+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Mi krćani

size="tall"

Mi krćani

Prevladavajuća ideologija današnjice, ljudožderski kapitalizam i lopovska sloboda tržišta i površna demokracija u njihovoj službi, proizvod su kršćanskog svijeta, iako ga danas konzumiraju gotovo sve kulture. Kršćani su dobili novog boga- novac, ali i dalje se zovu kršćanima. Kršćani krše Kristovu riječ pod geslom: „Samo radim svoj posao.“ Ovo su prihvatile gotovo sve kulture svijeta jer su im 'kršćani' to jednostavno nametnuli 'civilizirajući' ih oružjem. Jer- Bog čuva kralja i Bog blagoslivlja Ameriku!

Šume se ruše, mora zagađuju, ozonske se rupe šire, otapa se led, Zemlja se crpi, ljudi podjarmljuju na žrtveniku novog boga- Novca. Bezumna je pohlepa njegovo glavno oružje. Njegova su podloga konformizam i ograničenost, a njegovi su svećenici oholi. Vjerna su sljedba njegova- 'kršćani'. Gazi se Čovjek, gazi se Zemlja, gazi se Bog. Za Isusa Krista, što smo to učinili?

Nadam se da će se ova rasprava razgranati u koliko god je pravaca moguće i potrebno, ali postavit ću neka početna pitanja da ona, ako je tako lakše, potaknu raspravu.

1. Koliko kršćana danas je uopće pročitalo Evanđelje i koliko ih uopće smatra da je to potrebno za biti kršćaninom?

2. Od onih koji su pročitali Evanđelje (Evanđelje je jedno, a 4 su službene verzije) koliko ih se potrudilo shvatiti ga onako kakvim ono jest zapisano, a ne u duhu vjeronauka koji su, bilo u crkvi, školi ili obitelji, prošli? Razumijeti ga onakvim kakvo pred njima stoji, sami od sebe, odgovorni za to svoje shvaćanje.

3. Od onih koji su ga razumjeli koliko ih ga slijedi? Pa kako god da su ga razumijeli.

4. U kojoj smo mjeri onaj siloviti Kristov nauk činjenja i razmišljanja pretvorili u nauk nečinjenja, pasivnosti, u kržljavi nauk dobrih želja, molitvi, odlazaka u crkvu?

5. Koliko smo daleko spremni kršiti nauk koji samovoljno prihvaćamo „samo radeći svoj posao“?

6. Nije li u pravom duhu Isusova nauka ne samo truditi se biti najbolji mogući kršćanin u okvirima koje nam naše okruženje, svijet, dopušta (a mnogi ni to ne čine), već mijenjati taj svijet kako bi u potpunosti mogli slijediti njegov nauk? Bog nas ne će pitati kakav je bio svijet, već kakvim smo Čovjekom bili mi sami, ako će nas uopće išta pitati. Svijet je takav kakav je samo zbog nas.

Da smo doista kršćani ovakav svijet nikad svoj izdanak ne bi iz nas pustio.
    Da smo doista istinski kršćani, kažem vam, ovakav svijet srušio bi se u jednom danu.

PS. nadam se da će se uključiti svi- vjernici, ateisti, kršćani, nekršćani, svi

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Matija,
    Bi li, molim te, pokušao dati svoju definiciju 'istinskog kršćanina'?

(jasno mi je da pitanja, koja si postavio, daju i stanovite odgovore, ali voljela bih, ako se može, 'pravog kršćanina' staviti u jednu rečenicu, a da ta bude razumljiva i onima, koji o kršćanstvu ne znaju niti 'k')

persona non gratis
    .. ne štima mi to .. mi ..

.. i vidi sad .. ovako bi to išlo po stavkama ..

.. na jedan dva i tri je odgovor isti .. jako jako malo ..
    .. na četiri .. mislim da ljudi mnogo misle .. i mnogo čine .. nije stvar u mišljenju i činjenju .. nego u načinu mišljenja i svrsi činjenja .. a način mišljenja je .. muljajuć .. s tendencijom na zakomplikavanju .. a svrha činjenja je .. prikrivanje istine .. manipulacija .. mutljavina .. petljanje ..

.. peto .. pa sad .. ako ti je odgovor na 1 2 3 .. jako malo .. onda ti je peto pitanje suvišno .. jer taj koji je "prihvatio" i ne zna šta je prihvatio ..
    .. ali dobro .. ako uzmemo ove koji svesno prihvataju ..
    .. uvek je tu pitanje motiva svesnog prihvatanja ..
    .. a ego je uvek snažan motiv ..
    .. ništa toliko ne hrani čovekov ego .. kao mogućnost da se pokaže kao onaj bez ega .. kao milosrdan .. kao velikodušan .. kao ispravan .. pravedan ..
    .. prihvatanje tga da se bude iskren hrišćanin .. za nekoga je put izgrađivanja imidža ..

.. šesto ..
    .. petljaš u hristovu priču okruženje .. komšiluk .. biti hrišćanin ..
    .. navedi mi jednu rečenicu iz jevanđelja .. u kojoj isus poziva bilo koga da bude hrišćanin ..?
    .. ima li takve rečenice tamo ..? .. nema ..
    .. ne čini mi se da on bilo gde govori o menjanju sveta .. on govori .. o menjanju sebe .. na način da se .. menjajući se .. približavaš bogu ..

Quote Originally Posted by enky View Post
    Matija,
    Bi li, molim te, pokušao dati svoju definiciju 'istinskog kršćanina'?

(jasno mi je da pitanja, koja si postavio, daju i stanovite odgovore, ali voljela bih, ako se može, 'pravog kršćanina' staviti u jednu rečenicu, a da ta bude razumljiva i onima, koji o kršćanstvu ne znaju niti 'k')
    Pokušat ću

Istinski kršćanin je, po meni, onaj tko je pročitao Evanđelje, potrudio se da ga shvati i zatim to svoje shvaćanje nastojao primjeniti u praksi. Naravno da je on možda pogrešno shvatio, ali ono što je ključno, barem ja tako mislim, je dosljedno provoditi ono što smo shvatili.

Osobno smatram da se 'kršćaninom' može biti i bez da se uopće čuje za Krista, ako se od sebe i po sebi slijedi njegov put kao svoj put.

Kršćanin je samo naziv za određeni svjetonazor vezan uz Kristov nauk (ili mu kompatibilan ), otprilike.
    Last edited by Matija; 25-01-11 at 17:58.

persona non gratis
    (btw, ceo onaj uvodni deo s pričom o obožavateljima boga novca mi se dopada)

Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. ne tima mi to .. mi ..
    To -mi- koje ti ne tima, krajnje je ironično. To -mi- odnosi se na ono busanje u prsa i ono utapljanje u gomili gdje se gubi vlastita osobnost i odgovornost za svoja shvaćanja i djelovanja, gdje sve ostaje na praznim riječima.

.. na četiri .. mislim da ljudi mnogo misle .. i mnogo čine .. nije stvar u miljenju i činjenju .. nego u načinu miljenja i svrsi činjenja .. a način miljenja je .. muljajuć .. s tendencijom na zakomplikavanju .. a svrha činjenja je .. prikrivanje istine .. manipulacija .. mutljavina .. petljanje ..
    Slaem se s time to kae, ali u duhu krćanstva, naravno, kako ga ja vidim i doivljavam, to je zapravo- nečinjenje onog ispravnog.

. ali dobro .. ako uzmemo ove koji svesno prihvataju ..
    U toj točci na njih sam i mislio.

.. esto ..
    .. petlja u hristovu priču okruenje .. komiluk .. biti hrićanin ..
    .. navedi mi jednu rečenicu iz jevanđelja .. u kojoj isus poziva bilo koga da bude hrićanin ..?
    .. ima li takve rečenice tamo ..? .. nema ..
    E sad... Mi ljudi na ovome svijetu ivimo zajedno. To je neizbjeno i to je normalno i iz te perspektive uzimam, kad govorim o ovoj temi, drutvo (komiluk) u obzir. Pod krćanstvom ja podrazumijevam slijeđenje Kristova puta kao naeg puta pa iako u Evanđelju nema rečenice gdje Krist kae: "Budite krćani!" Ima one gdje kae: "Ja sam put, istina i ivot." Tako da mislim da je on svakoga pozvao da bude krćanin, to je stvar semantike (ako se ne varam) kako ćemo mi to nazvati. Krist je pozvao sve koji ele da krenu putem koji je on pokazao, a sve one koji su tim putem i krenuli ja nazivam krćanima. Pristajem da ih se zove i drugačije, samo dok se razumijemo.

.. ne čini mi se da on bilo gde govori o menjanju sveta .. on govori .. o menjanju sebe .. na način da se .. menjajući se .. pribliava bogu ..
    Ne znam Evanđelja napamet, ali zaista mislim da on nije govorio o mijenjanju svijeta, već sebe. Ali: Tko je svijet učinio ovakvim kakav je? Ljudi, među njima i krćani, a ja ih drim najodgovornijima za to. A kakav je onda taj svijet? Onakvim kakvim smo ga učinili. A zato je taj svijet (drutvo) lo? Zato to smo mi loi.
    Eto, da, slaem se, radi se o mijenjanju sebe, ali ako se svatko promijeni posljedično će se mijenjati i svijet. Drutvo je tek puko zrcalo ljudi. Ako sebe promijenimo, promijenit ćemo i to drutvo, na to sam mislio.

(btw, ceo onaj uvodni deo s pričom o obožavateljima boga novca mi se dopada)
    Drago mi je

član
    Pa iz ovoga što si napisao zaključujem da zapravo kritiziraš kršćane...
    Ili kritiziraš to što su samo deklarativno (tobože) kršćani, a zapravo kršćanstvo zapravo i ne poznaju.
    Možda je to posljedica toga što su 'kršćani' uvijek bili masovna pojava. Svi su kršćani - čim se rode... A masovnost zapravo uništava duhovnost. Sve se svodi na ceremonije, fešte, običaje, formu...
    Vjerujem da bi svijet bio stvarno bolji da se kršćani više drže onoga u što često samo deklarativno vjeruju...
    Ja inače cijenim neka kršćanska načela itd. ali u tome često prevladava veliko licemjerstvo i pretvaranje. Mnogi su 'dobri kršćani' kad treba držati običaje vjere, ali kad treba biti stvarno dobar čovjek, onda to baš i nije tako. Veliki nedostatak kršćanstva je ispovijed ili shvaćanje ispovijedi, kao čišćenje od svega, a onda mogu dalje opet tako, jer će mi i tako biti oprošteno...

Što se tiče 'istinskog kršćanina' mislim da smo o tome raspravljali na jednoj temi koju sam ja bio pokrenuo...
    Istinski, pravi kršćanin bi bio onaj koji dobro poznaje sadržaj vjere i po tome živi ili se trudi tako živjeti - ostali su samo 'kršćani po rođenju'. Ali ne mislim da je sad neki 'vjerski fanatik' - dobar kršćanin... To je opet druga krajnost. Dobar kršćanin treba biti prije svega dobar čovjek...
    Mislim da je 'greška' kršćanstva ili svake vjere, religije to što ljudi shvaćaju ili prihvaćaju Boga kao slamku spasa, a zapravo se inače ne trude uopće ništa konkretno 'raditi na sebi', nekoj ozbiljnijoj duhovnosti itd. Sve očekuju od Boga i vade se na to da su slabi, da ne mogu biti bolji... Svaka religija je za mene takva - površna - iz razloga što je samo deklarativna... Predstavlja samo skup običaja koji se trebaju održavati i sl. dok se uopće ne ide u dubinu.
    Zato mi se u zadnje vrijeme više sviđa istočnjačka duhovnost koja stvarno ide u dubinu i srž...

Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Pa iz ovoga što si napisao zaključujem da zapravo kritiziraš kršćane...
    Ili kritiziraš to što su samo deklarativno (tobože) kršćani, a zapravo kršćanstvo zapravo i ne poznaju.
    Možda je to posljedica toga što su 'kršćani' uvijek bili masovna pojava. Svi su kršćani - čim se rode... A masovnost zapravo uništava duhovnost. Sve se svodi na ceremonije, fešte, običaje, formu...
    Vjerujem da bi svijet bio stvarno bolji da se kršćani više drže onoga u što često samo deklarativno vjeruju...
    Ja inače cijenim neka kršćanska načela itd. ali u tome često prevladava veliko licemjerstvo i pretvaranje. Mnogi su 'dobri kršćani' kad treba držati običaje vjere, ali kad treba biti stvarno dobar čovjek, onda to baš i nije tako. Veliki nedostatak kršćanstva je ispovijed ili shvaćanje ispovijedi, kao čišćenje od svega, a onda mogu dalje opet tako, jer će mi i tako biti oprošteno...

Što se tiče 'istinskog kršćanina' mislim da smo o tome raspravljali na jednoj temi koju sam ja bio pokrenuo...
    Istinski, pravi kršćanin bi bio onaj koji dobro poznaje sadržaj vjere i po tome živi ili se trudi tako živjeti - ostali su samo 'kršćani po rođenju'. Ali ne mislim da je sad neki 'vjerski fanatik' - dobar kršćanin... To je opet druga krajnost. Dobar kršćanin treba biti prije svega dobar čovjek...
    Mislim da je 'greška' kršćanstva ili svake vjere, religije to što ljudi shvaćaju ili prihvaćaju Boga kao slamku spasa, a zapravo se inače ne trude uopće ništa konkretno 'raditi na sebi', nekoj ozbiljnijoj duhovnosti itd. Sve očekuju od Boga i vade se na to da su slabi, da ne mogu biti bolji... Svaka religija je za mene takva - površna - iz razloga što je samo deklarativna... Predstavlja samo skup običaja koji se trebaju održavati i sl. dok se uopće ne ide u dubinu.
    Zato mi se u zadnje vrijeme više sviđa istočnjačka duhovnost koja stvarno ide u dubinu i srž...
    Da, točno, kritiziram što su samo deklarativno kršćani.
    Sa sredinom tvog posta podosta se slažem.
    Ne ulazim u istočnjačku duhovnost jer se ne razumijem dovoljno da bih o njoj mogao debatirati, ali mislim da je svaka prava duhovnost duboka, pa tako da i kršćanska duhovnost može biti duboka, a kod neki ljudi i jest kao što je i sam po sebi kršćanski nauk dubok nauk.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    Pokušat ću

Istinski kršćanin je, po meni, onaj tko je pročitao Evanđelje, potrudio se da ga shvati i zatim to svoje shvaćanje nastojao primjeniti u praksi. Naravno da je on možda pogrešno shvatio, ali ono što je ključno, barem ja tako mislim, je dosljedno provoditi ono što smo shvatili.
    Uh, ovo je jedna jako opasna tvrdnja...

Pogrešno shvatiti, pa nakon toga dosljedno sprovoditi... Kakva se sve zla mogu činiti na toj osnovi... a i jesu, kroz povijest, nažalost...

+ Reply to Thread

Tags for this Thread