+ Reply to Thread
Page 3 of 25 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 21 to 30 of 246

Thread: Ne postoji bezuvjetna ljubav

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Zapravo ja mislim da je skepticizam teoretski točan, ali ga stvarnost demantira.
    Ovo što prikazuješ kao 'stvarnost' - zapravo je u 'zoni' vjere, a ne spoznaje, nije li?

medeari's Avatar
    Ako ljubav poistovjetimo sa bilo kojom emocijom, uvijek je uvijetna jer svaka emocija ima svoj okidač.
    Uvijek reagiramo emotivno na iste stvari.
    Međutim, može li se to reći za ljubav?
    Da li je ljubav ono što mi mislimo da je (imamo znanje o njoj) ili je nešto puno puno više? Možda i drugačije?
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by y View Post
    Ovo što prikazješ kao 'stvarnost' - zapravo je u 'zoni' vjere, a ne spoznaje, nije li?
    Ne, ne, govorim o realnom svijetu, vjera je na drugim topicima.
    Uzmimo to ovako, skepticizam ide tako daleko da sumnja u postojanje vanjskog svijeta... U sve se može sumnjati, ali ti ipak sa mnom komuniciraš, zar ne? Kao skeptik, ti bi mogao tvrditi da ne postojimo ni ti ni ja, ali čemu onda komunikacija? Možeš dokazati da nema dokaza da postoji vanjski svijet, ali ako naletiš na rupu na cesti nećeš ju ignorirati. Prema tome, sumnjati se može u sve, ali u praksi se ipak mora uzeti kao pretpostavka da postojiš i ti i svijet oko tebe. Inače ode glava.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39

.. navodna transcedentalnost ljubavi .. može svaklako uletjeti kao argument ..
    (.. raduju me takvi izrazi .. odmah me oraspolože .. jer je jasno da su uletjeli .. i da neće ništa pomoći .. a kad gledaš .. i nije baš tako sigurno da nebi smjeli pomoć .. možda bi se i moglo o njima reć nešto .. iako su stvarno smiješni .. ono .. solidno .. .. smiješno mi je i to što mi je smiješno .. mogao bi vam objasniti tu transcedentalnost tako da ni vi sami više ne znate šta je i kako bilo smiješno ..)

y's Avatar
    Ne, ne, govorim o realnom svijetu, vjera je na drugim topicima.
    Uzmimo to ovako, skepticizam ide tako daleko da sumnja u postojanje vanjskog svijeta...
    Da, ne možeš dokazati postojanje 'vanjskog svijeta'.

U sve se može sumnjati, ali ti ipak sa mnom komuniciraš, zar ne?
    I ti imaš osjećaj da komuniciraš s ljudima, kad komuniciraš u snu, zar ne? Čime dokazuješ da se 'java' suštinski razlikuje od sna? Što se tebe tiče, 'y' je možda samo tvoja projekcija/'snoviđenje'/nazovi drugačije, ako ti paše. Isto vrijedi i sa drugim 'internetskim' i 'neinternetskim' likovima...

Arwen's Avatar
    Da, ne možeš dokazati postojanje 'vanjskog svijeta'.

I ti imaš osjećaj da komuniciraš s ljudima, kad komuniciraš u snu, zar ne? Što se tebe tiče, 'y' je možda samo tvoja projekcija/'snoviđenje'/nazovi drugačije, ako ti paše.
    Eto, tipičan skeptički argument. I tako se može unedogled, ali čemu?
    Drugim riječima, ako želimo razgovarati o bezuvjetnoj ljubavi, a da ne upadamo u skepticizam (koji sve BEZ IZNIMKE opovrgava do bola), moramo ustanoviti neki minimum za raspravu. Uzmimo da smo to mi, drugi i ljubav.
    Last edited by Arwen; 01-02-11 at 19:40.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.

y's Avatar
    Eto, tipičan skeptički argument. I tako se može unedogled, ali čemu?
    Poštenja radi?
    Pošteno priznajem da ne mogu sa sigurnošću znati ono što ne mogu sa sigurnošću znati.

Drugim riječima, ako želimo razovarati o bezuvjetnoj ljubavi, a da ne upadamo u skepticizam (koji sve BEZ IZNIMKE opovrgava do bola), moramo ustanoviti neki minimum za raspravu. Uzmimo da smo to mi, drugi i ljubav.
    Možemo, ali to je onda misterij. (Zaista, kada razmišljam o tome... za mene su i 'ljubav' i 'život' upravo to - misterij.)

Arwen's Avatar
    Poštenja radi?
    Pošteno priznajem da ne mogu sa sigurnošću znati ono što ne mogu sa sigurnošću znati.

Možemo, ali to je onda misterij.
    Ma nije. Skepticizam je za rasprave na višoj filozofsko- spekulativnoj ravni, dosadan je jer sve pobija i time ne dokazuje ništa. Skepticizam je malko češkanja za svrbljiv filozofski um i ništa više od toga.
    Ako uzmemo da nema emocija bez subjekta i objekta i da o emocijama možemo govoriti kao o nečem za što nam iskustvo kaže da ipak postoji, onda možemo govoriti i o bezuvjetnoj ljubavi. Sad kad smo ju skeptički fino pobili, da bacimo diskusiju u zonu mogućeg. Za promjenu.

y's Avatar
    Ma nije. Skepticizam je za rasprave na višoj filozofsko- spekulativnoj ravni, dosadan je jer sve pobija i time ne dokazuje ništa. Skepticizam je malko češkanja za svrbljiv filozofski um i ništa više od toga.
    Ako uzmemo da nema emocija bez subjekta i objekta i da o emocijama možemo govoriti kao o nečem za što nam iskustvo kaže da ipak postoji, onda možemo govoriti i o bezuvjetnoj ljubavi. Sad kad smo ju skeptički fino pobili, da bacimo diskusiju u zonu mogućeg. Za promjenu.
    Sad, jesu li tebi propitivanja dosadna, ne znam. No, to nikako ne znači da imaš odgovore na pitanja koja iz ovoga što sam pisao proizlaze...

Mislim, da ih imaš - ja bih ih s velikom, najvećom pažnjom volio pročitati...

Arwen's Avatar
    Sad, jesu li tebi propitivanja dosadna, ne znam. No, to nikako ne znači da imaš odgovore na pitanja koja iz ovoga što sam pisao proizlaze...

Mislim, da ih imaš - ja bih ih s velikom, najvećom pažnjom volio pročitati...
    Nisam ja o tebi govorila, Y, već o skepticizmu. A ti i nisi stavio ovu temu u zonu skepticizma, već Ema. Ti si, ako se dobro sjećam, pokušavao upravo suprotno, dokazati da bezuvjetna ljubav ipak postoji i da je transcedentna. Nemoj me zbunjivati.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread