+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Mi krćani

član
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    mislim da je svaka prava duhovnost duboka, pa tako da i kršćanska duhovnost može biti duboka, a kod neki ljudi i jest kao što je i sam po sebi kršćanski nauk dubok nauk.
    Potaknut ovom rečenicom pomislio sam da otvorim novu temu pod naslovom: kršćanski nauk... ali dobro, možemo s tim i ovdje nastaviti...
    Dakle, da vidimo što bi zapravo predstavljao kršćanski nauk?
    Vjerovati u Boga, Krista, moliti se, štovati Boga, vjerovati u raj, pakao... biti dobar, velikodušan... opraštati... truditi se, nastojati... Ima li tu osim toga još nešto više, osim toga? To je zapravo bit i svake druge religije. U čemu bi kršćanstvo bilo bolje? Mislim, nemam ništa protiv toga - ali mi se to ipak čini možda čak i previše plitko...

Quote Originally Posted by y View Post
    Uh, ovo je jedna jako opasna tvrdnja...

Pogrešno shvatiti, pa nakon toga dosljedno sprovoditi... Kakva se sve zla mogu činiti na toj osnovi... a i jesu, kroz povijest, nažalost...
    Ma slažem se. Slažem se... ali to je najviše što iz svoje perspektive smijem reći bez ulaženja u sadržaj nauka, to je jedan okvir za- biti kršćaninom (netko tko slijedi Kristov nauk), a takvim se, naravno, može biti samo ako se, dodatno, kristov nauk ispravno shvati. Ali tko sam ja da mogu reći da sam ga ispravno shvatio (iako životom stojim iza toga da jesam, ali moja greška ako sam glede njegova tumačenja u krivu). Kod svega ostaloga ulazim u vrednovanje tuđeg shvaćanja i iako imam pravo na to vrednovanje ja ću njegove stavove vrednovati iz perspektive svojih na što on može reći da su moji stavovi pogrešni, a na što mu ja, ako su njegove prosudbe logične iako ja smatram da su nedobronamjerne, zle itd. neću moći kvalitetno odgovoriti. Hoću reći, ako je netko duh Isusova nauka protumačio drugačije nego ja, na temelju istih riječi kao što sam ga drugačije od njega protumačio ja, onda sam dosta nemoćan opovrgnuti ga...

Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Potaknut ovom rečenicom pomislio sam da otvorim novu temu pod naslovom: kršćanski nauk... ali dobro, možemo s tim i ovdje nastaviti...
    Možemo, kako da ne! To možda i jest ono ključno odakle porijeklo vuče problem koji me muči.

Dakle, da vidimo što bi zapravo predstavljao kršćanski nauk?
    Vjerovati u Boga, Krista, moliti se, štovati Boga, vjerovati u raj, pakao... biti dobar, velikodušan... opraštati... truditi se, nastojati...
    Ajmo reć što za mene znači duboko u ovom kontekstu pa da ne bude zabune- duboko znači zadirati u Istinitost, kopati, kopati, kopati, vaditi kamenje, ići sve dublje i, ako se krenulo dobrim pravcem, doći do Istine. Što je bliže Istini, to je dublje. To mi u pogledu nauka zvuči zadovoljavajuće što se tiče značenja pojma dubina. Tako da i ako je Kristov nauk možda jednostavan on je za mene najdublji jer je- Istinit.

Čuj, ovo kako si opisao kršćanski nauk zapravo je uglavnom Katolički nauk. Međutim, čak i da su to karakteristike prevladavajućeg kršćanskog nauka, ne samo Katoličkog, to ipak nije isto što i Kristov nauk. Mislim da bi se tu mogao složiti sa mnom. Ono što ja hoću reći jest da bi se svatko (tko vjeruje da je Krist Sin Božji, naravno) trebao vratiti Kristovom nauku, ne ni kršćanskom nauku ni Katoličkom nauku ni protestantskom itd., već Kristovom.

A Kristov nauk ne bi se dao opisati ovako kako si ti to učinio.

Naime, ono što je obećao Krist je da će svatko tko slijedi njegov nauk steći život vječni. (O Raj on ne govori puno, tek razbojniku na križu, ali kada on govori o Raju, u kontekstu svega što je inače govorio, ja razumijem da govori o vječnom životu.) Dakle, kao duša Čovjek će živjeti vječno. Slijedeći Kristove riječi (opet ponavljam, za to nije nužno da je netko uopće čuo za Krista, jer Krist nije rekao puno novog, već je samo ukazao na ono što je od svog našeg djelovanja i shvaćanja Istinito, pa se može lako zamisliti da je netko i prije Krista slijedio ono što on govori jer on govori što mu reče Bog, a taj bijaše Istina i prije Krista) homo sapiens stječe dušu. Onaj tko stekne dušu živjet će vječno, postat će Čovjek, postat će Biće, zapravo, jednostavno- Postat će. A što se Pakla tiče, Pakao shvaćam kao- nepostojanje. Netko tko se oglušio na Dobro (nit ga je činio, nit se trudio činit ga, nit se pokajao itd.) ostat će samo- homo sapiens, životinja, kad mu se ohladi tijelo i on sam nestaje- njega nema. To je Pakao- ne steći dušu, ne postojati.

Isus nije tražio molitve. Na neki način grozi ih se. I dao je samo jednu molitvu, da se moli u tišini, daleko od očiju- Oče naš. A ako se bolje pogleda ta molitva, to zapravo i nije molitva upućena Bogu, to je molitva sebi samome, u stilu: Pomozi si sam pa će ti i Bog pomoći.

Ima li tu osim toga još nešto više, osim toga?
    Ima, to je Istina i utoliko je Kristov nauk najdublji nauk. Pazi, ne kažem- kršćanski nauk.

To je zapravo bit i svake druge religije. U čemu bi kršćanstvo bilo bolje? Mislim, nemam ništa protiv toga - ali mi se to ipak čini možda čak i previše plitko...
    Ovo znači da su, ako su biti drugih religija iste kao i bit kršćanstva koja je plitka, i one plitke, pa i Istočnjačke. Ali, ja ne želim govoriti o religiji, o ceremonijama, pravilima, dogmama itd. već o nauku, Kristovom nauku.

Uh, umorio sam se

član
    Dobro, lijepo si sve to rekao i čini mi se da si fasciniran Kristom i Kristovim učenjem... međutim - što je bit tog nauka? Jer govoriš općenito: slijedeći Kristov nauk, njegove riječi... ono što mu reče Bog (koje to riječi?) Da ipak otvorimo novu temu o tome...?
    Znači ti misliš da bilo koje kršćansko učenje nije baš ispravno tumačenje Kristovih riječi?
    Neke stvari si zanimljivo protumačio...
    I s ovim se slažem: ceremonije, pravila, su nešto drugo od nekog pravog i konkretnog učenja koje bi se moglo prakticirati u životu, a ne samo teoretizirati i mlatiti praznu slamu...

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    Prevladavajuća ideologija današnjice, ljudožderski kapitalizam i lopovska sloboda tržišta i površna demokracija u njihovoj službi, proizvod su kršćanskog svijeta, iako ga danas konzumiraju gotovo sve kulture. Kršćani su dobili novog boga- novac, ali i dalje se zovu kršćanima. Kršćani krše Kristovu riječ pod geslom: „Samo radim svoj posao.“ Ovo su prihvatile gotovo sve kulture svijeta jer su im 'kršćani' to jednostavno nametnuli 'civilizirajući' ih oružjem. Jer- Bog čuva kralja i Bog blagoslivlja Ameriku!

Šume se ruše, mora zagađuju, ozonske se rupe šire, otapa se led, Zemlja se crpi, ljudi podjarmljuju na žrtveniku novog boga- Novca. Bezumna je pohlepa njegovo glavno oružje. Njegova su podloga konformizam i ograničenost, a njegovi su svećenici oholi. Vjerna su sljedba njegova- 'kršćani'. Gazi se Čovjek, gazi se Zemlja, gazi se Bog. Za Isusa Krista, što smo to učinili?

Nadam se da će se ova rasprava razgranati u koliko god je pravaca moguće i potrebno, ali postavit ću neka početna pitanja da ona, ako je tako lakše, potaknu raspravu.

1. Koliko kršćana danas je uopće pročitalo Evanđelje i koliko ih uopće smatra da je to potrebno za biti kršćaninom?

2. Od onih koji su pročitali Evanđelje (Evanđelje je jedno, a 4 su službene verzije) koliko ih se potrudilo shvatiti ga onako kakvim ono jest zapisano, a ne u duhu vjeronauka koji su, bilo u crkvi, školi ili obitelji, prošli? Razumijeti ga onakvim kakvo pred njima stoji, sami od sebe, odgovorni za to svoje shvaćanje.

3. Od onih koji su ga razumjeli koliko ih ga slijedi? Pa kako god da su ga razumijeli.

4. U kojoj smo mjeri onaj siloviti Kristov nauk činjenja i razmišljanja pretvorili u nauk nečinjenja, pasivnosti, u kržljavi nauk dobrih želja, molitvi, odlazaka u crkvu?

5. Koliko smo daleko spremni kršiti nauk koji samovoljno prihvaćamo „samo radeći svoj posao“?

6. Nije li u pravom duhu Isusova nauka ne samo truditi se biti najbolji mogući kršćanin u okvirima koje nam naše okruženje, svijet, dopušta (a mnogi ni to ne čine), već mijenjati taj svijet kako bi u potpunosti mogli slijediti njegov nauk? Bog nas ne će pitati kakav je bio svijet, već kakvim smo Čovjekom bili mi sami, ako će nas uopće išta pitati. Svijet je takav kakav je samo zbog nas.

Da smo doista kršćani ovakav svijet nikad svoj izdanak ne bi iz nas pustio.
    Da smo doista istinski kršćani, kažem vam, ovakav svijet srušio bi se u jednom danu.

PS. nadam se da će se uključiti svi- vjernici, ateisti, kršćani, nekršćani, svi
    Da, sve to što si napisao, nažalost, stoji. Zato ja odvajam religiju od duhovnosti. Religija je ubila Isusa, vodila križarske ratove, zaratila s Irakom, djeluje u Izraelu/Palestini, srušila je njujorške blizance... Možemo reći da se iza svega toga krije politika, ali religija je uvijek u sprezi s politikom. Zapravo je vrlo teško pronaći vjernike koji žive nauk svojih proroka/učitelja.
    Moja je mama odrastala u internatu za djevojke koje su vodile časne. Za nju je to bio koban susret s religijom, pa do kraja života nije uspjela upoznati Boga. Takvih je priča napretek. I ovdje na forumu ćeš kršćane i ostale prerevne vjernike prepoznati po jeziku vrijeđanja.
    Ali ima svijetlih iznimaka.
    Ono što kršćani ne shvaćaju to je spasenje po milosti Božjoj. Misle da se do Boga ide slijepim slijedom krutih pravila. Žive baš poput farizeja, kojima je Isus rekao da su poput lijepo okrečenih grobnica. Cijeli svijet je površan, ali Isus nije bio od ovoga svijeta, pa to ne bi smjeli biti ni kršćani. Mi trebamo razvijati plodove Duha, tj. trebamo mu dozvoliti da ih on u nama razvija. I shvatiti da put do Boga nije preko drugih ljudi. To je ujedno i najveći kamen spoticanja za većinu... čim spomeneš Boga krene priča o crkvama i kršćanima.
    Moj pastor je nekoć davno bio narkoman, pa je na njemu danas vidljivo djelovanje Duha Svetoga. Upoznala sam ga tako što je u crkvi u koju sam odlazila bio zamjenski pastor. Kad je bilo vrijeme za uzimanje kruha i vina, meni je to bilo uskraćeno jer nisam bila krštena, a kad je on za to saznao odbio je uzeti kruh i vino, jer u Bibliji piše da to pripada svima koji vjeruju, ne samo krštenima.
    Isti sam ga dan slušala kako razovara s vjernicima o ponašanju u crkvi. Bila je rasprava o tome kako se treba odjenuti. Meni je rečeno da žene trebaju dolaziti u suknji, ne u hlačama. Pastor mi je na to rekao da dođem kako hoću, jer Bog gleda na ono što je iznutra, ne izvana. Trebam li napomenuti zašto sam i kako njega odabrala za pastora, a prestala odlaziti u crkvu u koju sam do tada odlazila?
    Sjećam se da je jednom iskrsla i rasprava o tome kako je u Crkvu zabranjeno dolaziti u kratkim hlačama. Pastor je na to rekao da Boga trebaju svi, pa da u njegovoj crkvi osim bivših ovisnika ima i bivših prostitutki, koji u početku dođu svakako odjeveni. Nikada nikome nije trebao reći kako se obući. Svi to s vremenom sami shvate, to im dođe samo po sebi. Poanta je da čovjeka ne otjeraš, ne poniziš, već da ga prihvatiš i voliš onako kako je to Isus činio. Dakle, Kristovih sljedbenika još ima, samo ih je malo teže uočiti u masi kršćana.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

.. da .. kristovih sljedbenika još ima .. i među popovima i među komunistima .. ali .. čim neko izabere da postane sljedbenik sljedbenika .. greši ..

.. mislim da religija treba umrijeti .. i da je to jedina istina .. izgleda mi glupo da bi joj čovjek dao još dvije hiljade godina .. kao .. još jedan mandat ..

Dobro, lijepo si sve to rekao i čini mi se da si fasciniran Kristom i Kristovim učenjem... međutim - to je bit tog nauka? Jer govori općenito: slijedeći Kristov nauk, njegove riječi... ono to mu reče Bog (koje to riječi?) Da ipak otvorimo novu temu o tome...?
    hm, ba fasciniran... moda i da, ali samo do mjere u kojoj sam čak i njega spreman ogoliti, pogledati mu u zube, propitati...

O biti- ima pravo, govorio sam dosta općenito (ali npr. o Raju i Paklu i molitvi i ne ba tako općenito ), ali to je zato to smatram da je ta bit u Evanđelju, ono to mu reče Bog tamo se nalazi, (Čini drugome to eli da drugi čine tebi, Ljubite jedni druge kao to sam ja ljubio vas, Tko je bez grijeha neka prvi baci kamen, Ako vam reknem da ga ne znam bit ću laac jednak vama, vaa riječ neka bude da-da, ne-ne, uskrsnuće Lazarovo i njegovo, sva čuda za njega su samo ukazivanje na Isitnu, Bit, ono to Jest... Samo da dodam, ovako usput, pored svih njegovih učenika i učenica pravo pitanje postavio mu je tek njegov krvnik, onaj čiji grijeh jest nečinjenje, Pilat: "to je Istina?" Isus mu nije odgovorio nita, barem mi ne znamo da je, jer Istina je sve ono to je on u tri godine (neki kau jednoj) činio i govorio) pa nema potrebe da je ja iznosim. Međutim, da, moglo bi se i tu temu otvoriti pa karte na sunce.

Znači ti misli da bilo koje krćansko učenje nije ba ispravno tumačenje Kristovih riječi?
    Zanimljivo.. Ukratko- da. Mislim da tumačenje bilo čega uvijek ostaje samo tumačenje, jer kada tumačenje vie nije tumačenje ja ga zovem- spoznaja. Tumačenjem se pribliavamo Istini, ako je ispravno, to znači da je nismo uhvatili za bradu, a spoznaja je ono gdje mi istinu znamo, ili u ovom slučaju, pravo značenje Kristovih riječi. Negdje već rekoh, tumačenja nema konačnog iako je ono to se tumači konačno, a ako tumačenje postane konačno to je sada- spoznaja. Koliko god mislim da sam blizu, jedno znam- Krista nisam spoznao. Ali i dalje ću kopati, razgrtati zemlju, vaditi kamenje i vidjeti kamo će me to dovesti.

Quote Originally Posted by Arwen View Post
    I shvatiti da put do Boga nije preko drugih ljudi. To je ujedno i najveći kamen spoticanja za većinu... čim spomeneš Boga krene priča o crkvama i kršćanima.
    Tako je! Sami smo, ko' list na vjetru i plavetni kit, ko' autistično dijete il' nesretno zaljubljeni, nitko nam neće pomoći, sami se rađamo, sami umiremo, i sve između toga činimo sami. Bog nije ni u očima drugih, ni u riječima drugih... Sva religija je bijeg, bijeg od samoće. Utočište onih koji se boje Istine, bit sami bez nje budući da je ne znaju, kao što je vjerojatno ni ja sam ne znam, ali od toga ne bježim, i žele od drugih da im je kažu, da im kažu bilo što (kao što reče Josipa Lisac: "Ja vjerujem ti sve, pa makar bila laž..."). Utočište? Privid utočišta- oni i dalje ostaju sami.

Quote Originally Posted by alim View Post
    .. da .. kristovih sljedbenika još ima .. i među popovima i među komunistima .. ali .. čim neko izabere da postane sljedbenik sljedbenika .. greši ..

.. mislim da religija treba umrijeti .. i da je to jedina istina .. izgleda mi glupo da bi joj čovjek dao još dvije hiljade godina .. kao .. još jedan mandat ..
    Da. Ali dok je ljudi bit će i sljedbe sljedbenika, jer dok je ljudi bit će i- ovaca.

Stvar će se promijeniti kad svaki od ljudi postane ili vođa ili pustinjak. Takvi se ne boje.

.. usamljen se kreći .. kao nosorog .. vele .. popovi valjda .. neki ..

Kao lav neuznemiren galamom .. k’o vjetar što se ne hvata u mrežu .. il’ lotos uz kog ne prianja voda .. osamljen se kreći kao nosorog.

Kako se zapleće razgranat bambus .. tako i muž željan žene i djece .. a kao što strši vršak trstike .. osamljen se kreći kao nosorog.

K’o jelen u šumi ničim nesputan .. što ide na pašnjak kuda god hoće .. budi mudar, čuvaj neovisnost .. osamljen se kreći kao nosorog.

Saživljujuć se sa drugom i svojtom .. sputana misao napušta svoj cilj .. Predvidi bojazan privrženoga .. Osamljen se kreći kao nosorog.

.. eto .. pesma neka .. iz daleki zemalja ..

+ Reply to Thread

Tags for this Thread