+ Reply to Thread
Page 2 of 25 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 246

Thread: Ne postoji bezuvjetna ljubav

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by y View Post
    Ne postoji ljudska bezuvjetna ljubav, a ako ona ipak postoji, onda nije 'ljudska'.

Drugim riječima, eventualno postojanje takve ljubavi implicira postojanje nečeg božanskog...
    E, al' ako ova Emina teorija vrijedi, onda ni Božja ljubav ne može biti bezuvjetna, baš zato jer smo svi mi njegova djeca.
    Ipak mislim da je Venerijanac u pravu kad daje naslutiti da je neki oblik bliskosti ipak neizbježan.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    E, al' ako ova Emina teorija vrijedi, onda ni Božja ljubav ne može biti bezuvjetna, baš zato jer smo svi mi njegova djeca.
    Ipak mislim da je Venerijanac u pravu kad daje naslutiti da je neki oblik bliskosti ipak neizbježan.
    Ali riječi djeca u ta dva različita konteksta nisu (potpune) istoznačnice.
    (Znači, u isto vrijeme može stajati i ono što je Ema napisala i ono što sam ja napisao.)

Arwen's Avatar
    (Znači, u isto vrijeme može stajati i ono što je Ema napisala i ono što sam ja napisao.)
    Ne moraš koristiti izraz 'djeca', možeš i 'stvorenja'. Kud ćeš veće bliskosti od toga?
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.

venerijanac's Avatar
    Da li riječ djeca u oba slučaja mogu imati isto značenje: 'na vlastitu sliku i priliku'?

Postoje li granice razvitka ljudi?

Je li taj razvitak upravljan nečim izvan čovjeka ili/i u čovjeku?

Koliko čovjek može utjecati na te procese?
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

y's Avatar
    Ne moraš koristiti izraz 'djeca', možeš i 'stvorenja'. Kud ćeš veće bliskosti od toga?
    Da, no pazi, među ljudskim stvorenjima nerijetko nedostaje i 'najelementarnijh' oblika 'ljubavi'... o mržnji da i ne govorim... kako god da okreneš, ako dođeš do 'bezuvjetne ljubavi', (neki bi napisali velikim slovom - Ljubavi), to implicira postojanje nečeg nadljudskog, ili drugim riječima rečeno - božanskog.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Da li riječ djeca u oba slučaja mogu imati isto značenje: 'na vlastitu sliku i priliku'?
    Pa izgleda da ne mogu. Mi često nismo 'na sliku i priliku roditelja', a druga relacija mi je, u suštini, nepoznanica.

Postoje li granice razvitka ljudi?

Je li taj razvitak upravljan nečim izvan čovjeka ili/i u čovjeku?

Koliko čovjek može utjecati na te procese?
    Pošteno govoreći, ni na jedno pitanje ti ne znam odgovoriti. (I nisam siguran da sam sreo ikoga tko zna, iako mnogi misle da znaju...)

Arwen's Avatar
    Da, no pazi, među ljudskim stvorenjima nerijetko nedostaje i 'najelementarnijh' oblika 'ljubavi'... o mržnji da i ne govorim... kako god da okreneš, ako dođeš do 'bezuvjetne ljubavi', (neki bi napisali velikim slovom - Ljubavi), to implicira postojanje nečeg nadljudskog, ili drugim riječima rečeno - božanskog.
    Ljubav je emocija.
    Emocija mora imati subjekt i objekt. Između njih, pak, mora postojati blizak odnos. I tu bi ispadalo da je svaka objektivnost nužno nemoguća. A bez odmaka nema ni bezuvjetnosti.
    Ipak je to tipičan skeptički argument, a kvaka sa skepticizmom je da ga se u teoriji ne da pobiti. Problem je pak, što je u praksi on neodrživ. Zato je jedini argument protiv skepticizma, a koji drži vodu, (sad nevezano za ljubav, govorim općenito) možda dao Hume sa svojim naturalizmom. Ali, inače, gdjegod uleti skepticizam u priču sve pada u vodu ili odlazi u cirkularnost.

y's Avatar
    Ljubav je emocija.
    Ali pazi, je li ta 'Ljubav'/'bezuvjetna ljubav' tek emocija?

Emocija mora imati subjekt i objekt. Između njih, pak, mora postojati blizak odnos. I tu bi ispadalo da je svaka objektivnost nužno nemoguća. A bez odmaka nema ni bezuvjetnosti.
    Govorimo li, uopće, o 'običnoj' emociji?

Ipak je to tipičan skeptički argument, a kvaka sa skepticizmom je da ga se u teoriji ne da pobiti. Problem je pak, što je u praksi on neodrživ. Zato je jedini argument protiv skepticizma, a koji drži vodu, (sad nevezano za ljubav, govorim općenito) možda dao Hume sa svojim naturalizmom. Ali, inače, gdjegod uleti skepticizam u priču sve pada u vodu ili odlazi u cirkularnost.
    A odakle ti to?
    (Meni prije izgleda da u probleme cirkularnosti najčešće upadaš kada se pokušaš 'otarasiti' skepticizma.)

venerijanac's Avatar
    Pa izgleda da ne mogu. Mi često nismo 'na sliku i priliku roditelja', a druga relacija mi je, u suštini, nepoznanica.

Pošteno govoreći, ni na jedno pitanje ti ne znam odgovoriti. (I nisam siguran da sam sreo ikoga tko zna, iako mnogi misle da znaju...)
    Da, na ta pitanja nam nitko ne može dati odgovor. I onako bi bilo kakav odgovor za nas bio tek mišljenje.
    Odgovore možemo otkriti jedino ako se sami uputimo u potragu za njima. Odgovori koji će biti odraz stvarnosti, a ne mišljenja.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

Arwen's Avatar
    Ali pazi, je li ta 'Ljubav'/'bezuvjetna ljubav' tek emocija?

Govorimo li, uopće, o 'običnoj' emociji?

A odakle ti to?
    (Meni prije izgleda da u probleme cirkularnosti najčešće upadaš kada se pokušaš 'otarasiti' skepticizma.)
    Pa da, to sam i mislila, ne može se pobjeći od skepticizma.
    Ne znam sad koliko tu može kao argument uletjeti navodna 'transcedentnost' ljubavi.
    Zapravo ja mislim da je skepticizam teoretski točan, ali ga stvarnost demantira.
    Last edited by Arwen; 02-02-11 at 19:35.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread