+ Reply to Thread
Page 25 of 25 FirstFirst ... 15 23 24 25
Results 241 to 246 of 246

Thread: Ne postoji bezuvjetna ljubav

implosive's Avatar
    Ma nema se tu šta dvojit. Uvijek postoje uvjeti za ljubav. Čak da čovjek nema apsolutno nikakvih predrasuda (što je nemoguće), postoji intuitivna privlačnost ili odbojnost koja je jednostavno takva kakva je, pojavi se sama od sebe zbog nekog razloga čak da ni ne poznajemo osobu. Sve su to uvjeti.

Nema čovjeka koji voli sve ljude jednako, unatoč primjerima koji naizgled upućuju na to.
    Osoba može biti iznimno senzibilna na patnju kao takvu pa suosjeća čim se pojavi u njenoj blizini i motivira da pruži nekome pomoć. Čovjek može jednostavno prihvatiti odnosno živjeti istinu da se čovjeku u nevolji pomaže i to radi spontano bez razmišljanja ali to ne znači da on osjeća neku posebnu ljubav prema svakome kome pomogne.

Nisu svi ljudi istih afiniteta pa ih takve presuđujuće sličnosti niti ne vežu ako se ne podudare. Afinitete, naravno, ne treba uopće dovoditi u pitanje jer čovjek nije tabula rasa svojim rođenjem nego čitavim svojim postojanjem nosi specifičnu kombinaciju kvaliteta i slabosti.

Sposobnost ljubavi prema svima je samo ideal koji čak niti nema smisla jer jedino apsolutno što smo ikad mogli takvim definirat je Ying - Yang, vječiti odnos dviju suprotnosti koje definiraju jedna drugu i potiču na razvoj.
    Takav ideal ima svoje korjene u ljudskom instinktu preživljavanja koji mu nalaže da mora bezuvjetno podržavati život. Stoga ljubav prema svima znači bezuvjetno podržavanje života (ljudske vrste). Ali tko kaže da je preživljavanje čovjeka najviši prioritet univerzuma i da zbog toga zaslužuje izuzetak iz svih mogućih zakona koji bi to mogli dovesti u pitanje?!
    Tada ljudi ne bi oboljevali niti umirali.

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Dobro, no ja to ne doživljavam tako, jer sam mišljenja kako je čovjek sposoban maksimalno voljeti drugog čovjeka, kao sebe.
    Da, ali bi trebalo prvo vidjeti što znači ljubav prema sebi.
    Imam dojam da kada se kaže "ljubav prema sebi" se misli na nekakav svjestan odnos prema sebi iz perspektive promatrača. Jer jedino na takav način vidim moguće razvijati odnos prema sebi. U protivnom se stvari spontano odvijaju a u tom slučaju niti neznaš jel se radi o ljubavi prema sebi ili čistom zadovoljavanju trenutnih potreba koje može bilo što uzrokovati.

Ako se radi o svjesnom odnosu prema sebi iz perspektive promatrača onda govorimo o iznimno malom broju ljudi pa ispada da samo mali neznatan broj ljudi može voljeti druge ljude. Ostali samo zadovoljavaju trenutne potrebe.
    Nije valjda da tako malo ljubavi ima na svijetu?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by always outnumbered View Post
    Bezuvjetna ljubav je bezuvjetna žrtva, a za to čovjek prema čovjeku nije sposoban! Najbliže tome prilazi roditeljska ljubav.

Rijetke partnerske ljubavi su takve, ali jako je opasno to tako shvatiti jer nije ni predviđeno, čini mi se, da među partnerima i bračnim drugovima vlada bezuvjetna ljubav.
    Na osnovi čega ti se to čini?
    Možeš li dati kakav imaginarni primjer, malo pojasniti taj svoj stav putem, nazovimo, prakse?
    (ono, njih se dvoje vole ne zato jer su jedan drugom privlačni, jer bi to bio uvjet, nego ... )

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by implosive View Post
    Da, ali bi trebalo prvo vidjeti što znači ljubav prema sebi.
    Imam dojam da kada se kaže "ljubav prema sebi" se misli na nekakav svjestan odnos prema sebi iz perspektive promatrača. Jer jedino na takav način vidim moguće razvijati odnos prema sebi. U protivnom se stvari spontano odvijaju a u tom slučaju niti neznaš jel se radi o ljubavi prema sebi ili čistom zadovoljavanju trenutnih potreba koje može bilo što uzrokovati.

Ako se radi o svjesnom odnosu prema sebi iz perspektive promatrača onda govorimo o iznimno malom broju ljudi pa ispada da samo mali neznatan broj ljudi može voljeti druge ljude. Ostali samo zadovoljavaju trenutne potrebe.
    Nije valjda da tako malo ljubavi ima na svijetu?
    Bojim se da jest, no, s druge strane, čini se ljubav ipak biva jača od mržnje, baš kao što istina biva jača od laži - iako se, često, tako i ne doima.
    No, sad, ja pričam na pamet, jer po meni je 'ljubav snaža volja za razumijevanjem' i ne znam koliko se dobro razumijem. Kad se uhvatim u dvostrukim standardima, onda u-vidim da se razumijem prilično dobro, no što je s onim momentima kad se ne uhvatim? Otkud znam koliko griješim pa, shodno tome, otkud znam koliko je moja "ljubav" prema sebi zadovoljavanje trenutnih potreba tj. koliko je ista stvarno ljubav?

Što ti misliš, koji su pokazatelji da je čovjek na dobrom putu da postane sposoban voljeti samog sebe?

Ima jedna stara kineska, koja kaže: Nemoj se vjenčavati (s drugom osobom), dok se nisi uspješno vjenčao sa samim sobom.

Na osnovi čega ti se to čini?
    Možeš li dati kakav imaginarni primjer, malo pojasniti taj svoj stav putem, nazovimo, prakse?
    (ono, njih se dvoje vole ne zato jer su jedan drugom privlačni, jer bi to bio uvjet, nego ... )
    Na osnovi toga jer smo po prirodi suočeni s konačnošću. Također, nesavršenošću. Bezuvjetna ljubav je savršena ljubav, zar ne? Bezuvjetna ljubav bi prelazila uopće pojmove romantične ljubavi kakvu poznajemo, ona bi bila SVE što možemo zamisliti i još uvijek ne bi bila bezuvjetna i savršena.
    Primjer, hm... ako bezuvjetno voliš, moraš voljeti i ako te ta osoba povrijedi, prevari, čak i ako umre (nema uvjeta!). U ovom zadnjem se vidi pogotovo, koliko bezuvjetna ljubav premašuje život.

Ali možemo govoriti o velikim ljubavima, u kojima je puno odricanja...
    have a strawberry
    Darkness isn't always evil, but light is often quite deceptively evil.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

implosive's Avatar
    Bojim se da jest, no, s druge strane, čini se ljubav ipak biva jača od mržnje, baš kao što istina biva jača od laži - iako se, često, tako i ne doima.
    No, sad, ja pričam na pamet, jer po meni je 'ljubav snaža volja za razumijevanjem' i ne znam koliko se dobro razumijem. Kad se uhvatim u dvostrukim standardima, onda u-vidim da se razumijem prilično dobro, no što je s onim momentima kad se ne uhvatim? Otkud znam koliko griješim pa, shodno tome, otkud znam koliko je moja "ljubav" prema sebi zadovoljavanje trenutnih potreba tj. koliko je ista stvarno ljubav?
    Da, rekao bih da pričaš na pamet jer to da je ljubav jača od mržnje (što god to značilo) smo svi naučili napamet i spada u mitologiju.

Kada netko "voli" jednu stranu onda to često ide na štetu neke druge strane koja će potom mrziti onoga tko voli stranu koja nije njegova. Isto tako kada netko mrzi jednu stranu, na drugoj strani će se često roditi ljubav koja će povezivati nekoga tko će osjećat potrebu zaštititi se od "mrzitelja".

Ono što sam u dosadašnjem životu naučio je da nema toliko čistog i dobronamjernog osjećaja i djelovanja koje neće u jednom trenutku biti motiv mržnje i nepodnošljivosti i to me ponekad jako rastužuje. Danas ljudi mogu vidjeti svojim očima neopisivu torturu ljudskih bića i/ili životinja i da to hladno komentiraju kao najobičniju propagandu, a ljude koje to uzdrma i pogodi pa sasvim prirodno osjećaju potrebu da se tome usprotive, pljuju, ocrnjuju i ne podnose bez ikakvih zdravorazumskih argumenata.

Razumijem otprilike kako je došlo do toga u svijesti ljudi ali mi je strahovito teško prihvatiti da izravni kontakt bespomoćnih žrtava kojima se lome kosti i vrište od bolova nema nikakvog odaziva osim hladokrvnog polemiziranja.

Suvremena liberalna ideologija je stvorila mit o svetom gralu individualne slobode mišljenja i izražavanja a istovremeno se pomno oblikuju informacije koje oblikuju svijest na svakodnevnoj bazi.
    I koji je rezultat toga?
    Iluzija osobne slobode u odabiru onoga što ćemo pustiti u svoju svijest i originalnost svojih stavova a 90% onoga što odaberemo je već pažljivo oblikovano u određene svrhe. I tako preuzeta iluzija postaje stvar osobne prirode a protivljenje iluziji predstavlja napad na osobni integritet. Zapravo je to napad na iluziju tj. nametnika koji ne želi iz uma van jer se hrani umom.

U toj priči svijeta iluzija, ljubav prema čovjeku u altruističkom smislu je izgubljena jer informacije kojima se puni svijest nisu formirane u svrhu ljubavi nego najčešće huškanju i posrednoj autodestrukciji.

Slažem se da veliku ulogu, ako ne i presudnu, igra razumijevanje sebe samoga. Ali kako možeš razumijeti samog sebe ako ti sebe "jako dobro razumiješ" i znaš zašto se ponašaš tako kako se ponašaš?
    Ako ne vidiš grešku, nemaš se niti razloga pitat u čemu griješiš.

Što ti misliš, koji su pokazatelji da je čovjek na dobrom putu da postane sposoban voljeti samog sebe?
    Pokazatelj može biti jedino to da ti se ostvaruje ono što želiš u svom životu. Čovjek je sposoban voljeti (razumjeti) sebe samo treba pronaći način kako da to ostvaruje.

Ima jedna stara kineska, koja kaže: Nemoj se vjenčavati (s drugom osobom), dok se nisi uspješno vjenčao sa samim sobom.
    Apsolutno. Ali tko sam ja?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread