+ Reply to Thread
Page 2 of 15 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 150

Thread: Duhovno samoostvarenje čovjeka?

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    Daj malo detaljnije, kako si to uranjao u sebe,
    Naknadnim osvještavanjem svojih misli o nekom uzbudljivom događaju i emocionalnih reakcija na to osvještavanje. To mi je pomoglo da uočim da emocionalno reagiram na vlastite misli.
    Tako sam shvatio da nisam emocionalno reagirao na sam događaj, već na svoje mišljenje o tom događaju.
    Zapravo to je značilo da ako promijenim mišljenje o nekome ili nečemu da će se promijeniti i moja emocija. Drugim riječima, o meni su ovisile moje emocije
    Bio je to dalekosežni uvid.
    Drugi način uranjanja u sebe je bila meditacija. U njoj sam najprije spoznavao uzroke nekih svojih uvjetovanja (psihološki aspekt), a kasnije i prirodu samog uvjetovanja (duhovni aspekt).
    kako si tačno spoznao to o drugim ljudima.
    Promatranjem i otkrivanje da također emocionalno reagiraju na vlastite misli. Da se igraju asocijacija na neke prošle događaje, baš kao i ja, .....
    Više me zanima opis iskustva nego zaključci koji su proizišli iz njega (to jest, najpre me zanima opis iskustva, pa tek onda zaključci)
    Nadam se da sam u načinu uranjanja u sebe opisao barem djelić iskustva, a što se tiče doživljavanja, sa svakim novim uvidom, sve veća mirnoća, osjećaj oslobađanja i radost.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Sa umom treba biti vrlo oprezan. Treba koristiti njegove sklonosti gdje god je to moguće, a da do promjene ipak dođe. Kada se žele nečega osloboditi, ljudi ne kažu želim biti to i to, nego ne želim više to i to. Na primjer, osoba koja prekida neku vezu sa nekom drugom osobom, ne govori želim biti slobodna, nego ne želim više biti sa tom osobom.

Dakle opet je u igri negacija kao bit pozitivnosti, ona tipa 'ne znam što hoću, ali znam što neću' (uvijek je oslonac na onome što postoji, ovdje i sada)
    Ako 'ne želim više biti takav/takva' ostane samo na želji, bez volje za ostvarenje iste, stvarno predstavlja (samo) 'znam što neću, ali ne znam što hoću'. Nema cilja.
    S druge strane, cijela "tvoja priča" ima za cilj - vjenčaj se uspješno sa samim sobom.

Eto, uspjela sam dokučiti zašto negaciju predstavljaš kao bit pozitivnosti, no, kao što vidiš, još uvijek ne shvaćam 'problematiku cilja' pa, ako može, a bilo bi mi drago, da mi pokušaš dočarati isto na drugačiji način.

Na kraju bih te još pitala što misliš o sljedećem:
    "Ako mi nije do smijeha preko 6 mjeseci, trebam li se nasmijati na silu."?

persona non gratis
    Boldano ne stoji, nema podjele. Čovjek jeste taj koga se mijenja, ali on nije taj koji mijenja. Ta koja ga mijenja je istina, a ona nije ovisna o njemu. Shvaćaš o čemu govorim, suočen sa istinom o bilo čemu, čovjek se mijenja. To mu omogućava sposobnost njegovog uma koji, u trenutku spoznaje istine, odbacuje sve iluzije iz njenog područja, ma koliko u njih prethodno eventualno vjerovao. Trenutno i bez napora.
    .. pa .. čoveka menjaju i laži .. isto tako ..
    .. neko te slaže ti poveruješ .. promenjen si .. trenutno i bez napora ..

.. istina je da jesmo dvojni .. istovremeno .. i subjekat saznanja i objekat saznanja ..
    .. i to nas i razlikuje od životinja ..

.. jebiga .. to ti je osnova ..
    .. bez toga nema ozbiljne priče ..
    .. a drugo .. bez toga je čovek list na vetru .. jednak bilo kojoj životinjici .. koja svoj život ne može uzeti u svoje ruke ..

persona non gratis
    Naknadnim osvještavanjem svojih misli o nekom uzbudljivom događaju i emocionalnih reakcija na to osvještavanje. To mi je pomoglo da uočim da emocionalno reagiram na vlastite misli.
    Tako sam shvatio da nisam emocionalno reagirao na sam događaj, već na svoje mišljenje o tom događaju.
    Zapravo to je značilo da ako promijenim mišljenje o nekome ili nečemu da će se promijeniti i moja emocija. Drugim riječima, o meni su ovisile moje emocije
    Bio je to dalekosežni uvid.
    Drugi način uranjanja u sebe je bila meditacija. U njoj sam najprije spoznavao uzroke nekih svojih uvjetovanja (psihološki aspekt), a kasnije i prirodu samog uvjetovanja (duhovni aspekt).

Promatranjem i otkrivanje da također emocionalno reagiraju na vlastite misli. Da se igraju asocijacija na neke prošle događaje, baš kao i ja, .....

Nadam se da sam u načinu uranjanja u sebe opisao barem djelić iskustva, a što se tiče doživljavanja, sa svakim novim uvidom, sve veća mirnoća, osjećaj oslobađanja i radost.
    .. pa .. jebiga .. nisi me baš impresionirao ..
    .. očekivala sam više ..
    .. a ti mi pričaš kako si otkrio rupu na saksiji ..
    (.. ili mi ne opisuješ dovoljno precizno .. recimo .. u meditaciji si saznao prirodu nekih svojih uvjetovanja ..
    .. meni je to kao opis beznačajno .. jer to nije opis iskustva nego opet zaključak izveden na osnovu iskustva ..)
    Last edited by sanja; 27-01-11 at 06:51.

venerijanac's Avatar
    size="tall"

Meditacija i jedan od efekata meditacije

Danas je prisutno mnogo tehnika i opisa meditacije.

Meditacija, posebno u kršćanstvu znači kontemplaciju (aktivnu meditaciju). To znači proširivanje, punjenje određenog sadržaja. To je sustav pitanja i odgovora.
    Također, i molitva predstavlja svojevrsnu meditaciju.

Meditacija koja ima za cilj čisto promatranje razvijenija je u istočnjačkim duhovnim pravcima (pasivna meditacija). Način dostizanja stanja bez misli je različit. Mantra, zvuk, 'ljepljiva' kugla, uranjanje u svijetlost.
    Rezultat takve meditacije može biti različit, od potpuno relaksirajućeg do kojekakvih neočekivanih vizualizacija.

Ono što smatram vrlo bitnim za istaći jeste jedan od efekata vježbanja koncentracije, čistog promatranja.
    S vremenom, u umu nestaje potreba za sakupljanjem i pamćenjem prihvaćenih slika i opisa svega i svačega. Prestaje potreba da se igrom asocijacija prepozna neka problem-situacija.
    Naime, dolazi se do spoznaje da se pažljivim promatranjem može uvidjeti problem-situaciju i bez asocijacija sa bilo čim upamćenim. Dapače, da je taj uvid, po sadržaju, mnogo cjelovitiji (bliži stvarnosti) od bilo kakvog zaključka utemeljenog na razmišljanju.
    Također, smirivanjem uma prestaje njegov pristup problem-situaciji sa predrasudama, a koje bitno umanjuju sposobnost uviđanja, odnosno uvećavaju mogućnost pogrešnog prepoznavanja.
    U konačnici se dolazi do tišine uma, odsustva razmišljanja utemeljenog na sviđati - nesviđati, a dolazi do uočavanja istine (ono što jeste), odnosno laži (iluzije). Kolika je moć te promjene (tišine uma) znaju oni koji su ju doživjeli. Oni vide koliko je kombinacija sviđanja i iluzije ubitačna za čovjeka i ljudski rod u cjelini.
    Last edited by venerijanac; 20-03-11 at 07:58.

persona non gratis
    dobro, govoriš, znači, o direktnom uvidu.

ali mi i dalje fale opisi.

Ono što smatram vrlo bitnim za istaći jeste jedan od efekata vježbanja koncentracije, čistog promatranja.
    S vremenom, u umu nestaje potreba za sakupljanjem i pamćenjem prihvaćenih slika i opisa svega i svačega. Prestaje potreba da se igrom asocijacija prepozna neka problem-situacija.
    da, vjezbanje . zato i jesmo na ovoj planeti: zbog usavrsavanja, zbog taljenja
    vrijeme je ovdje okvir potreban za rast

Naime, dolazi se do spoznaje da se pažljivim promatranjem može uvidjeti problem-situaciju i bez asocijacija sa bilo čim upamćenim. Dapače, da je taj uvid, po sadržaju, mnogo cjelovitiji (bliži stvarnosti) od bilo kakvog zaključka utemeljenog na razmišljanju.
    kako je velika ova rijec: spoznaja (do koje vodi put uvidjanjem)
    put do uvidjanja promatranjem, liseno asocijacija i predrasuda, poplocan je fragmentima svijesti kroz stupnjevito napredovanje kroz obje vrste meditacije . otvoriti se i isprazniti (otvorenih ruku, iz sebe prema van: praznjenje), zatim pomiriti istok i zapad (sklapanjem ruku, prinoseci cijeli svemir duboko u sebe: punjenje) sabire dvije krajnosti u jedno, u jedinstvenu svijest . covjek postaje jedno s bogom . postaje njegova volja, njegove oci, njegove udi .

U konačnici se dolazi do tišine uma, odsustva razmišljanja utemeljenog na sviđati - nesviđati, a dolazi do uočavanja istine (ono što jeste), odnosno laži (iluzije). Kolika je moć te promjene (tišine uma) znaju oni koji su ju doživjeli. Oni vide koliko je kombinacija sviđanja i iluzije ubitačna za čovjeka i ljudski rod u cjelini.
    da, kada postajes svoj spoznavanjem sebe u predanju

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. pa .. jebiga .. nisi me baš impresionirao ..
    .. očekivala sam više ..
    .. a ti mi pričaš kako si otkrio rupu na saksiji ..
    (.. ili mi ne opisuješ dovoljno precizno .. recimo .. u meditaciji si saznao prirodu nekih svojih uvjetovanja ..
    .. meni je to kao opis beznačajno .. jer to nije opis iskustva nego opet zaključak izveden na osnovu iskustva ..)
    O svemu ovome sam napisao 80-tak stranica A4 formata pa se nadam da ću uskoro izdati knjigu. Kada bude gotova, pokloniti ću ti je

Ovdje, kao što sam napisao u uvodnom postu, očekujem postupni ulaz svih zainteresiranih u cijelu problematiku i to ne kroz trenutni dojam utemeljen na 'sviđati - nesviđati', već sa kroz istraživanje istinitosti izrečenog.

A što se tiče otkrića da čovjek emocionalno reagira temeljem svog mišljenja o nečemu, kada se ostane s tim i krene u istraživanje toga, a ne skreće fokus nekim banalnim zaključkom, onda ta činjenica dobiva sasvim druge dimenzije.

Emocije su odraz odnosa. Dakle, ako čovjek emocionalno reagira na vlastito mišljenje o nečemu, onda on nije jedinstven. Unutar njega postoji razdor između onoga tko emocionalno reagira i onoga tko misli. Kako je to moguće? Jedino tako da se čovjek distancira od vlastitih misli. On je to, na svoju žalost, i učinio. Svoje vlastite misli je poistovjetio sa svojstvom onoga što razmatra.

