+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 30

Thread: Alan Ford

Quote Originally Posted by Spiderman View Post
    hm... ne bi se baš složio. crtež poslije 150 epizode nije baš na nivou. nema toliko detalja, fali nešto
    Jest, ali tamo negdje sve do svršetka borbe sa "Mangiom" i povratka Boba u grupu je tekst i crtež bio koliko-toliko na visini (naravno da ih prvih 70-ak brojeva šiša debelo, to bez sumnje). Osobno, kad se crteža prihvatio Dario Perucca, strip je (imho) ponovno dobio na kvaliteti iako naravno nikad na nivou Magnusa:
    http://klub.posluh.hr/alanford/galerija.html
    Međutim ovo što se sad prodaje po kioscima, ovi novi brojevi su upravo katastrofalni, nažalost. I po crtežu a pogotovo po radnji i humoru.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Quote Originally Posted by musa View Post
    ili kad su alan i bob dosli u neku staru zgradu i pri ulazu veli bob kako jamacno zgrada nema lifta, i kad su usli pise upotreba lifta 3 centa, a nigdje lifta, kad dolazi velika crncuga pljune u ruke i u buretu ih uzetom uspinje ka gore. i samo sto je bob rekao da i nije tak skup lift, negdje poslije 3. sprata na zidu napisano:

"u povratku po sistemu gravitacije"

to je epizoda "Traži se Alex Barry". Nije crnac nego neki stari bradonja ali da, provala je urnebesna!
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

Jedna od genijalnih Grunfovih "mudrosti", on i Alan traže nekog čovjeka, a Grunf pogleda ispod pepeljare i rupčića i kaže mrtav hladan: "Ovdje ga nema!"

član
    Quote Originally Posted by insaninside View Post
    Pa tako sam zavolio rvacki jezik

"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi."

brijem da će se i sarvantes ubilježiti kao štovatelj ovoga stripa.

Halo bing! Kako brat? Hoćeš kupiti zvučnike s kamionom?

Quote Originally Posted by servantes View Post
    Halo bing! Kako brat? Hoćeš kupiti zvučnike s kamionom?

Sir Oliver: Halo Bing, kako brat? Pokušao prodati pijesak arapima? Eh, bistar momak, nema šta! Nego, zanima li te...

Ili:

Kažu da osim u Italiji, strip se nije uspio probiti nigdje u svijetu i svagdje je ubrzo ukinut osim u bivšoj Jugi i zemljama koje su ostale nakon raspada. Jedino je tu kažu bio i ostao jedan od najpopularnijih stripova.
    Zbilja ne znam koji je razlog tome da u drugim zemljama diljem svijeta nije uspio.
    Možda to zavisi i o mentalitetu i humoru koji nije toliko shvatljiv narodima diljem svijeta. Mi smo ipak bliže Talijanima što se toga tiče.

Ako vas zanima po kome je nastao lik Alan Forda, evo ga... Peter O'Toole:

a evo ga danas

Mislim da nitko nije stario ružnije od Peter O'Toolea... to je zbilja rijetkost. Jedan takav lik s interesantnom i prilično zgodnom facom se iza 60-te godine počeo u nakazu pretvarati.

Quote Originally Posted by ja_a View Post
    Kažu da osim u Italiji, strip se nije uspio probiti nigdje u svijetu i svagdje je ubrzo ukinut osim u bivšoj Jugi i zemljama koje su ostale nakon raspada. Jedino je tu kažu bio i ostao jedan od najpopularnijih stripova.
    Zbilja ne znam koji je razlog tome da u drugim zemljama diljem svijeta nije uspio.
    Možda to zavisi i o mentalitetu i humoru koji nije toliko shvatljiv narodima diljem svijeta. Mi smo ipak bliže Talijanima što se toga tiče.
    AF je, na veliko Magnusovo i Bunkerovo iznenađenje, doživio fijasko u susjednoj Francuskoj, dok je (kako svi znamo) na još veće iznenađenje doživio uspjeh na prostoru ex-Yu. Razlozi za to su kompleksni, no ukratko: zapad je (u doba kad se AF počeo izdavati) već bio osovljen na noge i doživljavao je procvat, ekonomski, gospodarski, društveni itd. Šezdesete, sedamdesete i osamdesete su bile (bez preuveličavanja) za zapad zlatne godine, siromaštvo maltene iskorjenjeno, a srednji sloj društva je veoma dobro živio. No, Italija i ne toliko, Jugoslavija još manje. Budući da je AF često kritizirao društvo u kojem se nalazi, život bogatih na račun siromašnih (a što su balkanci mnogo više osjećali nego zapadnjaci), to je bio jedan razlog zašto su se upravo oni više mogli suživiti sa sredinom koja se opisuje u AF-u i okolnostima u kojima grupa TNT živi. Konstantan manjak novaca, neprestano "kemijanje" radi preživljavanja i improvizacija sa minimalnim sredstvima, te crni humor koji prevladava - sve to je bilo mnogo bliže nekom Jugoslavenu negoli nekom zapadnjaku. Sjetimo se samo jedne slike koja kaže sve: Debeli Šef ulazi u cvjećarnicu i žali se na poskupljenje mesa i zelja (kako tipično i za ex-Yu i za tadašnju Italiju), te krene kuhati ručak. No lonac u kojem ide kuhati je sav pun rupa pa se okreće Alanu i kaže: "Rekao sam ti da lonac ukradeš u supermarketu a ne na smetlištu...".
    Dodatno, kako sam imao prilike čuti od mnogih Bosanaca i Srba (mi Hrvati to toliko ne primjećujemo jer je AF preveden na hrvatski), prijevod je upravo fantastičan. Nenad Brixy je bio nenadmašan po tom pitanju, a "teatralizovani hrvatski jezik" (kako recimo drugi vide prijevod) je dao dodatnu draž, posebice kad je riječ o stilskim figurama Sira Olivera, Alana Forda, Broja Jedan i drugih.

dux... ima smisla to što kažeš

Pa - bilo koja ideja (pa i u obliku stripa) uvijek nailazi na najbolji prijem u okolini koja je mentalno najbliža toj ideji, koja se može "pronaći" u toj ideji. Ni AF nije iznimka.

Mali Off:
    Što se Petera O'Toolea tiče, eto bit će na našim malim ekranima u klasiku "Lawrence of Arabia". Da, zbilja fascinantno, on je "suprotno stario" od recimo Seana Connery-a, koji je s godinama sve ljepši.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread