+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 17 of 17

Thread: Može li se iz prijateljstva izroditi ljubav?

teddybear miv's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Kako je moguće osjetiti privlačnost prema nekome nakon godina i godina, a da toga nije bilo i prije? I kakvo je to prijateljstvo uopće bilo ako su cijelo vrijeme postojale prikrivene simpatije?
    možda zato što se i prijatelj/ica sa godinama razvila u nešto drugo od onoga što smo poznavali u početku. a možda i zato što sam se i ja razvio u međuvremenu pa mi nisu bitne samo guzice i sise pa na prijateljici primjetim nešto što je oduvijek imala, a ja nisam obraćao pažnju...
    Ljubav je velika pobjeda mašte nad inteligencijom.

awake jil's Avatar
    Miss W, dijelim tvoje mišljenje. ne vjerujem u veze koje se izrode iz dužeg prijateljstva. po meni, znaš odmah u startu ima li tu materijala za nešto ili ne. pri tome ne govorim o ljubavi na prvi pogled, da ne bi netko krivo shvatio.
    kod mene je tako da odmah znam postoji li klik ili ne. zapravo, lakše prepoznajem kad ga nema. može mi neka osoba biti divna i krasna, ali ako nisam osjetila i pomislila da bih voljela nešto više, neće se ni dogoditi. tako nastaju prijateljstva. naravno, mogu biti prijatelj i s nekim tko me privlači, a znam da nikad ništa od toga zbog nezainteresiranosti druge strane npr. no, tu onda uvijek postoji neka skrivena čežnja.

y's Avatar
    Budući da postoje i takvi primjeri, očito je da može...

I oni koji misle da za njih to nije moguće, govore napamet, budući da nisu proživjeli sve moguće 'kontekste' i 'scenarije'... svako pojedinačno ljudsko iskustvo je jako ograničeno i temeljem njega je praktički nemoguće s apsolutnom sigurnošću odgovoriti na ovo pitanje čak i na osobnoj razini...

Stupanj vjerojatnosti da se takvo što može desiti svakako varira od osobe do osobe...

Vertigo's Avatar
    Može, nema pravila.

Baš me zanima što mislite. Zapravo, najviše me zanima mišljenje onih koji bi na ovo pitanje odgovorili potvrdno.
    Jer osobno mislim da kemije ili ima odmah ili nema uopće. Barem je tako bilo kod mene.
    Nikad mi se nije dogodilo da za prijatelja osjetim nešto više, mada mi se dogodilo da saznam da drugoj strani nije svejedno i tad bi prijateljstvo obavezno puklo. Ne da se meni to, razmišljati je li me previše stisnuo kad me zagrlio , jel' me gleda ispod vrata ili ne gleda... ni kriva ni dužna, a osjećam se prljavo.

Kako je moguće osjetiti privlačnost prema nekome nakon godina i godina, a da toga nije bilo i prije? I kakvo je to prijateljstvo uopće bilo ako su cijelo vrijeme postojale prikrivene simpatije?
    naravno da se iz prijateljstva moze roditi i ljubav. vecina prijatelja suprotnog spola nam i jesu prijatelji jer nam se nesto kod njih svidja(karakter, smisao za humor, opcenito ljudske vrijednosti) pa su neke simpatije uvijek prisutne.

Tatum's Avatar
    Baš me zanima što mislite. Zapravo, najviše me zanima mišljenje onih koji bi na ovo pitanje odgovorili potvrdno.

Postoji. Evo javljam se na odgovor. Krenulo je tako neko seksanje, pa frendovsko seksanje , pa se onda to sve razvijalo kemijskim procesima u odnos ljubavi.

Veliš da voliš sve detalje do poljupca, ja eto mogu ukratko sve, ali mislim da si sve shvatila.

Za one koji nisu , stvar je izgledala ovako: dečko se dosta angažirao ali ja nisam previše trzala jer sam mislila da je nezreo i da je mlađi. A onda me nešto zaintrigiralo i odlučila s njim zaružiti jer me nešto tako privuklo. Svidio mi se i nakon tog "fatalnog" prvog puta pa smo nastavili naše erocko druženje koje je najlogičnije preraslo u prijateljstvo jer smo se našli u nekim hm, neuobičajenim situacijama. To nas je učvrstilo u prijateljstvu a lagano se razvila i ljubav. Ono, vidiš da ti je stalo i da vas nešto veže što je trajno. I tako...Ostalo je povijest.

Old Death Walter's Avatar
    Stari dobri Loša kaže da "čovjek u životu ima dvije ljubavi: prva mu kuha, a druga mu je sudbina"...
    Eto, možda sam nekakav genetski otpadak viteških vremena, pa smatram da te, za pravu ljubav, mora pogoditi grom. Ali, to je bila i ostala moja životna filozofija.

Dakle, tamo ratnih godina, po povratku iz Oluje, bio sam balavac (21 godina) koji nije bio svjestan pakla kroz koji je prošao. Imao sam odličnu prijateljicu, zapravo meni najbližu osobu, prema kojoj nisam imao nikakvih aspiracija, osim prijateljstva.
    Vratio sam se iz rata vrlo rastrojen, trebao mi je netko tko će me slušati. Horror flashbackova u glavi. Strahovi. Devijacije. Spavao sam s pištoljem pod jastukom... da ne pričam.
    Prijateljica me je strpljivo slušala. O svemu. O zlu koje sam vidio, doživio, o strahovima koje sam upoznao... Nisam primijećivao da stvari kreću na pogrešnu stranu što se nje tiče: ona je u meni našla nešto više od prijatelja. I onda se dogodilo... Poljubac, pa seks. Pošto sam u to doba bio single, a nisam bio odveć motiviran tražiti "kraljicu mog srca", našao sam da mi situacija odgovara. Pa se seks ponovio, pa opet i opet... I dok sam shvatio što se događa, bili smo par već 6 mjeseci. Slike iz rata su počele lagano blijedjeti, a ja sam se našao u zamci - ona je bila do ušiju zaljubljena u mene. Najgore od svega - ja sam u njoj i dalje vidio samo prijateljicu.
    Uglavnom, situacija se razvukla na cijele tri godine, i tada nisam više izdržao - pobjegao sam glavom bez obzira. Nije shvatila sve što sam govorio, nije htjela čuti da u njoj vidim samo prijateljicu; nije mogla prihvatiti činjenicu da je ne vidim kao majku moje djece, niti osobu s kojom želim ostariti.
    Pola godine nakon mučnog prekida upoznao sam PRAVU! To je bio zaista grom! Nakon dva tjedna počeli smo živjeti zajedno, nakon dva mjeseca se zaručili, nakon 4 mjeseca je ostala trudna, nakon 9 mjeseci smo se vjenčali... Danas smo 12 godina u braku, lijepom i solidnom. Osjećaji su prisutni i dalje, jednakim intenzitetom, ali daleko većom dubinom. Kroz godine braka postali smo i najbolji prijatelji. Ali ovdje je prijateljstvo jedan od rezultata ljubavi.

Stoga smatram da postoji mogućnost razvoja prijateljstva kroz ljubav, a u suprotno sam skeptičan. Uvjeren sam (iako je vrlo moguće da griješim) kako kod prerastanja prijateljstva u ljubav je uvijek jedna strana manje zainteresirana. Inače ne bi bilo prijateljstvo (a za stjecanje pravog prijateljstva treba mnogo vremena i povjerenja!) ishodište odnosa.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread