+ Reply to Thread
Page 1 of 9 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 81

Thread: Inteligencija, poslušnost i ljubav prema Bogu

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Inteligencija, poslušnost i ljubav prema Bogu

Quote Originally Posted by sanja View Post
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Čovjek je inteligentan, ali se od njega (čitaj: drugog čovjeka), u isto vrijeme, očekuje poslušnost prema Božjim ili društvenim normama. Mogu li, inteligencija i poslušnost, ići zajedno?
    "Samo neposlušna deca mogu postati bolja od svojih roditelja"

Dušan Radović
    Ako su roditelji poslušni Božjim uputama i u tom duhu odgajaju svoju djecu, ne razumijem zašto djeca ne bi mogla, koristeći upravo svoju inteligenciju, jednog dana postati bolja od svojih roditelja?

Po čemu 'biti poslušan' nužno znači i 'ne razvijati kritički um'?
    Zar je, ako se biva poslušnim, zabranjeno postavljati pitanje 'zašto?'?

Na koje sve načine dijete iskazuje ljubav prema svojim roditeljima?
    Može li jedan od tih načina biti i - poslušnost?
    Ako su ljudi Božja djeca, na koje sve načine iskazuju svoju ljubav prema Bogu?

Što ako je poslušnost jedini pravi način i što ako su nam i inteligencija i slobodna volja date ne bi li sami to dokučili te se tako u potpunosti mogli predati vodstvu Ljubavi?

.......................

Relevantni dodatak uvodnom postu - Slijepa poslušnost (klik)

član
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    "Samo neposlušna deca mogu postati bolja od svojih roditelja" (Dušan Radović)
    To mu je glupo šta je rekao. Možda je on bio neposlušan svojim roditeljima, pa se ''vadi'' po stare dane. Neposlušnost roditeljima vodi dijete u propast. Život je pun opasnosti. Da dijete nebi doživjelo mnogo boli i nedaća. roditelj na osnovu vlastitog iskustva usmjerava dijete i uči ga što je za njega loše, čega da se čuva i slično.

Evo jedne prekrasne pjesme o tome.

Ako ima neko za... ?
    A nezahvalnost je, po meni, još gora od neposlušnosti. Ako su vam roditelji živi njegujte ih, jer im se ne možete odužiti čak i kad biste skinuli svoje kože, da obmotaju noge, kako im nebi bilo hladno nogama. I nemojte im uzviknuti ni ''Uh!'' jer to ocrnjuje srce. Poz.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Shady View Post
    To mu je glupo šta je rekao. Možda je on bio neposlušan svojim roditeljima, pa se ''vadi'' po stare dane. Neposlušnost roditeljima vodi dijete u propast.
    Ne mora biti. I ti u crno-bijelim kategorijama razmišljaš.

Kroz forsiranje poslušnosti se može formirati model ponašanja koji se zove poslušništvo...

A poslušnici su bili najjače oruđe zločinaca kroz povijest... Ni razaranje tenkovima, bombama, ni plinske komore - ni jedno veliko zlo se ne bi dalo realizirati bez poslušnika. (A vezano je i uz današnje stanje u društvu.)

Znači, dijete treba naučiti misliti svojom glavom, a kada roditelj griješi (a i roditelji griješe, zar ne) onda je posebno besmisleno i glupo veličanje poslušnosti djeteta.

Preporuka za film koji dobro prikazuje kamo ljude može odvesti poslušnički model ponašanja:
    The Reader
    Last edited by y; 05-02-11 at 08:38.

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Ako su roditelji poslušni Božjim uputama i u tom duhu odgajaju svoju djecu, ne razumijem zašto djeca ne bi mogla, koristeći upravo svoju inteligenciju, jednog dana postati bolja od svojih roditelja?

Po čemu 'biti poslušan' nužno znači i 'ne razvijati kritički um'?
    Zar je, ako se biva poslušnim, zabranjeno postavljati pitanje 'zašto?'?

Na koje sve načine dijete iskazuje ljubav prema svojim roditeljima?
    Ako su ljudi Božja djeca, na koje sve načine iskazuju svoju ljubav prema Bogu?

Što ako je poslušnost jedini pravi način i što ako su nam i inteligencija i slobodna volja date ne bi li sami to dokučili te se tako u potpunosti mogli predati vodstvu Ljubavi?
    Imam doma komplet knjiga s Radovićevim aforizmima i mogu reći da ih je uvijek zanimljivo čitati. Pametan je to bio i vrlo humorističan čovjek. Poslušnost roditeljima na koju je on ovdje ciljao ne podrazumjeva da ne tučeš drugu djecu, kradeš ili pretrčavaš preko crvenog na pješačkom... Mislim da je stagnacija zapravo nazadovanje, a napredak se može postići samo ukoliko mičemo barijere, one u glavi, stvorene odgojem, još i ponajprije.
    Recimo da netko ima roditelje koji su nacionalisti i rasisti. Divna majka, nježna, kuha najbolje, kuća uredna, ona sva požrtvovna, (pa ipak) uvijek nasmijana, al' ajde joj dovedi zeta Srbina. Ili Muslimana. Pa da vidiš koliko te uistinu voli mama.
    Ili, tata ti je pošten čovjek, puno radi, brine o obitelji, igra se s djecom u ono malo slobodnog vremena, danas je popodne, recimo, za jelom ispričao vic o 'crnčugama'. Da se, ja kao tatina ljubimica, nasmijem i nastavim jesti u revijalnom tonu?
    Tako da poslušnost ne mora nužno imati dobar predznak, a nekad je i vrlo, vrlo opasna.
    Ja sam bila poslušna u onoj mjeri u kojoj sam mislila da je to potrebno i da time roditeljima odajem počast za brigu koju su mi pružili. Bila sam pristojna, nisam pravila probleme, nisam bila loša u školi, nisam bila buntovnik bez razloga- ali s razlogom jesam i na to sam ponosna. Freud je jednom rekao da odrasti (sazrijeti) znači simbolički ubiti svoje roditelje. Skinuti dakle, sve apsolute, da bi se razmišljalo slobodno i kritički. I pobuna protiv očeva nacije, države i zakona koje smatramo nepravednima, naziva se građanskim neposluhom, nije to slučajno tako nazvano.
    Zato Radovića ne treba shvaćati doslovno.
    Last edited by Arwen; 05-02-11 at 08:44.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

y's Avatar
    Miss, cijeli tvoj gornji upis mi se jako sviđa.

Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Ja sam bila poslušna u onoj mjeri u kojoj sam mislila da je to potrebno i da time roditeljima odajem počast za brigu koju su mi pružili. Bila sam pristojna, nisam pravila probleme, nisam bila loša u školi, nisam bila buntovnik bez razloga- ali s razlogom jesam i na to sam ponosna.
    U ovom dijelu se posebno 'pronalazim'.
    Last edited by enky; 05-02-11 at 13:56. Reason: brisanje off-a

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Skinuti dakle, sve apsolute, da bi se razmišljalo slobodno i kritički
    Ok, no ono što se ja pitam jest sljedeće: Ako čovjek (kao racionalno biće; shvaćajuć kako se danas ne može ponašati, onako kako bi se mogao sutra, bude li imao više znanja; odluči, koristeći upravo svoj kritički um, biti poslušan Božjim uputama, zaključivši koliko je mali i koliko su mu upute, zapravo, potrebne) spozna da će putem propitivanja sebe kroz poslušnost Božjim uputama, razvijati svoj kritički um u smjeru samopopravljanja, a ne kritiziranja "loše" okoline -
    je li
    takav vid rezoniranja, gdje se inteligencija fokusira na poslušnost (Božjim uputama) - mudrost?

Ako je dječja nevinost ekvivalent mudrosti u odrasloj dobi, tada i poslušnost roditeljima, bazirana na istim temeljima, ima smisla.

Temelj, koji spominjem, se zove - povjerenje.

Što misliš o tome?

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Ok, no ono što se ja pitam jest sljedeće: Ako čovjek (kao racionalno biće; shvaćajuć kako se danas ne može ponašati, onako kako bi se mogao sutra, bude li imao više znanja; odluči, koristeći upravo svoj kritički um, biti poslušan Božjim uputama, zaključivši koliko je mali i koliko su mu upute, zapravo, potrebne) spozna da će putem propitivanja sebe kroz poslušnost Božjim uputama, razvijati svoj kritički um u smjeru samopopravljanja, a ne kritiziranja "loše" okoline -
    je li
    takav vid rezoniranja, gdje se inteligencija fokusira na poslušnost (Božjim uputama) - mudrost?

Ako je dječja nevinost ekvivalent mudrosti u odrasloj dobi, tada i poslušnost roditeljima, bazirana na istim temeljima, ima smisla.

Temelj, koji spominjem, se zove - povjerenje.

Što misliš o tome?
    Slažem se u potpunosti. Pritom mislim da je pravi temelj Bog, a to je, što se mene tiče, temelj svih temelja.

Kvaka je u tome što je mnogo onih koji misle da su se podvrgnuli Božjoj volji, a nisu. I takvi idu u Irak, zabijaju se u njujorške blizance, sjednu u bus pun djece i žena opasani eksplozivom i sl. nadahnute divote. Zato je vrlo važno da imamo pravi temelj, kako u odgoju djece, tako i u preodgajanju sebe.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39

.. ja .. a i podjednako se isto .. zezneš .. dali si mali cigan koga roditelji šalju krast pa te neki luđak prebije .. ili te bozanić pošalje preko drine u obranu majčice hrvata .. ili te pošalju oslobađati božji grob .. ili nešto slično .. a tamo te neki luđaci prebiju .. bezbožnici .. svakako .. koji ne poštuju boga ni majčinstvo ..

persona non gratis
    .. totalno on topic ..

venerijanac's Avatar
    Želja mi je ukazati na dva momenta kada je u pitanju poslušnost:

1. Djeci je uprirođeno da uče oponašajući, a ne kroz poslušnost.

Djecu često zbunjuje nedosljednost uzora. Što ako roditelji čine jedno, a djeci govore drugo? Što ako roditelji jednom kažu: 'moraš biti iskren(a)', a drugi puta: 'ne smiješ govoriti ružno o drugima'

2. Čovjek ima sposobnost za uviđanje realnih odnosa u stvarnosti kao i introspekciju, pa mu poslušnost i nije neophodna.

I ovdje se čovjek nađe zbunjen ako mu 'glasnogovornik' Božjih normi govori o jednom Bogu, a sam se klanja drugom (npr. novcu).

Jesu li Božje norme već ugrađene u čovjeka, ali na način da mu nisu nametnute, već da ih on mora sam otkriti traženjem izlaza iz postojeće situacije?
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

+ Reply to Thread

Tags for this Thread