+ Reply to Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 46

Thread: Umijeće trolanja

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Umijeće trolanja

Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Quote Originally Posted by enky View Post
    sanja, ne nateže mi se s tobom. izokrećeš rečeno zbog, vjerujem, nerazumijevanja. no, to radiš na bahati način i onda ja gubim volju za daljnju konverzaciju (ovo se ponajviše odnosi na "podnošenje žrtve u ime ljubavi").

sposobnost je urođena, a vještina se može steći vježbom.

bezuvjetna ljubav bi stoga bila - virtuoznost.
    Nemoj tako, Enky. Evo npr. Sanja je rođena sa sposobnošću da trola, a pritom to čini vještinom virtuoza. Dakle, sama te Sanja demantira kad odvajaš sposobnost od vještine.
    Je li trolanje kad ja kažem boldano iz citata?
    Je li trolanje kad se Miss Wiseass nadoveže s rečenim?

Je li trolanje u očima posmatrača?

Zar stvarno postoji internetski trol? Pa pogledajte debilanu od definicije:

U internetskom nazivlju, izraz trol označava osobu koja dolazi na internetske zajednice kao što su internetski forum s jedinim ciljem da na njih šalje podrivačke, grube i uvredljive poruke kako bi namjerno dosađivala ostalim sudionicima, stvarala zadjevice, odnosno remetila tijek rasprave.

Je, je, i tako je "u slobodnom prijevodu" trol svatko tko se pravi važan, a na forumima nas ima takvih koliko ono?
    (usput; je li boldani dio definicije trolerskog karaktera?)

Svaki forumaš ima stanovitu sliku samog sebe, kakav jest tj. kakav nije. Ta slika o samom sebi bazirana je na određenim uvjerenjima i stavovima.
    Čemu bilo kakve diskusije, ako njihov cilj nije potraga za istinom, za preispitivanjem (tih) uvjerenja i stavova?
    Nije svejedno tko napiše što.
    Stoga, "trolanje tj. remećenje tijeka rasprave" na ovaj ili onaj način može biti čak i prijatelj mudrosti.

Arwen's Avatar
    Je li trolanje kad ja kažem boldano iz citata?
    Je li trolanje kad se Miss Wiseass nadoveže s rečenim?

Je li trolanje u očima posmatrača?

U internetskom nazivlju, izraz trol označava osobu koja dolazi na internetske zajednice kao što su internetski forum s jedinim ciljem da na njih šalje podrivačke, grube i uvredljive poruke kako bi namjerno dosađivala ostalim sudionicima, stvarala zadjevice, odnosno remetila tijek rasprave.

Je, je, i tako je "u slobodnom prijevodu" trol svatko tko se pravi važan, a na forumima nas ima takvih koliko ono?

Svaki forumaš ima stanovitu sliku samog sebe, kakav jest tj. kakav nije. Ta slika o samom sebi bazirana je na određenim uvjerenjima i stavovima.
    Čemu bilo kakve diskusije, ako njihov cilj nije potraga za istinom, za preispitivanjem (tih) uvjerenja i stavova?
    Nije svejedno tko napiše što.
    Stoga, "trolanje tj. remećenje tijeka rasprave" na ovaj ili onaj način može biti čak i prijatelj mudrosti.

Budući da ostali još spavaju ili su skromni , sad ću ja tebe Enky, naučiti, što je trol. (ovo je pravi trolski uvod)

Prije svega, iz svega što si napisala sasvim je jasno (svima, pa i najglupljima, a kamoli nama na forumu) da nemaš pojma o čemu pričaš. (ovo je trolsko prelaženje na temu)

Tvoje kritičko razmišljanje ne da je nelogično, uopće ga ni nema. Kao prvo, ne kaže se 'posmatrač', nego 'promatrač'. Dakle, povrh svega si i nepismena, jer bi inače znala književni hrvatski. A što je promatrač? Naša je spoznaja puna nedostataka, evo pođimo od falične percepcije, bla... blah... blah (trolsko razrađivanje teme, glavni sastojak-izokretanje činjenica u svrhu vrijeđanja i ponižavanja sugovornika i prelaženje u off topic. Trolu naglo raste osjećaj samovrijednosti.)

