+ Reply to Thread
Page 1 of 25 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 10 of 246

Thread: Ne postoji bezuvjetna ljubav

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Ne postoji bezuvjetna ljubav

Doduše, možda i postoji - u svetaca - no priče o svecima ostavljam drugima, koji će, putem njih, pokušati predočiti razlike između uvjetovane i bezuvjetne ljubavi.

Ljubav nije slijepa, ona vidi više, ali je spremna vidjeti manje.

No, da bi ljubav bila bezuvjetna, to bi značilo kako onaj, koji može tako voljeti, ima sposobnost voljeti apsolutno sve jednako; ne postoji uvjet da bi volio kao što npr. postoji kod roditeljske ljubavi (čitaj - majka voli SVOJE dijete).

Možda ja griješim?
    Možda je moj problem u tome što ja ne znam bezuvjetno voljeti?
    Naime, meni je potrebno da taj netko (koga volim) bude ovakav ili onakav.

Kako to vi, koji (mislite da) volite bezuvjetno - radite?

Multipla skleroza i kako je pobijediti

(.. čekaj .. samo da ja .. reč dve .. prije njih ..)

(.. vjeruj meni .. ti ne znaš bezuvjetno voljeti .. u to se ja mogao kladiti .. bez velikog rizika ..
    .. uvjeren sam da je tebi taj neko potreban i ovakav i onakav .. bog neka i njemu bude milosrdan .. kao i svima .. neka je i njemu .. bog milostiv ..)

.. isus .. to .. (.. ovo je .. u temi ..) .. isus voli bezuvjetno .. i svako ko misli u raj .. ko misli bogu .. izgleda komplicirano .. ali jedino to drži svu logiku ..
    .. ta je situacija i .. ne ljubavna .. vjerujem da je fizikalna .. mislim da se radi o .. zajedničkom gradivu .. zajedničkoj gradivoj materiji .. tojes .. antimateriji ..
    .. to jes .. voljeti bezuvjetno znači ovo .. postojati u onom svijetu u kojem ono što gradi mene gradi i sve drugo .. kamen svetog petra sunce i komšija žiku ..

venerijanac's Avatar
    Kada nešto ne razumijem, osjećam se nesigurnim.
    Kada sam nesiguran, postoji strah od gubitka kontrole, nepredvidljivih nepovoljnih događaja.
    Kada postoji strah ne postoji ljubav.

Zašto čovjek stvara predodžbe oko toga kakav bi netko trebao biti da bi ga mogao voljeti?
    Je li to potreba za predvidljivošću?
    Da li time onog drugog stavlja u ulogu sredstva (objekta) kojemu je uloga da se ponaša na određen način kako bi ga onaj drugi mogao voljeti?
    Da li takve ljubavi počivaju na klimavim nogama i samo navika može osobe držati zajedno, jer predvidljivost sa sobom vuče i dosadu (hajde me iznenadi, ali na meni prihvatljiv način)?

Je li to ljubav?
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Arwen's Avatar
    Enky, nije li baš majčinska ljubav bezuvjetna? Doduše, ja sam svojoj mami morala ispuniti uvjete i.e. biti po mjeri , ali kad govorimo o idealnoj majčinskoj ljubavi? Ja mislim da svoju malenu volim tako i zbilja se trudim da imam samo jedno očekivanje (uvjet), a to je da bude sretna.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39

.. majčinska .. ? .. bože sačuvaj .. .. nikada još ni jedno dijete nije ništa toliko odvojilo od boga koliko je to malčinska ljubav ..

ema007's Avatar
    Miss samim time što je dijete njezino ga majka i voli, opet je uvjet da je dijete upravo njeno.
    Izgleda da ne postoji bezuvjetna ljubav.

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by ema007 View Post
    Miss samim time što je dijete njezino ga majka i voli, opet je uvjet da je dijete upravo njeno.
    Izgleda da ne postoji bezuvjetna ljubav.
    Vidi stvarno, nisam to tako prije vidjela... Zbilja onda ne postoji ili se ja drugog primjera ne mogu dosjetiti.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.

venerijanac's Avatar
    Postoji li uopće ljubav?

Je li to onaj osjećaj povezan sa bliskošću i koji traje koliko i bliskost?

Kako su kriteriji po kojima će čovjeku nešto biti blisko, a nešto ne, subjektivni, gdje su onda granice?
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Postoji li uopće ljubav?

Je li to onaj osjećaj povezan sa bliskošću i koji traje koliko i bliskost?

Kako su kriteriji po kojima će čovjeku nešto biti blisko, a nešto ne, subjektivni, gdje su onda granice?

Venerijanac, sviđa mi se kako razmišljaš.

Nema takvo što što bi jamčilo objektivnu spoznaju. Uvijek smo s nekim ili nečim u nekakvom odnosu.

y's Avatar
    Ne postoji ljudska bezuvjetna ljubav, a ako ona ipak postoji, onda nije 'ljudska'.

Drugim riječima, eventualno postojanje takve ljubavi implicira postojanje nečeg božanskog...

+ Reply to Thread

Tags for this Thread