+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Thread: Pogostemon Cablin , poznatiji kao pachouli - pačuli

Tatum's Avatar
    size="tall"

Pogostemon Cablin , poznatiji kao pachouli - pačuli

Pačuli ima ljekovita svojstva u kožnim oboljenjima. Pomaže u tretiranju seboreičnog dermatitisa, kod masne kože i prištića, a djeluje i na proširene vene.
    Njegova afrodizijačka svojstva su također poznata.
    Međutim, pačuli ima jak miris koji mnogi ne podnose, ne vole ga i smatraju ga čak neugodnim.
    Ne čudi jer većina mirisa iz prirode u svom izvornom obliku smatra neugodnima.
    Tako imamo i intenzivan miris prvih šumskih ljubičica koji mnogima smrdi.
    Istočnjački mirisi imaju posebno jaku aromu a sandal je na prvi njuh smrad po užeglom..

Zna li netko gdje nabaviti sjeme ili sadnicu grmića pačulija?
    Ima li netko uzgojen pačuli u vrtu? Kakva iskustva imate s tim?
    Ima li netko ko voli pačuli više od mene?

( ko da malo na bosiljak sliči ?)

Nešto više o njemu - klik.

Mene podsjeća na djetinjstvo i ranu mladost , na zaostatke hippy generacije i oblake ovog mirisa koji je bio jako popularan.
    U meni budi jake osjećaje prema vremenu kad sam mislila da je sve lijepo i da ću ja promijeniti na bolje ono što ne valja, da ću spasiti svijet. Revolucija moje mladosti i ljubavi.
    Danas ga rabim kao fiksator mirisa za većinu parfema, koje pravim sama. U vrtu bih ga uzgojila da mi služi kao "fiksator mladosti "

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Tatum, što znači "fiksator mirisa" tj. znaš li na koju foru pačuli "održava miris svježim" (ako to znači biti fiksatorom)?

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Tatum, što znači "fiksator mirisa" tj. znaš li na koju foru pačuli "održava miris svježim" (ako to znači biti fiksatorom)?

Fiksator mirisa je sastojak koji ostale mirise zadržava takvima kakvi su. Kako ja shvaćam, miješajući ga s mirisima cimeta i naranče ( ili bilo kojih, ovo ja samo kao primjer) dobijete ugodnu kombinaciju mirisa a da se u pozadini prepoznaje cimet tj naranča, a naravno ojačana snažnom aromom pačulija.
    Nažalost , ja nisam fitoterapeut, nisam ni farmaceut, ni aromaterapeut , pa ne znam točno objasniti princip.
    Međutim, amaterski i s puno ljubavi i volje proučavam bilje i njihove osobine u prirodnoj kozmetici i prirodnoj ljekarni.
    Za sad mi dobro ide.

U pačuli sam zaljubljena još od svog djetinjstva. Naime, '68. godina je bila godina kad sam ja već bila i dobro pismena i kad sam već uspijevala prepoznati da se u svijetu događaju kojekave uzbudljive akcije i revolucije, nadajući se da ću i ja sudjelovati u jednoj ( ne mislim pri tom samo na seksualnu revoluciju ), a taj me miris okruživao u školi, na ulici, u kući... Imala sam osjećaj da je taj miris "ljubavni zov" veselih ljudi koji se tim mirisom prepoznaju.

Mislim da ja po pačuliju već iznutra mirišem, a da je privlačno govori mi i zaljubljenost moga muža , a i veliki broj prijateljica kojima radim kombinacije parfema svakoj ponaosob s tim fiksatorom.
    Last edited by Tatum; 16-05-11 at 20:19.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread