+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Thread: Iskonsko Ja = Strah

N'dugu's Avatar
    size="tall"

Iskonsko Ja = Strah

Vidim da ovdje vole teme u kojima se nešto izjednačava.
    Uglavnom, ako sebe ogolimo do dna, ono što ostaje je strah. Prvi atom svijesti koji nastaje iz ništavila je strah koji nas pokreće na promjenu. Bez promjene nema ni nas, jer kad je ne bi bilo, bili bismo samo roboti. Dobro, tu je i bol, ali ona ipak dolazi kasnije u priči. Kažu da kad čovjek umire, prvo gasne vid, onda okus, pa zatim njuh i opip, a posljednji tek sluh... a sluh je najjači kod najbojažljivijih životinja kao što su dugouhi zečevi, jer sva druga čula ponajviše služe lociranju, hvatanju, 'transferiranju' hrane u ždrijelo i 'degustaciji' - jedino sluh primarno služi da bi božji stvor osluškivao svaki, pa i najmanji, šušanj, te na vrijeme pobjegao pred opasnošću da sam bude 'degustiran'. Strah ili naše iskonsko 'ja' projiciramo na ono što za nas ima autoritet, čime nastaje superego. Daljnje manipulacije koje ego izvodi u životu, lažući sebe i druge, oslanjaju se na taj početni element naše unutrašnje psihodrame na kojem se temelji naša psihička kula od karata - onaj kojem smo dali vlast da nas plaši, pa se prema tome moramo ravnati po njemu.

Ima li ljudi koji se ne lažu? Takvi bi kao prvom sebi samima morali priznati temeljnu istinu o sebi - da su mali, da se boje i da ne znaju. Iz te istine nastaje sva kreativnost i velika ljudska djela. Otkrića Nikole Tesle, Mozartova glazba i Isusovo spašavanje čovječanstva. Malo dijete ne laže puno ni sebe ni druge, jer ono zna da je malo, da se boji i da ne zna. Prva manipulacija nastaje već u vrtiću, kad se pod pritiskom okoline počinje drugima rugati: "ti si mala beba, a ja nisam". Što je stariji, to više laže i uvjerava sebe kako je velik, moćan i zna, a strah se sve više uvlači pod kožu. Ljudi koji su prošli neku traumu, rat na primjer, sebi više ne mogu tako uspješno lagati jer ih je takav događaj ogolio do kosti i sad se stalno suočavaju sa strahom, svojim iskonskim ja i umjesto da ga prihvate traže utočište u vjeri, duhovnosti, psihijatriji kao pacijenti s PTSP-om, društvu. Kad ljudi umiru, u očima im je strah progonjene životinje pred lovačkom puškom, makar to nema smisla - jer smrću i oslobađanjem od iskonskog ja nestaje i strah. Ali koliko se god željeli osloboditi boli, ljudi se na samrti boje prestati bojati. Strah je iskonsko ja u očima velikih vođa kao što su Hitler i Staljin, strah je bio u očima Ivana Pavla II kad je drugima govorio "ne bojte se", a sam pristao na eutanaziju da ga ne bi vidjeli u tom iskonskom stanju, pa se, nedajbože uplašili Strah je bio i u samom Bogu na križu koji je povikao sebi samome "Bože, zašto si me ostavio", jer je i sam Bog i Stvoritelj svega vidljivoga i ne vidljivoga - mali, uplašen i ne zna. Čovjeku je kao njegova iskonska ljudskost dano da voli drugoga, bližnjega, koji je isto tako kao i on mali, boji se i ne zna. U tom momentu zaboravlja strah i sposoban je za velika djela, veća od njega samoga. I zato svi oni koji vam u startu pričaju da su veliki, moćni i znaju bolje od vas (i što je za vas dobro), nastojeći sebe postaviti na mjesto vašega superega, razbacujući se pri tome raznim mudrim teorijama (pa čak i onima o superegu) - nemaju puno ljudskosti i lažu prije svega sebi, a onda i vama.

.. da .. veoma ispravno .. veoma istinito ..

.. ne mislim da je strah uvjek i samo to .. stvarni .. najdublji ja .. i da u meni ne može postojati drugo .. ali vjerujem da se upravo pred njima .. rađa čovjek ..
    .. tamo gdje sam sposoban vidjeti sebe .. znati koliko se bojim .. i znati da mogu odlučivati .. preuzimati neku odgovornost .. uzimati sebe u ruke .. čak i protiv tog straha .. sa te je strane put ka bogu ..

.. kod djece .. ali i ne samo ..
    .. mislim da je strah važan .. i mislim da je okolina isto važna .. jer u nekoj okolini strah se usađuje u kosti .. ali mislim da postoji još jedna sila .. podjednako važna .. ne mislim da ju treba zvati ljubav .. iako to svako radi kako hoće .. ja mislim da ju treba zvati sloboda ..
    .. mnogi su mislili da ju treba zvati snaga .. pto isto ima svoju logiku ..

.. i to za sluh je .. vjerujem prilično važno ..
    .. važno iznad onog što 90% ili 98% ljudi .. može pretpostaviti .. ali .. i bog se javlja riječju .. tako da zvuk jeste kanal kojim nešto može doći .. ali gospodar svega što će se tuda slati .. ne vjerujem da je još upoznat ..

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Kad se sve ogoli, mišljenja sam, ne ostaje strah - nego čuđenje.
    Hoće li iz čuđenja proizaći strah ili (znati)želja, ovisno je o situaciji.

.. čovjek je sa zemljom vezan potrebama .. treba hranu ili društvo ili ljubav .. i to je nastavak životinje ..
    .. ali te se potrebe kod čovjeka mijenjaju .. on potrebama ide osjetom .. a istina je to da mu potrebe i nisu potrebne .. on bi rađe bez njih ..
    .. u svakom slučaju .. počinje postojati između samo dvije točke .. jedna ga tjera druga ga privlači .. neugoda i ugoda ..
    .. i prilično je ispravno reći da je u njegovoj najdubljoj dubini strah .. i ne samo to .. tamo se i treba spustiti ako ga želi pobjediti ..

dobro, uzmimo da je tako, no ukoliko čovjek pobijedi strah, što postaje njegovo iskonsko ja?

.. čistoća .. jasnoća .. .. tako kaže kastaneda .. a meni sad izgleda prilično dobro .. iako ne sasvim ..

meni ne. bez čuđenja, čovjek je mrtav.
    bez straha - nije.

.. pa .. smrt je dobar cilj .. ali do nje ima mnogo ..

.. čovjek ne kreće .. kaže karlito .. jer se boji ..
    .. ako pobjedi strah .. dobiva čistoću .. jasnoću .. počinje uviđati ..
    .. ako se uspava tu .. ta mu jasnoća postaje neprijatelj ..
    .. ako ju pobjedi .. dobiva snagu ..
    .. ako se uspava .. postaje mu neprijatelj ..
    .. ako ju pobjedi .. dobiva starost ..

.. eto .. starost mu ispada najveće postignuće .. i mislim da to ima logike .. nakon starosti dolazi smrt i nakon nje beskraj .. raj .. i to je sve ..

no, čovjek se kreće i zato što je znatiželjan pa tako Karlos, po meni, priča samo o jednoj strani novčića.

.. čovjek stalno bježi od nečega i teži nečemu ..
    .. problem je to da .. znanje .. ili to tvoje čuđenje .. nije suprotno od straha .. nego baš prema njemu ..
    .. čovjek bježi od straha ali time bježi i od mogućnosti napretka ..

.. čovjek stalno zna da i naprijed ima nešto .. dok je gladan nastoji naći hranu .. ali sit ne staje .. najprije misli da treba još više jest pa će biti još srećniji .. ali brzo vidi da ni presit ne valja .. pa traži .. pivo .. ili hašiš ..
    .. tako je rob robovao .. dok nije shvatio da je dosta .. tako su hrvati trpili staru jugu .. pa zaratili za slobodu .. .. i tako razne stvari .. ili .. preciznije .. sve ..

+ Reply to Thread

Tags for this Thread