PDA

View Full Version : TEKIJA na forumu.

Derviš
15-03-11, 02:00
Selam alejkum

Gospodaru moj Jedini, tako se prazno osjećam, tako sam neizmjerno tužan da su mi se suze sledile od hladnoće. Smiluj mi se Bože, podigni me za jedan stepen, barem da mogu ponovo plakati, zatim me podigni za stepen da se mogu smiriti, zatim za stepen da se mogu smijati, zatim za stepen gdje ću osjetiti sigurnost, zatim me digni da vidim i da osjetim a zatim me pogledaj pa da nestanem i zatim mi daj da se ponovo rodim...

Ako imate kakvih pitanja, molim vas ne pitajte mene, ja ništa neznam, imam samo želju, želju da osjetim i da vidim i da plačem i da se smijem i da se smirim kao biće sa osjećajem sigurnosti ispunjen ljubavlju...to želim, a vi?

Ja sam večeras najtužniji čovjek na svijetu, ne pitajte me zašto jer vam neću odgovoriti, digoh ovu temu i neka bude oda tuzi kao i nada da će se radost pojaviti a radost je već tu, eno je svijetli na horizontu, čak je i ja vidim...

http://www.youtube.com/watch?v=de0Xado4S34&feature

Tatum
15-03-11, 06:24
Odi vamo, za početak se ugrij i pusti suze ...Dobra ti ova pjesma..

enky
16-03-11, 00:01
Ponekad se jako osokolim pa zaboravim na sram, a ponekad se jako sramim što se osokolim.
I često se želim osvetiti, prije no što pomislim na oprost pa mi, kasnije, bude teže oprostiti samoj sebi, no onima, kojima se poželih osvetiti.
Slaba sam (sama).

Od srca pozdravljam ovu Tekiju, njenog hizmećara (domaćina) i sve ljude, koji ju posjete, sa željom da zajedno, kao zasebne stanice srčanog mišića, (s)tvorimo srce što kuca za Ljubav, srce što je stvoreno u ime Ljubavi, srce što je Ljubav stvorila.

Divine Dance (http://www.youtube.com/watch?v=hqhNPY882kE)

Tatum
16-03-11, 06:14
Ponekad se jako osokolim pa zaboravim na sram, a ponekad se jako sramim što se osokolim.
I često se želim osvetiti, prije no što pomislim na oprost pa mi, kasnije, bude teže oprostiti samoj sebi, no onima, kojima se poželih osvetiti.
Slaba sam (sama).

Od srca pozdravljam ovu Tekiju, njenog hizmećara (domaćina) i sve ljude, koji ju posjete, sa željom da zajedno, kao zasebne stanice srčanog mišića, (s)tvorimo srce što kuca za Ljubav, srce što je stvoreno u ime Ljubavi, srce što je Ljubav stvorila.

:love:
Kako lijepo rečeno.
Ja ne mogu tako lijepo izreći, ali grijem u sebi tekiju za duše .

i-s-l-a-m-i-c
16-03-11, 15:43
Slaba sam (sama).

Nisi slaba, nit' si sama... Jaka si cim sama sebe koris... S nekim si - a taj netko je taj dio tebe koji sam sebe kori...

"Postoji grad u kojem ćete pronaći sve što želite,
lijepe ljude, bogatstvo i ukrase.
Ipak, tu nećete naći mudrog čovjeka,
pa kakva je onda korist od njega?
Taj grad, znajte, ljudsko je biće,
u njem je jalovo svako postignuće,
Ako nema srca koje u ljubavi gori,
bolje bi bilo u prah da se pretvori.."
(Abdul Kadir Dzejlani)

Arwen
16-03-11, 15:51
Je li ovo neka vrst virtualnog ramena za plakanje ili sam ja nešto krivo shvatila? :)

Najprije da mi netko odgovori, a onda ako se ispostavi da sam pogodila...kad krenem... Neka me nitko ne zaustavlja. :rofl:

Derviš
16-03-11, 16:44
Odi vamo, za početak se ugrij i pusti suze ...Dobra ti ova pjesma..

Hvala ti, lijepo sto si tu i sto reagiras na vapaj duse.:top:

Derviš
16-03-11, 16:50
Slaba sam (sama).

:love: Srce prepoznaje ono što dolazi od srca, mogli bi reći da dva srca vode razgovor dok njihovi domaćini šute, ali o čemu li pričaju...

Derviš
16-03-11, 16:51
Nisi slaba, nit' si sama... Jaka si cim sama sebe koris... S nekim si - a taj netko je taj dio tebe koji sam sebe kori...

"Postoji grad u kojem ćete pronaći sve što želite,
lijepe ljude, bogatstvo i ukrase.
Ipak, tu nećete naći mudrog čovjeka,
pa kakva je onda korist od njega?
Taj grad, znajte, ljudsko je biće,
u njem je jalovo svako postignuće,
Ako nema srca koje u ljubavi gori,
bolje bi bilo u prah da se pretvori.."
(Abdul Kadir Dzejlani)

Mašallah, lijepo:top:

Derviš
16-03-11, 16:57
Je li ovo neka vrst virtualnog ramena za plakanje ili sam ja nešto krivo shvatila? :)

Najprije da mi netko odgovori, a onda ako se ispostavi da sam pogodila...kad krenem... Neka me nitko ne zaustavlja. :rofl:

Lijep pozdrav.

Ovo je mjesto susreta tebe sa samom sobom. Premda ti vidiš kao da ovo piše netko nepoznat, znaj da On poznaje sve tvoje tajne. Svaki put kad navratiš ovdje ugledat ćeš jedan dio sebe, budeš li dovoljno dugo sa nama, mozaik tvog bića će se složiti i slika tvoja će osvanuti pred tvojim očima.

Derviš
16-03-11, 17:01
Život kišne kapi traje vrlo kratko, ali zato ima ispunjen život.....
...i ne buni se što je cijeli njen život zapravo, pad...
pitam se, o čemu pričaju dvije kapi dok padaju...
s druge strane, uspon kišne kapi je tako dosadan i složen proces, ja mislim da one jedva čekaju novi pad, ono, hajmoooo juriššššš...:love:
...i onda jedna kap upadne meni u šolju za kafu, wau koji pogodak, koje navodjenje...
...leti leti leti iiiiiii buć.)
...i da, kaže jedna kap drugoj:' tako me podsjećaš na jednu, hmmmm ček da se sjetim'....), i naravno, buććć..) nije se sjetila...
...hoće se reć', život joj prodje dok ona skonta...:)))
...i zato, kad vidiš kap, reci: 'to je ta kap', nemoj se puno misliti..
.jer na kraju, sve su kapi iste i sve polijeću sa iste piste...
...jer, za kišne kapi dovoljno je da su blizu jedna drugoj i sudbine su im spojene...

dux pessimus
17-03-11, 14:26
O pa Dervo je tu... veliki pozdrav! :D2 , nadam se da ću guštati čitajući ovu temu... :top:

saruh
27-03-11, 17:33
Selam alejkum

Ako imate kakvih pitanja, molim vas ne pitajte mene, ja ništa neznam, imam samo želju, želju da osjetim i da vidim i da plačem i da se smijem i da se smirim kao biće sa osjećajem sigurnosti ispunjen ljubavlju...to želim, a vi?

Alejkumu selam!

Odgovora nema,duboko je skrit,
Muhammed ga traži kao tajnu nit,
pa polako tone u nemiran san,
čežnjama je smoren, bolno umoran.

Tad najednom kroz san ukaza se sjaj,
odjeknuše rječi "pravedni ustaj!"

http://www.youtube.com/watch?v=I5reFJsN6ng

saruh
01-04-11, 23:42
http://www.youtube.com/watch?v=R0p4HU3R_a4

i-s-l-a-m-i-c
03-04-11, 23:56
stihovi sa videa kojeg je postavio @Saruh:

"mudri Lukman ovdje je
Ebu Hajat ovdje je
Kao Hidr zivjet ce
jednu kap k'o popije..."

Mudri Lukman u suri (poglavlju) Lukman se spominje i Allah navodi njegove rijeci:
16. "O sinko moj, dobro ili zlo, teško koliko zrno gorušice, bilo u stijeni ili na nebesima ili u zemlji, Allah će na vidjelo iznijeti, jer Allah zna najskrivenije stvari, On je sveznajući.
17. "O sinko moj, obavljaj molitvu i traži da se čine dobra djela, a odvraćaj od rđavih i strpljivo podnosi ono što te zadesi – dužnost je tako postupiti."

Ova dva ajeta (stavka)...kad bi samo njih uzeo k srcu, ispunjavao ih...Tako jednostavno receno, kratko - a toliko cesto padam pri ispunjavanju toga...prvi od dva navedena ajeta "zaboravim", smetnem s uma ; a drugi olako prolazi...

AbduLLah
07-04-11, 20:30
Allah razi olsun!
vrijedno ću pratiti ono šta se ovdje piše!
:)

Aries
09-04-11, 09:23
selam alejkum... vi mislili pobjeći od mene ne može to tako... :D

implosive
09-04-11, 10:48
Selam alejkum

Gospodaru moj Jedini, tako se prazno osjećam, tako sam neizmjerno tužan da su mi se suze sledile od hladnoće. Smiluj mi se Bože, podigni me za jedan stepen, barem da mogu ponovo plakati, zatim me podigni za stepen da se mogu smiriti, zatim za stepen da se mogu smijati, zatim za stepen gdje ću osjetiti sigurnost, zatim me digni da vidim i da osjetim a zatim me pogledaj pa da nestanem i zatim mi daj da se ponovo rodim...

Ja sam večeras najtužniji čovjek na svijetu, ne pitajte me zašto jer vam neću odgovoriti, digoh ovu temu i neka bude oda tuzi kao i nada da će se radost pojaviti a radost je već tu, eno je svijetli na horizontu, čak je i ja vidim...

uhh...kako je ovo divno....... :redface: :)

i-s-l-a-m-i-c
09-04-11, 13:13

Nema bolan bjezanja, mi smo samo malkice dosli ovdje i zvali te odavde, ti cuo i dosao... :D Mi dosli, provjerili zrak i zvali te da dodjes u sigurno... :D ;)

i-s-l-a-m-i-c
09-04-11, 13:15
Allah razi olsun!
vrijedno ću pratiti ono šta se ovdje piše!

Brate, nemoj samo da pratis, ukljuci se, pisi... Citanje i pisanje su kao teorija i praksa... ;) a nista bez prakse... ;)

dux pessimus
09-04-11, 13:46

Juuuj, i Aries je ovdje... :wave::yo:
Baš super što se ekipa skuplja...:top:

Toni
10-04-11, 10:58
Selam alejkum

Ja želim znati što se dešava u čovjeku da bude u stanju napisati ovakav post, pun emocija.
Baš sam iznenađen. Ugodno. Jako ugodno iznenađen.

Meteor
10-04-11, 15:28
Selam alejkum

Povremeno dođem na eforum i lutam po pojedinim temama pa sam se eto ovdje zaustavio.
Nisam musliman, možda ne bi smio ovdje nešto pisati, ali ako nije u redu brišite me.
Ovaj tvoj post je ganutljivo osjećajan, ali kada pišeš da ništa ne znaš, vjeruj mi to nije istina. Ti znaš da postoji milostivi Bog, kome se možeš obratiti, koga možeš moliti, kome se možeš požaliti, a to je zapravo prekrasno. To si ti i učinio u ovom svom postu. Čini mi se zapravo da mnogo toga više znaš, nego što se odavde možda može vidjeti.
I zato ću biti slobodan da te ipak nešto upitam. Što misliš da li je svjetlost koju si naglasio na kraju svog posta samo tvoja autosugestija ili nešto više, a ako je samo autosugestija, vjeruješ li da i ona može pomoći tvojoj tuzi?

i-s-l-a-m-i-c
10-04-11, 21:16
Povremeno dođem na eforum i lutam po pojedinim temama pa sam se eto ovdje zaustavio.
Nisam musliman, možda ne bi smio ovdje nešto pisati, ali ako nije u redu brišite me.
Ovaj tvoj post je ganutljivo osjećajan, ali kada pišeš da ništa ne znaš, vjeruj mi to nije istina. Ti znaš da postoji milostivi Bog, kome se možeš obratiti, koga možeš moliti, kome se možeš požaliti, a to je zapravo prekrasno. To si ti i učinio u ovom svom postu. Čini mi se zapravo da mnogo toga više znaš, nego što se odavde možda može vidjeti.
I zato ću biti slobodan da te ipak nešto upitam. Što misliš da li je svjetlost koju si naglasio na kraju svog posta samo tvoja autosugestija ili nešto više, a ako je samo autosugestija, vjeruješ li da i ona može pomoći tvojoj tuzi?

Ne bih se mijesao u pitanje uvazenom @Dervisu nego bih samo rekao da nije problem sto nisi musliman a pises - nema to nikakve veze... :) Postoji jedan stih kojeg cesto spominju u tekijama: "Dodji, samo dodji..." - ni ti nisi slucajno ovdje, bitno da se ugodno osjecas... :)

Dodji, dodji, ko god da si
Dodji, svrati, cak i ako si neznabozac
I klanjas se kipovima ili vatri
Svejedno je sto si stotinu puta pogazio rijec, okusio poraz
Pa ti srce ognjem beznadja plamti
Ovo je karavana nade, ona ocaju ne vodi
Dodji, dodji, opet dodji...

AbduLLah
11-04-11, 09:45
Brate, nemoj samo da pratis, ukljuci se, pisi... Citanje i pisanje su kao teorija i praksa... ;) a nista bez prakse... ;)

kad se uključim nefs se uključi... godi mu to! pa čak i ovo što sad pišem!

i-s-l-a-m-i-c
11-04-11, 22:42
kad se uključim nefs se uključi... godi mu to! pa čak i ovo što sad pišem!

Nefs je to...ali ima i on svoj hakk... :)

AbduLLah
17-04-11, 11:46
http://img840.imageshack.us/img840/183/revdaimutahhere2.jpg (http://img840.imageshack.us/i/revdaimutahhere2.jpg/)

AbduLLah
17-04-11, 11:50
Jedan profesor mi priča, kad je bio na hadždžu, kako ga je Allah počastio da klanja u poslanikovom a.s. mihrabu i kad je trebao spustiti glavu na sedždu na ono isto mubarek-mjesto gdje je Muhammed Mustafa a.s. spuštao svoje čelo on iz poštovanja i edeba pomjeri svoju glavu i spusti svoje čelo malo niže ili mi reče malo pored...

E Mašallah šta ti je edep!

colibri
26-04-11, 23:17
Smijem li vas tu nesta upitati ? Shady je uvjek stavljao za nas profane prevod rijeci da bi skuzili o cemu se prica ,pa velim da vas zamolim ako vam nije komplicirano da nam prevedete ? Hvala !

Dugujem Dervisu mnogo pa bi mu se zahvalila na ovaj nacin .

http://www.youtube.com/watch?v=enOmxQP6JWs&feature=related

enky
27-04-11, 12:29
Smijem li vas tu nesta upitati ? Shady je uvjek stavljao za nas profane prevod rijeci da bi skuzili o cemu se prica ,pa velim da vas zamolim ako vam nije komplicirano da nam prevedete ? Hvala !

Draga colibri, na ovom se forumu svi muslimani istinski trude koncentrirati prevoditi sve riječi, nemuslimanima strane, no što se tiče Tekije, tu je situacija nešto drugačija, a evo pokušat ću objasniti i zašto.
Kad bi od insana (čovjeka) bilo zahtijevano da prevodi nemuslimanima strane riječi i na Tekiji, insan (čovjek) ponekad ne bi mogao biti spontan pa riječi ponekad ne bi mogle izlaziti u potpunosti opušteno, a kad ne bi imale takav put, ne bi mogle širiti pozitivnu energiju i ljubav u onoj mjeri koja upravo baš Tekiju, kao takvu, krasi.
Zato te molim - imaj razumijevanja (ako koji puta neke stvari na Tekiji neće biti prevedene),
ali i
ne brini, jer za svaku riječ za koju bi voljela saznati što znači, ti dođi na ovu temu (http://www.eforum.hr/threads/1964-Islamski-pojmovnik-diskusija) i pitaj. Odgovore (pa i opširnija pojašnjenja, pošto su neke riječi vrlo kompleksne i jako ih je teško prevesti) ćeš dobiti ovdje (http://www.eforum.hr/threads/1963-Islamski-pojmovnik).

colibri
27-04-11, 17:55
Razumijem ,i zao mi je sta nisam sama shvatila bitnost . Ok ,ako mi sta treba potrazit cu svakako . Hvala Enky . Samo sam pitala ,zbilja ne radi se o necemu nepromostivom .

AbduLLah
01-05-11, 10:51
nemoj se colibri sekirati!
neke stvari je teško prevesti a da se pritom ne izgubi značenje.
riječi su kao ljudi odnosno ljudi su kao riječi.

Svaka riječ nosi sa sobom svoj doživljaj/hal.
Nama Bošnjacima se arapi čude jer plačemo kada slušamo učenje Kur'ana a obično većina ne zna ni riječ arapskog...
to je zato jer riječi nose sa sobom hal pa čak i ako ne razumijemo razumom slušamo srcem pa razumijemo :)

colibri
01-05-11, 16:13
nemoj se colibri sekirati!
neke stvari je teško prevesti a da se pritom ne izgubi značenje.
riječi su kao ljudi odnosno ljudi su kao riječi.

Svaka riječ nosi sa sobom svoj doživljaj/hal.
Nama Bošnjacima se arapi čude jer plačemo kada slušamo učenje Kur'ana a obično većina ne zna ni riječ arapskog...
to je zato jer riječi nose sa sobom hal pa čak i ako ne razumijemo razumom slušamo srcem pa razumijemo :):eek:
Zbilja ,ti places kada slusas ucenje Kur'ana ? Moram ti reci nesta ,ali nemoj da se uvredis ,molim te ?

Radim sa mnogim Arapkinjama i svakodnevno se susrecem sa Arapskim jezikom . Vjeruj mi da u meni ne budi nikakve osjecaje ,dapace nalazim da je jedan od najgrubljih jezika u mome uhu kao i Svicarski njemaciki .

Ne mogu ti opisati ali imam dojam da ce mi non stop pljunuti u lice toliko je to guturalni jezik .Cak pravi njemaciki nije toliko grub koliko su dijalekti i Arapski .

Valjda sta sam naviknuta na latinske jezike koji su njezni i muzikalni .

AbduLLah
02-05-11, 09:55
:eek:
Zbilja ,ti places kada slusas ucenje Kur'ana ? Moram ti reci nesta ,ali nemoj da se uvredis ,molim te ?

Radim sa mnogim Arapkinjama i svakodnevno se susrecem sa Arapskim jezikom . Vjeruj mi da u meni ne budi nikakve osjecaje ,dapace nalazim da je jedan od najgrubljih jezika u mome uhu kao i Svicarski njemaciki .

Ne mogu ti opisati ali imam dojam da ce mi non stop pljunuti u lice toliko je to guturalni jezik .Cak pravi njemaciki nije toliko grub koliko su dijalekti i Arapski .

Valjda sta sam naviknuta na latinske jezike koji su njezni i muzikalni .

zašto bih se uvrijedio!?
normalno je da doživljaj Kur'ana zavisi od onog ko ga sluša!... i ko ga govori rekao bih!
namjerno sam spomenuo arape... o njima se sam Kur'an negativno izražava.
On ih naziva ljudima koji ne vjeruju nego se samo pokoravaju

ljudima koji su do srži pokvareni.

ovdje postoji distinkcija u vezi arapa koji su nomadi i oni koji su bili gradsko stanovništvo....
naravno, beduini su negativci.

Štaviše doprinos koji us arapi dali islamskoj civilizaciji je mali čak manji od doprinosa jevreja koji su tad živjeli unutar ogromnog hilafeta.

colibri
02-05-11, 17:09
zašto bih se uvrijedio!?
normalno je da doživljaj Kur'ana zavisi od onog ko ga sluša!... i ko ga govori rekao bih!
namjerno sam spomenuo arape... o njima se sam Kur'an negativno izražava.
On ih naziva ljudima koji ne vjeruju nego se samo pokoravaju

ljudima koji su do srži pokvareni.

ovdje postoji distinkcija u vezi arapa koji su nomadi i oni koji su bili gradsko stanovništvo....
naravno, beduini su negativci.

Štaviše doprinos koji us arapi dali islamskoj civilizaciji je mali čak manji od doprinosa jevreja koji su tad živjeli unutar ogromnog hilafeta.
Nisam se osvrnula na narod vec na jezik . Zavisi o kojem arapskom narodu govoris ? Licno sam najvise u kontaktu sa Magrebijancima . Sta kaze Kur'an ,pojma nemam, zaustavila sam se kod par Haditi a do sourata nisam ni dosla .Mislim na prevedeni Kur'an ne na orginal . Moj jedan poznanik ne dozvoljava da se priblizim njegovoj svetoj knjizi .:love:

AbduLLah
03-05-11, 13:33
ja sam mislio da arape sa arapskog poluotoka!

I ja isto doživljavam veoma grubim njihov jezik međutim kada slušam ili učim Kur'an to nije slučaj!

Arapi su grub neosjetljiv narod i podneblje ih je učinilo takvim.
Allah je baš dao da iz tog naroda poteče kur'anska poruka.
Kur'an u sebi sadržava profinjenost i nježnost( lutf).

Navodno, cat stevens aka yusuf islam je primio islam kad je čuo učenje/recitovanje Kur'ana(kiraet).

INače kad smo kod Kur'ana, u enciklopediji islama od Cirila Glosea, on za Kur'an kaže da se ne može svrstati ni pod jednu književno-umjetničku formu mada najčešće kažu da je u pitanju rimovana proza... pa neka im bude dok nešto drugo ne smisle :)

potraži na netuturski mekam! to je poseban način učenja Kur'ana koji su razvile osmanlije.

P.S. Mi muslimani Bosne Sandžaka Kosova MAkedonije za recitovanje Kur'ana kažemo "učenje"
jer riječi kao što što Kur'an, Ikre, kiraet su istog korijena a "jakreu" znači čitati učiti... mislim da ti to bolje znaš... pa eto :)

colibri
04-05-11, 13:17
ja sam mislio da arape sa arapskog poluotoka!

I ja isto doživljavam veoma grubim njihov jezik međutim kada slušam ili učim Kur'an to nije slučaj!

Arapi su grub neosjetljiv narod i podneblje ih je učinilo takvim.
Allah je baš dao da iz tog naroda poteče kur'anska poruka.
Kur'an u sebi sadržava profinjenost i nježnost( lutf).

Navodno, cat stevens aka yusuf islam je primio islam kad je čuo učenje/recitovanje Kur'ana(kiraet).

INače kad smo kod Kur'ana, u enciklopediji islama od Cirila Glosea, on za Kur'an kaže da se ne može svrstati ni pod jednu književno-umjetničku formu mada najčešće kažu da je u pitanju rimovana proza... pa neka im bude dok nešto drugo ne smisle :)

potraži na netuturski mekam! to je poseban način učenja Kur'ana koji su razvile osmanlije.

P.S. Mi muslimani Bosne Sandžaka Kosova MAkedonije za recitovanje Kur'ana kažemo "učenje"
jer riječi kao što što Kur'an, Ikre, kiraet su istog korijena a "jakreu" znači čitati učiti... mislim da ti to bolje znaš... pa eto :)
Ne znam ja apsolutno nista . Pokusala sam pa odustala . Trebala bi krenuti od temelja.

Nikada nitko mene nije religiski naucio bilo cemu . Malkice sam sama citala da bi nesta spoznala ,ali u stili sta je Islam ,sta je Judeo-Krscanstvo ,pa malkice opcenito i povrsno prelistala sve religije .
Nitko kod mene nikada nije vjerovao u religiju pa tako ni ja . Da se sama nisam malkice informirala moje bi znanje ostalo na nuli kao i sta je .

Ne poznam ni klasicne Bosanske izraze . Nemam namjeru da se sada mjesam u nesta u sta zbilja ne vjerujem . Za mene to sve ostaje u domenu opce kulture .

Ajant
04-05-11, 13:56
Juuuj, i Aries je ovdje... :wave::yo:
Baš super što se ekipa skuplja...:top:

Pozdrav svima, ovdje Ajant. Inače Taurus. :)

Ajant
04-05-11, 14:26
Selam alejkum

Zašto se osjećati prazno, kad praznine nema?

Zašto biti tužan, kad kiše nema?

Zašto biti smiren, kad je bolje biti sretan?

Zašto biti siguran, kad možeš biti umiljat?

Zašto se ponovno roditi, kad si već tu?

To ne pitam tebe, nego samo pišem. Kao što su pisma tu da se pišu, kao što su knjige tu da se čitaju, i kao što Sunce uvik dođe nakon kiše.

AbduLLah
04-05-11, 15:41
Ne znam ja apsolutno nista . Pokusala sam pa odustala . Trebala bi krenuti od temelja.

ma joj polahko samo! ne može ništa na silu! može samo onda kad si spreman ili kad može

Nikada nitko mene nije religiski naucio bilo cemu . Malkice sam sama citala da bi nesta spoznala ,ali u stili sta je Islam ,sta je Judeo-Krscanstvo ,pa malkice opcenito i povrsno prelistala sve religije .
Nitko kod mene nikada nije vjerovao u religiju pa tako ni ja . Da se sama nisam malkice informirala moje bi znanje ostalo na nuli kao i sta je .
tako je i bolje! slađe je kad nabasaš :)

Ne poznam ni klasicne Bosanske izraze . Nemam namjeru da se sada mjesam u nesta u sta zbilja ne vjerujem . Za mene to sve ostaje u domenu opce kulture .

kao što rekoh ! ne može dok ne provrije
ako zaspeš kahvu prije nego voda provrije, ne ispadne dobra kahva!

colibri
04-05-11, 15:55
ma joj polahko samo! ne može ništa na silu! može samo onda kad si spreman ili kad može

tako je i bolje! slađe je kad nabasaš :)

kao što rekoh ! ne može dok ne provrije
ako zaspeš kahvu prije nego voda provrije, ne ispadne dobra kahva!
Dobro ,ako ti tako mislis ,ali za mene je malo kasno .:love::love::love: Da samo sta sam ti ja nabasala na Sherzadu i te stvari ,nista mnogo instruktivno .:love:
Ne znam ni kahvu napraviti ,sve masina radi . Niti imam adekvatnu kahvu .:love::love::love:
Oh ti si meden jako i ovaj post je prava oaza za mene .:love:

AbduLLah
04-05-11, 16:22
Dobro ,ako ti tako mislis ,ali za mene je malo kasno .:love::love::love: Da samo sta sam ti ja nabasala na Sherzadu i te stvari ,nista mnogo instruktivno .:love:
Ne znam ni kahvu napraviti ,sve masina radi . Niti imam adekvatnu kahvu .:love::love::love:
Oh ti si meden jako i ovaj post je prava oaza za mene .:love:

:redface::redface::redface:

uh uh! nemoj me bona!...:redface:
ako mi žena vidi šta pišeš:ranger:
:misli::suspicious::smash::rant::tuctuc::yield:

ozbiljno sad!
Često se sjetim jednog mog rahmetli/pokojnog prijatelja Rezaka,... .mi smo ga svi zvali hadžija!
I tako reče mi jednom:
"Znaš li da kada neko nekog voli Alah njega voli preko te osobe!"
ja to shvatih kao: "Kada nekog Allah voli učini da ga ljudi vole! pa koliko ga ljudi voli Ljubav božija je veća od ukupnosti te ljubavi!"

Stvari su lahke i jednostavne. Treba voljeti i pustit da tebe vole.
Iz naših srca izvire ista Ljubav,
a poganština je samo naša!
a mi nemamo dva srca

E to ti je moja kolibri ašk

colibri
04-05-11, 16:56
:redface::redface::redface:

uh uh! nemoj me bona!...:redface:
ako mi žena vidi šta pišeš:ranger:
:misli::suspicious::smash::rant::tuctuc::yield::zb unj::redface:
Oh oprosti ,doslo je spontano ,bez ikakve zlobne namjere ! Necu vise obecavam .:redface:

ozbiljno sad!
Često se sjetim jednog mog rahmetli/pokojnog prijatelja Rezaka,... .mi smo ga svi zvali hadžija!
I tako reče mi jednom:
"Znaš li da kada neko nekog voli Alah njega voli preko te osobe!"
ja to shvatih kao: "Kada nekog Allah voli učini da ga ljudi vole! pa koliko ga ljudi voli Ljubav božija je veća od ukupnosti te ljubavi!"

Stvari su lahke i jednostavne. Treba voljeti i pustit da tebe vole.
Iz naših srca izvire ista Ljubav,
a poganština je samo naša!
a mi nemamo dva srca

E to ti je moja kolibri ašk

Sta je Ask ? Ne znam gdje je Enky zametnula link za rijeci .:redface: Ne mrzim ja nikoga ,znam samo biti ljuta i moj temperament me sputava . Moja dva kvaliteta , da sam jednostavna i prirodna .

Ustvari znam mrziti ,naucila sam,ali ne znam to materilaizirati . Ne zelim ti muljati .

enky
04-05-11, 21:39
Pozdrav svima, ovdje Ajant. Inače Taurus. :)

Pošto našeg hizmećara (domaćina) trenutno nema, evo Ajant, za dobrodošlicu tebi, malo poezije, koja se pripisuje Rumiju.

Come again, please, come again,
Whoever you are.
Religious, infidel, heretic or pagan.
Even if you promised a hundred times
And a hundred times you broke your promise,
This door is not the door
Of hopelessness and frustration.
This door is open for everybody.
Come, come as you are.

Stavila bih sad i verziju za koju Faraz Rabbani kaže da je baš na ovakav način pravilno prevedena, no, da ne bi bilo zabune, ova prethodna je, Ajant, za tebe :).

Return (in repentance), return!
Whatever you are, return!
Even if you are an unbeliever or a Magian or an
idol worshipper, return!
This court of ours is not a court of despair.
Even if you have broken your repentance a hundred times,
return!

AbduLLah
05-05-11, 07:47
:zbunj::redface:
Oh oprosti ,doslo je spontano ,bez ikakve zlobne namjere ! Necu vise obecavam .:redface:

ma šala ante šala što bi seve otpivala :D

Sta je Ask ? Ne znam gdje je Enky zametnula link za rijeci .:redface: Ne mrzim ja nikoga ,znam samo biti ljuta i moj temperament me sputava . Moja dva kvaliteta , da sam jednostavna i prirodna .

Ustvari znam mrziti ,naucila sam,ali ne znam to materilaizirati . Ne zelim ti muljati .

Ilahi ašk ili Božanska Ljubav.

Cilj tarika i jest upotpunjavanje dobrih osobina a uklanjanje onih loših.
nagrada je to da te Allah uzme za bliskog prijatelja.
e kad se dogodi insan govori sa aškom, gleda sa aškom čuje sa aškom...
kad takav čovjek samo pozdravi Essleamu allejkum drugi nema izbora osim da tog čovjeka istom zavoli.
Naravno samo čisto ogledalo reflektuje svjetlost a ono što je zacrnjeno ne baca svjetlo.
u kući sa zarcnjenim prozirima je mrak bez obzira što vani sunce sija.
naše je da naše prozore što je moguće bolje očistimo i pustimo nur/svjetlo da se ulije u nas!

Ajant
05-05-11, 09:16
Stavila bih sad i verziju za koju Faraz Rabbani kaže da je baš na ovakav način pravilno prevedena, no, da ne bi bilo zabune, ova prethodna je, Ajant, za tebe :).

Return (in repentance), return!
Whatever you are, return!
Even if you are an unbeliever or a Magian or an
idol worshipper, return!
This court of ours is not a court of despair.
Even if you have broken your repentance a hundred times,
return!

Hvala na ovoj i prethodnoj, obje su divne. Za tebe imam jednu pjesmu od rozikrucijanera :D Roberta Burnsa:

A Red Red Rose

O my Luve's like a red, red rose
That’s newly sprung in June;
O my Luve's like the melodie
That’s sweetly play'd in tune.

As fair art thou, my bonnie lass,
So deep in luve am I:
And I will luve thee still, my dear,
Till a’ the seas gang dry:

Till a’ the seas gang dry, my dear,
And the rocks melt wi’ the sun:
I will luve thee still, my dear,
While the sands o’ life shall run.

And fare thee well, my only Luve
And fare thee well, a while!
And I will come again, my Luve,
Tho’ it were ten thousand mile.

AbduLLah
10-05-11, 17:15
halali mi zbog moga nefsa ali odsad
hizmećar tekije jednu da bih ja mogao pet...
makar metlu mi daj i/ili pokaži gdje je ventil za vodu kako bih je nakon duge zime mogao odvrnuti

AbduLLah
12-05-11, 09:23
evo jedna mala tekijska!

lijep dan osvanuo je u mome gradu i ja požurih sa svojim dnevnim obavezama spremih se i pođoh u prodavnicu...
tamo uobičajeni jutarnji krkljanac.
sa druge strane neki ljudi stoje i doslovno kradu B. dane...
Vidim , nešto komentarišu i glasno se smiju i najednom se zrakom prolomi psovka...
stisnuh usne i produžih dalje, nazad svojoj kući.... ali misli mi kopkaju te riječi što mi toliko uznemiriše srce...
sjetih se da sam i ja nekad koristio te psovke i upitah se šta me je toliko spasilo od tih ljudi...
Naravno, Milostivi je to. Sad više ne psujem, nego često u sebi, i glasno, Njegovo Ime dozivam...
i onda mi sinu!
Jezik i srce koji psuju zikra ne čine!

enky
13-05-11, 16:05
Ima (mi) logike, pogotovo kad se sjetim sebe i svih misli pa i snova, koji su oko mene onda kad dozvolim negativnom (okruženju) da za-okupira moj um.
Zapravo, čudno je koliko je lako fokusirati se na Lijepo, a koliko teško to shvatiti.

AbduLLah
14-05-11, 13:32
ne treba ni pokušavati shvatiti... samo pustiš da te preplavi.

Razum je samo još jedna od pregrada,zastora između roba i Rabba...

često koristim analogiju u vezi isra/putovanja i miradža/uzdignuća...

Voljeni /Muhammed a.s. je u jednoj noći učinio isra( noćno putovanje od meke do jerusalima) a zatim otišao na Miradž.

isra je za razum a miradž je za srce
isra možemo pojmiti
miradž samo doživiti :)

isra je put do džamije ili samo odlazk na molitvu a namaz je miradž vjernika.
jedno je horizontala drugoj je vertikala.
eh sad gdje je tu jezik gdje je tu srce?
put od jezika do srca je kao isra
a od srca se putuje do Bliskosti.

samo, kad laneš, put od jezika do srca je zatvoren.
psovka te obori kao što lovac obori pticu i pas zarije zube u tijelo još uvijek toplo od aška!

Ajant
14-05-11, 18:03
Ima (mi) logike, pogotovo kad se sjetim sebe i svih misli pa i snova, koji su oko mene onda kad dozvolim negativnom (okruženju) da za-okupira moj um.
Zapravo, čudno je koliko je lako fokusirati se na Lijepo, a koliko teško to shvatiti.

Kao što ti je Abdullah lipo napisao, treba skinuti zastore i propustiti svitlost. A to ne može nitko osim nas samih (i Svevišnjeg). :)

AbduLLah
14-05-11, 19:21
cilj je proniknuti u jednu devizu za koju Kruna pejgambera a.s. reče da dženetsko sjeme.
a to je
Subhanallahi vel-hamdulillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber
ve la havle ve la kuvvete illa billahil-alijjil azim.

ovo drugo znači da nema stanja snage niti kretanja osim sa Allahom Uzvišenim...

u prijevodu ništa nije tvoja zasluga nego je sve Allahov dar jer On je "Nurun ala nur" Svjetlo nad svjetlostima ili svjetlo svjetlosti...

Ajant
14-05-11, 20:07
cilj je proniknuti u jednu devizu za koju Kruna pejgambera a.s. reče da dženetsko sjeme.
a to je
Subhanallahi vel-hamdulillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber
ve la havle ve la kuvvete illa billahil-alijjil azim.

ovo drugo znači da nema stanja snage niti kretanja osim sa Allahom Uzvišenim...

u prijevodu ništa nije tvoja zasluga nego je sve Allahov dar jer On je "Nurun ala nur" Svjetlo nad svjetlostima ili svjetlo svjetlosti...

Da, Svevišnji je uvik bio milostiv, ali iznad svih planina. Zato je on Svevišnji (iako me zanima i koliko ova riječ ima veze s riječju Višnu, to je zanimljivo).

Ali, svejedno, ako sam ne želiš progledati, možda i nećeš. ;)

AbduLLah
15-05-11, 19:00
na ova tvoja pitanja mogu ti odgovoriti ali ne na tekiji!

Tekija ima edeb koji se mora poštovati, inače sa ove sofre ne dobiješ ništa...

tako, neka je Es/Selamu(Mir Božiji) na tebe!

AbduLLah
30-05-11, 19:36
ya hidmetler!

AbduLLah
04-06-11, 10:27
Esselamu alejkum!

neka su salavati i selam na posljednjeg Allahovog poslanika, Pečatu vjerovjesnika i stvorenja koje On najviše voli, Muhammeda Mustafu s.a.v.s. njegovu porodicu, ashabe, nejove pottomke i njegove varise i sve one koji žude da budu u društvu iskrenih.

Ova tekija je napuštena, bez džemata, bez hizmećara.
Dervišu, uzeo si na sebe amanet hizmeta ove tekije. ili ga nosi kako treba ili ovo djelo zamijeni boljim!
Ovako ne može niti smije.
Tekija, dergjah, zavija sve je to srce islama, ali ako to srce ne kuca nema ni života u tijelu...

ni ja ni enky ni DP ni bilo ko drugi nismo zaduženi za ovo. mi ovdje svratimo na čaj i na mehabbet, ali ako nema ko čaja napraviti, ako vatra nije naložena, ako su pauci po zidovima onda stvarno...

Jasno je meni da se tekija nosi u srcu i ako ona nije tamo džaba ti što si u tekiji, ali uvijek me boli kad vidim prazne džamjie, prazne mektebe i prazne tekije.
Sve je to vakuf Resulullahov
Halali što je ovakav način, ali 5 dana te dozivam a od tebe glasa nema.
Esselamu alejkum.

Ha

dux pessimus
07-06-11, 17:14
evo jedna mala tekijska!

lijep dan osvanuo je u mome gradu i ja požurih sa svojim dnevnim obavezama spremih se i pođoh u prodavnicu...
tamo uobičajeni jutarnji krkljanac.
sa druge strane neki ljudi stoje i doslovno kradu B. dane...
Vidim , nešto komentarišu i glasno se smiju i najednom se zrakom prolomi psovka...
stisnuh usne i produžih dalje, nazad svojoj kući.... ali misli mi kopkaju te riječi što mi toliko uznemiriše srce...
sjetih se da sam i ja nekad koristio te psovke i upitah se šta me je toliko spasilo od tih ljudi...
Naravno, Milostivi je to. Sad više ne psujem, nego često u sebi, i glasno, Njegovo Ime dozivam...
i onda mi sinu!
Jezik i srce koji psuju zikra ne čine!

Istina.
No psovka je često maska.
Obrana, štit, da se ne vidi koliko smo ranjivi iznutra.
Danas se ljudi i oblače grubo, agresivno, da bolje skriju svoju nutrinu.
Svi u svojim bunkerima, malim svjetovima koji se rasplinu kao balon od sapunice čim ih netko dotakne.
A psovke su strojnice koje vire iz otvora tih bunkera.
Da ne bi tko vidio našu slabost.

AbduLLah,
Nek ti tvoja reakcija pokaže koliko si se odmaknuo od takvog egocentričnog mentalnog sklopa. I nek te ne smeta njihova nadmenost. Kako reče Bog Kainu :"Zašto si ljut? Zašto ti je lice namrgođeno? Jer ako pravo radiš, vedrinom odsijevaš. A ne radiš li pravo, grijeh ti je kao zvijer na pragu što na te vreba; još mu se možeš oduprijeti." Dakle, budi veseo, jer ispravno postupaš! :top:

AbduLLah
08-06-11, 15:08
zanimljiv izbor riječi.

Često mislim o tome kako čovjek izađe vani i ne dotakne govoto ništa i kad se vrati kući opere ruka a voda mutna.
i srce se u dodirom sa dunjalukom prlja slično.
Ja te ljude ne doživljam nadmeno niti ulazim u razloge zašto to čine, ali mene ta riječ pogodi i ražalosti.
nije to samo mrlja na njegovom srcu nego i na mom,..
u svakom slučaju tvoj post dao mi je objašnjenja na neke moje lične išarete. :)

dux pessimus
09-06-11, 18:50
Eh, drago mi je ak' je pomoglo. :D2
Samo da napomenem: svi koji odluče živjeti tako čisto, imaju problema jer je okolina često manje čista, a to onda vrlo brzo zaprlja i samog čovjeka... No nije bitno jesmo li i koliko puta upali u blto, bitno je da se očistimo nakon što jesmo. U doslovnom ali i u svim drugim smislima te riječi. :)

dux pessimus
28-01-14, 16:47
Oh, ovdje nema nikoga već odavno...

Pa da malo razgrnemo paučinu i počistimo prašinu jednom pričom o Omeru, desnoj ruci Poslanika s.a.v.s.:

U doba kad je bio glavni kalif (vođa svih muslimana), Omer se razbolio. Liječnici se složiše da bi kao lijek i med dostajao, no bijaše takvo godišnje doba da se meda nije moglo naći nigdje osim u državnim skladištima. Omer nije htio na svoju ruku uzeti ni gram meda, nego je sakupio narod i upitao smije li uzeti malo meda. Naspram ovakve plemenitosti, mnogi nisu mogli zadržati suze, pa su u jedan glas viknuili: "Vođo vjernika, neka ti je halal* i duša i med!"

*Halal - čin ili stvar koja je dozvoljena islamskim zakonom.

sanja
28-01-14, 21:29
.. selam ..

dux pessimus
29-01-14, 10:43
Selam sanja i tebi. :)

sanja
29-01-14, 12:55
.. ova priča nema veze s islamom ..
.. ali je lepa ..

.. pročitala .. juče baš ..
.. neki je mali obolio .. i zbog bolesti izgubio kosu ..
.. i zbog toga su ga u školi neka deca maltretirala .. podsmevala se .. valjda ga i tukli ..

.. učitelj je .. osetio ..
.. i šta je napravio ..
.. sam se ošišao na ćelavo ..
.. posle toga .. jedan po jedan .. iz razreda .. ćutke .. bez razgovora bez dogovora ..
.. dolaze u školu ošišani ćelavo ..
..

.. to znači .. osetiti drugog čoveka ..
.. i to znači .. pomoći .. duši čovekovoj ..

enky
29-01-14, 14:29
joj, hvala ti na ovoj priči.
lijepa bi bila i kao izmišljena, a ovako, kad znam(o) da je istinita, baš gane.

Athens
29-01-14, 22:48
Ne kontam.

dux pessimus
30-01-14, 11:51
.. ova priča nema veze s islamom ..
.. ali je lepa ..

.. pročitala .. juče baš ..
.. neki je mali obolio .. i zbog bolesti izgubio kosu ..
.. i zbog toga su ga u školi neka deca maltretirala .. podsmevala se .. valjda ga i tukli ..

.. učitelj je .. osetio ..
.. i šta je napravio ..
.. sam se ošišao na ćelavo ..
.. posle toga .. jedan po jedan .. iz razreda .. ćutke .. bez razgovora bez dogovora ..
.. dolaze u školu ošišani ćelavo ..
..

.. to znači .. osetiti drugog čoveka ..
.. i to znači .. pomoći .. duši čovekovoj ..

:top:

To bi i trebala biti svrha tekije. :)