+ Reply to Thread
Page 3 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 21 to 30 of 135

Thread: Postoji li zlo?

persona non gratis
    Quote Originally Posted by Spectator View Post
    A ni smrtna kazna i ubojstvo 'zlog čovjeka' nije isto (npr. samo zato jer je 'zao')...
    .. ne mogu zamisliti situaciju u kojoj bih ubila nekoga zato što je zao ..
    .. mogu zamisliti situaciju u kojoj neko .. recimo .. ugrožava život nekog do koga mi je stalo .. i takvog mi ne bi bio problem ubiti ..

.. a to da je zao mi verovatno nikad ne bi prošlo kroz svest ..
    .. tu bi radio instikt ..
    .. i tek bi se kasnije osvestilo to .. da je sprečeno zlo ..
    (.. a pre toga bi bilo na nivou čistog osećaja ..)

.. apsolutno zlo .. zlo po sebi .. ne postoji ..
    .. sve je dobro ili zlo u odnosu na čoveka ..
    .. recimo .. švabe su mog dedu bile odvele u logor .. što je zlo ..
    .. u logoru upoznao svoju buduću ženu .. a moju babu ..
    .. što je .. jebiga .. sa mog stanovišta bilo dobro .. jer sam ja rezultat toga ..

.. dakle .. kad ideš unazad prema uzrocima .. da nije bilo hitlerovih logora ne bi bilo mene ..

.. i to je rezultat .. posmatranja sa distance ..

.. tamo gde postoji distanca .. odmak .. tamo nema dobra i zla ..

.. ali .. tamo gde je čovek .. u srcu dešavanja .. i tamo gde oseća zlo ..
    .. tamo za njega zlo postoji ..
    .. i ja .. recimo .. da sam ovakva kakva sam živela u vreme drugog svetskog .. verovatno bih bila kakva partizanka mara ..

.. kasnije ću staviti kao prilog dva teksta .. pismeni sastav jednog učenika sa cetinja .. i deo iz hajzenbergove fizike i metafizike .. fino se uklapaju u temu ..

član
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Zbog toga i otvaram ovu temu pitanjima:
    - postoji li zlo?
    - kako je nastalo?
    - tko je odgovoran za nastanak zla?
    - hoće li nestati?
    - tko je zadužen za nestanak zla?

Pa evo, da počnem od sebe:
    - zlo je život bez ljubavi;
    Ali razmisli koliko je ljubav ograničenje tvoje slobode. Moraš se brinuti o nekome, biti zabrinut kada se nekome nešto dogodi, osjećati obvezu prema supruzi,majci, djetetu, prijatelju......itd. Zbog ljubavi se i ubija, samoubija, plače, vrišti, sakati i muči. Sadist muči druge ljude iz ljubavi, mazohist sebe iz ljubavi, političar narod iz ljubavi, a bankaru su naplata kredita i kamata samo zamjena za ljubav. Ljubav s jedne strane izražava potrebu za produženjem vrste i nagoni te da vršiš one glupe radnje unutra - van, unutra - van, unutra - van......, što je samo po sebi besmisleno, izaziva plakanje u kinu kada tvoj junak ili junakinja prolaze teške trenutke ......itd, itd. Zar ne bi bili objektivniji bez ljubavi i osjećaja, hladno analizirali ovaj svijet i najzad zadovoljili svoju radoznalost u vezi njegovog nastanka. Sve u svemu ljubav je istinsko zlo.
    - nastalo je evolucijom (inteligencija + životinjsko nasljeđe)
    Postoji li ljubav između dvije bakterije, ili one, ako ne mogu osjećati ljubav, predstavljaju čisto zlo?
    - nitko
    Ako nitko nije odgovoran za nastanak zla znači da je ono nije nastalo već postoji oduvjek. Ako postoji oduvjek znači da je ono svuda i da nema forme. Ako nema forme znači da je beskonačno. Ako je beskonačno znači da je jedno, jer ne može drugo beskonačno biti u beskonačno jednome. Ako je beskonačno jedno tada ne može postojati dobro. Ako ne može postojati dobro tada ne može postojati ni zlo jer, kako ćemo znati da je nešto zlo ako ne postoji dobro.
    - da, kada se čovjek oslobodi ega;
    Zamislimo da se čovjek odjedanput oslobodi ega. Što bi nastalo?
    Što bi rekli Srbi pihtijasta masa koju svatko razvlači kako hoće, silikon, pekmez od jagoda.... Ali ne bi više bilo čovjeka. Kamen nema ego zar ne?
    - svaki čovjek ponaosob
    Kako? Ako ja živim u plemenu kanibala koje voli ljudsko meso i igrom slučaja postanem njihov poglavica. U tom trenutku ja se naglo prosvjetlim i shvatim da je jesti ljudsko meso zlo. Pokušam svim suplemenicima zabraniti jesti ljudsko meso, ali, bože moj, oni takvu zabranu dožive kao zlo, i za kaznu me skuhaju. Pri tome su se oni kao društvo oslobodili mene koje doživljavaju kao zlo, a meni kao pojedincu su nanjeli zlo. Ja im mogu vratiti samo tako da ih zaboli želudac.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by Oluja View Post
    da.
    samosvjestan čovjek je jednako sposoban biti dobar i biti zao.
    Jedna uzrečica kaže: Ljudski je griješiti, a sotonski ponavljati pogreške.

Pogledaj razvitak tehnologije. Kod svake se pogreške itražuju i otklanjaju uzroci. Također, neprekidno se teži ne ponavljati pogreške te novim tehnološkim rješenjima.

Samosvjestan čovjek radi upravo to, ali sa samim sobom.

mislim da je čovjek od davnina uvidio to, samo je pitanje u kojoj mjeri
    Da, ego brani samoga sebe, svoju (čovjekovu) nepromjenjivost.

Zbog toga se čovjek u egu ponaša sotonski (v.uzrečicu) i sve to pod parolom 'krivi su drugi'
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Ne znam odgovore na postavljena pitanja. Teška su (mi).
    Imam, doduše, nova pitanja za tebe, koji si, čini se, stvorio takvu predodžbu po pitanju "zla" da bi se mogla nazvati i (čvrstim?) stavom.

Zašto je zlo život bez ljubavi?
    Mogao sam napisati 'život u strahu' pa bi možda bilo jasnije. Namjerno sam istaknuo ljubav, a koja je antipod straha, 'dodvoravajući' se ljudskoj psihi. Naime, težnja za ostvarenje nekog ideala (apstraktnog cilja) može dati dovoljno motivacije čovjeku da uspješno savladava prepreke na putu ka tom cilju. U ovom slučaju te prepreke su strah (ono što se neće). On je pokretač onog najgoreg u čovjeku (govorim o nekoj prosječnoj, psihički zdravoj, osobi).

Zašto "zlo" ne bi moglo biti produkt neinteligentnog oblika bivstvovanja, bez životinjskog nasljeđa?
    Da, može se i tako promatrati. Ali, treba biti jasno o čemu je riječ. Naime, inteligencija je uvijek uvjetovana ciljem. Zbog toga treba otkrivati tko inteligenciji određuje ciljeve. Možda je on neinteligentan .

Je li nastanak života - "dobro"?
    Jedna, meni istinita, uzečica kaže: 'sve je dobro što se dobro završi'.
    Kako evolucija nije završila, ne mogu ti dati odgovor na pitanje

Kako se individua može osloboditi ega, kad je ego čini individuom?
    Ego je nastao iz nagona za samoodržanje života, takvog kakav jeste. Nema tu nikakvih pitanja. Ako je stvorenje prilagodljivo zahtjevima stvarnosti preživjet će, a ako nije izumrijet će.
    Neki još ego nazivaju lažno 'ja'. Naime, čovjek se ne rađa, on se stvara. Ispočetka ga stvaraju drugi (uzori i autoriteti).
    U kasnijoj fazi može početi ostvarivati samog sebe, ali mu ego, kroz obranu sebe, takvog kakav jeste (vlastitu neupitnost), to ne dopušta.

Dakle, koje je pravo 'ja'. Ono koje su stvorili drugi ili ono koje čovjek propušta, zbog djelovanja vlastitog ega samoostvariti?

Ako čovjek može sam, zašto ima s-pol?
    Nisam rekao da može sam, ali to što on treba učiniti ne može nitko umjesto njega.

Kada npr. žena i muškarac ne bi živjeli zajedno kako bi se međusobno iskorištavali u zadovoljavanju svojih potreba, nego bi učili jedno od drugog, samoostvarenje u smislu ravnoteže intuicije i racia, unutar jedne osobe, postalo bi gotovo pravilo. Svakome ponaosob bi tada bilo lakše, jer bi mu intuicija govorila kamo, a racio kako. Ovako mu ego kaže 'ovo si ti i ne dozvoli da te drugi mijenjaju, jer ćeš izgubiti svoje JA'

persona non gratis
    Ako čovjek može sam, zašto ima s-pol?

.. cilj svake vrste je .. stvoriti nešto bolje ..
    .. dakle .. priča o evoluciji ..

.. dakle .. spolovi postoje zato .. da bi se .. evenčuli .. mogao roditi čovek .. koji bi mogao ne biti životinja ..
    .. recimo .. tesla ..
    (.. znam .. ne sviđa ti se teslin primer .. razbija ti koncepciju ..
    .. a isus ..? .. i taj je bio polovičan ..? )

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Ali razmisli koliko je ljubav ograničenje tvoje slobode. Moraš se brinuti o nekome, biti zabrinut kada se nekome nešto dogodi, osjećati obvezu prema supruzi,majci, djetetu, prijatelju......itd. Zbog ljubavi se i ubija, samoubija, plače, vrišti, sakati i muči. Sadist muči druge ljude iz ljubavi, mazohist sebe iz ljubavi, političar narod iz ljubavi, a bankaru su naplata kredita i kamata samo zamjena za ljubav. Ljubav s jedne strane izražava potrebu za produženjem vrste i nagoni te da vršiš one glupe radnje unutra - van, unutra - van, unutra - van......, što je samo po sebi besmisleno, izaziva plakanje u kinu kada tvoj junak ili junakinja prolaze teške trenutke ......itd, itd. Zar ne bi bili objektivniji bez ljubavi i osjećaja, hladno analizirali ovaj svijet i najzad zadovoljili svoju radoznalost u vezi njegovog nastanka. Sve u svemu ljubav je istinsko zlo.

Postoji li ljubav između dvije bakterije, ili one, ako ne mogu osjećati ljubav, predstavljaju čisto zlo?
    Kako je kod tebe ljubav opisana konkretna, odnosno ti znaš što ljubav jeste, onda sam pogriješio što u zagradi nisam metnuo antipod ljubavi: 'Život u strahu'. O takvom životu čovjek ima dovoljno iskustva.

Ako nitko nije odgovoran za nastanak zla znači da je ono nije nastalo već postoji oduvjek. Ako postoji oduvjek znači da je ono svuda i da nema forme. Ako nema forme znači da je beskonačno. Ako je beskonačno znači da je jedno, jer ne može drugo beskonačno biti u beskonačno jednome. Ako je beskonačno jedno tada ne može postojati dobro. Ako ne može postojati dobro tada ne može postojati ni zlo jer, kako ćemo znati da je nešto zlo ako ne postoji dobro.
    Možda postoj spoj elemenata npr. 'ponavljati grešku' koji onda tvori zlo. Ni ponavljati, a ni pogreška, svako za sebe nije zlo. (mislim na pogrešku iz koje se izvuku pouke).

Zamislimo da se čovjek odjedanput oslobodi ega. Što bi nastalo?
    Odjedanput? Kako? Temeljem čega?
    Kako?
    Uviđanjem istine

Ako ja živim u plemenu kanibala koje voli ljudsko meso i igrom slučaja postanem njihov poglavica. U tom trenutku ja se naglo prosvjetlim i shvatim da je jesti ljudsko meso zlo. Pokušam svim suplemenicima zabraniti jesti ljudsko meso, ali, bože moj, oni takvu zabranu dožive kao zlo, i za kaznu me skuhaju. Pri tome su se oni kao društvo oslobodili mene koje doživljavaju kao zlo, a meni kao pojedincu su nanjeli zlo. Ja im mogu vratiti samo tako da ih zaboli želudac.
    U čemu je jesti ljudsko meso zlo? Nije jestivo? Otrovno je?

član
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Kako je kod tebe ljubav opisana konkretna, odnosno ti znaš što ljubav jeste, onda sam pogriješio što u zagradi nisam metnuo antipod ljubavi: 'Život u strahu'. O takvom životu čovjek ima dovoljno iskustva.
    Znači ti znaš što strah jest?
    Možda postoj spoj elemenata npr. 'ponavljati grešku' koji onda tvori zlo. Ni ponavljati, a ni pogreška, svako za sebe nije zlo. (mislim na pogrešku iz koje se izvuku pouke).
    Ne razumijem. Što si ovim htio reći?
    Odjedanput? Kako? Temeljem čega?
    Pa zar ti nisi rekao da će zlo nestati kad se čovjek oslobodi ega? Zašto se čudiš? Pa koristim se tvojom logikom zaključivanja.
    Uviđanjem istine
    Što je istina i za koga?
    U čemu je jesti ljudsko meso zlo? Nije jestivo? Otrovno je?
    Ja sam se osvrnuo na tvoj zakljuačk. Ti, ili nisi razumio analogiju i poantu što sam napisao, ili je u pitanju nešto drugo. Poanta sigurno nije u jedenju ljudskog mesa. Iako, u našoj kulturi je jedenje ljudskog mesa zlo. Ili ti misliš da je to normalno?

...
    da, zlo postoji kad nastane u čovjeku, kad ga on prihvati kao nešto svoje, nešto što mu je od koristi. iako je svjestan da će time nauditi drugome. ne zbog obrane svog fizičkog integriteta i ugleda, nego zbog osvete, mržnje, bijesa kojeg ne želi kontrolirati. jer misli da ima pravo, da je to dopušteno, i da time čini veliko djelo kojim će uzvisiti sebe pred samim sobom i drugima. i kad mu je takav čin opravdanje za to što čini. zlo nije izvan ljudi. životinja ne čini zlo, ona se hrani, ubija, gnijezdi po prirodnim zakonima. čovjek namjerno, proračunato čini zlo. nalazi ga u sebi. stvara ga u sebi. često, na žalost, uživa u njemu slavodobitno. no zaboravlja: u zlu nema pobjede.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Znači ti znaš što strah jest?
    Daleko sam od svog oslobođenja od svih manifestacija straha (za neke mi život, srećom, ni ne pruža priliku da ih osjetim), ali uviđam kada je u igri strah od: povrijeđenosti, gubitka, neuspješnosti (onoga što se još nije dogodilo, a moglo bi ),

Ne razumijem. Što si ovim htio reći?
    Pa to da zlo ne mora biti od uvijek, već da može nastati kao spoj elemenata koji svaki za sebe nisu zlo.
    Dakle, ni samo čovjekovo evolucijsko nasljeđe nije zlo (životinje nisu zle), niti inteligencija nije sama po sebi zla, ali spoj tih elemenata može od čovjeka učiniti monstruma.

Pa zar ti nisi rekao da će zlo nestati kad se čovjek oslobodi ega? Zašto se čudiš? Pa koristim se tvojom logikom zaključivanja.
    Pa nisam rekao 'odjedanput', to si ti spomenuo. Kod nekog više kod nekog manje, ali navike su vrlo tvrdokorne. Glavni je problem uvidjeti ih onda kada djeluju.

Što je istina i za koga?
    Ono što se stvarno događa, a to se ne može prepoznavati, nego uviđati

Ja sam se osvrnuo na tvoj zakljuačk. Ti, ili nisi razumio analogiju i poantu što sam napisao, ili je u pitanju nešto drugo. Poanta sigurno nije u jedenju ljudskog mesa. Iako, u našoj kulturi je jedenje ljudskog mesa zlo. Ili ti misliš da je to normalno?
    Da upitanju je nešto drugo. Ti si izricao kulturološki vrijednosni sud, a sam ukazivao da se zlu ne treba prići kao nečem relativnom.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by Oluja View Post
    ništa od ovoga nisam shvatio, a pogotovo zadnju rečenicu. može biti da je to zato jer imam svoje mišljenje o poslovicama i zato što imamo različitu definiciju ega.
    Da, možda je bolje da krenemo od definicije ega. Izvoli, ti si na redu

+ Reply to Thread

Tags for this Thread