Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 26

Thread: JEDAN NA JEDAN : Moe li iko naučiti nekog drugog nečemu? (sanja vs alim)

.. čekaj .. sutra možemo to proširiti .. sljedeće je pitanje .. može li neko nekoga naučiti osjet ..

.. očito je da se svakog da nešto naučiti .. djecu učiš azbuku .. i meni je zanimljivije zašto prihvaćaju .. zašto žele naučiti .. i izgledaju mi logični ti odgovori .. i druga djeca znaju .. roditelji znaju .. roditelji će ih pohvaliti .. učiteljica im neće dati živjeti ako ne nauče .. samo bi idiot odustao od te azbuke ..

.. znači .. to neko znanje .. će postati za nekog .. nešto dobro .. ugodno .. i taj sada odlučuje .. isplati se potruditi ..
    .. mislim da je .. taj budući cilj .. u osnovi osjet .. biti ćeš .. recimo glumac .. pa se isplati vježbati ..
    .. ali .. mislim da se mogu prenijeti i veoma .. koncentrirani osjeti .. ili stavovi .. ili znanja .. ona znanja koja se .. koncentrirano .. tiču pojedinca .. ili boga ..
    .. mogli bi o tome .. ko šta zna ..

persona non gratis
    .. da .. može sutra ..
    .. a zaključci za ovo do sad su u postu broj osam ..
    Last edited by sanja; 02-02-11 at 15:21.

persona non gratis
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. čekaj .. sutra moemo to proiriti .. sljedeće je pitanje .. moe li neko nekoga naučiti osjet ..

**

.. mislim da se mogu prenijeti i veoma .. koncentrirani osjeti .. ili stavovi .. ili znanja .. ona znanja koja se .. koncentrirano .. tiču pojedinca .. ili boga ..
    .. mogli bi o tome .. ko ta zna ..
    .. pa mogli bismo ..

.. tu si se onda značajno pomerio .. ako kae da neko nekoga moe naučiti čak i veoma koncentriranom osjetu ..

.. ja tu nisam sasvim sigurna .. to jest .. prilično verujem da moe .. mada se ne bih kladila u neke velike novce ..
    .. to bi se moglo na dva načina ..
    .. prvi .. dobro znati osjet .. i dobro znati ta ga izaziva .. i omogućiti nekome uslove u kojima će to moći osetiti ..
    .. drugi .. mogućnost direktnog prenoenja osjeta .. kao to bi se telepatijom direktno prenosile misli ..

.. kod prvoga sledeći problem .. uslovi koji dovode do nekog osjeta se ne svode samo na spoljanje uslove .. nego i na ono iznutra .. pa se javlja potpitanje stepena poznavanja onoga koga namerava nečemu naučiti .. (.. a to je pitanje uvek značajno ..)

.. kod drugoga je problem .. imamo li takvih primera ..?

(.. ovo malo .. za početak druge runde .. čisto da se zakotrljamo ..)

.. govorimo o osjetu .. ali se tu radi o osjetu koji sve bolje može značiti .. ja .. ili koji se tome približava ..

.. mislim da stvari tako stoje ..
    .. bilo što .. pa i .. ja .. može postojati u jednom toku .. u kojem nema nikakve mogućnosti slobode .. kao tok vode .. u koji ne može niti jedna kaplja .. i iz toka ne može niti jedna kaplja ..
    .. zatvorenost .. nepromjenjivost .. tog toka .. može biti razlika između svih potojećih stvari ..
    .. kamen .. ili atom .. se mogu smatrati .. čvrstim tokovima .. gdje elektroni protoni kvarkovi .. stalno nekako kruže .. ali u stalno istom toku .. ili barem .. kruže tako da mi taj atom stalno držimo atomom kisika .. recimo ..
    .. životinja bi bila neka stvar .. koja nebi u sebi našla dovoljno slobode .. da razmisli o sebi .. da promjeni svoje misli svoja djela svoje osjete .. i mi držimo da je životinja tjerana .. nagonima .. prisiljena da slijedi isti tok ..

.. a kod čovjeka može sloboda biti veća ..
    .. on od sebe može stvoriti nešto .. nekog .. čak i životinju .. recimo kad se potencira seks onda se čovjeka nastoji .. ukalupiti u nešto .. što je prilično životinjsko .. nastoji ga se uvjetovati .. uvući u krug koga smatra dobrim .. za koji je spreman živjeti i umirati .. i nakon uvježbavanja .. navikavanja .. stvarno sebe preobličiti .. biti u odnosu sa nekim gotovo kao pas sa gospodarom ..
    .. ali može stvoriti i druge stvari ..
    .. kod pitanja .. pa šta bi čovjek išao uopće od sebe praviti .. odgovor bi bio .. najvjerovatnije bi htio od sebe stvoriti ono što u komšiluku vidi kao .. velikog žiku ..
    .. nešto što je tu .. kao model .. kao uspjeh .. kao vrijednost .. kao snaga .. kao onaj koji može ..
    .. teško da bi neko za uzor uzeo isusa .. pa se u zadnjih 2000 godina na tu avanturu odlučilo tek nekoliko .. ljudi ..

.. a ovdje je pitanje .. šta se još .. kao vrijednost .. ili ideal .. ili osjet .. ili osjet velikog dobra .. može uzeti .. i ko to može dati .. ko te tome može naučiti ..
    .. dali je moguće to od nekog dobiti .. i kako ..
    .. i da li nešto takvo uopće postoji ..

.. a prije toga ..
    .. koji su načini prodavanja .. veličina .. u komšiluku .. ? .. jer ako postoji mogućnost .. tržište je sigurno već otvoreno .. ?
    .. znači .. ako se može trgovati sa tim osjećajima .. i veličinama .. onda je tržišna ekonomija sigurno već otvorila burzu .. pa kako ona to radi .. ?

persona non gratis
    .. koji su načini prodavanja .. veličina .. u komšiluku .. ? .. jer ako postoji mogućnost .. tržište je sigurno već otvoreno .. ?
    .. znači .. ako se može trgovati sa tim osjećajima .. i veličinama .. onda je tržišna ekonomija sigurno već otvorila burzu .. pa kako ona to radi .. ?
    .. pa majkumu .. načini su razni ..
    .. ne samo burza i tržišna ekonomija .. nego i razvijen .. advertajzing ..
    (.. mnogo načina .. vuče me da krenem nabrajati .. i znam da ne bih uspela nabrojati sve ..
    .. a ti bi hteo izvući nekakvo .. opšte pravilo ..?
    .. izvuci radije ti ..
    .. ja ću samo nabrojati .. načine prodavanja ..
    .. obrazovno vaspitni sistem .. najpre ..
    .. pre toga porodica .. ali .. govorim o orgnizovanim mašinerijama društva ..
    .. i već odatle ..
    .. implantiranje ideje .. značaja takmičarskog duha .. značaja toga da se .. bude bolji u odnosu na drugog ..
    .. implantiranje ideje .. nužnosti postojanja hijerarhije ..
    .. implantiranje ideje .. nužnosti postojanja nametnutog reda ..
    .. i svih ostalih šablona ..
    .. i .. naravno .. prezentacija uzora .. značajne ličnosti i velikani .. raznih doba ..

.. nakon tih .. osnovnih instucija ..
    .. mediji ..
    .. pa .. jebiga .. pa čitavo je društvo uređeno tako da se promoviše sebe baš takvo kakvo jeste .. društvo takvih odnosa ..

.. a burza ..
    .. da uzmem primer samo za jedan osjet ..?
    .. recimo .. kako se kotira ljubav na burzi ..?

.. visoko .. jer je deficitarna .. ovo je svet mržnje .. pa je ljubav na ceni ..
    .. advertajzing .. odlično organizovan .. široko rasprostranjen ..
    .. sapunica koliko voliš .. to .. sapun je dobar za pranje .. za brainwashing naročio ..
    .. i tu imaš .. ideale .. ljubavi .. za koju neko podnosi ogromne žrtve ..
    .. i za žrtvu mu .. naravno .. kasnije treba platiti ..

(.. taj značaj naplaćivanja ljubavi se uvek javlja uporedom sa pričom o velikim žrtvama podnesenim u ime ljubavi ..
    .. kao .. ti si se žrtvovao .. a taj te nije dostojan ..
    .. ergo .. nisi uspeo naplatiti svoje žrtvovanje .. i onda .. prop'o pos'o ..)

.. kod pitanja .. pa šta bi čovjek išao uopće od sebe praviti .. odgovor bi bio .. najvjerovatnije bi htio od sebe stvoriti ono što u komšiluku vidi kao .. velikog žiku ..
    .. nešto što je tu .. kao model .. kao uspjeh .. kao vrijednost .. kao snaga .. kao onaj koji može ..
    .. teško da bi neko za uzor uzeo isusa .. pa se u zadnjih 2000 godina na tu avanturu odlučilo tek nekoliko .. ljudi ..
    .. da .. ispravno ..
    .. učenje po modelu .. od najranijeg doba ..
    .. a model je .. tu blizu .. neko iz porodice .. ili iz komšiluka .. ili sa tevea ..

.. za isusa ti mnogi ne bi priznali .. najviše oni koji s busaju njime ..
    .. ali .. činjenica je i da .. razmahivanje isusom .. može .. i najčešće jeste .. sredstvo za ostvarivanje položaja u komšiluku ..
    .. a ovdje je pitanje .. šta se još .. kao vrijednost .. ili ideal .. ili osjet .. ili osjet velikog dobra .. može uzeti .. i ko to može dati .. ko te tome može naučiti ..
    .. dali je moguće to od nekog dobiti .. i kako ..
    .. i da li nešto takvo uopće postoji ..
    .. vrednostima nas uče ..
    .. moral je stvar koja ti se .. nametne .. ideali isto ..
    .. u paketu dobiješ i spisak velikih dobara .. zbog kojih se trebaš osećati dobro ..
    .. ali .. to su sve uslovljavanja .. klasična ..
    .. no ako se trefi da u tom paketu .. izostane stavka koja se zove .. zabrana postavljanja neugodnih pitanja ..
    .. onda imaš slobodu da preispituješ .. i morale i ideale .. i vrednosti ..

.. ali .. postoje stvari koje čovek može osetiti .. kojima dotiče nešto što izlazi izvan granica komšiluka ..
    .. i tu može naći i vrednost .. i ideal .. i osjet .. za koji nije izdresiran od strane komšiluka ..

.. to se od nekoga može dobiti .. pa .. jebiga .. putem umetnosti ..?
    (.. zašto imam osećaj da ćeš me .. glede te stavke .. pokopati ..? )
    Last edited by sanja; 02-02-11 at 18:31.

.. pa umjetnost .. dobra .. možda stvar .. ali tek kada se iz nje izbriše novac .. a i isus .. dobra stvar .. ali tek kada za sobom prestane šlepati stare popove ..
    .. daklem .. ja sam za umjetnost bez para .. i isusa bez popova ..

.. ali dobro .. ide nam .. ne tako loše .. uzmimo ovako ..

.. šta bi čovjek uopće tražio .. koji su ti osjeti .. kad bi se mogao sakriti pod stol i osjetiti sve što čovjek može .. šta bi tada rekao .. šta mu treba .. ?

.. kada bi .. komšiluk znao .. odprilike šta čovjek hoće .. i kada bi tom komšiluku bio novac bog .. taj bi .. poduzetnički mentalitet .. odmah prodao žiki .. ono što mu treba ..

.. ne baš ljubav ali filmove o ljubavi da .. ne baš bogatstvo ali priče o bogatima da .. ne baš njemu ali drugim malim ljudima da .. severini i ronaldu .. a žiki bi pričali priče o uspjehu .. a mogli bi žiku izglasati za guvernera kalifornije .. ili je moguće da ga se bira umjesto jace .. jer demokracija to omogućava .. svako može birati i biti biran .. pa tako i veličina žike nije upitna .. može biti ronaldo .. dobiti na lotu .. ili izvežbati tenis i postati đoković .. osim toga .. sposobnost se broji .. može krast i varat .. al da ga ne ufate ..
    .. u tom bi komšiluku još bilo joge i razni učitelja duhovnosti .. boga teško da neko može prodati žiki .. ali razna otpuštanja grijeha da .. i kipove majke božje .. i putovanja u međugorje .. gdje posluje neki šiptar .. bi go .. firma koja se bavi gospom .. bingulini gospa ..

.. dakle .. ako nebi znali .. šta čovjek hoće .. treba samo vidjeti šta kupuje .. jer to hoće .. to jes ne baš to .. ali nešto slično tome .. pa kupuje .. zamjene .. koje izgledaju .. kao prave .. nije baš majka božja .. al izgleda kao prava ..

.. i dakle .. šta bi se desilo da te želje .. ne ispunjavaju baš tako brzo .. da umru popovi i stari šipac bingulini .. ?
    .. to mi izgleda kao .. nekakva vrsta trave .. koja raste .. ali čije vrhove stalno neko bere .. i pali .. kamo bi ta trava izrasla .. da ju .. divlju .. puste ..
    .. pitam se .. pitam ..

persona non gratis
    .. šta bi čovjek uopće tražio .. koji su ti osjeti .. kad bi se mogao sakriti pod stol i osjetiti sve što čovjek može .. šta bi tada rekao .. šta mu treba .. ?
    .. vazduha .. i vode .. svetlosti i toplote ..
    .. malo hrane .. ne mora svaki dan ..
    .. malo sna ..
    .. malo razgovora .. s čovekom ..
    .. i malo lepote ..
    .. i malo .. neba ..

.. kada bi .. komšiluk znao .. odprilike šta čovjek hoće .. i kada bi tom komšiluku bio novac bog .. taj bi .. poduzetnički mentalitet .. odmah prodao žiki .. ono što mu treba ..
    .. a ne .. tu se nećemo složiti ..
    .. mislim da je to odavno .. dobro znano ..
    .. to .. koliko čoveku malo treba ..
    .. na tome .. koliko čoveku zaista treba .. novac ne bi mogao opstati ..

.. zbog toga se ne ide na to da se čoveku prodaje ono što mu treba ..
    .. nego na to .. da čoveka ubediš da mu treba ono što mu prodaješ ..

.. nosimo na sebi .. slojeve lažnih potreba .. kao slojeve nekakve teške masne pršljavštine .. ispod koje se ne prepoznajemo ..

.. ne bi rekao .. mislim da tržište samo mjenja nešto .. u nešto drugo ..
    .. mislim da nama .. nešto .. sve strašnije treba .. iz dana u dan ..
    .. i da je problem taj što na tržištu više neće biti robe .. da bar približno .. to zamjeni ..

persona non gratis
    .. pa .. to što nam sve strašnije treba .. to je ono što je pokriveno tim .. talozima ..
    .. ne menja tržište .. nego te laže ..

.. treba ti .. malo hrane .. treba ti određeni udeo masti belančevina ugljenih hidrata vitamina mineralnih soli ..
    .. osećaš .. glad .. i osećaš je zato što ti fali to malo ..

.. a nude ti se .. razne kombinacije svačega .. s dodacima nečega .. što će stvoriti osećaj .. ukusnosti .. ali ti ono što ti treba neće dati ..
    .. i onda jedeš .. a vrlo brzo ponovo gladan ..
    .. jer nikako ne dobijaš taj izbalansiran odnos .. male količine .. koji ti treba ..
    .. nego dobiješ .. previše nečega .. a premalo nečeg drugog ..

.. i ti gladan .. a osećaj za to šta ti zaista treba izgubio ..
    .. a ono što znaš je da .. je ta komplikacija ukusna .. i da te zasićuje .. na kratko ..

.. i tako sa svim tim .. zamenama za ono što ti zaista treba ..

.. a treba ti .. sloboda .. bogom su je zvali ..

Tags for this Thread