+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Jak i slab karakter

Arwen's Avatar
    size="tall"

Jak i slab karakter

-Karakter je, kaže jedna definicija, skup osobina kojima se pojedinac ili grupa razlikuju od ostalih ljudi ili grupa. To bi mogla biti jedna definicija, ima ih nekoliko.
    -U genetici, karakter je struktura, funkcija ili značajka određena genom ili grupom gena. Jesmo li, dakle, samo replike svoji roditelja ili drugih predaka ili nešto više od toga?
    -Sljedeća definicija kaže da je karakter moralna ili etička snaga pojedinca. S ovom bih se definicijom nekako najlakše složila. Za mene je jak karakter stabilan karakter. To je razuman, staložen pojedinac nenaglašenog ega i taštine, koji rijetko, ako ikad, gubi kontrolu nad svojim emocijama i reakcijama. To je osoba koja živi visoke moralne i etičke principe.

-Jedna druga definicija karakter opisuje kao javno mišljenje o pojedincu tj. reputaciju. Što mislite o tome? Osobno se ne bih složila s tom definicijom karaktera. Uzmimo za primjer Barucha Spinozu, jednog od meni najdražih filozofa, koji je od svoje zajednice bio ekskomuniciran do kraja života. http://hr.wikipedia.org/wiki/Baruch_de_Spinoza
    Umro je teško bolestan, u najvećem siromaštvu i potpuno sam. Je li onda njegov život bio promašaj? Ova bi definicija implicirala da je Spinoza bio nekarakterna osoba. A zapravo je istina posve suprotna. Snaga karaktera očituje se i u tome što su karakternom čovjeku istina i pravda ispred reputacije. Upravo je to osobina koja u svim društvima i vremenima heroje izdvaja iz većine.

-Posljednja definicija bila bi da je karakter status ili uloga u društvu. Po njoj bi ispadalo da je Sanader do nedavno bio jako karakterna osoba. Što velite?

Dakle, niz je definicija, a mene zanima razmjena mišljenja sa vama.
    Last edited by Arwen; 04-02-11 at 08:31.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Evo, za početak, prilažem i svoju definiciju: Karakter je zbroj svih karakteristika tj. osobina, koje smo stekli rođenjem te tijekom života i promjenjive je prirode.

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Po njoj bi ispadalo da je Sanader do nedavno bio jako karakterna osoba. Što velite?

Dakle, niz je definicija, a mene zanima razmjena mišljenja sa vama.
    Pa nije li?
    Ako karakter prevedemo kao osobinu, onda možemo reći da je Sanader bio vrlo osobit. Ne znači nužno da ima pozitivni moralni predznak. Sve ima osobinu, tj karakteristiku tj karakter...
    Iako mislim da će jezikoslovci to bolje analizirati...ja se zabunim, pa se zbunim..

y's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Evo, za početak, prilažem i svoju definiciju: Karakter je zbroj svih karakteristika tj. osobina, koje smo stekli rođenjem te tijekom života i promjenjive je prirode.
    To je pogrešno, ovako kako je napisano, a da je ovakva općenita tvrdnja pogrešna, dovoljno je navesti i samo jedan primjer... zar ne?

Ispravnije bi bilo : Čini mi se da je u nekim slučajevima i do neke mjere promjenjive prirode...
    Last edited by y; 04-02-11 at 09:24.

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Pa nije li?
    Ako karakter prevedemo kao osobinu, onda možemo reći da je Sanader bio vrlo osobit. Ne znači nužno da ima pozitivni moralni predznak. Sve ima osobinu, tj karakteristiku tj karakter...
    Iako mislim da će jezikoslovci to bolje analizirati...ja se zabunim, pa se zbunim..
    Ma kakvi jezikoslovci, tu smo samo mi koji volimo filozofirati.
    Samo ti daj, Tatum, malo opširnije, ja inače rado pratim tvoje postove. Nema zbunjivanja.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.

y's Avatar
    Pa nije li?
    To ti je slična zbrka kao i kada je riječ 'diskriminirati' u pitanju. Diskriminirati bi bilo 'razlikovati' i u tome nema ništa a priori loše... Zakon razilkuje maloljetne od punoljetnih, muškarce od žena, ljude starije životne dobi (s pravom na starosnu penziju) od mlađih koji to pravo nemaju... ili npr. kratkovidne od onih koji 'normalno' vide (dozvola za upravljanje automobilom, avionom (ili nečim trećim) može biti i uskraćena...)

Nekako se uvriježilo da kada kažeš da je netko karakteran - nosi sa sobom pozitivne konotacije, a diskriminacija negativne, iako moji primjeri (gore) pokazuju da razlikovanje/diskriminacija ne morau uopće biti a priori loši...

Dakle, uvjetno rečeno - ta 'zbrka' sa značenjem postoji i kod drugih pojmova.

Tatum's Avatar
    Diskriminacija mi je posebna poslastica. Najčešće je rabe upravo oni koji njome manipuliraju. Ali , skoro svaki primjer imao bi pomalo diskriinirajuću notu pa neću nastaviti.
    Svakako, taj stil ( kojeg također svi imamo samo kakvog ) manipuliranja - isto spada u karakter.

Diskriminacija mi je posebna poslastica. Najčešće je rabe upravo oni koji njome manipuliraju.
    Bingo, 'diskriminacija' je prilično jak demagoški alat u današnjoj 'javnosti'.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by y View Post
    To je pogrešno, ovako kako je napisano, a da je ovakva općenita tvrdnja pogrešna, dovoljno je navesti i samo jedan primjer... zar ne?

Ispravnije bi bilo : Čini mi se da je u nekim slučajevima i do neke mjere promjenjive prirode...
    Pojam 'ispravnije' koristi samo onaj, kome nije jasno da taj pojam ništa ne znači pa kad me takav krene ispravljati ne bi li mi ukazao što je ispravno, sasvim je moguće vjerovati u to da se njegov karakter neće moći promijeniti niti kad napokon shvati što znači pojam 'ispravno', ali kad bih ja, koja znam što znači pojam 'ispravno' (isto kao što znam da pojam 'ispravnije' ne znači ništa) takvo što vjerovala, onda bi se ispostavilo kako ja znam što znači pojam 'ispravno' na isti način kao što zna onaj, koji koristi pojam 'ispravnije' ne bi li išao ispravljati onog, koji navodno ne zna što je ispravno.

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Pojam 'ispravnije' koristi samo onaj, kome nije jasno da taj pojam ništa ne znači pa kad me takav krene ispravljati ne bi li mi ukazao što je ispravno, sasvim je moguće vjerovati u to da se njegov karakter neće moći promijeniti niti kad napokon shvati što znači pojam 'ispravno', ali kad bih ja, koja znam što znači pojam 'ispravno' (isto kao što znam da pojam 'ispravnije' ne znači ništa) takvo što vjerovala, onda bi se ispostavilo kako ja znam što znači pojam 'ispravno' na isti način kao što zna onaj, koji koristi pojam 'ispravnije' ne bi li išao ispravljati onog, koji navodno ne zna što je ispravno.

Da sam muško, ja bih se zaljubila.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread