+ Reply to Thread
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 41 to 50 of 50

Thread: to je potovanje?

persona non gratis
    .. ma nije .. ja sam o potovanju ..

(.. palo mi na pamet .. neologizam .. za potovanje ..
    .. poto van je ..? )

.. divljenje je drugo .. to je vezano s nečijom veličinom ..

...
    Quote Originally Posted by y View Post
    Forsirano i nepromišljeno definiranje pojmova kakvo činiš, puno je gore od 'maglovitosti'.
    y, ovaj tvoj komentar je ružan, širi negativnu eneriju i pokazuje omalovažavanje prema sugovorniku.
    mene ti, kad si takav, smetaš pa ću, od sad pa na dalje, na bilo kojoj svojoj temi (osim na chatu), svaki tvoj post, koji unutar sebe sadrži omalovažavanje sugovornika, u cijelosti izbrisati (ako ga, naravno, primijetim).

Njenom izdavaču je Nives Celzijus vrijedna. Kakve veze to ima s univerzalnom (ili ikakvom) kvalitetom 'književnice' Celzijus?
    Nives Celzijus ima svoju univerzalnu vrijednost. Koja je ta vrijednost, ja to ne znam niti možeš znati ti niti može znati itko niti je takvo znanje bitno. Vrijednost Nives Celzijus je neupitna, upravo kao što je neupitna bilo čija vrijednost, jer sve što jeste - vrijedi (samim time što jeste).
    Nives Celzijus je njenom izdavaču bitna onda, kad na njoj može zarađivati; dakle, postoji uvjet.

Jednostavan primjer koji pokazuje koliko je ovo besmisleno:

Imam automobil s ukupno pet kotača. Četiri su kvalitetna, a jedan nije. Taj peti je rezervni. Na putu mi se probušila guma i baš taj nekvalitetan mi postaje bitan...

(Može se konstruirati i primjer s ljudima, ako želiš, nije problem...)
    No, dobro; prevedeno, vjerujem, si želio reći kako rezervni kotač postaje bitan, kad jedan od četiri kotača, koji se "trenutno" koriste u vožnji, više ne može vršiti svoju funkciju, radi puknuća gume.
    Time nisi opovrguno ništa što si želio opovrgnuti. Naprotiv, samo si potvrdio ono što ja pokušah reći te time meni dao do znanja kako mi pokušaj definicije nije niti malo loš.

Objašnjenje slijedi:
    Svaka automobilska guma ima svoju vrijednost pa i ona puknuta, no puknuta onom, kojem automobilska guma treba na kotaču, nije bitna, dočim mu je itekako bitna rezervna, ukoliko se dogodi puknuće one, koju trenutno koristi.

...
    Neki ljudi, koje poštujem, drže strahopoštovanje najjačim oblikom poštovanja.

Razmišljam jesu li u pravu već dugo, pokušavam dokučiti 'zašto?' i čini mi se kako sve više razumijem o čemu se radi.
    Pri poštovanju ne razmišljamo o gubitku (onog/one koje(g)/što poštujemo), dok smo pri srahopoštovanju cijelo vrijeme svjesni mogućeg gubitka, ukoliko se (prema tom/e/toj kojeg/što/koju poštujemo) ne bi u stanovitom momentu (naše slabosti radi) s poštovanjem i odnosili.

ema007's Avatar
    Sama riječ strahopoštovanje u sebi sadrži riječ strah, znači da osobu s kojom se odnosimo sa strahopoštovanjem se doista bojimo izgubiti ili se bojimo pokazati kakvi smo zaista da ju ne bi izgubili a sve zbog vlastite nesigurnosti

član
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Neki ljudi, koje potujem, dre strahopotovanje najjačim oblikom potovanja.

Razmiljam jesu li u pravu već dugo, pokuavam dokučiti 'zato?' i čini mi se kako sve vie razumijem o čemu se radi.
    Pri potovanju ne razmiljamo o gubitku (onog/one koje(g)/to potujemo), dok smo pri srahopotovanju cijelo vrijeme svjesni mogućeg gubitka, ukoliko se (prema tom/e/toj kojeg/to/koju potujemo) ne bi u stanovitom momentu (nae slabosti radi) s potovanjem i odnosili.
    Strahopotovanje je svjesnost činjenice da nisi prvi. Majka svih poniznosti. U vrijednosnom smislu strahopotovanje je svjesnost da je netko drugi vrijedniji od tebe i da ti ne diktira pravila igre.
    Filozofski, strahopotovanje je sranje.

Arwen's Avatar
    Servantes

Strahopoštovanje ne bih povezivala s gubitkom, više s divljenjem. Kad nam je netko uzor, ideal kojem težimo, tad osjećamo strahopoštovanje. Naravno da je lijepo ako s tom osobom ujedno imamo i prisan odnos, a još ljepše ako nas ona također može cijeniti. Ali to nije uvjet, kao ni strah od gubitka. Strahopoštovanje možemo osjećati prema ljudima koje (nažalost) nikad nećemo upoznati. Ja ga, recimo, osjećam prema Che Guevari.

(jer Bog se kod mene podrazumijeva, pa Ga ne moram tu posebno isticati )
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Strahopotovanje je svjesnost činjenice da nisi prvi. Majka svih poniznosti. U vrijednosnom smislu strahopotovanje je svjesnost da je netko drugi vrijedniji od tebe i da ti ne diktira pravila igre.
    Filozofski, strahopotovanje je sranje.

Izjednačavati strahopotovanje sa potovanjem je, slikovito, izjednačavanje trule i zdrave jabuke.

Povijest je prepuna strahopotovanja, a potovanje je neto to čovjek tek treba dostići.

Osim osoba poremećene ličnosti, svaki je čovjek u stanju osjetiti stid ako uvidi da se prema drugome ponio sa omalovaavanjem. Kao da je samog sebe 'osakatio' - učinio nepotpunim. Dakle, potovati drugog, potreba je nas samih. Bez toga ne moemo potivati sebe. Moemo se 'drilati' koliko hoćemo da smo u pravu, ali istinsku radost ivota ne moemo osjetiti dok ne potujemo i sebe i druge.

Da bi mogli potovati druge, moramo ih razumjeti. Bez razumijevanja nema istinskog uvaavaja. Moemo biti samo pristojni, ali to nije potovanje.
    E, a da bi mogli razumijeti druge, moramo razumijeti sebe. Tek kada se upoznamo sa vlastitim uvjetovanjima i mogućnostima, moemo vidjeti druge kao sebi ravnima.
    Ne oslobađa pročitana, nego doivljena istina

član
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Servantes

Strahopoštovanje ne bih povezivala s gubitkom, više s divljenjem. Kad nam je netko uzor, ideal kojem težimo, tad osjećamo strahopoštovanje. Naravno da je lijepo ako s tom osobom ujedno imamo i prisan odnos, a još ljepše ako nas ona također može cijeniti. Ali to nije uvjet, kao ni strah od gubitka. Strahopoštovanje možemo osjećati prema ljudima koje (nažalost) nikad nećemo upoznati. Ja ga, recimo, osjećam prema Che Guevari.

(jer Bog se kod mene podrazumijeva, pa Ga ne moram tu posebno isticati )
    To o čemu ti govoriš se naiziva "poštovanje" a ne strahopoštovanje. Poštovanje pretpostavlja jednakost, a strahopoštovanje nejednakost. Samom činjenicom da te smatram jednakovrijednom sebi ja te poštujem. Strahopiošotvanje je već stvar psihološke potrebe. Znači potrebe da budem ponizan ili potrebe da prema meni netko bude ponizan.

Inače, usput, ja sam na forumu.hr otvorio i temu o tome. Ako ti se čita pogledaj Skinuo bih šešir pred gospodinom

Arwen's Avatar
    Pogledat ću, mada ti se meni taj forum uopće ne sviđa...kao mastodont je, ogroman i trom.
    Tu sam baš kao doma.

Ali vidi, ja nemam potrebu biti ponizna, recimo, pred Cheom. Da je živ, u njegovom prisustvu ne znam bih li mogla uopće izgovoriti ijednu riječ. Da sam ga upoznala u njegovo vrijeme, garantirano bih se zaljubila do ušiju. I pritom, ako on mene uopće ne bi doživljavao, pa me tako ne bi ni cijenio jer bi bio ravnodušan, to bi za mene bila katastrofa , ali nimalo ne bi umanjivala strahopoštovanje koje osjećam prema njemu. I daleko od toga da se smatram njemu ravna, kamo sreće...
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.
    Rimljanima 8:38, 39

ema007's Avatar
    Servantes je dobro rekao da je strahopotovanje sranje

I dalje mislim da je riječ o vlastitoj nesigurnosti koju percipiramo na drugu osobu koju time tretiramo kao objekt

+ Reply to Thread

Tags for this Thread