Taj razdor, između promatrača (onog koji emocionalno reagira) i promatranog (onog tko razmišlja) uzrok je svih ljudskih zastranjivanja i patnji. (ovo stavljam kada želim ukazati čitatelju da stane nad pročitanim i pokuša, unutar sebe spoznati dubinu toga).

Ako čovjek promatra vlastite misli, a one su odraz prihvaćenih (upamćenih) slika i opisa stvarnosti, onda on zapravo, samu stvarnost, ovdje i sada, niti ne vidi.

O tome, za sada, ovoliko

Što se tiče meditacije, predlažem da se prethodno razmotre dva posta koja sam napisao o njoj.

.. da .. prilično dobro ..

.. recimo .. slažem se sa onim ..
    .. da istina izgleda kao izvor .. i kada se približiš postaješ čist .. a svaka misao kod približavanja šteti .. jer te od izvora tjera natrag .. i ta situacija veoma sliči na kvantnu fiziku .. veoma veoma .. ali dobro sad ..
    .. od izvora te pogotovo tjeraju popovi i religija .. ali i sama vjera .. ako si sasvim blizu .. bog je najbolji mogući pojam ako ga gledaš iz daleka .. ali i on postaje sumnjiv ako mu se jako približiš .. kao stablo na pet metara od vrha planine .. sve dok si ispod možeš se vući njemu .. konop na njega je odličan .. ali .. za zadnjih pet metara treba konop odbaciti .. jer te taj konop koči ..

.. ali ne slažem se sa tim što bi sebe izgubio prebrzo .. jer .. ako pišeš knjigu .. biti će to još jedna knjiga o istini .. o bogu .. i tebe tu neće biti .. a još ne možeš pretvarati vodu u vino .. znači .. trebati će ti još pet šest .. većih bogova .. da bi stigao do istine ..
    (.. zato ja kažem .. kada si na putu sam .. onda se samo razdvojiš .. jedan neka zna dalje .. jedan neka čuva sebe starog .. pa polako ..)

.. u vezi istine ..
    .. da istina je ime boga .. i nije komplicirana .. i da .. ne radi se o postavljanju ciljeva .. nego o brisanju .. popovi kažu .. neti neti .. izbriši .. izbriši .. za misli koje napadaju i mute um .. drugi popovi kažu .. ispovjed .. za misli koje najgore truju um .. filozofi kažu .. fenomenologija .. kažu .. stvarnost nam se daje .. u fenomenima .. a istina je iza .. stavi fenomene .. kao privide .. u zagrade i vidi šta ostaje .. i tako stvarnost počinješ ljuštiti kao lukovicu .. ali to ide do ništa .. .. uvjek ima neki problem .. šta da se radi ..

.. ali istina nije komplicirana ..
    .. ovo je kviz pitanje .. kada bozanić podržava bandića tada je bozanić šta ..
    .. pametan čovjek koji se razumije u stvarnost ..
    .. ili ..
    .. kučkin sin ..
    .. možeš mi dati odgovor na to .. ?

.. u svakom slučaju .. ovo da ti kažem .. još .. veoma mi se sviđa tvoj stav .. i način razmišljanja .. mislim da odavno nisam čuo nešto .. svježije ..
    (.. i mislim da ćeš sa svakom stranicom knjige koju napišeš postati lošiji .. ali i nije obavezno ..)

(.. mislim da ni odnosi .. promatrač i promatrani .. i odnosi emocije i razum .. ti nisu ispravno posloženi ..)

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    da, kada postajes svoj spoznavanjem sebe u predanju
    Možda bi primjerenija riječ bila u zajedništvu umjesto predanju?

Možda bi svi mi, dok imamo potrebu za slikama i opisima, trebali sebe promatrati kao 'bezličnu' puzzlu, koje tek pravilno složene (u ljubavi) predstavljaju ostvarenje onoga čemu svi težimo?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread