+ Reply to Thread
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52

Thread: Yin yang

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by medeari View Post
    U ovom slučaju ego ispada glavni "krivac" za pomankanje ravnoteže. I sa time slažem.
    Međutim, stava sam da ego i imamo jer nam je na neki način neophodan. Neophodan upravo za postizanje balansa.
    Kako onda ego (JA) uopće učiniti efikasnim za postizanja balansa? Za dovođenje sebe samoga u stanje yin yanga.
    YIN YANG- dualizam ili jedinstvo?
    Dobro (duša) ili loše (ego), svijetlo ili mrak, lažno ja ili pravo ja, u nama ili izvan nas, naše ili Božje To jesu dualizmi. Možemo li napredovati u duhovnom razvoju ako samu našu suštinu smatramo dualnom?
    Iz ova dva tvoja posta se da iščitati da je duša (dobro) lažno ja, a ego (zlo) pravo ja.

Kako se čovjek ponaša to bi i mogla biti istina. Ali, osobno ne mislim da je preko zla (ega) moguće doći do dobra (duše). Oružjem se može doći do primirja, ali nikada do mira
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Iz ova dva tvoja posta se da iščitati da je duša (dobro) lažno ja, a ego (zlo) pravo ja.

Kako se čovjek ponaša to bi i mogla biti istina. Ali, osobno ne mislim da je preko zla (ega) moguće doći do dobra (duše). Oružjem se može doći do primirja, ali nikada do mira
    Moj lapsus.
    Slažem se da se se pravo ili lažno ne može napisati na ovakav način jer implicira da je ono lažno ja dobro.
    Međutim, da se dalje ne zapetljavam, je li sasvim pogrešno?
    Jer pogled na ono pravo ili pogled na ono lažno opet čini podjelu. Opet onemogućava uvid u oboje. Zasebno ali opet u cijelini.
    Ima li smisao onaj pravi ako nema lažnog? I obrnuto.
    Zapravo, sad se pitam postoji li uopće lažni. Jer sve je to JA. U balansu.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

persona non gratis
    Psihičke komponente i jednih i drugih kojih su svijesni ili jednostavno žive takvi bez potrebe da zavire u sebe?
    .. ne .. to su fizički drugačija bića od ljudi ..
    .. kao .. jako slični .. ali .. drugačiji ..
    .. nema podele na muško-žensko ..

.. samim tim ..
    .. drugačija psihologija .. drugačija filozofija .. i religija .. i uređenje društva ..
    .. mentalni eksperiment .. šbbkbb .. dakle .. pošlo se od toga .. kako bi izgledao svet u kome bi postojao samo .. čovek ..
    .. bez podela na muško žensko ..
    .. da li bi postojale nekakve podele .. i ako bi .. čime bi onda bile uslovljene ..

.. i .. to je priča o dvoje ljudi sa dva različita sveta ..
    .. dvoje stranaca .. kompletnih .. koji su jedno drugom bliži nego bilo ko drugi iz takozvanih .. njihovih svetova ..
    .. dvoje postojećih ljudi .. koji hodaju kroz belu smrt .. kao prijatelji .. kao .. svoji ..
    (.. jako dobra knjiga .. nađi i pročitaj ako ti se da ..)

Lijeva ruka tame (svijetlost) implicira da postoji i tama ili je sama po sebi takva?
    .. postoji tama .. ali ne postoji bez svetlosti ..
    .. upravo je cela priča zasnovana na .. jin i jang simbolu ..

( .. a i .. stalno se vraćajući kući joj je odlična .. prilog za arheologiju budućnosti ..
    .. i priča o imenima .. o .. nomen est omen ..

.. a u zemljomorju još čvršće na tome .. sve ima svoje pravo ime .. ali ljudski jezik više ne barata pravim nazivima za stvari .. i pojave ..)

persona non gratis
    .. što se tiče ega ..

.. nema ničeg bez ega ..
    .. ergo ..
    .. ne idite nikud bez njega ..

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. ne .. to su fizički drugačija bića od ljudi ..
    .. kao .. jako slični .. ali .. drugačiji ..
    .. nema podele na muško-žensko ..

.. samim tim ..
    .. drugačija psihologija .. drugačija filozofija .. i religija .. i uređenje društva ..
    .. mentalni eksperiment .. šbbkbb .. dakle .. pošlo se od toga .. kako bi izgledao svet u kome bi postojao samo .. čovek ..
    .. bez podela na muško žensko ..
    .. da li bi postojale nekakve podele .. i ako bi .. čime bi onda bile uslovljene ..

.. i .. to je priča o dvoje ljudi sa dva različita sveta ..
    .. dvoje stranaca .. kompletnih .. koji su jedno drugom bliži nego bilo ko drugi iz takozvanih .. njihovih svetova ..
    .. dvoje postojećih ljudi .. koji hodaju kroz belu smrt .. kao prijatelji .. kao .. svoji ..
    (.. jako dobra knjiga .. nađi i pročitaj ako ti se da ..)

.. postoji tama .. ali ne postoji bez svetlosti ..
    .. upravo je cela priča zasnovana na .. jin i jang simbolu ..

( .. a i .. stalno se vraćajući kući joj je odlična .. prilog za arheologiju budućnosti ..
    .. i priča o imenima .. o .. nomen est omen ..

.. a u zemljomorju još čvršće na tome .. sve ima svoje pravo ime .. ali ljudski jezik više ne barata pravim nazivima za stvari .. i pojave ..)
    Hvala na preporuci.
    Zvuči jako zanimljivo.
    Ono što smatram da to nemora biti utopija.
    Naš svijet jeste svijet podjela na prvi pogled. Međutim, duboko u sebi samima svatko od nas ima i muški i ženski princip funkcioniranja. I njihova osvještenost i izbalansiranost direktno utiče i na naš način funkcioniranja i na našu mugućnost relacioniranja sa drugima.
    Onda kada upoznamo sami sebe kao cijelinu, možemo biti u stanju upoznati i one druge neovisno o tome što su drugačiji jer su u principu isti.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

venerijanac's Avatar
    Moj lapsus.
    Slažem se da se se pravo ili lažno ne može napisati na ovakav način jer implicira da je ono lažno ja dobro.
    Međutim, da se dalje ne zapetljavam, je li sasvim pogrešno?
    Jer pogled na ono pravo ili pogled na ono lažno opet čini podjelu. Opet onemogućava uvid u oboje. Zasebno ali opet u cijelini.
    Ima li smisao onaj pravi ako nema lažnog? I obrnuto.
    Zapravo, sad se pitam postoji li uopće lažni. Jer sve je to JA. U balansu.
    Sa aspekta mraka, duša je iluzija, a ego stvarnost (psihički konstrukt) koji ima ulogu da zaštiti posebnost izraženu kroz 'ja sam takav'.

Sa aspekta svijetla, ego je zabluda jer mu je uloge da zaštiti subjektivnost, a duša otkriva istinu (apsolut), neovisnu o mišljenju.

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. što se tiče ega ..

.. nema ničeg bez ega ..
    .. ergo ..
    .. ne idite nikud bez njega ..
    Apsolutno se slažem sa tobom u ovome.

medeari's Avatar
    Sa aspekta mraka, duša je iluzija, a ego stvarnost (psihički konstrukt) koji ima ulogu da zaštiti posebnost izraženu kroz 'ja sam takav'.

Sa aspekta svijetla, ego je zabluda jer mu je uloge da zaštiti subjektivnost, a duša otkriva istinu (apsolut), neovisnu o mišljenju.
    E sad sam malo zaigrana

Ali kako u svakom od nas postoji i svijetlost i mrak, je li moguće biti u balansu?
    Ili je smisao upravo u tome da duša i ego budu u stalnom balansu?
    Mislim, i dalje mi je malo nejasan pojam ega. Mislim jasno mi je koja je njegova funkcija, jasno mi je i u čemu nas limitira a svi mi težimo svijetlosti, ali zašto je onda uopće prisutan?
    Da li nam je dan kao alat ili smo ga sami stvorili?
    Jer ako je alat, potrebno ga je imati u ravnoteži.
    Ako je samo naš produkt, što je onda "protuteža" duši?

persona non gratis

.. ti si bio u poziciji mraka .. pa znaš kako stoje stvari sa aspekta mraka ..?

.. ego jeste psihički konstrukt .. kao i duša .. kao i stvarnost .. i iluzija ..
    .. sve čime misao može operisati je .. konstrukt ..
    (.. koristiš pojmove iz psihologije .. za koje postoje prilično jasne definicije ..)

.. bez ega se ne može doći do istine .. do apsoluta ..
    .. kaže .. bog nas po imenu poznaje ..
    .. bez ega nema onoga koji bi istinu osvestio ..

.. a zlo i dobro su svakako .. tek ljudski konstrukti ..
    .. van čoveka .. dobro i zlo ne postoje ..

venerijanac's Avatar
    E sad sam malo zaigrana
    život jeste igra

Ali kako u svakom od nas postoji i svijetlost i mrak, je li moguće biti u balansu?
    Ili je smisao upravo u tome da duša i ego budu u stalnom balansu?
    Mislim, i dalje mi je malo nejasan pojam ega. Mislim jasno mi je koja je njegova funkcija, jasno mi je i u čemu nas limitira a svi mi težimo svijetlosti, ali zašto je onda uopće prisutan?
    U svom prvom postu sam ukazao na svoje viđenje simbola yin yang, odnosno da on simbolizira čovjeka, takvog kakav je bio i jeste do dana današnjeg. Budućnost, nadam se da neće

Za mene čovjek nije statična ravnoteža dobra i zla, već dinamički odnos u kojem dobro nosi klicu zla (samodopadnost), a zlo klicu dobra (pouku).
    Dakle, sve dok postoji samodopadnost, čovjek je osuđen da kroz pogreške unapređuje svoj život.
    Tko je odgovoran za samodopadnost?

Promotri: ako težimo svjetlosti, dali je to znak da smo u mraku?

Da li nam je dan kao alat ili smo ga sami stvorili?
    Jer ako je alat, potrebno ga je imati u ravnoteži.
    Ego je psihički konsrukt, razvijen iz nagona za samoodržanjem, a bez kojeg ne bi bilo života.

Ako je samo naš produkt, što je onda "protuteža" duši?
    Ako je točno da je čovjekova duša njegova sposobnost za ljubav i otkrivanje istine, a antipod ljubavi je strah, a istini laž, ima li potrebe za protutežom?
    Ako to nije tako, onda čovjeku preostaje samo strpljiva izmjena dobra i zla.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread