PDA

View Full Version : Izbori ili referendum - što prije? (slobodnim stilom)

venerijanac
12-03-11, 12:59
Eto, dok hrvatsko gospodarstvo i dalje (nešto sporije) tone i dok se broj nezaposlenih (nešto sporije) i dalje povećava, građani Hrvatske su suočeni sa dilemom: što prije - raniji parlamentarni izbori ili referendum oko ulaska Hrvatske u EU?

Dok prosvjednici (odmah), Predsjednik države te glavni dio oporbe (poslije lipanjskog roka za završetak pregovora) smatraju da treba prije održati izbore, a poslije referendum, Vlada i HDZ smatraju da treba biti obrnuto.
Zagovornici - prije izbori, a poslije referendum, smatraju da bi se prisutan revolt na aktualnu vladu mogao odraziti na negativne rezultate referenduma, a to bi značilo ponavljanje referenduma tek za godinu dana.
Premijerka smatra da bi joj pozitivni ishod referenduma mogao pomoći da HDZ ponovno osvoji vlast.

Prema neslužbenim informacijama šanse Hrvatske, da završi pregovore sa EU u lipnju o.g. su oko 30%. Veća je vjerojatnost da će to biti u listopadu. Što znači da će vladajuća koalicija raspisati referendum za konac ove godine, a izbore početkom 2012.

Što vi mislite, što prije - izbori ili referendum?

venerijanac
12-03-11, 14:18
Pa evo, da prvi počnem.

Osobno sam za izbore i to što prije.

Hrvatskom vlada kleptokracija i svi u i oko vlasti su kleptomani (pošten čovjek bi već odavna dao ostavku).
Ova je vlast trebala raspisati izbore već prije godinu dana, odnosno kada je Sanader dao ostavku. Ova vlast više ne zastupa nikog, ni narod ni gospodarstvenike.

A što se tiče ulaska u EU, bolje i kasnije (za 4 - 5 g.), sa spremnom poljoprivredom, ribarstvom, brodogradnjom, tekstilnom industrijom i sl.), nego sada sklapati Ugovor o priključenju Hrvatske EU, kada zapadnim kompanijama treba samo tržište.

medeari
12-03-11, 14:29
Eto, dok hrvatsko gospodarstvo i dalje (nešto sporije) tone i dok se broj nezaposlenih (nešto sporije) i dalje povećava, građani Hrvatske su suočeni sa dilemom: što prije - raniji parlamentarni izbori ili referendum oko ulaska Hrvatske u EU?

Dok prosvjednici (odmah), Predsjednik države te glavni dio oporbe (poslije lipanjskog roka za završetak pregovora) smatraju da treba prije održati izbore, a poslije referendum, Vlada i HDZ smatraju da treba biti obrnuto.
Zagovornici - prije izbori, a poslije referendum, smatraju da bi se prisutan revolt na aktualnu vladu mogao odraziti na negativne rezultate referenduma, a to bi značilo ponavljanje referenduma tek za godinu dana.
Premijerka smatra da bi joj pozitivni ishod referenduma mogao pomoći da HDZ ponovno osvoji vlast.

Prema neslužbenim informacijama šanse Hrvatske, da završi pregovore sa EU u lipnju o.g. su oko 30%. Veća je vjerojatnost da će to biti u listopadu. Što znači da će vladajuća koalicija raspisati referendum za konac ove godine, a izbore početkom 2012.

Što vi mislite, što prije - izbori ili referendum?

Osobno sam protivnik ulaska u EU. Ne ovakvi kakvi jesmo, jer bi se tim ulaskom samo štitili interesi banaka i njihovih investicija u RH a mi bi i dalje ostali trećerazredna država u uniji.
Međutim, svakodnevni nam protesti građana pokazuju da su oni prije svega protiv ove vlasti i traže nove izbore. Kao 'opravdanja' da to ne učini, vladajuća struktura navodi upravo EU. Mislim da je logični zaključak da bi se na referendumu onda glasalo protiv EU.
Ako se pristup zaista smatra nužnim, onda mislim da je bolje da izbori budu prije referenduma o pristupanju.
Ali vlast je slast tako da očekujem još godinu dana pat pozicije. Jer odluka na referendumu zakonski je važeća upravo toliko.

Slap
13-03-11, 07:29
Izbori nam i ovaj put ne donose neku novu političku i perspektivnu elitu,stranku koja bi mogla donijeti stvarne promjene. Promjene su uvjek "kozmetičke".

EU sada pritiskom na Hrvatsku da ispunjava "uvjete" ulaska hoće sebi da pridaje važnost i da minimalizira greške što je prihvatila neke istočne "ciganske" zemlje čiji su kriminalci,prosjaci,prostitutke i jeftina radna snaga preplavili njihove zemlje. Ulaskom u EU možda će nam u početku biti malkičko bolje ali ćemo biti još više zarobljeni i ne-svoji. Evropski masonski zakoni su tu da zarobljuju.

Tatum
13-03-11, 11:58
Još nam nisu objasnili zašto je važno i dobro ući u EU, a ja sam osobno stava da samo postajemo roblje na svom terenu i to u korist elite , neke nepoznate i anonimne koja je sve osmislila samo i samo u svoju korist. >Ne vjerujem u opće dobro...
Naime, neke male stranke sa svojim programom nas pozivaju da glasujemo za njih jer nemaju EU u planu, a u isto se vrijeme drže dosta desno, dakle nacionalnna svijest je zvijezda vodilja. To je samo po sebi dobro, ali danas prilično utopistično...
Ne znam ni sama, nisam pametna...Zbunjuju je pamfleti sa sviju strana. osjećam se iskorištena i odbačena.
Nadam se da će se pojaviti netko tko će obećati krv,znoj i suze, obrazovanje, malu privredu i logističku pomoć pri samozapošljavanju a ne da će nas usporavati i otežavati ikakvo djelovanje ...

geza
14-03-11, 21:14
Izbori ili referendum je dvojba primitivne političke države. To pitanje nije političko pitanje, već je pitanje stranačkih " trikova ". I referndum i izbori, ili obratno su državna politička pitanja i morala bi biti van svakih stranačkih " naguravanja " određena Ustavom ili Ustavnom " prigodnom " odredbom. U jednoj uređenoj i kulturnoj političkoj državi sve političke stranke i svi građani moraju " puhati u isti rog ", jer su to dražavna pitanja i državne odluke, a ne stranačeke.
Osobno mi se čini da je po strani nešto bitno drugo,a to je BITKA za sjedala u Skupštini i tijelima EU, gdje su plaće goleme, te u vezanim mjestima u Hrvatskoj. Dreka i vika oko izbora ima samo tu fukciju da budu prije referenduma jer je očekivanje da će SDP sa satelitima dobiti izbore, a nakon toga lakše je zauzimati visoko plačena mjesta u EU i Hrvatskoj. Tko će platiti ceh za to gramzljivu borbu, zna se, platit će opet nacionalni Hrvati, jer ih neće biti, ili ih neće biti dovoljno.
Ako bude scenariji: izbori, pobjeda SDP-a na izborima, pa referendum, ako ne bude kako sam napiso onda sam vrlo loš prognostičar.
Vidim da jača anti EU raspoloženje. Tko se boji Eu-a? Samo nsposobni, verbalisti, ljenčine i gotovani. Onaj tko zuna, tko ima pouzdanja u sebe i svoju okolinu taj ne da se ne boji EU-a već jedva čeka da EU postane Hrvatska kako bi mogao svoje vrijednosti valotizirati na višoj razini od birtijske ili ulične.

Tatum
14-03-11, 21:41
I Tko se boji Eu-a? Samo nsposobni, verbalisti, ljenčine i gotovani. Onaj tko zuna, tko ima pouzdanja u sebe i svoju okolinu taj ne da se ne boji EU-a već jedva čeka da EU postane Hrvatska kako bi mogao svoje vrijednosti valotizirati na višoj razini od birtijske ili ulične.

Ja se ne bojim, nego joj ne vjerujem. Ne vjerujem da je dobra i ne vjerujem da će nam biti dobro.
Nisam ni lijena, ni nesposobna a ni gotovanka. Ne vjerujem u zakon ulice, ali sumnjam da je EU tu da nas pokrene. Mislim da nas EU želi radi korištenja dobara i prirodnih resursa.
Možda nas političari lažu?

Ja stalno govorim da još nisam čula uvjerljivo i jasno objašnjenje koje nam jamči da će nam biti bolej ako se potrudimo.
A rado bih ga čula...

venerijanac
15-03-11, 08:22
U jednoj uređenoj i kulturnoj političkoj državi sve političke stranke i svi građani moraju " puhati u isti rog ", jer su to dražavna pitanja i državne odluke, a ne stranačeke.
S pravom si izostavio riječ 'demokratskoj'. A čemu onda i više stranaka :zbunj: :rolleyes1:

Osobno mi se čini da je po strani nešto bitno drugo,a to je BITKA za sjedala u Skupštini i tijelima EU, gdje su plaće goleme, te u vezanim mjestima u Hrvatskoj. Dreka i vika oko izbora ima samo tu fukciju da budu prije referenduma jer je očekivanje da će SDP sa satelitima dobiti izbore, a nakon toga lakše je zauzimati visoko plačena mjesta u EU i Hrvatskoj. Tko će platiti ceh za to gramzljivu borbu, zna se, platit će opet nacionalni Hrvati, jer ih neće biti, ili ih neće biti dovoljno.
Ako bude scenariji: izbori, pobjeda SDP-a na izborima, pa referendum, ako ne bude kako sam napiso onda sam vrlo loš prognostičar.
Za mjesta u EU parlamentu su posebni izbori i oni će u Hrvatskoj biti 2014. g. Tada su i redovni izbori u EU. Naime, zbog procedure ratifikacije Pristupnog sporazuma, u svim parlamentima članica EU, a neke mogu zatražiti i referendum, Hrvatska će postati punopravna članica EU 1.1.2014. Dakle, trenutne dvojbe, što prije, izbori ili referendum jeste isključivo legitimno političko taktiziranje za predstojeće parlamentarne izbore u RH.

Vidim da jača anti EU raspoloženje. Tko se boji Eu-a? Samo nsposobni, verbalisti, ljenčine i gotovani. Onaj tko zuna, tko ima pouzdanja u sebe i svoju okolinu taj ne da se ne boji EU-a već jedva čeka da EU postane Hrvatska kako bi mogao svoje vrijednosti valotizirati na višoj razini od birtijske ili ulične.
Klasična neoliberalna teza da su nezaposleni ljenčine i gotovani. A istina je da kapitalu odgovara da je nezaposlenih 5 - 10%, a može i više, jer je tada cijena rada manja.
Jesu li radnici na škverovima lijenčine? Jesu li oni, seljaci i mnogi drugi krivi za nesposobnost države? Međunarodna tržišna utakmica je nemilosrdna i na nju se nacionalno gospodarstvo mora pripremiti. Treba znati, uz pomoć države, iskoristiti svoje komparativne prednosti.
U HR i ono malo slobodnog kapitala uzima država (sigurniji dužnik) da bi pokrila proračunski manjak. Što ostaje za gospodarstvo - mrvice uz visoke kamate :zbunj:

i-s-l-a-m-i-c
15-03-11, 11:31
Kako god okrenes - moje je misljenje da nam se ne pise dobro. Borba protiv korupcije trenutno nije nista drugo nego pritajivanje iz straha da ne budes "objesen" kao lutka u procesu. Drzavni sluzbenici strahuju da ne budu optuzeni za korupciju pa se stanje na tom polju djelomicno primirilo. To ukazuje na nedostatak dubinske promjene. Takodjer, sloboda javnih servisa je nesto sto je prilicno relativan pojam u HR. Vanjsko "sminkanje" za ulazak u EU nece donijeti nista dobroga osim onom ogranicenog broju ljudi koji ce uspjeti uloviti posao koji je na bilo koji nacin povezan s EU poput skupstinara, prevoditelja i ostalih poslova koje EU garantira (jucer je na jednoj emisiji na TV spomenut broj od 400 radnih mjesta za hrvatske gradjane).
No, ulazak u EU u ovakvim okolnostima i nema neku alternativu. Na zalost, Hrvatska ce izgubiti (vec je i izgubila) mnogo dostojanstva pri dovrsavanju tog puta. Ali doveli smo se u takvu situaciju da je stvoren utisak da svi putevi vode u EU.

Gledajuci na taj nacin - da ulazak u EU nema pravu alternativu - pitanje je sto ce taj proces ubrzati - ubrzanje ili odgadjanje izbora?
Moje je misljenje da izbori moraju biti prije referenduma. Ustvari, to nije nimalo upitno iz jednostavnog razloga - referendum ce sigurno nastupiti tek iza ustavnog roka za propisivanje izbora. Nakon silnih sastanaka, najava, dogovora i razgovora s ljudima iz EU, nasa vrla Kosorka odluci ipak malkice popustiti pa reci da ce izbori biti unutar ove godine. Jasno je da je dobila naznake da pregovori nece tako brzo zavrsiti, bar ne u onom roku kojeg ona iznosi hrvatskim gradjanima.

Ono sto je negativno - svako daljnje odgadjanje izbora generira sve snazniji euroskepticizam koji proizlazi iz beznadja, neimastine i opcenito negativnog okruzenja.

Lijepa nasa Hrvatska s osjecajem beznadja i neimastine nema sto traziti u EU jer ce nas takve morski psi Europske unije "oderati" od svih bogatstava koje imamo.

Lijep pozdrav. :)

dux pessimus
01-04-11, 18:36
Pa evo, da prvi počnem.

Osobno sam za izbore i to što prije.

Hrvatskom vlada kleptokracija i svi u i oko vlasti su kleptomani (pošten čovjek bi već odavna dao ostavku).
Ova je vlast trebala raspisati izbore već prije godinu dana, odnosno kada je Sanader dao ostavku. Ova vlast više ne zastupa nikog, ni narod ni gospodarstvenike.

A što se tiče ulaska u EU, bolje i kasnije (za 4 - 5 g.), sa spremnom poljoprivredom, ribarstvom, brodogradnjom, tekstilnom industrijom i sl.), nego sada sklapati Ugovor o priključenju Hrvatske EU, kada zapadnim kompanijama treba samo tržište.

Upravo tako. Čim kasnije, jer stvari se neće moći mnogo mijenjati jednom kad se uđe. Fascinira međutim činjenica, da nećemo imati nikakve ozbiljnije gospodarske koristi od EU (uz mnogo restrikcija), a guramo se u nj kao da je dvorac od zlata.