Znaš li ti uopće što znači riječ trol? Ova ti je definicija tako opširna, da bi se svatko u njoj mogao prepoznati. Evo, npr., ja mogu reći da ti sve nas tu trolaš ovom temom.
    Dakle, pojasni: kako prepoznaš trola UISTINU? Po čemu se BITNO razlikuje od bilo koga drugoga na forumu? Ne misliš li da je to samo naziv kojim neinteligentni forumaši prozivaju one inteligentne, kad im ukažu na pogreške u njihovom rasuđivanju? U svijetu ideja postoje li uopće trolovi? Što je za tebe istina? Što su uvjerenja? Što su stavovi...obrazloži, da svi shvatimo o čemu pričaš...

Skočila je seka s mola, jer je neki bata trola.
    Nemoj trole što ti bi, forumski smo braća svi.

(zavlačenje diskusije besmislenim pitanjima i stupidnim pjesmuljcima- vrhunac trolanja)

Jel' to opet tvoje uobičajeno zaključivanje od zaključka prema premisama, potpuno bez argumenata? (pozivanje na ranije završene rasprave na forumu, sve u cilju provociranja i iritiranja sugovornika.).

Zapravo ti mene prozivaš trolom, jer si ti trol ili jer nemaš pojma. Da znaš, ne bismo tu ni raspravljali. To što ljutito odgovaraš, samo potvrđuje moju teoriju. Bezveze se vrijeđaš, što znači da si sitna duša, jer inače ne bi bilo vrijeđanja. Pa samo raspravljamo. (Trolova (samo)obrana).

(smekšavanje poniženog sugovornika, u cilju ostavljanja mogućnosti da se i dalje slobodno trola. Ne treba baš pretjerati, nikad ne znaš kad će te netko permabanati. )

Eto, ja sam završila. Ako sam nešto slučajno izostavila, slobodno me ispravite... (trolski sarkazam)
    Zato sad fino odi doma, Enky, pa ponovo prouči gradivo o trolanju. Onda ćemo moći popričati kako spada. (patroniziranje sugovornika, služi mlaćenju prazne slame i boostanju ionako preboostanog ega, orgazmički svršetak trolanja).

Reci, draga, je li tebi bilo dobro kao meni?
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

medeari's Avatar
    Što je trolanje?

To je pisanje izazivačkih postova sa namjerom da se izazove (burna) reakcija. Dakle, skretanje s teme, izazivanje drugih u besmislene rasprave i slično. Ako se neko pitanje čini nevjerojatno glupim, to je to. Ako ste počeli na post odgovarati sa "Ne mogu vjerovati...", "Reci mi da se šališ...", ili slično, to je to. Trolanje je nepoželjno. Neki drže da je zabavno. Najbolje je ignorirati ih. (Do not feed the trolls)

Po meni svaki post koji kreće iz pozicije nekakve nadmoći, ma koliko bilo vješto zakamuflirano upitnim oblikom, je trol.
    Jer cilj sam po sebi nije dobiti odgovore koje svatko od nas traži po određenim temama već postavljanje samoga sebe na tron "mudrosti" i tretiranje sugovornika na način da se da iščitati stav: "odgovori mi na svako pitanje koje mi padne napamet (nebitno je i dal' je ono off topik, bitno da meni ima smisla), a ako mi odgovori ne pašu ili ću to nazvati glupošću ili sličnim sinonimima ili ću se bahatiti nastavkom bombardiranja pitanjima ne zato da bi se shvatili već zato da bi ti pokazao da nemaš pojma i da te smatram inferiornim od sebe za bilo kakvu komunikaciju ."
    Po meni ono što razlikuje trol od normalne komunikacije (pa čak i ako su mišljenja suprotna), je efikasnost.
    Efikasnost u debatiranju, iznošenju argumenata, bez potrebe da se komunikacija svede na osobnu razinu i nastavi u obliku borbi ega a ne argumenata.
    I još nešto. Ako se netko postavlja prema sugovorniku na način da sebe stavlja u neprikosnovenu poziciju ("to što govoriš je glupost a ti mi dokaži da to nije tako") nema veze ni sa općom kulturom komuniciranja a kamo li sa bilo čime drugim.

Dakle, moj stav je da sva komunikacija koja je prije svega odraz pomankanja opće kulture je Trol.
    (a neka me netko uvjeri da ovo što govorim nije istina )
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Budući da ostali još spavaju ili su skromni ,
    Reci, draga, je li tebi bilo dobro kao meni?

Zapravo je sve točno iako je napisano s priličnom dozom humora.

Pa, u slobodnom prijevodu, da.

Ali ako gledaš što zbilja kaže ta definicija? Govori da je *JEDINI CILJ* - to 'stir up trouble'. Ergo, ako postoji bilo koji drugi razlog OSIM podjebavanja - to onda više nije trol.

Ja bih prije rekao da po toj definiciji trolovi ne postoje, ili ih ima užasno malo. Teško mi je zamisliti čovjeka koji podjebava samo zbog podjebavanja (larpurlartizam? ) - a nema baš *nikakvu* drugu motivaciju.

A s druge strane, to znači da valjda ne postoji forumaš bez 'imalo' trolerskog u sebi. Ili recimo, i takvih ima užasno malo. Svi mi ostali smo negdje između, netko više trola, netko manje.

Quote Originally Posted by medeari View Post
    Po meni svaki post koji kreće iz pozicije nekakve nadmoći, ma koliko bilo vješto zakamuflirano upitnim oblikom, je trol.
    Jer cilj sam po sebi nije dobiti odgovore koje svatko od nas traži po određenim temama već postavljanje samoga sebe na tron "mudrosti" i tretiranje sugovornika na način da se da iščitati stav:
    No, a kad pogledaš ove dvije gore rečenice posve objektivno, zar nemaš dojam da udovoljavaju baš toj definiciji? Kreće iz pozicije nekog 'znanja', ne pokušava nešto saznati nego se unaprijed stavlja na tron... itd.

Ja to zapravo i ne mislim - samo kažem da bi to netko mogao tako doživjeti. To je prilično podložno interpretacijama.

Zapravo, mogli bismo reći da je reći nekome da 'trola', slično ono kad mu kažeš da 'laže'.

Lagati znači *svjesno* govoriti neistinu. Ako nekome kažeš da laže, time de facto tvrdiš da znaš čitati misli. Jer kako inače možeš znati da *svjesno* laže - a ne da je naprosto u onoj 'iskrenoj zabludi'? Tj. da govori ono što vjeruje da je istina, samo što, eto, zajebo se.

Isto tako, trolati znači podjebavati s *jedinim ciljem* podjebavanja. No, kako možeš znati što je u glavi nekog forumaša? Kako možeš znati da je zbilja *jedini* cilj podjebavanje, a ne da ima još neki drugi cilj? Čini mi se da ne možeš.

Ergo, nazvati nekoga trolom, ili reći nekome da laže - najčešće je stvar preuzetnosti. (Istina, nekad se zbilja može 'znati' da netko laže: npr. najprije ga u jednom društvu čuješ da nešto kaže, a onda nakon sat vremena ga čuješ da tvrdi kako 'ne zna' - ono što je maloprije govorio. Ergo, očito laže, ne trebaš 'čitati misli' da bi to znao. No to su rjeđe situacije; ljudi češće nekoga optuže za 'laganje' premda nikako ne mogu biti sigurni da se zbilja radi o laganju, nego možda o 'honest mistake'.)

colibri's Avatar
    Nikada nisam shvatila sve ovo i vise se ne trudim . Ne poznam tehniku komunikacije i nisam sposobna da uocim odmah gdje me sugovornik zeli odvesti ,posto reagiram emocionalno i spontano bez da razmislim prethodno i da vidim sta mi se zeli reci .
    Cesto me ovo odvede u druge vode . Jedino sta sam naucila je da na forumuma brzo dodje do ne sporazuma iz prostoga razloga sta nisamo sposobni da izrazimo pojedinu misao na nacin da ju sugovrnik razumije.
    Svaka rijec je interpretirana na svoj nacin i svako vidi ono sta zeli ili sta mu pase u tome momentu.

Primjetila sam da se cesto ne razdvaja a i sama to cinim , razlika kada se diskutirao o necemu ili nekome .

Primjer je moja jutrosnja ljutnja na ljude koji ne znaju (i meni se to najcesce dogadja ) odvojiti dijelo od covjeka .

Ili kada se moje misljenje asimilira sa mojim porijeklom i uzme se zdravo za gotovo da sam za ili protiv iz toga i toga razloga.

Najvis me nervira kada jedan pametnjakovic zakljuci da nemas pravo na kritiku samo zato sta nisi pripadnik jednoga entiteta.

Iz ovoga razloga bez da uzme u obzir tvoje misljenje ,automatski ga proglasi trolarskim da bi te otijerao i na taj nacin sprecio sugovornika da ide do kraja svoje misli.
    Mene to starsno razljuti i to se naravno osjeti u mome pisanju. E da li sam ja zbog ovakvoga pogleda trole ? Mislim da nisam .

Ne volim kada se nekoga na taj nacin sasjece ,samo zato sta onaj drugi nije shvatio bit tvoga misljenja ili stava.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Ali ako gledaš što zbilja kaže ta definicija? Govori da je *JEDINI CILJ* - to 'stir up trouble'. Ergo, ako postoji bilo koji drugi razlog OSIM podjebavanja - to onda više nije trol.
    Recimo, taj 'drugi razlog'...

Ako svjesno 'trolam' grupu trolova koji 'verbalno cipelare' neke netrolere - jesam li zato 'trol'? (to sam često radio i uopće to ne smatram lošim)

Je li kontraterorist koji razbija teroriste - također terorist?

EDIT:
    Molio bih sve na ovoj temi, da mi odgovore na gore postavljena pitanja, budući da me baš jako zanima...

@ Miss
    Duhovito, duhovito...

@ Apemant
    Racionalnost i analitičnost su rijetke 'pojave' kod ljudi - zato si i ti za mnoge trol, a za neke i na granici poremećaja.
    Last edited by y; 03-02-11 at 10:46.

Quote Originally Posted by y View Post
    Recimo, taj 'drugi razlog'...

Ako svjesno 'trolam' grupu trolera koji 'verbalno cipelare' neke netrolere - jesam li zato 'troler'? (to sam često radio i uopće to ne smatram lošim)

Je li kontraterorist koji razbija teroriste - također terorist?
    Je bih rekao - nije bitno.

To je samo stvar terminologije. Po NEKOJ terminologiji, možda se i to kad nekome ukradeš natrag nešto što je on tebi prethodno ukrao - također naziva krađa. Tj. može se složiti suvisla terminologija po kojoj je to tako. No, zar je to bitno? Kako ćemo nazvati neke stvari? Meni je to bitno SAMO zato da ne dođe do nesporazuma. No ako se postigne razumijevanje usprkos nepreciznoj terminologiji - ja zadovoljan.

Dakako da je sve ovo povezano s Orwellovom idejom 'newspeaka', gdje se ljudsko razmišljanje upravo i kontrolira tako što se ukalupljuje u takvu terminologiju koja otežava samo formiranje određenih 'nepoćudnih' misli.

Enivej, znači, meni je pojam 'trola' netko tko piše nešto s ciljem 'to stir up trouble'. Ergo, taj 'trouble' mora biti sam sebi cilj, on mora željeti jedino to da se pojavi nekakav 'trouble'. Što znači, čim se trouble pojavi, njegov cilj je ispunjen: ništa drugo mu nije važno.

To, i samo to, bih zvao 'trolom' - ništa drugo. A ako netko nazove i neke druge stvari 'trolanjem' - na to mogu samo reći: ah? Pa dobro, možda po tvojoj terminologiji i to spada u trolanje, no meni to nije bitno, stoga slobodno koristi termine kakve god hoćeš.

edit: možda ciljaš na ono što si radio na forumu? Ne, ono meni nije bilo trolanje, nego.. 'kampanja'.

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    No, a kad pogledaš ove dvije gore rečenice posve objektivno, zar nemaš dojam da udovoljavaju baš toj definiciji? Kreće iz pozicije nekog 'znanja', ne pokušava nešto saznati nego se unaprijed stavlja na tron... itd.

Ja to zapravo i ne mislim - samo kažem da bi to netko mogao tako doživjeti. To je prilično podložno interpretacijama.

Zapravo, mogli bismo reći da je reći nekome da 'trola', slično ono kad mu kažeš da 'laže'.

Lagati znači *svjesno* govoriti neistinu. Ako nekome kažeš da laže, time de facto tvrdiš da znaš čitati misli. Jer kako inače možeš znati da *svjesno* laže - a ne da je naprosto u onoj 'iskrenoj zabludi'? Tj. da govori ono što vjeruje da je istina, samo što, eto, zajebo se.

Isto tako, trolati znači podjebavati s *jedinim ciljem* podjebavanja. No, kako možeš znati što je u glavi nekog forumaša? Kako možeš znati da je zbilja *jedini* cilj podjebavanje, a ne da ima još neki drugi cilj? Čini mi se da ne možeš.

Ergo, nazvati nekoga trolom, ili reći nekome da laže - najčešće je stvar preuzetnosti. (Istina, nekad se zbilja može 'znati' da netko laže: npr. najprije ga u jednom društvu čuješ da nešto kaže, a onda nakon sat vremena ga čuješ da tvrdi kako 'ne zna' - ono što je maloprije govorio. Ergo, očito laže, ne trebaš 'čitati misli' da bi to znao. No to su rjeđe situacije; ljudi češće nekoga optuže za 'laganje' premda nikako ne mogu biti sigurni da se zbilja radi o laganju, nego možda o 'honest mistake'.)
    Stoji ovo što si napisao.
    Mislim, zaista djeluje na način da se svatko preispita iznutra i uvidi zašto i kada donosi određene sudove o tome dal netko trola ili ne.
    Ja neću govoriti da pišeš gluposti samo zato jer mi se ne da malo zastati nad napisanim i uvidjeti ima li istine u onome što si napisao.
    Jednostavno ću reći da ima "kičmu" to što govoriš i na svakom od nas je da preispituje to.

Međutim, ako naletiš na situaciju u kojoj se neki konstantno ponašaju na isti način, pritom nimalo ne uviđajući zidove nekonstruktivnih emocija na koje stalno nailaze, na kojima ne vidiš nikakve znakove introspekcije, čiji je način komunikacije apriori negativan i agresivan, hoćeš li se zapitati da li se radi o trolanju ili 'honest mistake' ?
    Jedna stvar je popogriješiti a druga stvar je konstantno griješiti.
    Svi se mi u datom momentu pretvorimo u trolove. Je li nam to i stil komunikacije? Nije

Ali logično je da svi polazimo prvo od sebe samih. I samim time ulazimo pomalo u 'samorazumljivost'. Osobno, ako nailazim stalno na otpore, zapitat ću se čime to sama doprinosim i zapitat ću se jesam li zaista trol.
    Ako nema tih preispitivanja, onda nam je samorazumljivost stanje i kao takvi definitivno jesmo trolovi.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

+ Reply to Thread

Tags for this Thread