to smisao cijele astrologije. Ubuduće će se takvi postovi brisati.

scarletlemur
22-02-11, 16:30
jel istina da su vatreni...vatreni i u seksu...adrenalinska čudovišta koja čak i ne prate nogomet. malo je ovnovski uporan, a?

vixen27
22-02-11, 16:35
Kak bi se reklo: "Sitan, al dinamitan" :zubo:

Sex je domena u astrologiji koju opisuje 8. polje, škorpion te njegovi vladari (pluton i mars) - dakle zapravo vodeni znak, a ne vatreni. Ali, mars je isto tako i vladar ovna, samo što manifestacija marsa nije jednaka u škorpionu (jača sexualna nabijenost) i ovnu (akcija, borba itd). Tako da, vatreni imaju više energije na kraće "staze" (kad govorimo o sexu), ali nemaju tu izdržljivost svojstvenu znaku koji je "car sexa".

Ovo naravno govorim općenito, jer kod svakog pojedinca je natal drugačiji.

enky
22-02-11, 16:37
Samo da skrenem pozornost.
Ovo je pdf "Astrologija", kao što si i sam nazvao ovu novopokrenutu temu : "Kritika astrologije", stoga, lijepo molim toga se i držati. U skladu s tim, boldano, nema veze s astrologijom.

Eh, pa da onda i ja skrenem pozornost na nešto.
Apemant je temu nazvao vrlo simpatično, no ja sam promijenila naziv u "kritika astrologije", jer je evidentno kako će se tema time baviti.

vixen27
22-02-11, 16:39
Eh, pa da onda i ja skrenem pozornost na nešto.
Apemant je temu nazvao vrlo simpatično, no ja sam promijenila naziv u "kritika astrologije", jer je evidentno kako će se tema time baviti.

Sve pet, samo nek se sadržajima postova zadrži u sferi astrologije a ne da povlači ekvivalencu između potpuno nesrodnih područja. :D

scarletlemur
22-02-11, 16:40
ariana...možda je naslov teme...uskospecificiran...ali neloše je temu proširit na sve...tehnike "proricanja"(ajmo to tako reć) povijesno gledano...neke su napuštene, haruspicija naprimjer primjera...jer je efekt koncentracije proricatelja kristalomantijom omogućen. nadalje...koliko je meni poznatio...fizionomija i frenologija...nekako nisu danas zastupljene...za razliku od hiromantije, i chinga...tarota, horoskopa.

mene fasciniraju nostradamusovi almanasi, omamljena pitija, proročišta u olimpiji i dodoni....sve one nedvosmislene predskazujućosti...toliko precizne da bi bilo nepravedno ih zanemarivati. tak sam ja nekak shvatila...da tome ova tema služi

edit: krivo sam shvatila. sorkać

vixen27
22-02-11, 16:47
ariana...možda je naslov teme...uskospecificiran...ali neloše je temu proširit na sve...tehnike "proricanja"(ajmo to tako reć) povijesno gledano...neke su napuštene, haruspicija naprimjer primjera...jer je efekt koncentracije proricatelja kristalomantijom omogućen. nadalje...koliko je meni poznatio...fizionomija i frenologija...nekako nisu danas zastupljene...za razliku od hiromantije, i chinga...tarota, horoskopa.

mene fasciniraju nostradamusovi almanasi, omamljena pitija, proročišta u olimpiji i dodoni....sve one nedvosmislene predskazujućosti...toliko precizne da bi bilo nepravedno ih zanemarivati. tak sam ja nekak shvatila...da tome ova tema služi

edit: krivo sam shvatila. sorkać

Ma sve ok, tako i tako, tek se zagrijavamo. :)

Razlog zbog kojeg sam naglasila baš koncept astrologije, jest što ovo ostalo spada pod "Magiju i mistiku", dakle posve odvojeno područje koje ima svoje teme. Ja sam astrolog, al ne bavim se tarotom, I-chingom itd... Nema smisla da se sva alternativa međusobno ispreplete. :)

vixen27
22-02-11, 17:00
i te natalne karte...čitav jedan svemir slučajnosti...nekako mi još najprihvatljivije zvuči. zapravo se "proricanje" temelji na istim iskustvenim obrascima prošlosti...otprilike na način kojim vakula modernije nešto...i bez konzultiranja jupitera u vagi u 11 kući :rolleyes:...užurbano prognozira 6 dana predstojeće hladnjikavosti nestabilnog vremena.

Točno to. Astrologija je nastala tisućljetnim proučavanjem utjecaja planetarnih pozicija i konstelacija na čovjeka. I kao takva je iskustvena. Tako da je svaki npr. aspekt provjeren tko zna koliko stotina puta prije nego je izrečen i uvršten u današnju modernu astrologiju. Ono što astrologija ima jesu matematičke zakonitosti, orbise stupnjeva, kombinatoriku, ali u kombinaciji sa ogromnim znanjem. :)

Apemant
22-02-11, 17:03
super mi ova tvoja tema...nedavno sam se i ja pitala isto...da pitala...iz zajebancije tarot konzultirala...ne znam jel bilo slučajno, al ostvarilo se ono kaj su rekli...jebeno precizno(excuse my french)

Jesi li čula za Forerov efekt? :zubo:

Jedan čiko je zatražio od studenata točan dan rođenja, pa svima izradio kao astrološki profil i sutra podijelio studentima. A onda tražio od njih da procjene 'postotak poklapanja' (koliko je 'pogodio' njihov karakter, kako ga oni sami vide). Procjene su se kretale okolo brojke 90%... no međutim, ispostavilo da je čiko svim studentima dao *jedan te isti profil* (od riječi to riječi identičan). :zubo:

Tako da, bilo bi uputno da navedeš te 'preciznosti' koje su se ostvarile... :zubo:

(osim ako nisu super turbo indiskretne LOL).

kajs ti apemant u oroskopu? nekak si mi...djevično analitičan:zubo:...i još kažu da su ...zemljani znakovi senzualni nekako.

Znači, za tebe sam djevica, za emu ovan. Hmmm obje ste imale 8.33% šanse da pogodite :rofl: a vjerojatnost da će bar jedna pogoditi je samim time iznosila ... 15.97%. :kava: Pa da, zapravo nije ni čudno da ste obje promašile. :rofl:

Premda ne bi bilo baš toliko čudno ni da ste pogodile. To je mnogo veća vjerojatnost nego dobiti na lotu, recimo. :rofl:

Sve pet, samo nek se sadržajima postova zadrži u sferi astrologije a ne da povlači ekvivalencu između potpuno nesrodnih područja. :D

Errr, sve skupa ulazi u ono što se u najširem smislu riječi može nazvati... 'praznovjerje'. :zubo: :rofl:

No dobro, ograničit ću se na ovaj konkretni vid praznovjerja, tj. neću uvoditi ostale vrste praznovjerja u priču... :angeleye: ono sam ionako napisao samo zato da uvodni post bude dovoljno 'juicy'. :saevilw:

BTW, kako to da su žene generalno sklonije vjerovanju u astrologiju, od muškaraca? Ima li neka fancy teorija o tome, ili to zapravo uopće nije ni istina, nego se samo meni tako čini? :misli:

ema007
22-02-11, 17:08
Apemant pa sjetila sam se, ti si nesretni "magarac" u horoskopu :rofl:

scarletlemur
22-02-11, 17:10
Jesi li čula za Forerov efekt? :zubo:

znala sam da ćeš to potegnuti. zato su moja pitanja bivala tim općenitija...što sam konkretniji "odgovor" iščekivala(o nekoj univerzalnoj primjenjivosti na druge doiste nema smisla besjediti)
ustvari...nisam doživjela taj tarot kao proroštvo...više kao pomoć u odluci. vlastitoj. u pokretanju cijelog jednog niza međudjelovanja njutnovosti.
detalji su vrlovrlo intimne prirode ter ih ne bi iznosila...al da nisam poslušala štom tarot reko...ionak neb imala o čem pričat:zubo:(ovak...ima se materijala...al za odabranu publiku)

vixen27
22-02-11, 17:12
Errr, sve skupa ulazi u ono što se u najširem smislu riječi može nazvati... 'praznovjerje'. :zubo: :rofl:

No dobro, ograničit ću se na ovaj konkretni vid praznovjerja, tj. neću uvoditi ostale vrste praznovjerja u priču... :angeleye: ono sam ionako napisao samo zato da uvodni post bude dovoljno 'juicy'. :saevilw:

BTW, kako to da su žene generalno sklonije vjerovanju u astrologiju, od muškaraca? Ima li neka fancy teorija o tome, ili to zapravo uopće nije ni istina, nego se samo meni tako čini? :misli:

Najpoznatiji astrolozi na svijetu, upravo su muškarci.

Nadalje, ovo nije topic ni o praznovjerjima i stoga ovdje nećeš spamati "juicy" ili ne. Ako se želiš baviti praznovjerjima, otvori zasebnu temu na prikladnom pdf-u. Ovdje to neće ići. Inače, samo konstruktivne i konkretne opaske dolaze u obzir, što znači da područje o kojem govoriš, u ovom slučaju astrologija, moraš i poznavati ili imati konkretnih iskustava sa istom (tu se spadaju članci po netu niti dnevni horoskopi iz novina...), te tek onda doći do adekvatnih zaključaka. Ostalo je naklapanje i spam.

y
22-02-11, 17:16
Čitam te, čitam Apemante... pa pomislim - nisi li ti možda astrologofob? ccc :rofl:

Apemant
22-02-11, 17:27
znala sam da ćeš to potegnuti. zato su moja pitanja bivala tim općenitija...što sam konkretniji "odgovor" iščekivala(o nekoj univerzalnoj primjenjivosti na druge doiste nema smisla besjediti)
ustvari...nisam doživjela taj tarot kao proroštvo...više kao pomoć u odluci. vlastitoj. u pokretanju cijelog jednog niza međudjelovanja njutnovosti.
detalji su vrlovrlo intimne prirode ter ih ne bi iznosila...al da nisam poslušala štom tarot reko...ionak neb imala o čem pričat:zubo:(ovak...ima se materijala...al za odabranu publiku)

Dakle, to gatanje si de facto shvatila kao fancy oblik psihološkog savjetovanja. Hmmm, ima čak nekog smisla... ako ideš na 'psihološko savjetovanje' - onda se nekako stavljaš 'u ruke' nekakvim tamo pametnjakovićima :scared: - što se ni meni ni malo ne sviđa - a ako te pametnjakoviće zamijeniš s drugim pametnjakovićima (ali čija pamet se krije u nečemu 'ne-osobnom' poput utjecaja zvijezda itd.), onda je to valjda za neke tipove psihološkog profila 'lakše' za 'svariti'.

Pa čak i meni bi bilo lakše, da ne postoji taj zajeb - ne mogu tek tako povjerovati u očito praznovjerje LOL.

musa
22-02-11, 17:32
za mene je neumjesno kod horoskopa: da na Zemlji ima cca 6 milijardi stanovnika koje kada podijelimo na 12 horoskopskih znakova dodjemo do porazavjuce nelogicnog rezultata da pola milijarde ljudi imaju istu sudbinu !!?

Apemant
22-02-11, 17:35
Najpoznatiji astrolozi na svijetu, upravo su muškarci.

Muškarci generalno imaju taj 'knack' za bavljenje profitabilnim zanimanjima. :rofl:

Pitanje se odnosilo na one koji *vjeruju* u astrologiju, a ne samo na one koji su nekakvi hmm autoriteti na tom polju.

Nadalje, ovo nije topic ni o praznovjerjima i stoga ovdje nećeš spamati "juicy" ili ne.

Čekaj, kako to misliš? Pa ovo je moj topic :yeehaw: na njemu ja određujem što je spamanje, a što nije - uz, naravno, sveprisutnu enkicu the vlasnicu foruma. Osim ako hoćeš reći da si ti suvlasnik ovog foruma? :faint2:

Enivej: ovo je dakle topic na kojem ćete vi mene bezuspješno uvjeravati da nije riječ o praznovjeru, dok vam ne dosadi. :rofl:

u ovom slučaju astrologija, moraš i poznavati ili imati konkretnih iskustava sa istom (tu se spadaju članci po netu niti dnevni horoskopi iz novina...), te tek onda doći do adekvatnih zaključaka. Ostalo je naklapanje i spam.

Ne, nije. Ne moram ja poznavati nikakvu magiju i slično, da bih iz poznavanja fizike znao da je nemoguće pogledom savijati čelične šipke. Isto tako mi nije potrebno poznavanje internih detalja astrologije (matematika izrade karata, metafizička 'objašnjenja' po kojima astrologija ima veze s vezom) - da bih je mogao s aspekta prirodnih znanosti smatrati praznovjerjem i argumentirati zašto to mislim. Da ponovim: ukoliko nisi suvlasnik foruma, jedino enky mi može zabraniti da točno na ovom PDF-u kritiziram astrologiju. Uostalom, ako ona smatra da je neki drugi podforum prikladniji za to, nemam ništa protiv da ga premjesti. I'm not unreasonable.

ema007
22-02-11, 17:48
Astrologija mi je odlična za procjenu karaktera, vrlina i mana, da ukaže na područja gdje smo slabi a gdje jaki, sklonosti prema nečemu ali kad je u pitanju predskazivanje budućnosti tu je točna kao i naša željeznica, djeluje jedino kao placebo efekt

Apemant
22-02-11, 17:54
Astrologija mi je odlična za procjenu karaktera, vrlina i mana, da ukaže na područja gdje smo slabi a gdje jaki, sklonosti prema nečemu

No, a kako dolaziš do ideje da astrologija može služiti procjeni ovog gore što si nabrojala? :love:

Bi li mogla identificirati točku u vremenu kad ti je prvi put ta hmm neobična ideja pala na pamet? Ili ako ne to - bi li mogla mentalno 'zahvatiti', kompletni 'temelj' vjerovanja da astrologija ima ikakve veze s nečijim karakterom, vrlinama i manama?

Zvuči li ti zaista 'suvislo' teza da karakter, vrline i mane, na neki način ovise o položaju planeta u Sunčevom sustavu? Ili pak, ako ne ovise, onda da je taj položaj planeta nekakva 'tajna mapa' koja pokazuje kakav će taj karakter biti (premda i dalje nije jasno odakle ideja da tu postoji neka korelacija)- Meni osobno je sama ta ideja totalno kontraintuitivna; no slušam razloge koji su tebe potakli da takvo nešto povjeruješ.

ema007
22-02-11, 18:07
Ape dođi mi u inbox sa podacima o datumu rođenja pa da te "skinem" :zubo:

edit: Ape ja ne vjerujem u to, meni je Astrologija zanimljiva

Apemant
22-02-11, 18:33
edit: Ape ja ne vjerujem u to, meni je Astrologija zanimljiva

Pa kažem, kao interesantna razbibriga bi i meni *bila* zanimljiva, kad me ne bi iritialo to što mi se čini da mnogi to 'zaista' vjeruju - a ne samo kao razbibrigu, ili kao mentalni pokus itd.

scarletlemur
22-02-11, 18:34
Enivej: ovo je dakle topic na kojem ćete vi mene bezuspješno uvjeravati da nije riječ o praznovjeru, dok vam ne dosadi. :rofl:

dakle vako...i meni puno tog nejasno...al voljna sam...znalce poslušat. ti si tvrdoglav već u samoj pretpostavci da znalac uopće i postoji.
ne kritiziram tvoje nezamislivosti...samo ustanovljavam...ter podsjećam...da je i newton linearno logično razmišljao...pa su mu i planck i einstein koncepciju sjebali.
zdravorazumskim se danas samo mnogo pametni bave, a tek šarlatani ovime što si temom obuhvatio. nije uvijek tako bilo...uvaženi su liječnici, filozofi, astronomi....znanstvenici dakle...nekad u zvijezde/karte/snove gledali, viziju budućnosti imali.

y
22-02-11, 18:36
Ape dođi mi u inbox sa podacima o datumu rođenja pa da te "skinem" :zubo:

Pa kažem, kao interesantna razbibriga bi i meni *bila* zanimljiva,

Da si nađete neki separe? Da vam posudim ključ od vikendice? :love:

ema007
22-02-11, 18:39
Pa kažem, kao interesantna razbibriga bi i meni *bila* zanimljiva, kad me ne bi iritialo to što mi se čini da mnogi to 'zaista' vjeruju - a ne samo kao razbibrigu, ili kao mentalni pokus itd.

Ape mnogi vjeruju i da su piramide sagradili vanzemaljci, pa opet nemoš dokazat da baš i nisu zar ne? :rofl:
Joj koji primjer :facepalm:

edit: Y samo ako ćeš i ti s nama u vikendicu, ipak smo KPŽ :rofl:

shakiri
22-02-11, 18:48
nekak volim vjerovat da sve moje mane imaju veze sa zvijezdama i da nisam ja kriva za njih :zubo:

planete volim, nebo volim, nebeska tijela i galaksije također, ne vidim razlog zašto mi astrologija ne bi bila zanimljiva.
ima ljudi kojima je zanimljiva španjolska sapunica, pa šta ćeš sad? :ranger:

u istinitost astrologije previše ne sumnjam, jednostavno je prihvaćam kao takvu, s tim da se ne zaluđujem da mi može riješiti bilo koji konkretan problem, a da ja ne uprtim energiju da valja.

što se fensi šmensi teorije tiče.. ono - muški imaju nogomet, mi žene astrologiju - ajde majketi, kao da je bitno :ranger:

:rofl:

Apemant
22-02-11, 18:51
dakle vako...i meni puno tog nejasno...al voljna sam...znalce poslušat. ti si tvrdoglav već u samoj pretpostavci da znalac uopće i postoji.

Paaa... da. :zubo:

Ja ti danas 'znanje' (o stvarnosti, ne računam ovdje 'idealne' sustave razmišljanja poput logike i matematike) dijelim u dvije kategorije, od kojih u drugu debelo sumnjam: prva je *znanost*. Onako, egzaktna, provjerljiva, suvisla, apolitična i 'asocijalna' LOL znanost. Druga su hmmm hipotetski 'mistični uvidi'. E sad, to drugo sam ostavio baš iz onog što niže kažeš, da se ne 'zacementiram unaprijed'. Međutoa, prema (navodnim) mističnim uvidima ću uvijek apriori biti žestoko skeptičan (upravo zato što postoji jako mnogo prodavača magle).

E sad, što je od ovog dvoje astrologija? Navodno - nije potreban mistični uvid da bi računao natalne karte itd. Nego je to čista matematika i konzultiranje nekakvih prastarih zapisa. Stoga, ostaje mi samo ovo prvo - znanost. No, iz aspekta znanosti, astrologija je u domeni čistog praznovjerja; to nije moja kvalifikacija, nego konsenzus znanstvene zajednice (čime ne tvrdim da neki znanstvenik ne može zbilja 'brijati' na astrologiju, no ako to radi, onda ne nastupa kao znanstvenik u suglasnosti sa znanstvenom zajednicom - nego kao privatna iracionalna osoba. I znanstvenici mogu imati iracionalne sklonosti).

ne kritiziram tvoje nezamislivosti...samo ustanovljavam...ter podsjećam...da je i newton linearno logično razmišljao...pa su mu i planck i einstein koncepciju sjebali.

Jesu. Ali u doba kad je Newton linearno logički razmišljao, NISU POSTOJALI ljudi koji su već tada tvrdili da nije u pravu itd itd tj. koji su navodno 'predvidjeli' ono što su Planck i Einstein kasnije 'otkrili'. Shvaćaš? Znači, u doba Newtona nije bilo ljudi za koje se kasnije 'ispostavilo' da su ipak bili u pravu, premda je Newton valjda tvrdio suprotno. Prema tome, valjda uočavaš da se to NE MOŽE upotrijebiti kao protuargument za moj napad na astrologiju iz *današnje* perspektive: što god znanost otkrije za 200 godina, vrlo su male šanse da će to biti 'potvrda' astrologije. Nego će biti nešto što ni ja ni astrolozi nismo predvidjeli. :rofl:

Ukratko, to što si gore potegnula se zove 'neutemeljena ekstrapolacija'.

zdravorazumskim se danas samo mnogo pametni bave, a tek šarlatani ovime što si temom obuhvatio. nije uvijek tako bilo...uvaženi su liječnici, filozofi, astronomi....znanstvenici dakle...nekad u zvijezde/karte/snove gledali, viziju budućnosti imali.

Pa da, nekad. A znaš što su tek nekad tvrdili stari Grci? Recimo, čuveni Aristotel nije bio siguran ima li žena 'dušu' (ili je ima samo muškarac). Čini li ti se da danas ima smisla pozvati se na Aristotela ako bi takvu jednu tezu htio argumentirati? :zubo:

E, isto toliko ima smisla danas se pozivati na činjenicu da su Kepler i društvo u slobodno vrijeme zarađivali lovu na astrologiji. Dapače, nisam baš uvjeren da su uopće vjerovali u to, :zubo: ali nemoguće je to pouzdano znati. No kažem, čak i da su vjerovali, to danas teško da predstavlja ikakav argument.

Apemant
22-02-11, 19:00
Ape mnogi vjeruju i da su piramide sagradili vanzemaljci, pa opet nemoš dokazat da baš i nisu zar ne?

Naravno da ne mogu. Ali mogu njih pozvati da mi dokažu da piramide JESU sagradili vanzemaljci - pa onda ja NJIH sasjeći. :tape2: :zubo: :rofl:

nekak volim vjerovat da sve moje mane imaju veze sa zvijezdama i da nisam ja kriva za njih :zubo:

No, pa za neke i nisi, nego genetsko naslijeđe. Za neke druge opet, utjecaj okoline. Dapače, može se postaviti pitanje postoji li uopće 'sloboda', a u slučaju da ne postoji, onda nisi kriva ni za što. Mala nezgodacija s time jest što onda nisi ni zaslužna ni za što :rofl: ali dobro sad...

planete volim, nebo volim, nebeska tijela i galaksije također, ne vidim razlog zašto mi astrologija ne bi bila zanimljiva.

Ne vidim zašto bi se ljubav prema zvijezdama i planetama afirmirala kroz astrologiju, a ne kroz nešto mnogo bolje: astronomiju. :love:

BTW, kao što rekoh: kao razbibriga - nemam baš ništa protiv. Nego imam hmmm... recimo to tako... izvjesnih problema s onima koji ZAISTA vjeruju, da položaj planeta Sunčevog sustava u odnosu na pozadinske zvijezde - determinira (ili nedvojbeno korelira) nečiji karakter, vrline, mane, sudbinu... itd.

u istinitost astrologije previše ne sumnjam, jednostavno je prihvaćam kao takvu, s tim da se ne zaluđujem da mi može riješiti bilo koji konkretan problem, a da ja ne uprtim energiju da valja.

Ček, što znači 'prihvaćaš kao takvu'? :misli:
Prihvaćam je i ja kao takvu - kao interesantnu razbibrigu. Recimo, bude mi smiješno kako mi horoskop iz tjedna u tjedan totalno fula sve živo LOL. Moja pak sestra voli redovno čitati tuđi horoskop i onda reći, pa da, fakat - sve se obistinilo (za nju :rofl: po tuđem horoskopu).

što se fensi šmensi teorije tiče.. ono - muški imaju nogomet, mi žene astrologiju - ajde majketi, kao da je bitno :ranger:

Je li ovo pokušaj izmotavanja? :zubo:

Muškarci vole nogomet, ali ne misle da rezultati utakmice prve Brazilske lige iz 1978. utječu na karakter djeteta koje je začeto valjda na taj dan. LOL.

y
22-02-11, 19:00
Apemant, ako bih ti ja priznao da 100% vjerujem u astrologiju, što bi rekao?

Apemant
22-02-11, 19:03
BTW, kad malo bolje razmislim, ondašnji znanstvenici (cca. 17. stoljeće) vjerojatno nisu horoskope koristili za zarađivanje novaca, nego hmmm za neke druge beneficije. :saevilw: :rofl:

Apemant
22-02-11, 19:04
Apemant, ako bih ti ja priznao da 100% vjerujem u astrologiju, što bi rekao?

Da provociraš. :zubo: :rofl:

y
22-02-11, 19:07
Da provociraš. :zubo: :rofl:

Aha, a priznaj sad kako si to mogao pogoditi, jer nikada nismo razgovarali o tome. Ha? Kako si pogodio? Gataš iz kave? Graha, možda? ccc
A nije te sram kritizirati astrologiju? ccc
Apemante, crni Apemante... :rofl:

ema007
22-02-11, 19:19
Oho dečki se igraju dobrog i lošeg "policajca" :rofl:

scarletlemur
22-02-11, 19:25
Ukratko, to što si gore potegnula se zove 'neutemeljena ekstrapolacija'.

baš voliš u pravu bit. ne mogu osporit išta od ovog što si napisao...moje spominjanje...nekih umrlih, a upamćenih likova nije imalo za svrhu neku uzročnu posljedičnost na astrologiju preslikanu...bijaše to tek...kratak osvrt na izazov poimanja...na zastarjelost i nedostatnost....a još uvijek primjenjivost...unatoč osporenosti apsolutnog prostora i vremena.
nemoj me zašprehavat...ja se tu sad kao vadim nešto, opravdavam spominjanje uznapredovalih...a sve to ionako ne otklanja nepomičnost tvojih stavova.
oćem reć...nismo ontopic.

shakiri
22-02-11, 19:29
No, pa za neke i nisi, nego genetsko naslijeđe. Za neke druge opet, utjecaj okoline. Dapače, može se postaviti pitanje postoji li uopće 'sloboda', a u slučaju da ne postoji, onda nisi kriva ni za što. Mala nezgodacija s time jest što onda nisi ni zaslužna ni za što :rofl: ali dobro sad..

slobodu gledam kroz druge stvari, npr - spremnost na promjenu uvjerenja kad se dokaže suprotno, a ne kroz okolinu i genetsko naslijeđe - jer je de fakto da smo tome uvjetovani uvijek i svagda.

astrologija mi je zanimljiva razbibriga da, za astronomiju nemam nikakvih uvjeta da se time bavim.. a i opet me tu pometu neke druge ljubavi, tak da - nisam ti neki umni stvaraoc, više volim pokret :B

da položaj planeta Sunčevog sustava u odnosu na pozadinske zvijezde - determinira (ili nedvojbeno korelira) nečiji karakter, vrline, mane, sudbinu... itd.

a gle, jedan škorpion će rado za sebe reć da je dobar u krevetu, a jao kao vatreni ovan vrlo rado svoje romantičarske momente i šiziku prepisujem mjesecu u ribama :redface:
naravno da mogu isto tako reći da sam od mame pokupila zaljubljivu prirodu - al to je opet bacanje krivice na nekog drugog - meni osobno ima jednaku težinu :D2

Ček, što znači 'prihvaćaš kao takvu'?

jednostavno ne ulazim u detalje, ne gledam drugu stranu medalje, svjesna sam da je to možda šupljak, al ne opterećujem se time. razbijanje vlastitog stava mi se desilo sa religijom, a vjerujem da je to zato jer sam joj pridodala previše pažnje. ovom jednostavno ne dajem toliko pažnje da bi mi bilo bitno jel istina il ne.

Moja pak sestra voli redovno čitati tuđi horoskop i onda reći, pa da, fakat - sve se obistinilo

ne čitam dnevne horoskope, eventualno pogledam gdje je mjesec trenutno - i to ti ga je to.
isto kao što volim vidjeti na nebu pun mjesec i vjerovati da zbog njeg ne spavam i imam noćne more :zubo:

Muškarci vole nogomet, ali ne misle da rezultati utakmice prve Brazilske lige iz 1978. utječu na karakter djeteta koje je začeto valjda na taj dan. LOL.

možda ne utječe na karakter djeteta, al daj probaj uplatiti 200 kuna na dva para i jedan promašit umalo, pa mi reci hoće li ti utjecati na raspoloženje :rofl:

Apemant
22-02-11, 19:35
Aha, a priznaj sad kako si to mogao pogoditi, jer nikada nismo razgovarali o tome. Ha? Kako si pogodio? Gataš iz kave? Graha, možda? ccc
A nije te sram kritizirati astrologiju? ccc
Apemante, crni Apemante... :rofl:

Čekaj? Pa 'pogodio' sam putem općenitog psihološkog profila (i sustava mišljenja/vjerovanja/vrijednosti) kojeg 'stvaram' na temelju tvojih upisa. To doslovno nema nikakve sličnosti s 'pogađanjem' profila - na temelju trenutka rođenja. Zar ne? :raspa:

Valjda nečiji psihološki profil i sustav razmišljanja utječe na nečije postove? Ergo, reverzno se može onda nešto iz postova zaključiti. No odakle uopće ideja da bi ikakve veze mogao imati karakter odrasle osobe, s položajem nekakvih planeta u Sunčevom sustavu :zbunj: - u trenutku rođenja? Očito da je moj način zaključivanja suvisao, a ovaj drugi nesuvisao.

Apemant
22-02-11, 19:39
baš voliš u pravu bit.

Što, zar to nije zgodno? :zubo:

No, volim ja i kad je netko drugi u pravu, ako to zna kvalitetno pokazati. Dapače, to zna biti vrlo interesantno...

nemoj me zašprehavat...ja se tu sad kao vadim nešto, opravdavam spominjanje uznapredovalih...a sve to ionako ne otklanja nepomičnost tvojih stavova.
oćem reć...nismo ontopic.

Misliš da su moji stavovi nepomični? :zubo: Ali odakle takva percepcija?

Hajde mi probaj dati procjenu. Koja je vjerojatnost da JA povjerujem da u astrologiji 'ima nečega' - a koja je vjerojatnost da netko od prije uvjeren da je astrologija istinita, na temelju mojih nenadjebivih logičkih argumenata, promijeni svoje mišljenje? :eek: :zubo: :rofl:

Shvaćaš, kako si uopće došla na ideju da je problem u MOJOJ nepomičnosti - a ne njihovoj? Probaj mi to objasniti, zaista me zanima tvoja refleksija o svojoj vlastitoj apriornoj pretpostavci (da je moja nepomičnost 'problem' - a ne njihova.)

scarletlemur
22-02-11, 19:45
Nego imam hmmm... recimo to tako... izvjesnih problema s onima koji ZAISTA vjeruju, da položaj planeta Sunčevog sustava u odnosu na pozadinske zvijezde - determinira (ili nedvojbeno korelira) nečiji karakter, vrline, mane, sudbinu... itd.

šta jest jest...inače bi svi istog dana i sata rođeni...istu sudbinu dijelili. amo vak reć...osim nekih genetskih faktora...na sve nas i okolišni utječu. todorićevi će sinovi daleko bolju perspektivu imat od 18. po redu cige hasana....a pazi...kuglasta su jata zvijezda...oko galaktičkih jezgara kružile i bivale u datom trenu neponovljivo raspoređene. fali poveznica...jelda? a opet...astrologija je starija od bilo koje poznate religije...i poziva se na korpus iskušanog znanja što nas uvjerava...da i todorić i hasan...jednaku prilagodljivost i tvrdoglavost posjeduju, da su jednako prema sportu usmjereni, da od istih boleština pobolijevaju ...da im je omiljena boja roskasta s primjesama zelenih tufni...i svašta još nešto.
eo...dodatnoj bi uvjerljivosti pomoglo kad bi ti na prikladnoj temi svoj natal postavio...zajedno s pitanjem

Apemant
22-02-11, 19:50
slobodu gledam kroz druge stvari, npr - spremnost na promjenu uvjerenja kad se dokaže suprotno, a ne kroz okolinu i genetsko naslijeđe - jer je de fakto da smo tome uvjetovani uvijek i svagda.

Recimo, hajde ti lijepo demonstriraj svoju fleksibilnost i spremnost na promjenu uvjerenja - pa priznaj da je astrologija obično praznovjerje. :rofl:

Shvaćaš, zaista nije teško drugima ukazivati na njihovu 'nefleksibilnost'. Dok svoju vlastitu zacementiranost ne vidiš ni uz pomoć dalekozora, premda stoji ravno pred tobom i veličine je ovećeg slona. :rofl:

astrologija mi je zanimljiva razbibriga da, za astronomiju nemam nikakvih uvjeta da se time bavim.. a i opet me tu pometu neke druge ljubavi, tak da - nisam ti neki umni stvaraoc, više volim pokret :B

Ne treba ni za astronomiju ništa posebno; tj. ne svodi se to samo na gledanje kroz teleskop. Nego recimo skineš Stellarium (besplatan program)... surfaš po Wikipediji i drugim sajtovima posvećenim astronomiji, itd.

No, da ponovim: astrologija kao razbibriga je također posve OK. Kao i npr. Texas hold'em poker i slično. :rofl:

a gle, jedan škorpion će rado za sebe reć da je dobar u krevetu, a jao kao vatreni ovan vrlo rado svoje romantičarske momente i šiziku prepisujem mjesecu u ribama :redface:
naravno da mogu isto tako reći da sam od mame pokupila zaljubljivu prirodu - al to je opet bacanje krivice na nekog drugog - meni osobno ima jednaku težinu

Tu se radi o samoidentifikaciji s nekim uzorom ili arhetipom i posljedičnoj autosugestiji... ukratko, o prilično jednostavnim psihološkim fenomenima. :kava: Nemaju blage veze s položajem planeta u trenutku rođenja. :rofl:

jednostavno ne ulazim u detalje, ne gledam drugu stranu medalje, svjesna sam da je to možda šupljak, al ne opterećujem se time. razbijanje vlastitog stava mi se desilo sa religijom, a vjerujem da je to zato jer sam joj pridodala previše pažnje. ovom jednostavno ne dajem toliko pažnje da bi mi bilo bitno jel istina il ne.

No, pa ako nije specijalno bitno, onda ti tek ne bi trebalo biti jako teško prihvatiti moje nenadjebive logičke argumente... da se radi o praznovjerju. :saevilw: :rofl:

možda ne utječe na karakter djeteta, al daj probaj uplatiti 200 kuna na dva para i jedan promašit umalo, pa mi reci hoće li ti utjecati na raspoloženje :rofl:

Pa da, utječe, ali ne nekakvim misteorioznim putevima kao u slučaju astrologije, nego putem očitih psiholoških reakcija. :love:

scarletlemur
22-02-11, 19:52
Shvaćaš, kako si uopće došla na ideju da je problem u MOJOJ nepomičnosti - a ne njihovoj? Probaj mi to objasniti, zaista me zanima tvoja refleksija o svojoj vlastitoj apriornoj pretpostavci (da je moja nepomičnost 'problem' - a ne njihova.)
prevladavajuća atmosfera tvoje intelektualne punašnosti nekak me do takvog zaključka dovela...a tvoj "problem" možda uopće i nije problem...ako čitaš moje retke...a ne između njih.

Apemant
22-02-11, 19:58
šta jest jest...inače bi svi istog dana i sata rođeni...istu sudbinu dijelili.

Ili imali isti karakter. :zubo:

amo vak reć...osim nekih genetskih faktora...na sve nas i okolišni utječu. todorićevi će sinovi daleko bolju perspektivu imat od 18 po redu cige hasana....a pazi...kuglasta su jata zvijezda...oko galaktičkih jezgara kružile i bivale u datom trenu neponovljivo raspoređene. fali poveznica...jelda? a opet...astrologija je starija od bilo koje poznate religije...i poziva se na korpus iskušanog znanja što nas uvjerava...

No, pa ja sam negdje čuo (od ljudi kojima 'vjerujem') da navodno zaista postoje određene statističke razlike u karakternim crtama itd itd, pa mi je to dalo misliti. No, ne razumijem se dovoljno u tu materiju; prvo što mi je palo na pamet: većina ljudi od kad postoji pisana povijest, živjela je na sjevernoj hemisferi. Postoji li nekakvo istraživanje o hipotetskim razlikama u tim 'karakternim crtama', unutar istog znaka - u ovisnosti o pitanju je li netko rođen (i odrastao) na sjevernoj ili južnoj hemisferi?

To bi me jako zanimalo, a nigdje putem Googla naći nikakvu referencu na to, ili da je ikome to uopće palo na pamet istražiti. :zbunj:

eo...dodatnoj bi uvjerljivosti pomoglo kad bi ti na prikladnoj temi svoj natal postavio...zajedno s pitanjem

Pa... htio sam to fakat napraviti i postaviti nekakvo lascivno izazivačko pitanje :rofl: - ali sam se ipak predomislio. :zubo: Bilo bi preočito... pa mi nije bila fora.

Apemant
22-02-11, 20:03
prevladavajuća atmosfera tvoje intelektualne punašnosti nekak me do takvog zaključka dovela...a tvoj "problem" možda uopće i nije problem...ako čitaš moje retke...a ne između njih.

Što fali čitanju između redova - ako se i zajebeš, uvijek se možeš vratiti i pročitati što zbilja piše. :zubo:

Kako se ono kaže - 'nije greda'. To što si napisala me samo podsjetilo na prilično uobičajen obrazac razmišljanja... pa sam impulzivno na to odgovorio. Ako tvoj obrazac nije tog tipa, opet se nemaš razloga uzrujavati, zar ne, s obzirom da se u tom slučaju radi o *mojoj* pogrešci. (To bi eventualno bio razlog za uzrujavanje kad bi moja hipotetska pogreška mogla imati značajne negativne posljedice za tebe. No kako to nije slučaj... enivej, da se vratimo na temu...)

scarletlemur
22-02-11, 20:11
Ili imali isti karakter. :zubo:
e to, to :top:
što me ispravljaš...il nadopunjuješ nepotrebno http://www.cosgan.de/images/smilie/teufel/nO80.gif

No, pa ja sam negdje čuo (od ljudi kojima 'vjerujem') da navodno zaista postoje određene statističke razlike u karakternim crtama itd itd, pa mi je to dalo misliti. No, ne razumijem se dovoljno u tu materiju; prvo što mi je palo na pamet: većina ljudi od kad postoji pisana povijest, živjela je na sjevernoj hemisferi. Postoji li nekakvo istraživanje o hipotetskim razlikama u tim 'karakternim crtama', unutar istog znaka - u ovisnosti o pitanju je li netko rođen (i odrastao) na sjevernoj ili južnoj hemisferi?

taj dio s geografskim širinama neko će ti učeniji od mene objasnit. ono što guglo prijateljski nudi...je da osim vremenskih odrednica u astro računalnik i mjesto rođenja upisuješ.

Pa... htio sam to fakat napraviti i postaviti nekakvo lascivno izazivačko pitanje :rofl: - ali sam se ipak predomislio. :zubo: Bilo bi preočito... pa mi nije bila fora.
ajde...samo hrabro momak...šta se sramiš.
naš kaj bi mene iz tog tvog natala zanimalo...jesil ružan kolko si pametan?

Apemant
22-02-11, 20:21
taj dio s geografskim širinama neko će ti učeniji od mene objasnit. ono što guglo prijateljski nudi...je da osim vremenskih odrednica u astro računalnik i mjesto rođenja upisuješ.

Eeee to. Zašto mjesto rođenja? Na koji način se točno uzima u obzir to mjesto rođenja, ima li to nekih matematičkih reperkusija za proračun 'natala'?

ajde...samo hrabro momak...šta se sramiš.
naš kaj bi mene iz tog tvog natala zanimalo...jesil ružan kolko si pametan?

Ček' a to misliš iz natala otkriti? Daj reci kojom metodologijom... i mene bi zanimalo. :rofl:

scarletlemur
22-02-11, 20:30
Eeee to. Zašto mjesto rođenja? Na koji način se točno uzima u obzir to mjesto rođenja, ima li to nekih matematičkih reperkusija za proračun 'natala'?
sad me tjeraš i da se ponavljam....
rekoh ti već...objašnjenje relevantnosti zasigurno postoji...iako ga ja ne znam navest

Ček' a to misliš iz natala otkriti? Daj reci kojom metodologijom... i mene bi zanimalo. :rofl:
a valjda ti je zapisano u zvijezdama...ustvari ne...meni je zapisano...da ću razmatranjem općenitosti tvog psihološkog profila dokazat pretpostavljeno...čim se uživo sretnemo:zubo:

scarletlemur
22-02-11, 20:51
oj apemant...nemoj se ljutit...čudno se zajebajem...takav mi oroskop valjda.
zapravo sam te htjela užicat fotku...skupa s natalnom. fotku bi zadržala...natal proslijedila. molim te...ne reci ne...moja račja priroda ustrajna je u nenadvladivosti lošeg raspoloženja nakon odbijanja.

shakiri
22-02-11, 21:17
No, pa ako nije specijalno bitno, onda ti tek ne bi trebalo biti jako teško prihvatiti moje nenadjebive logičke argumente... da se radi o praznovjerju.

:misli: meni ne smeta misao da sam praznovjerna. ni bludna, ni nemoralna :ranger:
kažem, ima mnogo gorih stvari od praznovjerja - npr - loš smisao za humor ili zle namjere.

meni je to začin i ne smeta mi :love:

Apemant
22-02-11, 23:46
sad me tjeraš i da se ponavljam....
rekoh ti već...objašnjenje relevantnosti zasigurno postoji...iako ga ja ne znam navest

Kako znaš da postoji, ako ga ne znaš navesti?

Kažem da sam pokušavao pronaći eventualna statistička odstupanja unutar nekog znaka, u ovisnosti o tome radi li se o čovjeku rođenom i odraslom na južnoj i sjevernoj hemisferi, ali nisam mogao naći putem Googlea. Ako ni ti ne znaš, onda kako možeš znati da 'sigurno postoji'?

a valjda ti je zapisano u zvijezdama...ustvari ne...meni je zapisano...da ću razmatranjem općenitosti tvog psihološkog profila dokazat pretpostavljeno...čim se uživo sretnemo:zubo:

Što ćeš dokazati? :eek: Ahh, misliš, da sam ružan koliko sam i pametan? Dapače, ne samo da sam grozno ružan, nego bi trebalo dodati i da sam jako debeo i nizak, onako, ličim na maleno burence. :rofl: Eh da, i još sam ćelav, krezub, imam ogromni nos u obliku krumpira i skoro nimalo vrata. I grbu na leđima, kao bonus. :kava:

(ali kažu mi da imam lijepe oči... :rofl:)

oj apemant...nemoj se ljutit...čudno se zajebajem...takav mi oroskop valjda.
zapravo sam te htjela užicat fotku...skupa s natalnom. fotku bi zadržala...natal proslijedila. molim te...ne reci ne...moja račja priroda ustrajna je u nenadvladivosti lošeg raspoloženja nakon odbijanja.

No, pa nisam se uvrijedio? Samo se zajebavamo LOL. Nego, moram i tebe pitat: what happens when an absolutely Unstoppable Force hits an absolutely Immovable Object? :rofl:

:misli: meni ne smeta misao da sam praznovjerna. ni bludna, ni nemoralna :ranger:
kažem, ima mnogo gorih stvari od praznovjerja - npr - loš smisao za humor ili zle namjere.

meni je to začin i ne smeta mi :love:

No, a zašto si osjećala potrebu dodati ovo iza 'praznovjerna'? :misli: :zubo:

Damn, trolam vlastitu temu. :zvrko: :rofl:

alim
23-02-11, 11:44
.. treba smanjivati .. pojednostavnjivati .. svesti na četri znaka .. te vidjeti u sfingi .. i gledati kao karakter .. kao skup .. čvor .. osjeta ..
.. ostalo ide predaleko .. i .. bez obzira što može i ne biti sasvim pogrešno .. ispravno je tu izrazito mali postotak .. oko nula nula ..
.. čak i ta četri znaka .. duboko se u tebi .. javljaju samo kao dva .. i .. ako dođeš do te dubine .. zreo si za krštenje ..
.. stvarno mislim da ćeš ju dotaknuti .. tu dubinu .. ali se neću kladiti .. a i nije to ništa .. ako ne stigneš do boga sav je svijet na .. bog više bog manje ..

Apemant
23-02-11, 14:30
.. treba smanjivati .. pojednostavnjivati .. svesti na četri znaka .. te vidjeti u sfingi .. i gledati kao karakter .. kao skup .. čvor .. osjeta ..

Ja bih to još smanjio, tj. sveo na jedan jedini znak, koji bi se zvao: nakupina trulih molekula. :rofl:

Treba težiti pojednostavljenju.... :old:

alim
23-02-11, 14:32
.. pa mogao bi ti .. da te ja dovoljno ne poznam ..

Apemant
23-02-11, 15:11
.. pa mogao bi ti .. da te ja dovoljno ne poznam ..

Enivej. Postoje sasvim simpatične kategorizacije psiholoških profila, počevši od one klasične sangvinik/kolerik/flegmatik/melankolik - pa do nešto kompliciranije, poput Myers-Briggs (http://en.wikipedia.org/wiki/Myers-Briggs_Type_Indicator)-ove. Ona razlikuje 16 'tipova osobnosti', s time da oni nipošto nisu ravnomjerno zastupljeni, nego su neki mnogo češće od drugih.

U svakom slučaju, nije uopće problem u 'podjeli'. Nemam ništa protiv podjele u kategorije (dok god smo svjesni da je to 'pojednostavljenje', nečega mnogo kompleksnijeg) - nego konkretno u slučaju astrologije, imam problem sa samom idejom da te kategorije doslovno ovise o trenutku rođenja.

Meni nije jasno kako netko u 21. stoljeću može uopće pomisliti da puki trenutak rođenja može na bilo kakav način 'determinirati' psihološki profil. Pa to je na prvi pogled totalno nesuvislo; da bih ja takvo nešto povjerovao, trebali bi nenadjebivo neuništivi dokazi. A ne samo da nema takvih dokaza, nego su čak i indicije totalno circumstantial i neuvjerljive, uglavnom se svode na Forerov efekt i slične jednostavne psihološke fenomene.

alim
23-02-11, 15:16
.. ti si velika čvrsta slobodna samostalna racionalna intelektualno razvijena logična .. osobnost .. .. a šta ako je ta osobnost u 80 % svog stava stvorena u prvoj godini života .. ?

Apemant
23-02-11, 15:56
.. ti si velika čvrsta slobodna samostalna racionalna intelektualno razvijena logična .. osobnost .. .. a šta ako je ta osobnost u 80 % svog stava stvorena u prvoj godini života .. ?

Lako moguće da i jest, samo što to OPET nije ovisilo o danu i satu rođenja, nego o genetskom nasljeđu i utjecaju okoline, u tih prvih godinu dana. Zar ne?

Kakve veze ima datum rođenja s bilo čime? Moja jedina asocijacija je bila ta, da to možda ovisi o godišnjem dobu; zato sam i pitao ono o južnoj i sjevernoj hemisferi (jer je u Australiji ljeto, kad je kod nas zima). No, sam datum rođenja? Na koji način bi puki datum rođenja utjecao na tih 80% nečega, u prvoj godini života?

alim
23-02-11, 16:18
.. a .. znaš kako .. postoje dvije mogućnosti .. jedna da ti znaš .. druga da ti ne znaš ..

.. vidiš .. i ti to koristiš .. postoji mogućnost da datum .. nešto znači .. ili da ništa ne znači .. da nebo u trenutku rođenja može tebe potpuno oblikovati .. ili to ne može nikako ..

.. ali isto je s tobom .. ti nešto znaš .. ili nešto ne znaš ..
.. a ako ne znaš .. onda je moguće svašta .. što ti ne znaš ..

.. misliš da je moguće da je isus liječio polaganjem ruku .. ? .. ili da je pretvarao vodu u vino .. ?

Apemant
23-02-11, 16:59
.. ali isto je s tobom .. ti nešto znaš .. ili nešto ne znaš ..
.. a ako ne znaš .. onda je moguće svašta .. što ti ne znaš ..

.. misliš da je moguće da je isus liječio polaganjem ruku .. ? .. ili da je pretvarao vodu u vino .. ?

From where I stand - 'sve je moguće'.

Druga je stvar što mi se ne čini sve jednako vjerojatno. Pa mi se tako vjerojatnost da je astrologija išta više od praznovjerja, čini praktički zanemariva.

Ne bih išao u neke brojke, nego čisto onako, okvirno. Vjerojatnost da je astrologija išta više od praznovjerja, čini mi se sličnog reda infinitezimalnosti LOL (ili možda čak i manjeg) od vjerojatnosti da je Isus bio 'something special' (a ne obični čovjek, ili još gore, izmišljeni, mitološki lik).

Premda zapravo, čini se da nema smisla uspoređivati 'vjerojatnosti' za to dvoje... previše proizvoljnosti da bi se mogla izvesti bilo kakva suvisla usporedba. U svakom slučaju, onaj tko vjeruje u jedno, morao bi biti mnogo skloniji da vjeruje i u drugo - osim ako se to dvoje iz nekog razloga isključuje.

alim
23-02-11, 17:29
.. a da se desi neko .. spontano ozdravljenje .. kada liječnici kažu da više nema nikakve šanse .. ?

Apemant
23-02-11, 18:16
.. a da se desi neko .. spontano ozdravljenje .. kada liječnici kažu da više nema nikakve šanse .. ?

Ehh to je zajebana materija.

Liječnici će rijetko kad reći 'to je nemoguće'. Nego će ići opreznije - 'takav slučaj je u medicinskoj praksi nezabilježen'.

Evo što bi mene uvjerilo u to da su čuda moguća: da Ani Sršen spontano naraste posve zdrava i funkcionalna noga, sama od sebe. Eeeee to bi bilo čudo po mom ukusu. :zubo:

y
23-02-11, 18:30
Jedno 'praktično' pitanje za astrologe:

Medicina sve više napreduje, inkubator može pomoći u preživljavanju sve manjem djetetu... što kada tehnologija napreduje dovoljno da maternica neće biti nužna ni za ranije stadije razvoja, znači kada neće biti 'klasičnog' rođenja? Kako ćete onda računati? Od začeća? Ali, ako je 'ispravno' od začeća, onda bi i sada rebali računati od tog trenutka...

KLOšarka
23-02-11, 18:42
Uvijek me zanimalo jedno pitanje.

Pristupaju li ljudi horoskopima, natalnim kartama (i općenito astrologiji)... čisto ono, kao *zabavi* (razbibrigi) - što posve OK ako se mene pita, zabava k'o i svaka druga, tipa bela, šah, forumi, igre na kompu, drkanje, trčanje, rolanje - ili ima onih koji *najozbiljnije* vjeruju da položaj planeta u trenutku rođenja ima blage veze s nečijim karakterom :misli: ili nečijom budućnošću :zvrko:

Da vas čujem. BTW, ako ima netko iz ove druge grupe, be afraid, be very afraid. :saevilw: Dobro razmislite prije nego se javite.... :zubo: :rofl:

meni je frendica opsjednuta horoskopima. novu godinu mi, tuka, upropastila s pričama o natalnim kartama i astrološkim odnosima među uzvanicima. zove babe vračare da joj kažu šta je bila u prošlom životu. inače je dipl. ing., vrlo inteligentna cura. samo, eto, brije žešće na ta sranja. meni osobno razbibriga. tih 12 znakova mi dođe k'o ona 4 tipa karaktera, zgodno za trpat ljude u ladice (što jako volem :zubo:). kako sam škorpijica, volim se opravdati katkad horoskopom. i kad očekujem da bih se mogla zatreskat čitam horoskope da si stvorim nekakvu autosugestiju :love:

ema007
23-02-11, 19:45

Medicina sve više napreduje, inkubator može pomoći u preživljavanju sve manjem djetetu... što kada tehnologija napreduje dovoljno da maternica neće biti nužna ni za ranije stadije razvoja, znači kada neće biti 'klasičnog' rođenja? Kako ćete onda računati? Od začeća? Ali, ako je 'ispravno' od začeća, onda bi i sada rebali računati od tog trenutka...

Baš si postavio zanimljivo pitanje, i mene ovo zanima.

Iako nekako si imaginarno zamišljam da ako se trenutak rođenja računa prvim udahom onda bi valjda tako bilo i kad su aparati u pitanju, čim se oni isključe i dijete napravi prvi vlastiti udah to bi valjda bilo identično prirodnom rođenju :noidea:

Apemant
23-02-11, 20:17
meni je frendica opsjednuta horoskopima. novu godinu mi, tuka, upropastila s pričama o natalnim kartama i astrološkim odnosima među uzvanicima. zove babe vračare da joj kažu šta je bila u prošlom životu. inače je dipl. ing., vrlo inteligentna cura. samo, eto, brije žešće na ta sranja. meni osobno razbibriga. tih 12 znakova mi dođe k'o ona 4 tipa karaktera, zgodno za trpat ljude u ladice (što jako volem :zubo:). kako sam škorpijica, volim se opravdati katkad horoskopom. i kad očekujem da bih se mogla zatreskat čitam horoskope da si stvorim nekakvu autosugestiju :love:

Ti kanda nisi čitala cijeli topik.

NIJE problem u *podjeli* ljudi u profile, zaboga! Ali ne čudi me da ljudi ovo ne kuže, kad ne kuži ni jedan Igor Mandić npr...

Nije problem u podjeli nego u ideji da ta podjela ovisi o fuckin' datumu rođenja. :facepalm:

A podjela kao takva, na razne tipove osobnosti, uopće nije sporna (premda je i to aproksimativno, naravno). Već sam poslao link na onaj Myers-Briggs Type Indicator, koji daje 16 kategorija ljudi; taj sustav je svjetlosnim godinama superiorniji horoskopima i natalnim kartama jer jednostavno kategorizira ljude po onome što VIDI u njima. Znači, uzme čovjeka, *promotri* ga - i kaže, ti si takav i takav. A što radi astrologija? Uzme datum rođenja :facepalm: i onda čisto iz puke činjenice da si rođen taj i taj dan, navodno 'pogađa' tvoj psihološki profil. How yes FUCKING no. :mad2: :mad2:

... no rekoh, kao čista zabava, nemam ništa protiv. :love:

scarletlemur
23-02-11, 20:49
Nego, moram i tebe pitat: what happens when an absolutely Unstoppable Force hits an absolutely Immovable Object? :rofl:

kakve veze ovo s horoskopom ima http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/e040.gif

vixen27
23-02-11, 21:16
Ehh to je zajebana materija.

Liječnici će rijetko kad reći 'to je nemoguće'. Nego će ići opreznije - 'takav slučaj je u medicinskoj praksi nezabilježen'.

Netočno. Niti jedan liječnik to nijednom pacijentu nije rekao za išta. Navedi primjer za ovo što si izjavio. I budi oprezan sa izjavom. ;)

Točno da medicina napreduje, dapače više nego ikad, ali:

1. medicina je humanistička nauka, stoga upravo ova izjava je u konfliktu sa samom egzistencijom i primjenom iste.
2. sukladno točki 1. ( :D ) ona se ni se razvija u smjeru da eliminira pojam majke i maternice da bi ju zamjenila strojem.
3. strojevi kao takvi egzistiraju samo da se omogući preživljavanje prematurusa zbog RDS-a, i dalje od toga se ne ide. Dakle, konkretno niti jedno istraživanje, a da je medicinsko ne postoji za ovo što si pitala. :)
4. U astrologiji se datum, vrijeme i mjesto rođenja uzima zbog astronomskih proračuna i preciznosti (dvije osobe istog datuma rođenja ali na različitim polutkama, nemaju isti natal jer se podznak računa sukladno vremenu i mjestu rođenja; čak ni dvojajčani bliznaci ne moraju imati isti natal za što je ipak puno manja vjerojatnost kod jednojajčanih), te stoga isti ti podaci rođenja uzimaju se danas kao što će se iz objašnjenih razloga uzimati i dalje u trenutku kad dijete samostalno ili uz pomoć intubacije prvi put udahne. I do sad je to uvijek bilo točno. :)

sanja
23-02-11, 22:07
.. elem .. što se tiče gledanja u šolju ..
.. ja sam čuvena gledačica ..

.. ono .. bilo mi zanimljivo kako gleda jedna teta kova .. izbosne .. (.. jedna reč ..) .. koja me ubosni .. (.. jedna reč ..) .. naučila da razvijam kore za pite .. bosanske ..
.. al ovo dalje nema veze s pitama nego s kahvom .. i fildžanom .. a pite su samo ukusna digresija ..

.. dakle .. gledala ta kova u fildžan svima redom ..
.. a pre nje i mejra .. viš .. mejru sam zaboravila .. to zato jer je bilo dosta ranije ..
.. dakle .. njih dve .. ama .. ja ih gledala zaneseno .. nisam to mnogo razlikovala od pričanja bajki ..
.. imaš neki osećaj .. magičnosti .. i svečanog trenutka ..

.. i tako ja jedva dočekam u srednjoj .. kad se počelo piti .. da zavirim i ja ..
.. šta znači koji znak .. nemam ja to pojma ..
.. al me zanimalo šta se vidi ..
.. a ono .. majkumu .. nema šta se ne vidi .. fildžanski roršah .. ili TTA ..
.. i ja razvezem .. po uzoru na kovu i mejru ..
.. i da vidiš .. svaki put sve više publike .. kreću se izdvajati stalne mušterije ..
.. i ne samo što im gledaš .. nego sutradan dolaze i vrište .. iiiiiii ..! .. sve si mi pogodila ..! .. sve si mi pogodila ..!
.. i moja šoljogledačka slava stade da raste .. neumoljivo ..

.. i tako .. serem ja do besvesti .. te .. evo ovde medved a evo neka ženska cipela .. a evo neki tami krst .. a evo i neka gromuljica viri iz cipele ..
.. elem .. nagojićeš se pa će ti cipele postati tesne .. pa ćeš zbog problema s žuljevima morati kod lekara ..

..

.. nego jedared .. pogledam ja jednoj .. kažem .. au .. na muškoj strani imaš nekog čupavog .. leži na nekom putu .. a ceo stomak .. kao da mu rasturen ..
.. ova sutradan u školi .. bela ko krpa .. kaže .. nemoj više gledati u šolju .. stradao mi momak u saobraćajki .. utroba .. sjebana načisto ..

.. prekinem ja .. na jedno par godina ..
.. i na studijama me opet navuku .. i opet sam postla slavna ..
.. i onda jednoj vidim .. au .. majkumu .. na muškoj strani neki visok .. to mora da je tvoj đani ..
.. al mu nešto ruka neobično stoji .. kao da je nedajbože slomljena ..
.. i pokažem joj .. ovako .. desna ruka ..
.. kad zvoni telefon .. javlja đani da je slomio ruku ..
.. pa jebem ti i šolju i gledanje .. krenem se ja derati na ćitu .. ni krivu ni dužnu ..
(.. ćita .. to je bio .. da kažemo .. nick te drugarice ..)
.. i onda opet ne gledam neko vreme .. opet .. nekoliko godina ..

.. a onda u ribnikaru .. to je ime škole .. opet me navuku na gledanje ..
.. i tu mi se nkači neka sonja .. stalna mušterija ..
.. bog te mazo .. počela mi dotrčavati sa šoljom na svaki odmor ..
.. pa des ti bila za vreme časa ..? .. pitam ja ..
.. kako gde .. pa na času .. kaže ona ..
.. pa koj ti se andrak mog'o onda desiti .. u odnosu na ono gledanje od pre četr'es pet minuta ..?
.. al džabe ..
.. jednom neki sastanak .. razredno veće .. svi učitelji te generacije .. nas osam .. i pedagog i psiholog i direktorka ..
.. odjednom na vrata bane sonja .. sva unezverena .. jel tu sanja ..!?
.. ja zbunjena .. kao .. tu sam ..
.. kaže .. hitno posle sastanka da dođe u učionicu ..
.. ja da krenem odmah .. pitam .. jel nešto s nekim detetom .. ne daj bože ..?
.. nije .. ali je hitno ..! .. i okrene se direktorki .. izvinite .. ai hitno je ..
.. odem ja ..
.. ulazim u učionicu ..
.. a ona gura ruku pod katedru .. izvlači šolju .. i nabacuje širok kez .. i pruža mi je ..
.. kaže .. da mi gledaš .. hitno je ..!
:facepalm: :facepalm: :facepalm:
.. ne da sam joj se najebala svega po spisku .. što me onako preseče .. ni za šta ..
.. al džabe .. ne odustaje ..
.. i tako .. počela sam je lagati kako sam izgubila inspiraciju .. ono .. nestao mi dar iznebuha ..

.. sad po selu .. onako .. pomalo .. sa dragicom ..
.. kad mi kaže nešto što mi odgovara .. ja se radujem .. jer sve verujem ..
.. a kad kaže nešto što mi ne štima .. onda kažem .. jebo ti to gledanje u šolju .. samo se proseravamo ..
:love:

Apemant
23-02-11, 22:09
Netočno. Niti jedan liječnik to nijednom pacijentu nije rekao za išta. Navedi primjer za ovo što si izjavio. I budi oprezan sa izjavom. ;)

Nisam mislio na odnos liječnika i pacijenta, nego na komentar liječnika na nekakva navodna 'čudesna izliječenja', tamo negdje daleko.

Kad čujem da se negdje u Burkini Faso dogodilo 'čudesno ozdravljenje' (čovjek jedno vrijeme kihao, pa onda prestao LOL) - što bih trebao na temelju toga zaključiti?

No, za Anu Sršen znam već dugo. Pa ako njoj izenanada naraste posve funkcionalna noga, prešaltavam se u vjernike isti čas. :kava:

Heck, možda čak povjerujem i u astrologiju, onako iz pizdarije, usput. :facepalm:

2. sukladno točki 1. ( :D ) ona se ni se razvija u smjeru da eliminira pojam majke i maternice da bi ju zamjenila strojem.

To ti samo misliš. :zubo:

Meni se baš čini da svijet ide prema točki gdje će pojam majke prestati imati realno značenje. :love: For good or ill.

Mislim ono, ako smo izbacili oca iz računice bez nekih specijalnih problema, nema razloga da ne izbacimo i majku. Stvar je samo nešto tehnološki zeznutija, kompliciranija itd, ali ništa što se ne može ni 'zamisliti' da bi bilo izvedivo. A što čovjek može zamisliti da napravi, to će i napraviti. (for good or ill)

4. U astrologiji se datum, vrijeme i mjesto rođenja uzima zbog astronomskih proračuna i preciznosti (dvije osobe istog datuma rođenja ali na različitim polutkama, nemaju isti natal jer se podznak računa sukladno vremenu i mjestu rođenja; čak ni dvojajčani bliznaci ne moraju imati isti natal za što je ipak puno manja vjerojatnost kod jednojajčanih), te stoga isti ti podaci rođenja uzimaju se danas kao što će se iz objašnjenih razloga uzimati i dalje u trenutku kad dijete samostalno ili uz pomoć intubacije prvi put udahne. I do sad je to uvijek bilo točno. :)

Na koji način se mjesto rođenja uzima u obzir? Baš mjesto, ili samo polutka? Tj. gleda li se točna longituda i latituda mjesta rođenja?

y
23-02-11, 22:19
Ariana, izbjegla si konkretan odgovor na moje prethodno pitanje.

Osim toga, iako imamo ovu pauzu od oko 40 godina... ljudi će u budućnosti putovati u Svemir, postojat će ekspedicije...
Što kada se iziđe iz Sunčeva sustava i kada se prvo dijete rodi u takvim okolnostima?
Ako vam je izračun baziran na ičem i 0,0000000000001% objektivnom, znat ćete izračunati, zar ne? E, pa kako?

sanja
23-02-11, 22:24
Na koji način se mjesto rođenja uzima u obzir? Baš mjesto, ili samo polutka? Tj. gleda li se točna longituda i latituda mjesta rođenja?
.. baš mesto .. geografska širina i geografska dužina .. tačne koordinate ..
(.. i drugačije im idu znakovi na južnoj polulopti ..
.. eto .. znam i ja ponešto ..
.. al znam da sam .. od cele moje okoline .. sudeći po astrologiji ja jedina .. strejt ..
.. a to mi baca senku sumnje na celu koncepciju ..)

Apemant
23-02-11, 22:33
.. baš mesto .. geografska širina i geografska dužina .. tačne koordinate ..
(.. i drugačije im idu znakovi na južnoj polulopti ..
.. eto .. znam i ja ponešto ..
.. al znam da sam .. od cele moje okoline .. sudeći po astrologiji ja jedina .. strejt ..
.. a to mi baca senku sumnje na celu koncepciju ..)

Kad su zapravo ubacili gejeve u astrologiju? Tamo negdje iza 1973.? :zubo: :rofl:

Kako drugačije idu na južnoj? To mi je vrlo interesantno ... jer se poklapa s hipotezom da jednostavno godišnje doba (i stadij godišnjeg doba) može imati neki utjecaj na kasniji razvoj... tipa - u kojem mjesecu života osjetiš hladnoću, u kojem vrućinu itd. Dakako, to divlje varira i od okolnosti života, a ne samo godišnjeg doba u mjestu prvih godinu dana života; ali je bar *nešto* 'opipljivo'. :zubo:

vixen27
23-02-11, 22:33
Nisam mislio na odnos liječnika i pacijenta, nego na komentar liječnika na nekakva navodna 'čudesna izliječenja', tamo negdje daleko.
Kad čujem da se negdje u Burkini Faso dogodilo 'čudesno ozdravljenje' (čovjek jedno vrijeme kihao, pa onda prestao LOL) - što bih trebao na temelju toga zaključiti?

E da, to je zato što je sva današnja medicina "evidence based medicine" i tu nema švercanja. Sve podvrgava istraživanju i znanosti i zato općenito na takve navodne situacije postoji nevjerica, al to je fakat samo i isključivo za dobro pacijenta da mu se ne servira bilo što, nego da i sam zna kad dođe kod liječnika da sve ima svoju pozadinu, argumente, dokaze i potvrde. :)

Baš ovaj problem koji si naveo za kihanje.... to i je moguće... slična stvar je i sa konstantnim štucanjem (singultus).... moguće je medicinski objasniti, al to su iznimke gdje se organizam sam prešalta i ispravi.... previše bi odlazila off-topic i ulazila time u medicinske detalje, a tome ovdje ni nije mjesto. :)

Planiram pokrenuti topic "Medicinska astrologija" u jedno vrijeme, pa svrati onda, sve i da ne znaš astru, naučit ćeš nešto novo. :)

Heck, možda čak povjerujem i u astrologiju, onako iz pizdarije, usput. :facepalm:

Pa to mi je i izazov :)

To ti samo misliš. :zubo:

Ne nego znam, zato sam ti i rekla da paziš što ćeš reći. :D

Mislim ono, ako smo izbacili oca iz računice bez nekih specijalnih problema, nema razloga da ne izbacimo i majku. Stvar je samo nešto tehnološki zeznutija, kompliciranija itd, ali ništa što se ne može ni 'zamisliti' da bi bilo izvedivo. A što čovjek može zamisliti da napravi, to će i napraviti. (for good or ill)

Netočna ti je premisa. "Otac" nije izbačen zbog socijalnih problema, nego zbog zdravstvenih, i nije ni "izbačen" nego je prilagođen. Ista stvar je i kod žena i doniranja jajnih stanica. Dakle, nije točno da se ide na supstituciju, nego na rješavanja problem kad već psotoji, a kad unatoč njemu netko želi dijete.
Nije posve točno da što čovjek zamisli to i napravi, al za sad ova zamjena uterusa je čista mašta. Inkubator po ničemu nije sličan maternici, tako da možemo galantno reći da ni preteća "maternice" ne postoji. Al to opet nema veze sa ovim topicom. :)

Nekad se to ručno izrađivalo, sad samo ubaciš podatke u komp koji napravi sav onaj mučni posao umjesto nas i da, uzima se longituda i latituda, a sve samo zbog preciznosti. Tu se zaista radi samo o matematici i astronomiji, al najjednostavnije moguće objašnjenje bi bilo, da kad zamisliš osobu rođenu 01.02. 1960. u 22:30 u Singapuru i osobu rođenu 01.02.1960. u 22:30 u Zagrebu, natalna karta nije ista, jer osim što postoji vremenski jaz koji se mora nadoknaditi sukladno polutkama, također nije ni isti kut pogleda prema određenom astronomskom sazviježđu iz Singapura i iz Zagreba. Čista matematika i astronomija, kako rekoh. :)

vixen27
23-02-11, 22:39
Ariana, izbjegla si konkretan odgovor na moje prethodno pitanje.

Osim toga, iako imamo ovu pauzu od oko 40 godina... ljudi će u budućnosti putovati u Svemir, postojat će ekspedicije...
Što kada se iziđe iz Sunčeva sustava i kada se prvo dijete rodi u takvim okolnostima?
Ako vam je izračun baziran na ičem i 0,0000000000001% objektivnom, znat ćete izračunati, zar ne? E, pa kako?

Nisam izbjegla tvoj odgovor, dapače, jer tvoje pitanje nije objektivno. I to sam ti i pokazala. Svatko može izmaštati svako moguće pitanje, al to ne znači ništa osim da čovjek ima mašte. Ja ti govorim kako je, u kojem pravcu se medicina razvija itd.... I odgovor na ovo pitanje, da!, sigurno će se astrologija i tu prilagoditi ako do toga dođe. Kako, ne znam jer postoje astrolozi koji su čisti eksperti u tim matematičkim izračunima, što ja nisam.

Ali, da li si svjesna da na topicu "Kritika astrologija", nudiš "argumente" koji su sad fikcija. Sve i da se sutra ostvare, danas su fikcija. A fikcija nije argument, te kao takva ne može biti ni kritika. Pa ako postoji kritika, onda neka bar bude argumentirana i vezana uz sadašnjost. :)

KLOšarka
23-02-11, 22:40
Ti kanda nisi čitala cijeli topik.

:love:

nikad ne čitam. :love:

ono, samo dodam svoj komentar, pa ajmo dalje. adhd. :rofl:

samo vi nastavite s raspravom. :yo:

vixen27
23-02-11, 22:46
Kad su zapravo ubacili gejeve u astrologiju? Tamo negdje iza 1973.? :zubo: :rofl:

Kako drugačije idu na južnoj? To mi je vrlo interesantno ... jer se poklapa s hipotezom da jednostavno godišnje doba (i stadij godišnjeg doba) može imati neki utjecaj na kasniji razvoj... tipa - u kojem mjesecu života osjetiš hladnoću, u kojem vrućinu itd. Dakako, to divlje varira i od okolnosti života, a ne samo godišnjeg doba u mjestu prvih godinu dana života; ali je bar *nešto* 'opipljivo'. :zubo:

E vidiš Apemant, ne znam kako si doživio moje prve postove na ovoj temi, ali sad vidim da ih nisi shvatio.
Pa jednom za svagda da razjasnimo upravo ono o čemu sam pisala, a to je čovjek treba i nešto znati o onome što kritizira. Dakle, sustav od 12 znakova je osnova osnove, al taj sustav znači da je netko ovan jer ima sunce u ovnu! Ostale planete uopće ne moraju isto biti u ovnu. Mjesec ti može biti u lavu, pluton u vagi, venera u lavu u konjukciji sa mjesecom (pa ćeš emotivno pokazivati više osobina lava iako si ovan, dakle lavovske komponente kad su emocije u pitanju inkorporirane u opću strukturu sunca, odnosno ovna). To je samo primjer, i praznovjerje je vjerovati u ono što pročitaš u dnevnim novinama, i sama takve ljude takvima smatram, al astrologija (a ne dnevne novine i astro sadržaj u istima!!!) nešto je posve drugačije! Daleko slojevitija, kompleksnija, detaljnija, preciznija itd...

vixen27
23-02-11, 22:47
nikad ne čitam. :love:

ono, samo dodam svoj komentar, pa ajmo dalje. adhd. :rofl:

samo vi nastavite s raspravom. :yo:

:D Samo se ti priključi, nema veze što nisi čitala od početka :)

Apemant
23-02-11, 22:53
Planiram pokrenuti topic "Medicinska astrologija" u jedno vrijeme, pa svrati onda, sve i da ne znaš astru, naučit ćeš nešto novo. :)

Pa da, naučit ću nešto, recimo u rangu pravila bridža itd. :zubo: Kakvim sve postupcima ljudi sebi krate vrijeme prolaska ovom suznom dolinom. :roza:

Ne nego znam, zato sam ti i rekla da paziš što ćeš reći. :D

'Znaš' u smislu - piše u zvijezdama? :zubo: Sorry, taj ti evidence ne bi prošao niti na jednom sudu vrijednom spomena. :rofl:

Možda neće za našeg života, no rekoh - nikakvih fizikalnih prepreka nema za to. Stvar je samo tehnološkog razvoja.

Nije posve točno da što čovjek zamisli to i napravi, al za sad ova zamjena uterusa je čista mašta. Inkubator po ničemu nije sličan maternici, tako da možemo galantno reći da ni preteća "maternice" ne postoji. Al to opet nema veze sa ovim topicom. :)

Nema izravne, ali je interesantna tangenta; a još ljepša je ova y-ova o rađanju na Marsu (kakav bi bio utjecaj Marsa na nekog rođenog na Marsu LOL?) - ili još bolje, na nekoj planeti u sustavu zvijezde Tau Ceti. :rofl:

Čista matematika i astronomija, kako rekoh. :)

Ček, a misliš da će se mene dojmiti termini 'matematika' i 'astronomija'? :zubo:

Nije uopće poanta u načinu izračuna, može to biti nešto totalno egzaktno što se samih formula tiče - no i dalje nema baš nikakvog razloga da sve te proračune smatram povezanim s budućim karakterom djeteta nad kojim se vrše ti proračuni.

(a još manje njegovom hmm sudbinom)

Apemant
23-02-11, 23:02
Ali, da li si svjesna da na topicu "Kritika astrologija", nudiš "argumente" koji su sad fikcija. Sve i da se sutra ostvare, danas su fikcija. A fikcija nije argument, te kao takva ne može biti ni kritika. Pa ako postoji kritika, onda neka bar bude argumentirana i vezana uz sadašnjost. :)

Zapravo imaš point LOL. Ja isto inače ne volim 'argumentum ad imaginationem' :zubo:

To je samo primjer, i praznovjerje je vjerovati u ono što pročitaš u dnevnim novinama, i sama takve ljude takvima smatram, al astrologija (a ne dnevne novine i astro sadržaj u istima!!!) nešto je posve drugačije! Daleko slojevitija, kompleksnija, detaljnija, preciznija itd...

Znam da astrologija nije 'samo' horoskop.

No, koliko god bila slojevitija i kompleksnija, i dalje uzima da postoji 'logička povezanost' između trenutka rođenja (tj. rasporeda nebeskih tijela) i nečijeg karaktera, što je čista fikcija koja ničim egzaktnim nije poduprta. Nego eventualno statističkim nekakvim odstupanjima koja se ziher mogu objasniti na sto drugih načina, a osim toga, znaš kako ide ona gradacija - laž, grdna laž, dapače statistika? :zubo:

Ili onaj jedan lijepi Murphyjev zakon: ako skupiš dovoljno podataka, onda je statističkim metodama moguće dokazati bilo što. :rofl:

vixen27
23-02-11, 23:17
Nije to moje nikakva 'fikcija'. Gravitacija se može izračunati i za Pluton, a to što se trenutno ne može poslati ekspedicija tamo, potpuno je nebitno.
Dakle, ne treba ti ekspedicija za astrološki 'izračun' u bilo kojoj prostornoj koordinati x, y, z.

Znači, ostaje pitanje o čemu pričaš, što utječe i kako...

Moram priznati da mi ovo pitanje nije jasno?
Pitaš me da ti objasnim cijelu astrologiju i nešto što se uči godinama u par redaka?
Ja to ne mogu, sorry... :noidea:

vixen27
23-02-11, 23:18
Zapravo imaš point LOL. Ja isto inače ne volim 'argumentum ad imaginationem' :zubo:

Znam da astrologija nije 'samo' horoskop.

No, koliko god bila slojevitija i kompleksnija, i dalje uzima da postoji 'logička povezanost' između trenutka rođenja (tj. rasporeda nebeskih tijela) i nečijeg karaktera, što je čista fikcija koja ničim egzaktnim nije poduprta. Nego eventualno statističkim nekakvim odstupanjima koja se ziher mogu objasniti na sto drugih načina, a osim toga, znaš kako ide ona gradacija - laž, grdna laž, dapače statistika? :zubo:

Ili onaj jedan lijepi Murphyjev zakon: ako skupiš dovoljno podataka, onda je statističkim metodama moguće dokazati bilo što. :rofl:

Sad si svašta rekao. Al budimo precizni.
Da li mjesec ravna plimom i osekom? Da.
Da li je to znanstveno priznato? Da. :)

Kad je to u stanju napraviti običan satelit sa cijelom zemaljskom kuglom, što je tek u stanju s nama?

vixen27
23-02-11, 23:23
Pa da, naučit ću nešto, recimo u rangu pravila bridža itd. :zubo: Kakvim sve postupcima ljudi sebi krate vrijeme prolaska ovom suznom dolinom. :roza:

'Znaš' u smislu - piše u zvijezdama? :zubo: Sorry, taj ti evidence ne bi prošao niti na jednom sudu vrijednom spomena. :rofl:

Možda neće za našeg života, no rekoh - nikakvih fizikalnih prepreka nema za to. Stvar je samo tehnološkog razvoja.

Nema izravne, ali je interesantna tangenta; a još ljepša je ova y-ova o rađanju na Marsu (kakav bi bio utjecaj Marsa na nekog rođenog na Marsu LOL?) - ili još bolje, na nekoj planeti u sustavu zvijezde Tau Ceti. :rofl:

Ček, a misliš da će se mene dojmiti termini 'matematika' i 'astronomija'? :zubo:

Nije uopće poanta u načinu izračuna, može to biti nešto totalno egzaktno što se samih formula tiče - no i dalje nema baš nikakvog razloga da sve te proračune smatram povezanim s budućim karakterom djeteta nad kojim se vrše ti proračuni.

(a još manje njegovom hmm sudbinom)

Nijedan astrolog neće reći "piše u zvijezdama" jer poanta astrologije je savjetovanje, a ne nalaženje opravdanja u zvijezdama ili da budemo precizniji u planetama i svjetlećim tijelima.

Kako sad nije poanta izračuna, a upravo to si pitao? Čak dvije osobe su ti odgovorile na to jer si pitao?
Koncentriraj se :)

y
23-02-11, 23:25
Nisam izbjegla tvoj odgovor, dapače, jer tvoje pitanje nije objektivno. I to sam ti i pokazala. Svatko može izmaštati svako moguće pitanje, al to ne znači ništa osim da čovjek ima mašte. Ja ti govorim kako je, u kojem pravcu se medicina razvija itd.... I odgovor na ovo pitanje, da!, sigurno će se astrologija i tu prilagoditi ako do toga dođe. Kako, ne znam jer postoje astrolozi koji su čisti eksperti u tim matematičkim izračunima, što ja nisam.

Nije to moje nikakva 'fikcija'. Gravitacija se može izračunati i za Pluton, a to što se trenutno ne može poslati ekspedicija tamo, potpuno je nebitno.
Dakle, ne treba ti ekspedicija za astrološki 'izračun' u bilo kojoj prostornoj koordinati x, y, z.

Kako se tebi potkrala ova kontekstualna greška?

Ja nemoram imati nikakav futuristički automobil koji se kreće brzinom od 2 maha da bih ti rekao izračun koliko bi mu trebalo vremena za prijelaz od točke A do točke B.

EDIT:
Znači, ostaje i pitanje s inkubatorom koji bi mogao održavati život od začeća, to što trenutno takav ne postoji, za izračun je potpuno nebitno.

y
23-02-11, 23:28
Moram priznati da mi ovo pitanje nije jasno?
Pitaš me da ti objasnim cijelu astrologiju i nešto što se uči godinama u par redaka?
Ja to ne mogu, sorry... :noidea:

Pa navedi bar ugrubo neki princip za izračun na Plutonu. Što utječe, kako, zašto...

Kad je to u stanju napraviti običan satelit sa cijelom zemaljskom kuglom, što je tek u stanju s nama?

Sad o gravitaciji pišeš?
Pa naravno da utječe. No, prije svega trebaš uzeti u obzir Zemaljsku, koja varira s obzirom na poziciju i nadmorsku visinu... I naravno da Mjesečeva gravitacija utječe (iako su to vrlo mali utjecaji). I na mene i na mojeg susjeda, neovisno o tome koliko je godina stariji ili mlađi i kada je rođen...

vixen27
23-02-11, 23:34

EDIT:
Znači, ostaje i pitanje s inkubatorom koji bi mogao održavati život od začeća, to što trenutno takav ne postoji, za izračun je potpuno nebitno.

Ti imaš problem u razlučivanju realnosti i racija od fikcije.
Inkubator je aparat pod pozitivnim tlakom i ništa drugo! Nikakva maternica niti ima veze s istim!

A kakve veze ima gravitacija sa astrološkim tumačenjem? Brkaš i to gadno pojmove!
To je kao da ti kažeš da imaš 55kg, a zapravo možeš biti 2,5 m visok i biti totalno pothranjen na rubu života!
Kompletno brkaš pojmove, al baš kompletno.
Daj zastani i koncentriraj se što pričaš!
To što se expedicija ne može poslati na pluton je posve bitno, jer time nema ni rađanja u međuplanetarnom prostoru niti cijelog tvog pitanja. Pitaš za fikciju!

Ponavljam i to zadnji put, tema je kritika astrologija, ako nemaš konstruktivnu kritiku, argumentiranu niti realnu, postovi će se brisati. Ovo nije topic o fikcijama. :)

vixen27
23-02-11, 23:39
Pa navedi bar ugrubo neki princip za izračun na Plutonu. Što utječe, kako, zašto...

Kakav izračun na plutonu???

Ne bazira se astrologija na izračunu za pluton, nego na njegovom utjecaju. Kako imaš osjećaj prema majci, tako postoje i utjecaji plutona.
Još jedan ovakav post i brišem ga, zadnje upozorenje. Razmisli dobro o čemu pričaš. Ne toleriram da se dolazi nabacivati sa nasumičnim podacima na pdf a da se o istom ne zna baš ništa. Argumenti trebaju biti argumentirani, a ovo do sad nisu bili argumenti. Astrologija se bazira na utjecaju planeta, a ti govoriš o izračunima o planetama. Astrologija je suptilna, nadam se da ćeš to vidjeti. Zadnja opomena.

y
23-02-11, 23:43

Pa kakav bi bio izračun za biće koje bi se rodilo na Plutonu? Ne moramo slati ekspediciju da bismo znali silu teže na Plutonu, zar ne? Za izračun ti, dakle, ni ne treba ekspedicija.

vixen27
23-02-11, 23:44
Dakle, razlučiti fikcije od trenutnih mogućnosti današnjeg čovječanstva, lijepo molim. :)

y
23-02-11, 23:52
Dakle, razlučiti fikcije od trenutnih mogućnosti današnjeg čovječanstva, lijepo molim. :)

Gravitacija nije fikcija, pa se sila teže može izračunati i za Pluton. Znači, ne mora se roditi biće na Plutonu da bi se izračunala sila teže koju će osjećati.

Ako astrolološki izračun nije fikcija, onda se može izračunati i za biće koje bi bilo rođeno na Plutonu.

I prije nego su bili na Mjesecu, ljudi su znali kakva će tamo biti sila teže, nisu lupetali da je to fikcija, pa se ne može izračunati. Razumiješ?

Kakva te fikcija spopala? Za izračun te pitam, a ne da šalješ ekspediciju.

Pročitaj još jednom ovu rečenicu:

I prije nego su bili na Mjesecu, ljudi su znali kakva će tamo biti sila teže, nisu lupetali da je to fikcija, pa se ne može izračunati. Razumiješ?

Apemant
24-02-11, 00:01

Pa da. Može na svašta utjecati gravitacionom silom. Samo što iz toga ne slijedi da možeš uvrstiti nekakve brojke u formule i 'izračunati' kakav je karakter čovjeka 25 godina nakon rođenja - samo na temelju datuma njegovog rođenja (i sata, i položaja).

Kako sad nije poanta izračuna, a upravo to si pitao? Čak dvije osobe su ti odgovorile na to jer si pitao?
Koncentriraj se :)

Pitao sam nešto konkretno: utjecaj hemisfere na te proračune. S jasnim razlogom: jer su na južnoj hemisferi godišnja doba obrnuta. A nisam pitao za preciznost i način izračuna, jer koliko god taj proračun bio precizan, i dalje nema razloga da vjerujem da je logički povezan s karakterom čovjeka 25 godina kasnije.

vixen27
24-02-11, 00:06
Pa da. Može na svašta utjecati gravitacionom silom. Samo što iz toga ne slijedi da možeš uvrstiti nekakve brojke u formule i 'izračunati' kakav je karakter čovjeka 25 godina nakon rođenja - samo na temelju datuma njegovog rođenja (i sata, i položaja).

Pitao sam nešto konkretno: utjecaj hemisfere na te proračune. S jasnim razlogom: jer su na južnoj hemisferi godišnja doba obrnuta. A nisam pitao za preciznost i način izračuna, jer koliko god taj proračun bio precizan, i dalje nema razloga da vjerujem da je logički povezan s karakterom čovjeka 25 godina kasnije.

Upravo to se može. Ako mjesec čak i fizički utječe na razinu mora, ako gomila ljudi ne može spavati za vrijeme punog mjeseca što je suptilna manifestacija istog a ne fizikička, kako uopće možeš deklarirano tvrditi da ne može utjecati na karakter ljudi kad im utječe na raspoloženje?!

Godišnja doba nemaju baš nikakve veze sa astrologijom, a u tom kontekstu niti polutke.

y
24-02-11, 00:06

Naravno, na tvojeg susjeda koji je rođen u različiti dan od tebe utječe praktički identična gravitacija, a na onog Rusa na svemirskoj stanici u orbiti drastično različita, neovisno o tome što ste možda u isti dan rođeni.

vixen27
24-02-11, 00:08
Ali ni susjed ni Rus nisu rođeni kao jednaki ljudi. Na naklapanja više ne odgovaram.

Imaš li iskustva sa astrologijom? Nemaš.
Možeš li kritizirati? Ne možeš. :)

Apemant
24-02-11, 00:10
Kako se tebi potkrala ova kontekstualna greška?

Ja nemoram imati nikakav futuristički automobil koji se kreće brzinom od 2 maha da bih ti rekao izračun koliko bi mu trebalo vremena za prijelaz od točke A do točke B.

U biti da, imaš pravo. :zubo: Nego, shvatio sam ono njeno u stilu 'naći ćemo odgovarajuće formule i za te uvjete, kad dođu... s vremenom'. A ne da će iste formule koristiti i ovdje i tamo.

Ostaje samo pitanje, kome je palo na pamet da te formule imaju ikakve veze s vezom (s nečijim karakterom).

Ne bazira se astrologija na izračunu za pluton, nego na njegovom utjecaju. Kako imaš osjećaj prema majci, tako postoje i utjecaji plutona.

A postoji li utjecaj Erisa? Naime, ako nisi znala, Pluton se više ne računa pod planete. :rofl: Nego u patuljaste planete, skupa s Erisom koji je uostalom veći od Plutona.

Astrologija se bazira na utjecaju planeta, a ti govoriš o izračunima o planetama. Astrologija je suptilna, nadam se da ćeš to vidjeti.

No, taj 'utjecaj' se računa, kako si rekla, nekim matematičkim formulama. I čovjek te lijepo pita, kako bi ti proračuni izgledali da živimo na Plutonu, a ne na Zemlji. Zar misliš da je i to nezamislivo, kao i umjetna maternica?

Meni je nekako vrlo zanimljivo da se neko dijete može roditi u orbiti oko Plutona npr. I zanima me kako bi se to onda uvrstilo u te formule.

y
24-02-11, 00:10
Upravo to se može. Ako mjesec čak i fizički utječe na razinu mora, ako gomila ljudi ne može spavati za vrijeme punog mjeseca što je suptilna manifestacija istog a ne fizikička, kako uopće možeš deklarirano tvrditi da ne može utjecati na karakter ljudi kad im utječe na raspoloženje?!

Na karakter???

Ok, gravitaciona sila ima nekakav utjecaj, ali kakve to veze ima s datumom rođenja i kakve veze ima s karakterom?

vixen27
24-02-11, 00:11
Naravno, na tvojeg susjeda koji je rođen u različiti dan od tebe utječe praktički identična gravitacija, a na onog Rusa na svemirskoj stanici u orbiti drastično različita, neovisno o tome što ste možda u isti dan rođeni.

Točno, iako je ovaj u orbiti zapravo u bestežinskom stanju a bestežinsko stanje je upravo manjak gravitacije. Dakle, opet nečega što nema veze sa astrologijom. Da li ne vjera u Boga, negira Boga? A kako to da taj susjed i Rus ipak nisu jednaki?

vixen27
24-02-11, 00:11
Na karakter???

Ok, gravitaciona sila ima nekakav utjecaj, ali kakve to veze ima s datumom rođenja i kakve veze ima s karakterom?

Da li je raspoloženje koje manifestiraš dio karaktera?

y
24-02-11, 00:13
Točno. A kako to da ipak nisu jednaki?

Što/tko 'nisu jednaki', kakva ti je to nepotpuna rečenica?

vixen27
24-02-11, 00:15
Vrlo konstruktivna rasprava, nema što. Da daj bar prati vlastiti tok misli.

y
24-02-11, 00:15
Da li je raspoloženje koje manifestiraš dio karaktera?

Ne nužno. Mogu biti u akutno umornom, ili pak trenutno veselom/tužnom stanju, potpuno neovisno od općeg 'karaktera'.
I kakve to veze ima s datumom rođenja?

y
24-02-11, 00:16
Vrlo konstruktivna rasprava, nema što. Da daj bar prati vlastiti tok misli.

Daj bar na jedno pitanje odgovori suvislo.

U biti da, imaš pravo. :zubo: Nego, shvatio sam ono njeno u stilu 'naći ćemo odgovarajuće formule i za te uvjete, kad dođu... s vremenom'. A ne da će iste formule koristiti i ovdje i tamo.

Eh, to mi se sviđa... kad inteligentan čovjek pogriješi, lako shvati gdje mu je greška i korigira se.

No, taj 'utjecaj' se računa, kako si rekla, nekim matematičkim formulama. I čovjek te lijepo pita, kako bi ti proračuni izgledali da živimo na Plutonu, a ne na Zemlji. Zar misliš da je i to nezamislivo, kao i umjetna maternica?

Meni je nekako vrlo zanimljivo da se neko dijete može roditi u orbiti oko Plutona npr. I zanima me kako bi se to onda uvrstilo u te formule.

Eto, ne moramo imati nikakav futuristički svemirski brod da bismo izračunali silu gravitacije koju bi osjećalo to dijete.

Znači, izračuni ne ovise o tehnologiji.

Apemant
24-02-11, 00:27

Nisam rekao da 'ne može utjecati' nikako, postoje uostalom teorije da je ženski menstualni ciklus povezan s rotacijom Mjeseca oko Zemlje itd. Nego da se taj utjecaj ne može povezati s budućim karakterom čovjeka na nekakav 'egzaktni' način, nego eventualno divlje-statistički.
Još gore stoji situacija s 'utjecajem' Urana i Neptuna, da ne spominjem Plutona (i Erisa) :zubo:. Zar se oni uopće uračunavaju? Pa za ta tri tijela se nije ni znalo kad je astrologija izmišljena. Kako su ih onda uračunavali? I tko je prilagodio te proračune kad su oni otkriveni?

Godišnja doba nemaju baš nikakve veze sa astrologijom, a u tom kontekstu niti polutke.

Budući da je Zemlja uglavnom na jako sličnoj udaljenosti od Sunca tijekom cijele godine, izmjena godišnjih doba mi je jedini 'utjecaj Sunca' kakvog se uopće mogu dosjetiti. Sve drugo je mumbo-jumbo, recimo ona izjava 'Sunce je u Vagi'. :zubo: Nema nikakve razlike je li Sunce u Vagi ili u Strijelcu ili gdje već, jedino što imalo suvislo zvuči jesu upravo godišnja doba (tj. posljedica nagiba Zemljine osi u odnosu na normalu na ekliptiku).

sanja
24-02-11, 05:46
.. jebiga ..
.. ne znam zašto apemant ne bi ariani dao svoje podatke .. natalne .. :zubo:
.. pa da mu ona predoči neumoljivost astrologije ..

.. lako je ovako .. bez konkretnog primera .. razglabati ..

(.. apemant .. mogu ja ta ti ukucam u onaj program .. da proverimo dal si gej ..
.. ako ispadne da si gej onda astrologija pada ..?
.. ili se na osnovu toga ipak ništa ne bi dalo zaključiti ..? :zubo: )

sanja
24-02-11, 05:47
.. mogu ja dati .. pa da vidimo na osnovu mog primera .. :love:

sanja
24-02-11, 05:49
volim se opravdati katkad horoskopom.

:s

.. horoskopi su moćni .. što se tiče te mogućnosti zloupotrebe za samoopravdavanje ..
.. i ja to koristim .. retko .. al desilo mi se par puta .. :zubo:

KLOšarka
24-02-11, 07:44
E vidiš Apemant, ne znam kako si doživio moje prve postove na ovoj temi, ali sad vidim da ih nisi shvatio.
Pa jednom za svagda da razjasnimo upravo ono o čemu sam pisala, a to je čovjek treba i nešto znati o onome što kritizira. Dakle, sustav od 12 znakova je osnova osnove, al taj sustav znači da je netko ovan jer ima sunce u ovnu! Ostale planete uopće ne moraju isto biti u ovnu. Mjesec ti može biti u lavu, pluton u vagi, venera u lavu u konjukciji sa mjesecom (pa ćeš emotivno pokazivati više osobina lava iako si ovan, dakle lavovske komponente kad su emocije u pitanju inkorporirane u opću strukturu sunca, odnosno ovna). To je samo primjer, i praznovjerje je vjerovati u ono što pročitaš u dnevnim novinama, i sama takve ljude takvima smatram, al astrologija (a ne dnevne novine i astro sadržaj u istima!!!) nešto je posve drugačije! Daleko slojevitija, kompleksnija, detaljnija, preciznija itd...

evo, priključujem se :zubo:

dakle, laički govoreći, u pravu sam. 12 znakova jest osnovna karakterna podjela. natalna karta bi bila zvjezdano tumačenje nečije osobnosti preko maltene svih dostupnih simbola (znakova i planeta i kuća), jer više-manje svi nosimo neku osobinu nekog znaka. poganska psihologija. :zubo:

y
24-02-11, 07:52

Baš si postavio zanimljivo pitanje, i mene ovo zanima.

Iako nekako si imaginarno zamišljam da ako se trenutak rođenja računa prvim udahom onda bi valjda tako bilo i kad su aparati u pitanju, čim se oni isključe i dijete napravi prvi vlastiti udah to bi valjda bilo identično prirodnom rođenju :noidea:

Pa je, zanimljivo je pitanje. Onaj tko stvarno ZNA kako se računa i što je BITNO za izračun, ne bi trebao imati problema s ovim pitanjem.

Isto tako, pridodao sam pitanje:
Kako bi se izračunavao horoskop za biće rođeno na Plutonu? (Za IZRAČUN je potpuno nebitno postoji li trenutno ili ne postoji tehnologija koja bi omgućavala takvu ekspediciju.)

@Arijana
Ti si izbjegla oba odgovora.

scarletlemur
24-02-11, 07:57
ne znam jel to kao običaj neki il šta....al tema se siluje.
lako stavove pravdat...nemogućom misijom na pluton...mislim...opće je poznato da svi astrolozi za NASA-u rade....
vrsi matematičari...s džepnim izdanjem hubblea...lako ih na cesti prepoznat :rolleyes:
ipak...stoljetna neka znanja i iskustva pogledavanja u zvijezde...ne samo da karakterno...nego i fizički čovjeka određuju....
ajmo malo o tom prodiskutirat.

y
24-02-11, 08:01
Kakve veze imaju izračun i (ne)mogućnost slanja ekspedicije?

scarletlemur
24-02-11, 08:20
ajmo bit....ravnopravni....bazirat se na trenutnu ostvarivost. jer onog momenta kad budemo sposobni po rubovima se svemira rađat, u simulatorima maternice vrijeme provodit...gravitacijskim ga praćkama skraćivat, crvotočirat...ziher ćemo i utjecaj zemlje na inkubator novorođenog...plutonca poznavat.

y
24-02-11, 08:49
Izračun ne ovisi o tehnologiji.

Astronomi mogu izračunati i gravitaciju i putanju za Pluton, bez da šalju ekspediciju, zar ne?

Ako astrolozi ne mogu napraviti svoje izračune, onda se postavlja pitanje - znaju li oni uopće o čemu govore i na čemu im se 'izračuni' temelje?

scarletlemur
24-02-11, 09:00
zašto je plutonova gravitacija astrološki relevantna?
pluton je u astrologiji...simbol...smrti...nečega. ako se nalazi u kući toj i toj...u opoziciji s tim i tim, u trigonu s onim...u konjukciji nakoj...ondaš ti dragi ipsilone kepat....vrlo bizarnom smrću u ne tako skoroj budućnosti. das recimo...bliže plutonu rođen...iz inkubatora izišo....bio bi prilično besmrtan. tako nekako....valjda....al prilagodićemo te matematički i astronomski da mudrosnu starost s marsa dočekuješ.
ajmo ne više o plutonu.

Apemant
24-02-11, 09:12
.. jebiga ..
.. ne znam zašto apemant ne bi ariani dao svoje podatke .. natalne .. :zubo:
.. pa da mu ona predoči neumoljivost astrologije ..

Ja sam imun na Forerov efekt. :rofl:

.. lako je ovako .. bez konkretnog primera .. razglabati ..

Ne razumijem. Što da ja njoj dam podatke, ona 'izračuna' kartu i onda napiše - ti si takav i takav? Kako misliš da bi to bilo relevantno na ovom topiku, na kojem me nitko osobno ne pozna? Kako bi netko 'provjerio' jesu li izračuni imalo smisleni ili nisu?

I drugo, kako ona može znati jesam li joj dao prave podatke? Mogu joj dati neke desete podatke, recimo. I zamisli, onda se ispostavi da je 'sve pogodila'. :rofl:

Enivej, svaki čovjek može pronaći tragove sebe čak i u svim Myers-Briggs tipovima osobnosti (osim što mu jedan, recimo, najbolje 'paše') - a ti tipovi čak i nisu smišljeni po uzoru na Forera.

(.. apemant .. mogu ja ta ti ukucam u onaj program .. da proverimo dal si gej ..
.. ako ispadne da si gej onda astrologija pada ..?
.. ili se na osnovu toga ipak ništa ne bi dalo zaključiti ..? :zubo: )

Rekoh, pitam se otkad su ubacili taj 'tidbit' u proračune. Sumnjam da su prije 1973. takve 'nalaze' davali ljudima. :rofl:

scarletlemur
24-02-11, 09:29
Ne razumijem. Što da ja njoj dam podatke, ona 'izračuna' kartu i onda napiše - ti si takav i takav? Kako misliš da bi to bilo relevantno na ovom topiku, na kojem me nitko osobno ne pozna?
ti bi znao...koliko istine u svemu ima. neb se ovdi više tolko čudio...a onda bi s vremenom i nama jasno postalo...da je pogodila.
nijesi mi odgovrio...ili jesi....na onaj nezaustavljivo nepomičan paradoks....ustvari...kakve veze....termodinamika.... s astrologijom ima?

y
24-02-11, 09:37
A gdje sam to rekao? Zafrkavaš, malo?

Rekao sam da astrofizičari svoje izračune (npr. kolika bi gravitacijska sila 'tlačila' čovjeka na Plutonu) mogu napraviti bez ekspedicije, jer znaju o čemu govore i na temelju kojih parametara.

Dakle, nigdje nisam rekao da je gravitacijska sila astrolozima bitna, ali, ako znaju o čemu i na osnovu čega govore, isto tako mogu napraviti svoj izračun, bez slanja ekspedicije na Pluton.

Je l' sad jasno?

Apemant
24-02-11, 09:40
evo, priključujem se :zubo:

dakle, laički govoreći, u pravu sam. 12 znakova jest osnovna karakterna podjela. natalna karta bi bila zvjezdano tumačenje nečije osobnosti preko maltene svih dostupnih simbola (znakova i planeta i kuća), jer više-manje svi nosimo neku osobinu nekog znaka. poganska psihologija. :zubo:

Prvo da pitam: ima li ikoga ovdje tko je uspio shvatiti da nije problem u 'psihologiji' tj. u podjeli ljudi na psihološke tipove, nego u vezanju te psihologije uz jedan jedini najvjerojatnije irelevantni podatak - datum rođenja? Ima li ikoga ovdje tko je spreman prihvatiti tezu da genetsko naslijeđe i utjecaj životnih okolnosti (na Zemlji, bez obzira na ostala nebeska tijela) ziher ima jedno 15 trilijuna veći 'utjecaj' na nečiji karakter, od zanemarivog gravitacijskog utjecaja Plutona na bebu 'kad povuče prvi dah'? :rolleyes1:

Recimo, gravitacijska sila Plutona na novorođenu bebu od 3kg iznosi maksimalno negdje 1.3 * 10^-13 Newtona (a minimalno još 4 puta manje). Ukoliko netko smatra da gravitacija takvog ahem 'intenziteta' na bilo koji način utječe na karakter te bebe 20 godina kasnije hmmm :zvrko: zbilja ne znam kako ga uvjeriti u suprotno, LOL.

ne znam jel to kao običaj neki il šta....al tema se siluje.
lako stavove pravdat...nemogućom misijom na pluton...mislim...opće je poznato da svi astrolozi za NASA-u rade....

Ne, nije poznato. I ne siluje se tema. Misija na Pluton nije 'nemoguća', nego samo danas tehnološki neizvediva, no ne postoje nikakve fizikalne prepreke da bi se to zvalo 'nemogućim'. Ili ako ti je Pluton predaleko - uzmi npr. Mars kao primjer. Na Mars su već poslali hrpu sondi i svačega, ne vidim kako možeš uopće i pomisliti da bi bilo 'nemoguće' da tamo slete i ljudi, a ako mogu sletjeti, mogu se na površini Marsa i roditi, nekakve buduće bebe marsovci. Zanima me stoga sljedeće:
- tko će prilagoditi proračune natalne karte takvim uvjetima rađanja
- kojom metodologijom će prilagoditi te proračune.

ipak...stoljetna neka znanja i iskustva pogledavanja u zvijezde...ne samo da karakterno...nego i fizički čovjeka određuju....
ajmo malo o tom prodiskutirat.

To nisu stoljetna znanja, nego stoljetna statistička nagađanja. :kava: Ili stoljetna razbibriga, kako više voliš. :zubo:

ajmo bit....ravnopravni....bazirat se na trenutnu ostvarivost. jer onog momenta kad budemo sposobni po rubovima se svemira rađat, u simulatorima maternice vrijeme provodit...gravitacijskim ga praćkama skraćivat, crvotočirat...ziher ćemo i utjecaj zemlje na inkubator novorođenog...plutonca poznavat.

E, pa to te pitam: TKO ažurira ta 'stoljetna znanja' o astrologiji, u ovisnosi o novim astronomskim spoznajama, i kojom metodologijom se pri tome služi?

pluton je u astrologiji...simbol...smrti...nečega. ako se nalazi u kući toj i toj...u opoziciji s tim i tim, u trigonu s onim...u konjukciji nakoj...ondaš ti dragi ipsilone kepat....vrlo bizarnom smrću u ne tako skoroj budućnosti. das recimo...bliže plutonu rođen...iz inkubatora izišo....bio bi prilično besmrtan. tako nekako....valjda....al prilagodićemo te matematički i astronomski da mudrosnu starost s marsa dočekuješ.
ajmo ne više o plutonu.

Tko će ih prilagoditi i kako? Tko je od 1781. nadalje 'prilagodio' astrologiju otkriću Urana, i kojom metodologijom je 'povezao' tu planetu s bilo kakvim 'utjecajima' na karakter i sudbinu? Tko je to učinio s Neptunom 1846, tko s Plutonom 1930. (prije 1930. nije bilo 'utjecaja smrti'? LOL), a što su tek izmislili kad je 2005. otkriven Eris (http://en.wikipedia.org/wiki/Eris_%28dwarf_planet%29), koji je veći od Plutona, pa onda 2006. redefinirali pojam 'planete' uslijed čega mi danas imamo samo osam planeta u Sunčevom sustavu, a ne devet, kako smo svi učili nekad u školi?

(enivej, nadam se da je ovaj zadnji tvoj post zapravo bio sarkazam LOL)

Apemant
24-02-11, 09:42
ti bi znao...koliko istine u svemu ima. neb se ovdi više tolko čudio...a onda bi s vremenom i nama jasno postalo...da je pogodila.

Rekoh već da sam imun na Forera. :zubo:

nijesi mi odgovrio...ili jesi....na onaj nezaustavljivo nepomičan paradoks....ustvari...kakve veze....termodinamika.... s astrologijom ima?

Nema nikakve veze, ono je bilo trolanje s moje strane. :angeleye: :zubo:

y
24-02-11, 10:19

No, kad se zafrkavaš, onda je 'sve na svome mjestu'. :D

scarletlemur
24-02-11, 10:50
(enivej, nadam se da je ovaj zadnji tvoj post zapravo bio sarkazam LOL)
nadaš se :eek: a ja mislila da je...skoro pa očito.
ne imam odgovore na tvoja pitanja...tek nova pitanja...prvo u nizu...bilo bi...gdje sam ja to navela....nastanjenje plutona kao budućnosti nemogućnost?
nisam...zar da:zubo:

možemo se ovak propitkivat do preksutra.
ajmo radije...praktično provjerit održivost tvojih teorija. dokaži...matematički izvedi sve te svoje teoreme....neizbježne pleonazme genijalnosti.

Apemant
24-02-11, 18:18
možemo se ovak propitkivat do preksutra.
ajmo radije...praktično provjerit održivost tvojih teorija. dokaži...matematički izvedi sve te svoje teoreme....neizbježne pleonazme genijalnosti.

Kojih mojih teorija? :misli:

Pa nemam ja neke teorije, nego astrologija. Ja samo hoću provjeriti održivost njihovih teorija. :zubo:

sanja
24-02-11, 18:34
Ja sam imun na Forerov efekt. :rofl:

.. ma šta to znači ..?
.. to znači kad bi ti rekla .. u tridesetoj si imao probleme s levim kolenom .. a brat ti je muzičar .. živi u inostranstvu ..
.. sledeće godine .. dobićeš veliko nasledstvo ..

.. a ti stvarno imao problema s levim kolenom .. brat ti nejdžel kenedi .. a sledeće godine .. otkriješ da je posestrima čukundede imala praunuka .. vlasnika naftne bušotine u kuvajtu .. koji umre .. a ti jedini naslednik ..

.. to bi bio taj forer ..?

.. i objasni mi one moje s gledanjem u šolju ..
.. na koju ja foru pogađam takve stvari .. tako precizno ..?
(.. a nenamerno .. totalka ..)

Ne razumijem. Što da ja njoj dam podatke, ona 'izračuna' kartu i onda napiše - ti si takav i takav? Kako misliš da bi to bilo relevantno na ovom topiku, na kojem me nitko osobno ne pozna? Kako bi netko 'provjerio' jesu li izračuni imalo smisleni ili nisu?

I drugo, kako ona može znati jesam li joj dao prave podatke? Mogu joj dati neke desete podatke, recimo. I zamisli, onda se ispostavi da je 'sve pogodila'. :rofl:
.. nisi razumeo ..
.. nije bitan niko drugi ..
.. ako bi dao prave podatke .. ti bi znao je li pogodila .. i koliko je pogodila ..

Enivej, svaki čovjek može pronaći tragove sebe čak i u svim Myers-Briggs tipovima osobnosti (osim što mu jedan, recimo, najbolje 'paše') - a ti tipovi čak i nisu smišljeni po uzoru na Forera.

.. ma jebo forera ..
.. ako bi ti rekla nešto .. baš tako precizno .. nad tim bi se zamislio ..?

Rekoh, pitam se otkad su ubacili taj 'tidbit' u proračune. Sumnjam da su prije 1973. takve 'nalaze' davali ljudima. :rofl:
.. jesam se setil napomenuti da mi je i ćerka gej ..?
.. isti horoskop ..

.. evo moga (http://interactive.0800-horoscope.com/cgi-bin/astro/nataldaily?name=sanja&sex=f&d1day=18&d1month=9&d1year=1972&d1hour=21&d1min=45&citylist=Zemun%2C+Yugoslavia&lang=en) .. :love:

Apemant
24-02-11, 19:03
.. to znači kad bi ti rekla .. u tridesetoj si imao probleme s levim kolenom .. a brat ti je muzičar .. živi u inostranstvu ..
.. sledeće godine .. dobićeš veliko nasledstvo ..

Procijenio bih vjerojatnost da takvo nešto pogodiš slučajno ili iz circumstantial evidence-a. A onda bih dalje vidio što bih. :noidea:

.. to bi bio taj forer ..?

To ne bi bio Forer, ne. :noidea:

.. i objasni mi one moje s gledanjem u šolju ..
.. na koju ja foru pogađam takve stvari .. tako precizno ..?
(.. a nenamerno .. totalka ..)

Koje stvari? Spomenula si dva zbilja interesantna slučaja, međutim - ako sam dobro pohvatao, jedno vrijeme si to radila k'o na traci. Od svih X puta gledanja u talog, koliko puta se dogodilo nenamjerno pogađanje nekih zbilja nisko-vjerojatnih događaja?

.. ako bi dao prave podatke .. ti bi znao je li pogodila .. i koliko je pogodila ..

Pročitao sam što je odgovarala drugima. Ziher bi nešto u tom fazonu bilo i meni, zar ne? A ne bi bilo nešto kardinalno drugačije.

.. ako bi ti rekla nešto .. baš tako precizno .. nad tim bi se zamislio ..?

Bih - ako bi pogodila nešto što se meni čini 'nevjerojatno' za pogoditi. Enivej, ovo gore je argumentum ad imaginationem LOL. Bi li se ti zamislila kad bi sutra umjesto vrabaca vidjela kako po nebu lete divlje svinje mašući ušima? :rofl:

.. evo moga (http://interactive.0800-horoscope.com/cgi-bin/astro/nataldaily?name=sanja&sex=f&d1day=18&d1month=9&d1year=1972&d1hour=21&d1min=45&citylist=Zemun%2C+Yugoslavia&lang=en) .. :love:

Evo, kopirat ću ti nekoliko pasusa iz mog. :zubo:

Sun in Sagittarius

He is good, idealistic, enthusiastic :facepalm: and warm-hearted. He is independent, has a taste for travel and freedom :tape2: :rofl:. He is pre-disposed to a professional career. :zbunj:

Weaknesses: He is too adventurous and leaves things to chance: takes risks which cause problems :eek: :facepalm: :facepalm: :redface:: he is rebellious and has a playful spirit.

Moon in Aquarius

He is sociable :zubo:, intelligent and lucid. Thanks to great sociability, he has many friends :facepalm:. He is modern :rofl:, original, inventive, non-conformist and brings new life.

Weaknesses: he is eccentric, with sharp mood swings. Complex love life. :forer: :lolz:

Mercury in Sagittarius

Democrat, philosopher, tolerant, respectful of laws :saevilw: :rofl: . Likes foreign travel :rofl: . Believes that everything teaches you something. :B :rofl:

etc. need I go further? Ono, čisti Forer, čisto nagađanje. I uglavnom povlađivanje ljudskom samoljublju, nigdje nećeš vidjeti stvari tipa 'lijenčina, manipulativan, pokvaren, sebičan, okrutan, bezosjećajan, profiter' itd.

vixen27
24-02-11, 19:59
:facepalm:

Nemam drugi komentar :facepalm: :rofl:

Apemant
24-02-11, 20:29
:facepalm:

Nemam drugi komentar :facepalm: :rofl:

No hard feelings, dear. 'tis nothing personal. :zubo:

sanja
24-02-11, 20:31
Koje stvari? Spomenula si dva zbilja interesantna slučaja, međutim - ako sam dobro pohvatao, jedno vrijeme si to radila k'o na traci. Od svih X puta gledanja u talog, koliko puta se dogodilo nenamjerno pogađanje nekih zbilja nisko-vjerojatnih događaja?

.. ma redovno sam pogađala ..
.. i pazi .. moja gledanja u šolju nisu učena .. tipa .. taj znak znači to ovaj znači ovo ..
.. nego su uglavnom bazirana .. kao što sam već rekla .. na roršah principu .. i nekoj intuiciji .. kombinovanoj s maštom ..
(.. mašta služi da se to sve uobliči ..)
.. ja sam uvek srala slikovito i precizno .. tipa .. imaš za šest dana susret s nekim tipom u znaku škorpije ispod nekakve kule s zasvođenim prozorima .. tip ima zelene oči .. ( :love: )
.. i ova me nakon šest dana časti .. :lol: :rofl: :lol:

.. gledala maminoj kumi ..
.. kazala .. bogami ćete avanzovati na neko visoko mesto .. neki starac ustao sa visoke fotelje a vi na njegovo mesto ..
.. i još kažem .. biće to neko carsko mesto .. ima car pored fotelje drži mač i knjigu ..

.. ova se smeje .. kaže .. ako se ostvari častim te ..
.. posle stvarno .. zasela na mesto glavnog sudije u palati pravde .. ovaj prethodni otišao u penziju ..
.. a ispred palate pravde .. kip cara dušana .. drži mač u jednoj zakonik u drugoj ruci .. :facepalm:

.. al najluđe u svemu je što sam ja to sve doživljavala kao zajebanciju .. sve vreme ..
.. sve dok se ne desilo da je ispala ona gadna stvar .. i posle isto tako ..

.. a za to jesi li gej ništa ti nisu rekli ..?
.. e ..?
.. pa onda valjda nisi .. :love:

sanja
24-02-11, 20:39
.. čuj .. sad kad znam da ni ti nisi ..
.. sad me počinje mučiti sumnja glede svih ovih kojima je rečeno da jesu ..:eek::faint2::facepalm:

vixen27
24-02-11, 20:39
No hard feelings, dear. 'tis nothing personal. :zubo:

Ma nemaš beda, odavno sam odustala :rofl:

Apemant
24-02-11, 20:43
.. ma redovno sam pogađala ..
.. i pazi .. moja gledanja u šolju nisu učena .. tipa .. taj znak znači to ovaj znači ovo ..
.. nego su uglavnom bazirana .. kao što sam već rekla .. na roršah principu .. i nekoj intuiciji .. kombinovanoj s maštom ..

Navela si dva slučaja 'izvanserijskog pogađanja'.

.. ja sam uvek srala slikovito i precizno .. tipa .. imaš za šest dana susret s nekim tipom u znaku škorpije ispod nekakve kule s zasvođenim prozorima

Ovo je možebitno i 'samoispunjuće proročanstvo'. Nekome nešto prorekneš, a onda se on potrudi da tako i ispadne, recimo, zagledavajući sve frajere sa zelenim očima i pitajući se 'ovo je sigurno onaj'. :zubo:

.. al najluđe u svemu je što sam ja to sve doživljavala kao zajebanciju .. sve vreme ..
.. sve dok se ne desilo da je ispala ona gadna stvar .. i posle isto tako ..

Ponovo te pitam: ako si to radila MNOGO puta - onda jesi li sigurna da si 'stalno' pogađala? Ili si zapravo pogađala rijetko, no s obzirom da nisi očekivala baš ništa, onda ti se i to rijetko činilo kao 'stalno'? Mislim - ne znam kakav je bio slučaj, samo pitam. Koliko si taloga pogledala? 100? 1000? Za koliko od njih si kasnije čula da se 'obistinilo'? Koliko su ta proročanstva bila 'neobična', a koliko su bila onog tipa da se 'saomispunjuju'?

.. a za to jesi li gej ništa ti nisu rekli ..?
.. e ..?
.. pa onda valjda nisi .. :love:

Ne kužim, što me stalno cimaš s ovim, LOL? Kakvu reakciju očekuješ? :misli:

Walter
16-03-11, 22:02
Astrologija je jedna od najstarijih kvaziznanstvenih disciplina, nadživjela je svoju mlađu sestru alkemiju i uvijek je uz nas, valjda zbog mode, ili zbog činjenice da na taj način možete "gledati u budućnost" bez straha da vas okolina ismije.

Međutim, svedimo priču na racionalnu razinu: kako netko može vjerovati u dvanaest proizvoljno izmišljenih i projiciranih slika na nebu, povezanih svijetlećim točkama (ne samo zvijezdama! gotovo u svim zodijačkim znacima nalaze se i galaktike i klasteri), koje su toliko beznadežno udaljene jedna od druge, a samo ih oko promatrača sa Zemlje može (khm!) povezati. Konkretno, ukoliko bismo se pomaknuli samo do Vege (dakle, 26 svjetlosnih godina odavdje, što je u svemirskim razmjerima ravno prelasku ceste!), zviježđa više uopće ne bi izgledala prepoznatljivo, i niti jedan znak ne bi bio raspoznatljiv s nekog hipotetskog planeta u sustavu Vege.
Nadalje, pitam se jesu li svjesni svi koji vjeruju u horoskop da je osnovni postulat astrologije Zemlja u središtu svemira?
Molio bih vaše stavove, mišljenja i činjenice. Neće proći olako ono "ima tu nečega", jer... ostavit ću to za kasnije. :kava:

buba22
16-03-11, 22:35
gle, netreba ići u praznovjerje...Ali Fra Mauro,vjeruj mi,da ja svojim bićem,stavovima i ponašanjem,ne mogu biti ni riba,ni vaga, ni djevica. Nego-isključivo lavica!! :love:

ja_a
28-04-11, 23:21
Moram priznati da astrologiju nisam nikada ozbiljno mogao shvatiti. Zabavno za razbibrigu, no općenito, jedan vrlo blentav način da se šatro nekome prorekne "potencijalna" sudbina.
Kao prvo, da tamo po nekakvim poslaganim zvijezdama možeš govoriti o nekoj osobnosti i proricati mu nešto, mislim da je to takva bedastoća bože mi prosti.
Vjerujem da utjecaji planeta i cijeli svemir ima veze i s nama jer smo svi mi dio toga, ali definitivno ne na ovako izmišljen način, a tek to da se iz toga stvorila cijela kvazi znanost... to mi je presmiješno.

/dev/null
25-05-11, 01:54
Astrologija je odlična procjena karaktera. Što osoba više vjeruje horoskopima, to je veća udaljenost zdravija za odnose s tom osobom. Astrologija - najegocentričnija metoda izvlačenaj novca od naivaca u povijesti. Jesi li dovoljno bitan da zvijezde sâme govore o tebi? Zašto samo 12 sazviježđa, 13 ako pušite priču o "zmijonoscu"? što je s ostalima? Zašto se astrologija ne prilagodi Hubble-u i općenito NASA-inim standardima? Svim tim silnim bilijunima i trilijunima i kvadrilijunima zvijezdâ? Mogli bi uvesti statusnu klasifikaciju. Ako si recimo prosjak u Delhiju, budućnost ti određuje kretanje smrznutog govna sa svemirske postaje. I to je nebeski objekt, ne? Ako si, recimo, Vladimir Putin ili Obama onda imaš svoju vlastitu galaksiju.

Nekako mi je teško povjerovati da mi je, kao strijelcu, jupiter u konjukciji/konjugaciji/konvergenciji/konjuktivitisu sa Jarcem uzrokovao želučane tegobe ovaj tjedan. Prije će biti vruća pizza i hladno pivo. Napitak, ne grupa.

Zvijezde su lažljiva gamad. Kako medijske, tako i nebeske.