+ Reply to Thread
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: Yin yang

medeari's Avatar
    size="tall"

Yin yang

YIN YANG- dualizam ili jedinstvo?
    Dobro (duša) ili loše (ego), svijetlo ili mrak, lažno ja ili pravo ja, u nama ili izvan nas, naše ili Božje To jesu dualizmi. Možemo li napredovati u duhovnom razvoju ako samu našu suštinu smatramo dualnom?

Može li egzistirati crni dio bez bijeloga? Može li bijeli bez crnoga? Može, ako gledamo pojedine njegove dijelove. Ali da li onda vidimo cjelinu? Vidimo li stvarnost? Crni dio ima bijelu točku a bijeli ima crnu točku. Možemo li onda govoriti o savršenim suprotnostima? Crno sa bijelom točkom može biti i lažno crno. Bijelo može biti i lažno bijelo, zar ne? Možemo izvuči još miliun "naših stvarnosti" o tom simbolu. Vidimo li ga onda uopće ako smo fokusirani na suprotnosti? Vidimo li gdje jedan prelazi u drugoga u stalnom kretanju?

Funkcioniramo li ovako i u svakodnevnom životu?
    Last edited by medeari; 29-01-11 at 01:28.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

persona non gratis
    .. leva ruka tame .. ursula le gvin ..

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. leva ruka tame .. ursula le gvin ..
    Nisam poznavatelj njezinih dijela pa ću možda pogriješiti ako ću ju svrstati u SF.
    Zašto misliš da je mogućnost uviđanja cijeline, bez potrebe za dualizmima, SF?
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

venerijanac's Avatar
    Meni yin yang ukazuje na čovjekov dualni, relativni, pogled. Ne može bez uspoređivanja u kojem je on mjerilo svega.

Iako je simbol yin yanga star i danas je aktualan.

Zaista, čovjek dobro (svijetlo) pretvara u zlo (tamu), kao što zlo (tamu) pretvara u dobro (svijetlo).

Naime, kao što učinjeno dobro, zbog vlastite samodopadnosti, pretvara u klicu zla, on učinjeno zlo, iz kojeg izvlači pouke, pretvara u klicu dobra.

Tu evolucijsku ravnotežu mu jedino ometa ego, jer za dobro je zaslužan on, a za zlo su krivi dugi
    Ali, kako ga ego drži u svijetu tame, a od koje želi pobjeći, kad tad će
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

persona non gratis
    Quote Originally Posted by medeari View Post
    Nisam poznavatelj njezinih dijela pa ću možda pogriješiti ako ću ju svrstati u SF.
    Zašto misliš da je mogućnost uviđanja cijeline, bez potrebe za dualizmima, SF?
    .. zašto misliš da se sf nema temelj u filozofiji .. ili .. hajd da kažemo .. duhovnosti ..?
    (.. mada ne volim izvikne termine ..)

.. šta je za tebe sf ..?
    .. čini mi se da mu pridaješ negativnu konotaciju ..
    .. žil vern je bio .. sf .. pisao o podmornicama .. i letećim spravama ..
    .. sf je .. mentalni eksperiment .. kojim se gleda u budućnost ..

persona non gratis
    .. leva ruka tame je priča o svetu .. gde ljudi nisu podeljeni na polove ..
    .. u svakome je .. i muško i žensko ..

.. a leva ruka tame je .. svetlost ..

medeari's Avatar
    .. zašto misliš da se sf nema temelj u filozofiji .. ili .. hajd da kažemo .. duhovnosti ..?
    (.. mada ne volim izvikne termine ..)

.. šta je za tebe sf ..?
    .. čini mi se da mu pridaješ negativnu konotaciju ..
    .. žil vern je bio .. sf .. pisao o podmornicama .. i letećim spravama ..
    .. sf je .. mentalni eksperiment .. kojim se gleda u budućnost ..
    Nisam ništa zaključivala. Pitala sam.
    To i jeste smisao yin yanga po meni. Propitivanje.
    Inače se zaustavimo samo na jednome dijelu i nismo u stanju sagledati stvarnost.
    Kažeš da SF mentalni eksperiment? Možda krivo shvaćam pa bi te molila da ipak budeš malo konkretnija po pitanju same teme.
    Osobno ne vidim dualizam ili jedinstvo kao mentalni eksperiment. Totalno suprotno.

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Meni yin yang ukazuje na čovjekov dualni, relativni, pogled. Ne može bez uspoređivanja u kojem je on mjerilo svega.

Iako je simbol yin yanga star i danas je aktualan.

Zaista, čovjek dobro (svijetlo) pretvara u zlo (tamu), kao što zlo (tamu) pretvara u dobro (svijetlo).

Naime, kao što učinjeno dobro, zbog vlastite samodopadnosti, pretvara u klicu zla, on učinjeno zlo, iz kojeg izvlači pouke, pretvara u klicu dobra.

Tu evolucijsku ravnotežu mu jedino ometa ego, jer za dobro je zaslužan on, a za zlo su krivi dugi
    Ali, kako ga ego drži u svijetu tame, a od koje želi pobjeći, kad tad će
    U ovom slučaju ego ispada glavni "krivac" za pomankanje ravnoteže. I sa time slažem.
    Međutim, stava sam da ego i imamo jer nam je na neki način neophodan. Neophodan upravo za postizanje balansa.
    Kako onda ego (JA) uopće učiniti efikasnim za postizanja balansa? Za dovođenje sebe samoga u stanje yin yanga.

medeari's Avatar

Psihičke komponente i jednih i drugih kojih su svijesni ili jednostavno žive takvi bez potrebe da zavire u sebe?
    Lijeva ruka tame (svijetlost) implicira da postoji i tama ili je sama po sebi takva?

ema007's Avatar

Ovo nije sf, ovo bih nazvala prosvjetljenjem pojedinca.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread