Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Thread: JEDAN NA JEDAN : Moe li iko naučiti nekog drugog nečemu? (sanja vs alim)

persona non gratis
    size="tall"

JEDAN NA JEDAN : Moe li iko naučiti nekog drugog nečemu? (sanja vs alim)

(.. reci dal' je dobar naslov .. pa da menjam ako treba ..)

Za publiku: ovo je topic na kome će se voditi "jedan na jedan" debata između alima i mene.
    Za sve eventualne komentare izvolte na poseban topic ovde.
    Hvala.

.. dakle .. da počnem ..

.. da definiem pojam .. najpre ..
    .. naučiti moe značiti dvoje ..
    .. prvo .. usvojiti neko novo znanje .. sposobnost .. naviku ..
    .. i drugo .. moe biti usmereno na nekog .. dakle .. smiljeno i planski dovesti nekoga u stanje u kome će sticati nova znanja sposobnosti navike ..

.. tvrdim da je ovo drugo moguće ..
    (.. jel o tome pričamo ..? )

.. prvo .. moguće je čak i na nivou ivotinje .. dresura .. sticanje uslovnih refleksa ..
    .. naučiti mia da prođe kroz lavirint ..
    .. i to moe i kod čoveka .. naučiti ga .. dresurom .. nečemu u čemu njegova volja slabo ima udela .. kod tog učenja ..

.. ali .. kod čoveka je moguće i vie ..
    .. jer čovek uči i napreduje vie od ivotinje ..

.. u situaciji kada neko neto ne zna .. ili ne moe ..
    .. shvatiti .. ta je to to ne zna .. razumeti .. zato to ne zna .. i znati ta bi se moglo uraditi da bi se on pomakao sa te pozicije .. neznanja .. ili .. nemogućnosti ..
    .. a zatim to učiniti ..
    .. to znači .. naučiti nekoga ..

.. kod uslovljavanja .. ili dresure .. volja za učenjem nije bitna ..
    .. bitnija je volja za nagradom .. recimo .. i sa njom se računa ..

.. ali .. kod ovih .. viih vidova učenja ..
    .. ne vredi ako taj koga uči ne eli učiti ..
    .. ali u slučaju da eli .. moguće je naučiti ga ..
    Last edited by sanja; 01-02-11 at 14:27.

.. izdefinisala sve .. natenane .. al zaboravila da izdefinišeš svoj stav .. eto ti .. sreća .. mene .. sa ću ja ..

.. daklem .. tvoj je stav sljedeći .. .. moguće je da neko nekog nešto nauči ..

.. a moj je suprotan .. nije moguće da niko nikog ništa nauči ..

.. vascela situacija dosta nategnuta .. moram da priznam .. pa tek ako postavimo dijalektizaciju .. na zdrave temelje .. će nešto ispadne ..

.. daklem .. polazne stavke ..
    .. dosta su nam različite .. pa problemčići .. čak i na startu ..

.. ja bi morao podrazumjevati dva čovjeka .. to jes .. jedan .. ja .. plus .. još jedan .. recimo .. ti .. koji je za sebe .. jope .. ja ..
    .. ta mi je situacija odmah različita od situacije .. recimo psa i čovjeka .. ili čovjeka i čovjeka u kojem drugi čovjek liči psu .. tako da spada u nekakvu .. pasju slobodu .. ili pasju uvjetovanost ..

.. i u situaciji .. relativne ljudskosti .. mislim da će čovjek naučiti tek ono što mu je negdje .. u domenu mogućeg .. ili čak .. u domenu vlastite težnje ..

.. kod toga mu od pomoći može biti i drugi čovjek i knjiga i let ptice .. i pesma .. svašta .. ali sve što bude saznao biti će rezultat .. vlastite težnje .. vlastite otvorenosti .. baš na tu stranu ..

.. eto .. vidi der .. pa mi kaži .. da ne dužim odmah na početku .. (.. za slučaj da si odlučila predat ..)

persona non gratis
    .. i drugo .. moe biti usmereno na nekog .. dakle .. smiljeno i planski dovesti nekoga u stanje u kome će sticati nova znanja sposobnosti navike ..

.. tvrdim da je ovo drugo moguće ..
    .. pa promakla ti definicija stava ..
    .. nema veze .. će da zamastiljavim slova .. da se bolje vidi taj .. stav ..

.. pa .. mogla bih se sloiti skoro sa svim to si rekao ..
    .. ali ne bih jo kapitulirala .. ipak ..
    (.. nalazim tu .. u tvojoj priči .. jedno malo prozorče .. kroz koje i mome stavu sunce sja ..)

.. a to je ovde ..
    .. i u situaciji .. relativne ljudskosti .. mislim da će čovjek naučiti tek ono to mu je negdje .. u domenu mogućeg .. ili čak .. u domenu vlastite tenje ..
    .. vidi sad .. u domenu mogućeg ..
    .. tu je moje prozorče ..

.. meni je razvojnost bitna .. to zna ..
    .. a učenje je tesno vezan za razvoj .. i mislim da se pojava najjasnije .. najčistije vidi .. u svojim počecima ..
    .. dakle .. kako to izgleda kod dece ..

.. tu su pitanja ..:
    1. .. dokle mogu samostalno ..
    2. .. dokle mogu .. uz pomoć ..

.. samostalno znači .. knjiga let ptice pesma .. teve emisija ..
    .. određene okolnosti .. i ti u njima .. sa određenom mogućnoću da sazna vie .. da se popne za stepenik vie ..
    .. i pri tome je ovo drugo .. pasivno .. ne reaguje na to na koji se način pomera ..
    .. i .. sem toga .. to drugo je pitanje slučaja ..

.. uz pomoć znači ..
    .. omogućavanje određenih uslova ..
    .. i reagovanje na razvoj .. dakle .. čita knjigu i zapne .. i tvoje je učenje gotovo ..
    .. isto to s nekim ko bi te učio .. zapne na istom mestu .. i taj .. te .. ako ume učiti .. nauči ..

.. ono to su nali .. to je ..
    .. da postoji neto to se zove .. zona narednog razvoja ..
    .. i vezano je ba za mogućnosti ..
    .. dakle .. ima određenu granicu .. negde tamo dalje .. i do nje moe sam ..
    .. i postji druga granica .. malo dalje od te prve .. preko koje ne moe ni uz sve učiteje sveta .. ma kakve se okolnosti sklopile ..
    .. pojas između te dve granice je .. zona narednog razvoja ..
    .. i to je ono .. gde jo ne moe sam .. ali moe uz pomoć drugog ..

.. ali sve to bude saznao biti će rezultat .. vlastite tenje .. vlastite otvorenosti .. ba na tu stranu ..
    .. ovo stoji ..
    .. ali nekada tenja ne vredi .. bez odgovarajućih okolnosti ..
    .. a odgovarajuće okolnosti su nekada .. ba drugi .. koji bi te naučili ..
    (.. zamisli neki motor .. koji bi znao sklopiti ..
    .. i sad zamisli nekog indijanca .. iz nekog plemena zabačenog .. daleko od civilizacije ..

.. obezbedi mu sve okolnosti .. daj mu pisana uputstva za rad .. stavi delove ispred njega ..
    .. i pokai mu drugi motor .. koji radi .. da bi dobio volju videvi to čudo ..
    .. misli da se moe trefiti da nauči .. sam ..? )

.. još uvjek je pitanje .. ja .. ključno ..

.. slažem se sa svime .. uglavnom .. što veliš .. dakle .. ti imaš pravo .. .. ali ja ostajem pri svojem .. dakako ..

.. stvar je .. te visine .. tog .. ja .. između životinje i boga ..
    .. ako imaš nekog na nivou životinje i učiš ga navikama .. dajući mu nekakav šećer za nagradu .. jer jako voli šećer .. može .. uvjetovani refleks ..
    .. ali i komšiluk je to .. robe u trgovinama .. bez vrijednosti .. nametnute .. tablete za zdravlje .. đuvinejšn .. i to ..
    .. indijance može naučiti svašta .. kao i balkance .. za to su škole .. nastojanje ljudi da nauče i učitelja da to znanje daju ..

.. e .. sad .. uzmimo ovako ..
    .. postoji stvaran čovjek .. djelatnik profesija .. živi komšija .. pretežno djelatan ..
    .. i njegova težnja .. njegov san .. o samom sebi .. pretežno osjećajan .. privid kako bi lijepo bilo kada bi bilo ..

.. na isti način postoji i mogući budući ..
    .. ali je tome ključni problem .. ja koji postoji .. taj je najveća zapreka njegovog znanja .. ne to što novo znanje ne može dotaknuti ..
    .. pa mislim da je baš to najvažnije .. nije moguće da niko ništa nauči drugog .. sam čovjek odlučuje o sebi ..
    .. i ono što sam .. uloži .. u svoje znanje .. daleko je veće .. od svega ostalog što mu neko može dati ..

(.. kao da gubim malo dah .. čudi me ..)

persona non gratis
    .. ček samo da razjasnimo jedan od značajnih termina ..

.. decu smatraš ljudima ..?

.. čini mi se da si ono .. niko nikog .. da si dakle to .. nikog .. koje je obuhvatalo sve .. sad suzio na one koji su blizu bogu .. i nisu deca .. i nisu komšija žika koga svako malo nešto uslovljava ..

.. i ono što sam .. uloži .. u svoje znanje .. daleko je veće .. od svega ostalog što mu neko može dati ..
    .. ovo gore je istina bez imalo sumnje ..
    .. ali .. to je priča o dedi i repi ..
    .. to što čovek sam uloži .. mogu biti .. metaforički .. i deda za repu i baba za dedu i unuk za babu i pas za unuka i mačak za psa ..
    .. ali .. taj koji bi uleteo da .. razjasni ono što sam ne uspevaš .. taj bi bio .. miš iz te priče ..
    .. znaš priču ..?

(.. pa .. negde na sredini tog rastojanja u stavovima bi bilo ..
    .. čoveka niko ne može naučiti ničemu .. ako bi se on odlučno opirao učenju .. )

.. ne moramo dalje odmah .. ako gubiš dah ..
    .. možemo malo pustiti ..

(.. ne .. sad može .. mubarak još ne pada a u jordanu druga vlada ..)

.. čekaj .. da vidimo to sa djecom ..
    .. djecu je moguće naučiti puno toga .. ali .. što u stvari djeca žele naučiti .. ?
    .. i što ih uče .. ?

.. možda jest pitanje .. ako se on opire tom .. nauku .. .. ali meni je drugo pitanje važnije .. ovo .. što je taj nauk ..

.. mislim da djeca žele postati ljudi .. mislim da ljudi žele postati glavni komšije .. mislim da psi žele dobiti nešto .. pa se trude da zadovolje gospodara ..
    .. i mislim da sve to ide nekim uzrokom i posljedicom .. sve je to neki nauk ..

.. mislim da mene zanima .. ko me može naučiti stvarima kojima me niko ne može naučiti ..
    .. ili .. ako uzmem bilo koga za učitelja .. kako da znam kada da ga ostavim ..
    .. ili .. ima li iko koga mogu slijediti uvjek .. bez bojazni da ću pogrešiti .. i odgovor je .. da .. sebe ..

(.. aj sad ti .. pa da vidim opet ..)

persona non gratis
    .. mislim da mene zanima .. ko me može naučiti stvarima kojima me niko ne može naučiti ..
    .. ili .. ako uzmem bilo koga za učitelja .. kako da znam kada da ga ostavim ..
    .. ili .. ima li iko koga mogu slijediti uvjek .. bez bojazni da ću pogrešiti .. i odgovor je .. da .. sebe ..
    .. da .. samo sebe uvek bez bojazni da ćeš pogrešiti ..
    .. i .. do stvari kojima te niko ne može naučiti moraš sam ..

.. ovo .. kada da ga ostaviš ..
    .. pa .. valjda po osećaju .. osetiš kad treba ..
    (.. ispravno bi bilo .. kada te on više ničemu ne može naučiti ..)

.. ali .. svejedno ..
    .. malo mi vučeš na enki .. sad .. nastojiš promeniti temu ..

.. sve to tvoje stoji ..
    .. ali .. ništa od tog tvog ne isključuje .. da neko nekog ipak .. ponekad .. nečemu može naučiti ..

(.. a sinulo mi je .. baš nakon prošlog posta .. da si počeo misliti odatle .. iz tačke kad si stigao dotle da dalje više nema nikoga ..
    .. ali .. pre nego što si stigao do te tačke .. ipak je .. to ćeš valjda priznati .. bilo onih koji su te ponečemu naučili ..)

((.. za decu malo kasnije .. neka gužva u komšiluku .. evo zovu telefonem ..)

.. moguće je da neko nekog nešto nauči .. .. nije moguće da niko nikog ništa nauči ..

.. pa .. bilo mi je očito da neko nekog može naučiti svašta .. znači .. da se djecu može naučiti .. pa i mene se nešto .. valjda .. uspjelo naučiti ..

.. ali sam mislio da ništa od toga nije moguće naučiti .. bez da ja to hoću .. tek moja .. aktivna težnja .. dovodi mene u položaj .. da prihvatim nešto ..
    .. moguće me je na razne načine prisiliti .. ali i tu .. tek ako prihvatim prisilu .. prihvatiti ću i nametnuto znanje ..

persona non gratis
    .. eto .. pa onda se sve slažemo ..

.. dakle .. gotova debata ..?

.. a kakvi su zaključci .. ?

Tags for this Thread