+ Reply to Thread
Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 150

Thread: Duhovno samoostvarenje čovjeka?

venerijanac's Avatar
    size="tall"

Duhovno samoostvarenje čovjeka?

Duhovno - znači prije svega spoznati samog sebe. Napustiti kriterije ega utemeljene na dualnostima: ja - ti; moj - tvoj; mi - oni; naš - njihov, kao osnovu djelovanja. Izlazak na bespuće stvarnosti u potrazi za cjelovitom istinom, pri čemu nikada ne stati na nekom samopodrazumijevajućem zaključku ili vjerovanju da je nešto istina.

samoostvarenje - podrazumijeva odbacivanje svih autoriteta, uzora, svega onoga za čim bi se poveli, bez vlastite provjere istinitosti toga.

čovjeka - ljubavi i na njoj izgrađenog zajedništva sa sobom i okolinom.

Ovime se bavim već nekoliko godina, pri čemu sam, sam sebi, bio pokusni kunić. Rezultat, viša razina sklada sa sobom i svojom neposrednom okolinom, na sveopće zadovoljstvo.

Svjestan opasnosti od (auto)sugestivnog doživljavanja, odlučio sam da i sa vama, neopterećenima međusobnim poznavanjem, podijelim svoje iskustvo i to na način da ga zajedno propitujemo.
    Zbog toga vas molim ne prilazite ovome sa aspekta sviđa ili ne sviđa mi se, nego sa aspekta ima li istine ili nema u tome. Na taj način, meni ćete pomoći da otkrijem svoje možebitne zablude, a vi možda otkrijete nešto dobro za vas.

A sada evo kako gledam, načelno (čast izuzecima), na čovjeka:

Dokle god bude težio nekakvom konkretnom, opisanom cilju, Homo sapiens će ostati to što jeste (misleća životinja) iz dva razloga:
    1. slika i opis nekog cilja ne može biti drugo nego li odraz opisivača samog, takvog kakav jeste, ovdje i sada. Ma koliko mu se predodžba cilja činila uzvišenom, ma koliko težio njenom ostvarenju, istinske promjene tu ne može biti.
    2. čovjek se ne može istinski mijenjati ako ne razumije to što mijenja. U protivnom, to je samo nasilje ili samodopadna obmana koja, povijesno, nije rezultirala ničim dobrim. Samo novom eskalacijom subjektivizma, novim podjelama među ljudima, sukobima i patnjama.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Oprosti, no da bih te mogla bolje razumjeti, trebala bi mi (tvoja) definicija 'konkretnog, opisanog cilja' (plus par primjera, tako da se mogućnost nerazumijevanja svede na minimum) pa ako bi ti se dalo, bila bih zahvalna.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Oprosti, no da bih te mogla bolje razumjeti, trebala bi mi (tvoja) definicija 'konkretnog, opisanog cilja' (plus par primjera, tako da se mogućnost nerazumijevanja svede na minimum) pa ako bi ti se dalo, bila bih zahvalna.
    Isprika, ono što je jasno meni ne mora biti i drugima

Konkretni opisani cilj bi bio tipa 'znam što hoću'.

Volim istaći primjer sklada među ljudima. Svi mi možemo stvarati predodžbu sklada u obitelji, društvu, svijetu, kao konkretni opisani cilj, bez imalo razumijevanja da upravo pokušavajući ostvariti taj cilj, ostvarujemo nesklad. Naime, kako je taj opisani cilj sklada nužno odraz opisivača, on je subjektivan i kao takav u neskladu su predodžbama sklada drugih ljudi. Upravo taj nesklad predodžbi o skladu uzročnik je života u razdorima i patnjama.
    Dakle, promatrajući svakog čovjeka posebno, svi mi težimo životu u skladu, ali zbog navike da ciljeve ostvarujemo kroz 'znam što hoću' živimo u neskladu.

Izlaz iz tog 'začaranog kruga' je negacija kao bit pozitivnosti. Generalno, ona je tipa 'ne znam što jeste, ali znam što nije'.
    Konkretno, kada ljudi ne bi stvarali predodžbe o skladu, nego otklanjali svoju nesposobnost za život u njemu, ostvarili bi taj sklad.

To isto vrijedi i za ljubav.
    Last edited by venerijanac; 26-01-11 at 11:42.

persona non gratis
    Daj malo o tom iskustvu koje si pominjao.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Konkretno, kada ljudi ne bi stvarali predodžbe o skladu, nego otklanjali svoju nesposobnost za život u njemu, ostvarili bi taj sklad.
    Dobro, no zar 'otklanjati svoju nesposobnost za život u skladu' nije, zapravo, rad na sebi, što, pak, ne isključuje imati cilj(eve) tj. 'znati što se hoće'?

.. evo .. nešto .. da ti kažem ..
    .. ako ja razumijem što ti razumiješ .. onda mislim da si ti prilično u pravu ..
    .. a ako razumijem što si rekao .. onda vjerujem da gotovo ni jedna tvrdnja ti ne valja ..

.. bolje da ti kažem gdje se slažemo ..
    .. cilj koji sebi može postaviti čovjek najvjerovatnije neće voditi dobru .. jer sklad koji bi čovjek postigao unaprijed .. najprije traži rasčlanjivanje stvarnosti na djelove .. ali .. .. to ne važi onda kada čovjek sebi postavi cilj .. unatrag .. prema smrti .. jer tada sastavlja ..
    .. čovjek mora razumijeti to što mjenja .. to što mjenja je on sam .. ali .. čovjek se najprije treba podjeliti .. na onoga koji će mjenjati i onoga koga misli mjenjati .. a ta podjela nije nimalo laka ..

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    Daj malo o tom iskustvu koje si pominjao.
    Hm, odakle da počnem? Pa, eto da pođem od trenutka kada sam odlučio da nešto učinim sa sobom, kako bih se oslobodio osjećaja sputanosti i nemoći.

Od tada, probudio se moj interes za literaturu tipa new age. Pročitao sam mnogo zanimljivih knjiga, ali me one nisu motivirale na neki konkretni rad na sebi. Suštinski se ništa nije mijenjalo. Tada je do mene doprla informacija o meditaciji. Upustio sam se u nju, ali pored osjećaja opuštanja, ništa se posebno nije dogodilo. Potreba za promjenom sebe je bila sve jača.

I tada, kao da je nastao "klik" u glavi, sve te silne pročitane informacije, uz sposobnost promatranja bez upliva misli, a koju sam izvježbao meditacijom, složile su se poput puzzli u skladnu cjelinu. Sve je postalo jedno. Ispočetka još pomalo mutno, a onda sve jasnije i jasnije.

Uranjanjem u sebe, spoznao sam mnoga svoja uvjetovanja, ali i potencijale. U tom razumijevanju sebe, uočio sam da sam počeo razumijevati i druge ljude. Spoznao sam da i njih pokreću isti mehanizmi koji pokreću i mene. Upravo zbog te spoznaje, da postoji razina koja nas određuje, ne kao pojedince, već kao vrstu, odlučio sam da o svemu tome popričam i sa drugim ljudima.

persona non gratis
    Uranjanjem u sebe, spoznao sam mnoga svoja uvjetovanja, ali i potencijale. U tom razumijevanju sebe, uočio sam da sam počeo razumijevati i druge ljude. Spoznao sam da i njih pokreću isti mehanizmi koji pokreću i mene.
    Daj malo detaljnije, kako si to uranjao u sebe, kako si tačno spoznao to o drugim ljudima.

Više me zanima opis iskustva nego zaključci koji su proizišli iz njega (to jest, najpre me zanima opis iskustva, pa tek onda zaključci)

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Dobro, no zar 'otklanjati svoju nesposobnost za život u skladu' nije, zapravo, rad na sebi, što, pak, ne isključuje imati cilj(eve) tj. 'znati što se hoće'?
    Sa umom treba biti vrlo oprezan. Treba koristiti njegove sklonosti gdje god je to moguće, a da do promjene ipak dođe. Kada se žele nečega osloboditi, ljudi ne kažu želim biti to i to, nego ne želim više to i to. Na primjer, osoba koja prekida neku vezu sa nekom drugom osobom, ne govori želim biti slobodna, nego ne želim više biti sa tom osobom.

Dakle opet je u igri negacija kao bit pozitivnosti, ona tipa 'ne znam što hoću, ali znam što neću' (uvijek je oslonac na onome što postoji, ovdje i sada)

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. cilj koji sebi može postaviti čovjek najvjerovatnije neće voditi dobru .. jer sklad koji bi čovjek postigao unaprijed .. najprije traži rasčlanjivanje stvarnosti na djelove .. ali .. .. to ne važi onda kada čovjek sebi postavi cilj .. unatrag .. prema smrti .. jer tada sastavlja ..
    Ja sam ukazivao na nesklad predodžbi o skladu dvije i više osoba te da je upravo nesklad tih predodžbi uzrok da te osobe ne mogu živjeti u međusobnom skladu.
    .. čovjek mora razumijeti to što mjenja .. to što mjenja je on sam .. ali .. čovjek se najprije treba podjeliti .. na onoga koji će mjenjati i onoga koga misli mjenjati .. a ta podjela nije nimalo laka..
    Boldano ne stoji, nema podjele. Čovjek jeste taj koga se mijenja, ali on nije taj koji mijenja. Ta koja ga mijenja je istina, a ona nije ovisna o njemu. Shvaćaš o čemu govorim, suočen sa istinom o bilo čemu, čovjek se mijenja. To mu omogućava sposobnost njegovog uma koji, u trenutku spoznaje istine, odbacuje sve iluzije iz njenog područja, ma koliko u njih prethodno eventualno vjerovao. Trenutno i bez napora.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread