+ Reply to Thread
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 21 to 30 of 52

Thread: Yin yang

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    život jeste igra

U svom prvom postu sam ukazao na svoje viđenje simbola yin yang, odnosno da on simbolizira čovjeka, takvog kakav je bio i jeste do dana današnjeg. Budućnost, nadam se da neće

Za mene čovjek nije statična ravnoteža dobra i zla, već dinamički odnos u kojem dobro nosi klicu zla (samodopadnost), a zlo klicu dobra (pouku).
    Dakle, sve dok postoji samodopadnost, čovjek je osuđen da kroz pogreške unapređuje svoj život.
    Tko je odgovoran za samodopadnost?
    Slažem se sa tobom jer ga i sama promatram kao dinamični odnos. Dinamikom postižemo balans.
    Nisu li nam upravo pogreške indikatori onoga što moramo uviđati i mijenjati? Jesu li time negativne?

Promotri: ako težimo svjetlosti, dali je to znak da smo u mraku?
    Nažalost, da. U mraku smo. Koji je toliko dominantan u odnosu na svijetlost da je normalno da joj težimo. Pitanje je u kojoj mjeri. Odnosno, možemo li ju prepoznati a da opet ne uletimo u samodopadnost? Ona nas neminovno baca ponovo u mrak i krećemo ispočetka. Nadam se ipak malo pametniji.

Ego je psihički konsrukt, razvijen iz nagona za samoodržanjem, a bez kojeg ne bi bilo života.

Ako je točno da je čovjekova duša njegova sposobnost za ljubav i otkrivanje istine, a antipod ljubavi je strah, a istini laž, ima li potrebe za protutežom?
    Ako to nije tako, onda čovjeku preostaje samo strpljiva izmjena dobra i zla.
    Ovo mi odmah budi ideju o više "loših" momaka u nama. Sam ego ko ego i negativne emocije.
    Okidači tih emocija su mi jasni. Međutim nije li opet ego baza svima njima?
    Jer on "brani" taj naš maleni svijet a negativne emocije odnosno njihovi okidači i kreću iz tog našeg malenog neprikosnovenog svijeta.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

.. ma ko je taj ego .. ?

.. pa onda zašto ne kažete ja .. ?

persona non gratis
    .. zbog onog .. quid quid latine dictum sit .. altum videtur ..
    .. iliti .. svaka stvar izrečena na latinskom .. zvuči pametnije ..

.. aaa .. tako .. ?

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by medeari View Post
    Ovo mi odmah budi ideju o više "loših" momaka u nama. Sam ego ko ego i negativne emocije.
    Okidači tih emocija su mi jasni. Međutim nije li opet ego baza svima njima?
    Jer on "brani" taj naš maleni svijet a negativne emocije odnosno njihovi okidači i kreću iz tog našeg malenog neprikosnovenog svijeta.
    'Loši' momci su naše slike i opisi stvarnosti, naše mišljenje o njoj. Te slike, matrice, šablone brani ego, onim fatalnim 'ja sam takav'. Pa, eto, ako se stvarnost nije uklopila u te slike, ona je kriva
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

venerijanac's Avatar
    sanja; alim

Ego je majstor obmane. Ni David Copperfield mu nije ravan. Uspio je uvjeriti ljude da se poistovjete sa njim.

On je toliko JA, koliko Sunce izlazi i zalazi iza horizonta, odnosno okreće se oko Zemlje.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    sanja; alim

Ego je majstor obmane. Ni David Copperfield mu nije ravan. Uspio je uvjeriti ljude da se poistovjete sa njim.

On je toliko JA, koliko Sunce izlazi i zalazi iza horizonta, odnosno okreće se oko Zemlje.
    .. aha .. dakle ego nije .. ja ..?
    .. a šta je .. imaš neku definiciju ..?
    (.. pominjao si pojmove .. ranije .. definiši pojam .. ego ..
    .. ovo gore što si napisao nije definicija .. )

venerijanac's Avatar
    Ego je psihički konstrukt, evoluiran iz nagona za samoodržanje života.

Ego brani nepromjenjivost. Drugim riječima, postojeći subjektivizam utemeljen na usvojenim slikama, opisima, matricama, šablonama itd.

Iz ovoga nije teško uvidjeti da je ego prepreka čovjeku da iz posrednog, preko mišljenja, odnosa sa stvarnošću, pređe u neposredni, preko uviđanja stvarnosti same. Odnosno, da se iz unutarnjeg monologa o stvarnosti, pređe u dijalog sa njom samom.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread