+ Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 50

Thread: to je potovanje?

persona non gratis
    .. zajebala sam se gore ..
    .. ne nužno poštovanje .. nego .. načelno ..

.. malo me enki povukla s tom .. uvreženom terminologijom .. koja mi ne znači ništa .. jer u njoj ne vidim nikakvog smisla ..

.. nužno ne možeš poštovati nikog .. i ništa ..
    .. dužno poštovanje .. još gluplja stvar .. kao .. dužan si osećati nešto što po prirodi stvari ne osećaš ..
    .. to .. nužno i dužno .. zahteva izuzetan stepen izveštačenosti .. koji se meni slabo dopada ..

.. dakle .. da se rezimiram ..
    .. jasna i jednostavna definicija poštovanja .. kao osećanja koja gajiš spram nekoga mereći ga u odnosu na ideal ..
    .. i jasna podela na dve vrste poštovanja .. na načelno i zasluženo ..

(.. mada .. eto .. može se uslovno reći da je ovo zasluženo poštovanje na neki način .. nužno ..
    .. jer kad je neko .. blizu tog ideala .. ti ne možeš da ga ne poštuješ .. pa mu to onda dođe kao .. nužno ..)

persona non gratis
    .. gledam uvodni opet .. kaže .. poštovanje je u relaciji sa sramom ..
    .. i to mi je neverovatno .. da je nekom moglo pasti na pamet nešto što meni deluje tako .. potpuno .. besmisleno .. (.. eto .. ljudi mogu biti .. mnogo dalje u razmišljanjima .. nego što su daleko fizički ..)

.. a zašto to kažem ..
    .. kažem zato što mi je palo na pamet nešto drugo .. što je .. sasvim logično .. zaista u relaciji s poštovanjem ..
    .. a to je autoritet ..
    (.. da li je razgovor uopšte moguć .. kada se samo razmenjuju reči .. koje se apsolutno ne dodiruju u značenju .. tako da je svako razumevanje nemoguće ..? )
    .. i ovo mi je palo na pamet ..

.. nekoga se može poštovati .. nesvesno .. možda ..
    (.. to je pretpostavka .. hipoteza .. recimo ..)

.. nesvesno poštujemo onoga koji je blizu idealu .. a mi ne znamo da je baš taj .. on .. blizu idealu ..
    .. tako recimo .. roksana poštuje sirana .. iako ne zna da je on taj koga poštuje ..
    .. direktno i svesno ona poštuje njegovo .. pesništvo .. ali indirektno i neznajući samim tim poštuje njega ..

.. ako pretpostavimo da je to tačno .. da se nekoga može poštovati .. neznajući da ga poštuješ ..
    .. onda se može izvesti zaključak da je poštovanje uvek uzajamno ..
    .. jer se bazira na odnosu prema idealima .. koji su zajednički .. tima koji se poštuju ..
    (.. a možda grešim .. samo još ne vidim gde je zajeb .. ako grešim ..)

..

.. čini se da niko ne uspeva ovu priču povezati s porodicom .. i tim nekim .. obiteljskim vrednostima .. za koje ne znam šta su ..

...
    Quote Originally Posted by Gogo View Post
    Teka tema, ali pogodna za raspravu. Evo ja ću obraditi strahopotovanje. Mislim da to nije nuno pozitivna stvar, strahopotovanje me asocira na neko prisilno potovanje. Dakle, kao to si ti već navela kroz neke konkretne slučajeve, ne potujemo nekoga/neto zato to hoćemo nego zato jer se bojimo posljedica u slučaju uskraćivanja potovanja prema istome.
    Po meni najgori oblik potovanja.
    Uzme li se u obzir kako je čovjek pun strahova te kako, često nesvjesno, sliku svijeta oko sebe gradi (i) kroz njih, pitanje strahopotovanja se, htjeli ne htjeli, mora uzeti u obzir.

Dalje dolaze nuno i duno potovanje. Također dva oblika potovanja koja su uvjetovana nekim drugim čimbenicima osim samo zaslugama. Mislim da su ovi pojmovi vrlo slični, ako ne i isti.
    Nunost je ono to je potrebno za graditi dalje; dakle temelj. Za igraditi kuću, potreban je temelj. Bez temelja nemamo kuću, nego nadstrenicu.
    Tako je, vjerujem, s bilo čime.
    Da bi čovjek bio sposoban za nuno potovanje drugog, "morao" bi moći potivati samog sebe, ali i razumjeti kako je sav ivot na svijetu jednakovrijedan te, shodno tome, drugi čovjek jednak(ovrijedan) njemu.

Kod dunog potovanja netko nas je zaduio svojim zaslugama pa ćemo, stoga, osjetiti naom dunoću - potivati ga.

Nuno potovanje prema roditelju, proizaći će, dakle, iz unutarnjeg osjećaja za ispravnost, dočim će duno potovanje prema roditelju, biti rezultat roditeljskog ponaanja spram djeteta.

I nuno i duno potovanje mislim da se moe ogledati u potovanju prema nekom autoritetu. Iako moda ne elimo svojom voljom, u situaciji nekoj, nudi, moramo potovati taj autoritet.
    Ako moramo, ne radi li se opet o strahopotovanju?
    Je li nametnuti autoritet uistinu autoritet?
    Moe li roditeljska figura biti autoritetom?

Ne znam kakav bih jo konkretan primjer naveo, ali evo npr. duni smo potovati mrtve.
    Zato?

...
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Možda me zbunilo jer si navela da za nužno poštovanje nekoga uvažavamo kao vrijednog. Vrijednost mi je nekako kategorija povrh, pa bih je ipak prije smjestila u dužno poštovanje.

Zaboravih napomenuti da postoje ljudi, poput, primjerice, onih koje sam imenom navela u gornjem postu, a prema kojima ne osjećam ni nužno ni dužno poštovanje. S takvima bih mogla samo biti uljudna, ali isključivo iz pristojnosti i poštovanja prema samoj sebi.
    Pojasnila sam kako gledam na 'nužnost' i 'dužnost' razgovarajući s Gogom.

Eto, rekla si i:"Nužno bi bilo priznavanje nekog sebi ravnim; dužno ono koje nekome dajemo povrh nužnog, za neke osobine koje posjeduje, za postignuća koja smatramo bitnima i sl..." pa ja i dalje ne vidim po čemu se mimoilazimo.

Doduše, još (mi / nam?) ostaje pokušati definirati pojmove 'vrijednost', 'bitnost' i (možda bi bilo zgodno) 'važnost'.
    (budem i to, ali kasnije)

venerijanac's Avatar
    Meni osobno je bitnije poštivanje, proizašlo iz prihvaćanja, toga da je netko takav kakav jeste.
    Tada bukvalno vrijedi il se druži il se makni.
    Prirodne ljepote, znamenitosti čovjek prihvaća takve kakve jesu. To ga zadivljuje, opušta.
    Kada su u pitanju drugi ljudi, e to već nije tako. Pa ni onda kada oni ne predstavljaju nikakvu realnu opasnost.
    Ne oslobađa pročitana, nego doivljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Meni osobno je bitnije poštivanje, proizašlo iz prihvaćanja, toga da je netko takav kakav jeste.
    Tada bukvalno vrijedi il se druži il se makni.
    Prirodne ljepote, znamenitosti čovjek prihvaća takve kakve jesu. To ga zadivljuje, opušta.
    Kada su u pitanju drugi ljudi, e to već nije tako. Pa ni onda kada oni ne predstavljaju nikakvu realnu opasnost.
    No, pa to je ono nužno poštovanje, bazirano na jednakovrijednosti (različitog nama).

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    No, pa to je ono nuno potovanje, bazirano na jednakovrijednosti (različitog nama).
    Ako moram birati između NUNOG i DUNOG potovanja, onda biram NUNO.

Prihvaćanje različitosti obogaćuje, a potovanje proizalo iz nekog vrijednosnog suda moe biti put u zabludu.

Primjer ovog drugog. Nekada: 'kud ti dragi Ivo, tud i ja', a danas:
    Ne oslobađa pročitana, nego doivljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Problem je u tome što je nužno poštovanje (bar opisano kako sam si ja to zabrijala) idealizam pa tako, možebitno, i utopija. Zato mi, ljudi, i imamo toliko problema u međuodnosima.

Daj mi pojasni još malo zašto držiš dužno poštovanje manjkavim? Zar misliš da smo svi jednako bitni?

Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Ako moram birati između NUNOG i DUNOG potovanja, onda biram NUNO.

Prihvaćanje različitosti obogaćuje, a potovanje proizalo iz nekog vrijednosnog suda moe biti put u zabludu.

Primjer ovog drugog. Nekada: 'kud ti dragi Ivo, tud i ja', a danas:
    Ovo boldano je vrijednosni sud, čime je rečenica pomalo paradoksalna.

Quote Originally Posted by enky View Post
    Daj mi pojasni jo malo zato dri duno potovanje manjkavim? Zar misli da smo svi jednako bitni?
    Tako nekako: svi smo jednako bitni, tj. totalno nebitni. Nula jednako nula jednako nula.

Shvaća li ti da za piljivih 100 godina nitko ovdje prisutan neće vie biti iv?

A po svakoj logici, za 500 godina se nikog od nas neće sjećati ni vlastiti potomci, a kamoli netko četrnaesti.

Iz čega onda proizlazi različitost u 'bitnosti'? Ako i postoje neke minorne razlike, one definitivno nisu bogzna kako velike, tj. - nisu bitne.

(Dakako, pitanje je to znači 'biti bitan'... i to je zajebano pitanje.)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread