+ Reply to Thread
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 81

Thread: Inteligencija, poslušnost i ljubav prema Bogu

persona non gratis
    .. roditelji mogu biti potpuno dosledni .. i potpuno iskreni .. i sasvim valjani ..
    .. činjenica je da .. ako dete prihvati sve njihove šablone .. što poslušnost znači ..
    .. nikada neće otići korak dalje od toga dokle su roditelji stigli ..
    .. tako se .. uostalom .. i prenose porodični obrasci .. s generaije na generaciju ..
    .. porodične tragedije .. recimo .. ćerka će patiti s muškima na sličan način na koji je majka patila .. jer voli majku .. i prihvata njene obrasce ..

.. kod poslušnosti trebamo imati u vidu .. dve stvari .. to jest .. dva vida poslušnosti ..
    .. prvi .. manifestni .. dakle .. poslušnost kroz ponašanje ..
    .. drugi .. unutrašnji .. poslušnost kroz prihvatanje toga što se nalaže ..

.. radović kada govori o neposlušnosti .. misli na ovo drugo ..

.. jer .. od dece koja su dosledno manifestno neposlušna .. obično kasnije nastanu .. veoma šablonizirani tipovi ..
    .. jer se .. roditeljima .. daje dovoljno prostora za .. utabavanje neposlušnosti ..
    (.. znam nekoliko primera ..)

.. dakle .. inteligencija može ići skupa s .. manifestnom poslušnošću .. ali nikako i sa unutrašnjom ..
    .. a kod manifestne to ide ovako .. dete je poslušno .. ali zato što je dovoljno svesno da bi ga neposlušnost ..utabala ..
    .. ali u sebi zna da obrazac .. ne stoji .. i samo čeka momenat dovoljne slobode .. da iz njega iskorači ..

(.. to nema veze s ljubavlju .. kada nekog voliš .. nema govora o poslušnosti .. tada činiš jer voliš .. a ne jer si poslušan ..)
    Last edited by enky; 05-02-11 at 19:29. Reason: brisanje popovanja i bezobrazluka

.. je to je .. božje su norme ugrađene .. ali .. i ovdje ima neko ali .. te norme traže smrt religija .. e .. sad da te vidim .. ima li ko da bozaniću to .. priopći ..
    .. ili da se pravimo da je sve .. relativno u redu .. i da počnemo farbati jaja za uskrs .. ?

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post

.. roditelji mogu biti potpuno dosledni .. i potpuno iskreni .. i sasvim valjani ..
    .. činjenica je da .. ako dete prihvati sve njihove šablone .. što poslušnost znači ..
    .. nikada neće otići korak dalje od toga dokle su roditelji stigli ..
    .. tako se .. uostalom .. i prenose porodični obrasci .. s generaije na generaciju ..
    .. porodične tragedije .. recimo .. ćerka će patiti s muškima na sličan način na koji je majka patila .. jer voli majku .. i prihvata njene obrasce ..
    Pa, meni osobno, ovdje nedostaje jedna mogućnost:

Zamisli roditelje koji imaju razvijen kritički odnos pa dijete, preko oponašanja, usvoji takav pristup.

U odnosu na svoje roditelje, dijete je i poslušno (u pristupu) i neposlušno (u konkretnim rješenjima), u isto vrijeme

P.s.
    Dijete zaista uči oponašanjem. Na to ga motivira njegovo genetsko nasljeđe.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

persona non gratis
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post

P.s.
    Dijete zaista uči oponašanjem. Na to ga motivira njegovo genetsko nasljeđe.
    .. ovo je malo iritirajuće .. ovakve opaske ..
    (.. negde sam napomenula kako dete ne uči oponašanjem ..? .. između ostalih načina učenja ..
    .. ne baš ..? )

.. oponašanje i poslušnost nisu isto ..

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. je to je .. božje su norme ugrađene .. ali .. i ovdje ima neko ali .. te norme traže smrt religija .. e .. sad da te vidim .. ima li ko da bozaniću to .. priopći ..
    .. ili da se pravimo da je sve .. relativno u redu .. i da počnemo farbati jaja za uskrs .. ?
    Osobno, koliko sam čitao o njima, cijenim prve kršćanske zajednice. To što su se ljudi družili, razgovarali o svojim problemima, doživljavanjima i što je postojao netko da im ukaže da postoji dio stvarnosti koje nisu svjesni te da im, ako to zatraže, pomogne da ju dožive, smatram pozitivnim.

A to što su neki, kasnije, zaboravili Isusove riječi:
    prije će deva kroz ušicu igle, nego bogataš u kraljestvo nebesko;
    ne može se služiti dva gospodara
    ili će se jednog voljeti, a drugog mrziti
    ili će se jednom klanjati, a drugog zapostavljati
    pa tko će sve pamtiti

i što je postojao netko da im ukaže da postoji dio stvarnosti koje nisu svjesni te da im, ako to zatraže, pomogne da ju dožive, smatram pozitivnim
    .. za isusa ne znam .. ali poslije njega .. mislim da .. niko nikada .. u tome nije uspio ..
    .. još niko nikada .. taj dio stvarnosti .. nije .. ni mogao doticati .. a da bi mogao taj dio stvarnosti drugome pokazivati .. ni u šali ..
    .. pokušaj .. ako uspiješ .. možda tebe i neće na križ .. no ćeš u sabor .. ili ko zna gdje .. na kapitol hil .. ? .. los ađelos možda .. oskara da ti utrape .. ? .. uvjereni .. da si izmislio vilm nad svim vilmovima .. ?

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    .. ovo je malo iritirajuće .. ovakve opaske ..
    (.. negde sam napomenula kako dete ne uči oponašanjem ..? .. između ostalih načina učenja ..
    .. ne baš ..? )

.. oponašanje i poslušnost nisu isto ..
    Sorry. U tvom postu nisam vidio da si oponašanje izdvojila kao nešto s čim se slažeš pa sam stekao krivi dojam.

venerijanac's Avatar
    .. za isusa ne znam .. ali poslije njega .. mislim da .. niko nikada .. u tome nije uspio ..
    .. još niko nikada .. taj dio stvarnosti .. nije .. ni mogao doticati .. a da bi mogao taj dio stvarnosti drugome pokazivati .. ni u šali ..
    To što je bilo prije više od tisuću petsto godina ne mogu znati, ali navodno, kada je rimski car Teodozije 'kupio' Crkvu, oni koji su inzistirali na izvornom Isusovom nauku su pogubljeni.
    Očito je bilo unosnije prodavati pojmove koji ljudima nešto znače.

.. pokušaj .. ako uspiješ .. možda tebe i neće na križ .. no ćeš u sabor .. ili ko zna gdje .. na kapitol hil .. ? .. los ađelos možda .. oskara da ti utrape .. ? .. uvjereni .. da si izmislio vilm nad svim vilmovima .. ?
    Pokušaj, možda i uspiješ, ne uključivati osobne razine na forum.

Quote Originally Posted by Shady View Post
    To mu je glupo šta je rekao. Možda je on bio neposlušan svojim roditeljima, pa se ''vadi'' po stare dane. Neposlušnost roditeljima vodi dijete u propast. /cut/
    jasta nego mu je glupo, vrli brate . a i svima onima koji se slazu s njim . vrag ih moze odnijeti, prije ili poslije jer idu grlom u jagode .

iz roditeljske se pecine jedino moze izaci i uputiti do iza drugoga brda samo ako je Bog s tobom .

ono sto radis neposlusnosti radi, ili pak svojega merita i svojega racuna radi - odvest ce te u ponor . ponorit ces .

no, ma kako se daleko uputio, i ma kamo usput lutao, ma sto iskusio i dozivio, dok god ti je putesestvije na sluzbu Pravdi, Istini i Ljubavi (sve to troje u jednom, istovremeno i istovjetno), cista srca - uscuvat ce te od svakoga straha, spasiti, i uvijek vratiti nazad Kuci .

Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    A to što su neki, kasnije, zaboravili Isusove riječi:
    prije će deva kroz ušicu igle, nego bogataš u kraljestvo nebesko;
    ne može se služiti dva gospodara
    ili će se jednog voljeti, a drugog mrziti
    ili će se jednom klanjati, a drugog zapostavljati

alime, ti 'slow train crawling up a hill' :: pa stvori si sanse, i onda nacini pravi izbor :: odluci se ili za dobro ili za zlo :: ako se budes kao mubarak odlucio sluziti dva gospodara od kojih je jedan wealth, odnijet ce te djava :: naravno da se tako neces upisati u vjecnost po dobru (kao isus) :::

+ Reply to Thread

Tags for this Thread