+ Reply to Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 50

Thread: to je potovanje?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

to je potovanje?

Čini mi se kako mi, ljudi, često koristimo pojam poštovanje zaboravljajuć (pa, čak, i neznajuć) njegovo značenje.

Postavljaju (mi) se razna pitanja:
    Što je poštovanje?
    Koja je razlika između nužnog i dužnog poštovanja?
    Može li onaj, koji ne poštuje sebe, poštivati ikog drugog?
    i
    Koji smisao ima pojam "strahopoštovanje"?

Nastavljam odgovaranjem na pitanja (te molim ili kritike mojih odogovora ili davanje svojih):
    Nužno poštovanje je uvažavanje tuđe vrijednosti;
    (nužno samopoštovanje je prihvaćanje sebe kao nekog, tko vrijedi).

Dužno poštovanje je uvažavanje drugog kao bitnog.
    Kako je poštovanje u relaciji sa sramom; jer što se više sramimo svojih "nedostataka", to ćemo bolje biti u stanju uvažavati tuđe kvalitete; dužno je poštovanje samog sebe upitnog karaktera.

Ne znam može li onaj, koji ne poštuje samog sebe, poštivati ikog drugog. Vjerujem da može.

Strahopoštovanje ili poštovanje strahom izazvano. Ne vidim smisao u tom pojmu, ali sam, eto, pokušala (samoj sebi) objasniti "njegovu veličinu".
    Strahopoštovanje može biti nametnuto silom od strane onog (jačeg), koji želi očitovanje poštovanja kroz konkretne slučajeve (poslušnost); a može biti i prouzrokovano strahom od veličine vrijednosti postojanja nekoga/nečega, a komu/čemu se divimo (poniznost).
    Poniznost je prihvaćanje neimanja slobodne volje radi Bogobojaznosti te je osobina kojoj inkliniraju prvenstveno vjernici i oni, koji su na putu da postanu vjernici. Ogleda se u "nesebičnom" davanju sebe, a radi izbjegavanja "kazne" tj. radi očekivanja "nagrade" na "onom svijetu".
    Poniznost je u relaciji s potrebom da se oprosti - prvenstveno sebi, ali i svim ostalim živim bićima što Bogobojazni nisu (bili).

Još su mi, za definiranje, ostali pojmovi 'dužnost' i 'nužnost', no iovako je uvodni post predugačak (tko ga cijelog pročita, taj je stvarno ... ) pa ću taj dio ostaviti za kasnije.

..................

Multipla skleroza i kako je pobijediti

Ace Of Spades Gogo's Avatar
    Teka tema, ali pogodna za raspravu. Evo ja ću obraditi strahopotovanje. Mislim da to nije nuno pozitivna stvar, strahopotovanje me asocira na neko prisilno potovanje. Dakle, kao to si ti već navela kroz neke konkretne slučajeve, ne potujemo nekoga/neto zato to hoćemo nego zato jer se bojimo posljedica u slučaju uskraćivanja potovanja prema istome.
    Po meni najgori oblik potovanja.

Dalje dolaze nuno i duno potovanje. Također dva oblika potovanja koja su uvjetovana nekim drugim čimbenicima osim samo zaslugama. Mislim da su ovi pojmovi vrlo slični, ako ne i isti.
    I nuno i duno potovanje mislim da se moe ogledati u potovanju prema nekom autoritetu. Iako moda ne elimo svojom voljom, u situaciji nekoj, nudi, moramo potovati taj autoritet.

Ne znam kakav bih jo konkretan primjer naveo, ali evo npr. duni smo potovati mrtve.
    Kakva je razlika između frajera u zatvoru i prosječnog čovjeka s ulice? - Frajer u ćorki je gubitnik, ali je pokuao.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

persona non gratis
    .. ne znam za dužno poštovanje ..
    .. za nužno bih mogla pretpostaviti štogod ..
    .. a za ono treće .. što poštovanje zaista jest .. e .. o tome bih mogla više ..

.. dakle ..
    .. poštovanje jeste u odnosu sa vrednošću .. ali prvenstveno ima veze s .. idealom ..
    .. ono iz čega proizilazi .. moj .. osećaj poštovanja .. je postojanje ideala ..
    .. ideal istine .. ili dobrote .. poštenja ispravnosti doslednosti .. ideal mudrosti .. ideal .. kreativnosti .. i tako dalje ..
    .. lista ideala kod različitih ljudi je različita ..

.. pravo poštovaje se .. zaslužuje ..
    .. i ovde ima poslovica .. nikoga ne možeš na poštovanje zadužiti .. poštovanje moraš sam zaslužiti ..
    .. neko zaslužuje da ga se poštuje tako što ga .. merimo u odnosu na ideal ..
    .. veće poklapanje s idealom .. veće poštovanje ..

.. nužno poštovanje bi bilo .. davanje svakome početne šanse da zasluži .. pravo poštovanje ..
    .. dakle .. pretpostaviti taj ideal u nekome ..

.. tako da je .. zanimljivo .. istina sledeće ..
    .. poštovanje se nužno ili stiče ili gubi ..
    .. zvuči malo nelogično .. jer ne možeš izgubiti ono što nemaš .. što još nisi stekao ..
    .. ali nije nelogično .. treba da stekneš ono .. pravo poštovanje .. a ako ne stekneš .. gubiš ono nužno .. koje si imao .. a piori ..

.. dužno poštovanje je nešto što ne proizilazi iznutra .. iz osećaja pojedinca vezanog za neke ideale ..
    .. dužno poštovanje je naziv za očekivanje u osobi koja zahteva prema sebi određenu vrstu ponašanja .. bez da pretpostavlja bilo kakve svoje kvalitete ..

.. primer ..
    .. najmanje su obično poštovane one učiteljice koje od đaka očekuju dužno poštovanje ..
    .. često to srećem .. žale se .. srele bivšeg učenika .. nije ih ni pozdravio na ulici .. a kamo li da pita kako su .. i zahvali im se na svem dobru koje su mu učinile ..
    .. kod učitelja koji se trude da zasluže poštovanje svojih đaka .. do takvih neprijatnosti ne dolazi ..

persona non gratis
    .. e da ..
    .. i ovo je značajno ..

.. poštovanje je ono što neko oseća .. iznutra ..
    .. a ne set očekivanih ponašanja .. po nekom zacrtanom šablonu ..

.. tako da .. neko se prema nekom drugom može ponašati sasvim uljudno .. u skladu sa svim bon tonovima .. i nijansama tih tonova .. a da u sebi ne oseća pravo poštovanje ..
    .. i obrnuto .. možeš s nekim koga .. izuzetno poštuješ .. biti na .. ajd u kurac ..

persona non gratis
    .. jebiga .. još samo ovo ..
    .. poštovanje je najčešće uzajamno ..
    .. jer po nekoj bi logici trebalo pretpostavljati poklapanje .. ili bar preklapanje .. seta ideala ..

(.. naravno .. sve rečeno važi samo u okviru ove moje definicije ..)

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Kako držim da se bez razumijevanja što 'poštovanje' jest, smanjuje mogućnost međusobnog poštivanja te time, posljedično, stvara dobra podloga za uništavanje koncepta obiteljskih vrijednosti, evo ove teme na, za, shvatili ste, po meni, najboljem forumu eForuma.

Čini mi se kako mi, ljudi, često koristimo pojam poštovanje zaboravljajuć (pa, čak, i neznajuć) njegovo značenje.

Postavljaju (mi) se razna pitanja:
    Što je poštovanje?
    Koja je razlika između nužnog i dužnog poštovanja?
    Može li onaj, koji ne poštuje sebe, poštivati ikog drugog?
    i
    Koji smisao ima pojam "strahopoštovanje"?

Nastavljam odgovaranjem na pitanja (te molim ili kritike mojih odogovora ili davanje svojih):
    Nužno poštovanje je uvažavanje tuđe vrijednosti;
    (nužno samopoštovanje je prihvaćanje sebe kao nekog, tko vrijedi).

Dužno poštovanje je uvažavanje drugog kao bitnog.
    Kako je poštovanje u relaciji sa sramom; jer što se više sramimo svojih "nedostataka", to ćemo bolje biti u stanju uvažavati tuđe kvalitete; dužno je poštovanje samog sebe upitnog karaktera.

Ne znam može li onaj, koji ne poštuje samog sebe, poštivati ikog drugog. Vjerujem da može.

Strahopoštovanje ili poštovanje strahom izazvano. Ne vidim smisao u tom pojmu, ali sam, eto, pokušala (samoj sebi) objasniti "njegovu veličinu".
    Strahopoštovanje može biti nametnuto silom od strane onog (jačeg), koji želi očitovanje poštovanja kroz konkretne slučajeve (poslušnost); a može biti i prouzrokovano strahom od veličine vrijednosti postojanja nekoga/nečega, a komu/čemu se divimo (poniznost).
    Poniznost je prihvaćanje neimanja slobodne volje radi Bogobojaznosti te je osobina kojoj inkliniraju prvenstveno vjernici i oni, koji su na putu da postanu vjernici. Ogleda se u "nesebičnom" davanju sebe, a radi izbjegavanja "kazne" tj. radi očekivanja "nagrade" na "onom svijetu".
    Poniznost je u relaciji s potrebom da se oprosti - prvenstveno sebi, ali i svim ostalim živim bićima što Bogobojazni nisu (bili)."

Još su mi, za definiranje, ostali pojmovi 'dužnost' i 'nužnost', no iovako je uvodni post predugačak (tko ga cijelog pročita, taj je stvarno ... ) pa ću taj dio ostaviti za kasnije.
    Ako bismo pojmove tako podijelili, kako si postavila u uvodnom postu, onda bi za mene nužno poštovanje i dužno bili obrnuto definirani nego kod tebe. Nužno bi bilo priznavanje nekog sebi ravnim; dužno ono koje nekome dajemo povrh nužnog, za neke osobine koje posjeduje, za postignuća koja smatramo bitnima i sl... I tu su razlike ogromne, s obzirom na poštivatelja , jer za nekoga bi te osobine bile osobine tajkuna, šanera, Thompsona, Škore i sl. nam društvenih uzora izniklih iz(a) rata. Da premijere i političare i ne spominjem.

Osobno cijenim visokomoralne pojedince, borce za pravdu, jednakost i istinu (a onda opet, ti bi pojmovi mogli biti različito definirani ovisno o onome tko ih definira, to je zamka, ali mislim da me bar tu svi razumiju...), plemenite i velikodušne osobe. Cijenim i pojedince koji su čovječanstvo zadužili svojom genijalnošću, poput Tesle, ali i svaku dobru, samohranu, anonimnu majku. Ima još primjera, ali da ne idem previše u širinu...

Strahopoštovanje je pojam koji se u narodu uvriježio od vjernika, a kojim im je Crkva Bogom utjerivala strah u kosti, ne bi li davali desetinu i druge prinose, da se farizeji bogate. U stvarnosti je strah od Boga divljenje Božjoj veličini i ništa povrh toga. U Izaiji i Mudrim Izrekama, strah od Boga je temelj mudrosti. Dakle, kad Boga poštujemo, slijedimo upute koje nam je dao, živimo ispravno. Ergo, strah od Boga je izumrla kategorija, barem u divnom nam našem kršćanskom svijetu.
    Last edited by Arwen; 08-02-11 at 07:52.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.
    Rimljanima 8:38, 39

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Ako bismo pojmove tako podijelili, kako si postavila u uvodnom postu, onda bi za mene nužno poštovanje i dužno bili obrnuto definirani nego kod tebe. Nužno bi bilo priznavanje nekog sebi ravnim; dužno ono koje nekome dajemo povrh nužnog,
    Pa tako i ne bi rekla ništa obrnuto definirano, nego kod mene (malo drugačije da, ali svakako ne obrnuto). Bitno je povrh vrijednog (tj. subjektu važnije od vrijednog).
    Last edited by enky; 09-02-11 at 02:16. Reason: ubacila "bitnu" riječ "subjektu" unutar zagrade

Arwen's Avatar
    Možda me zbunilo jer si navela da za nužno poštovanje nekoga uvažavamo kao vrijednog. Vrijednost mi je nekako kategorija povrh, pa bih je ipak prije smjestila u dužno poštovanje.

Zaboravih napomenuti da postoje ljudi, poput, primjerice, onih koje sam imenom navela u gornjem postu, a prema kojima ne osjećam ni nužno ni dužno poštovanje. S takvima bih mogla samo biti uljudna, ali isključivo iz pristojnosti i poštovanja prema samoj sebi.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.
    Rimljanima 8:38, 39

Zapravo, kad pogledam, fakat imam dojam da ne 'poštujem' nikog i ništa LOL. (Ni sebe, jasno). Nego ono, imam su-osjećanja i to je to.

Svi se mi uzaludno batrgamo i trčkaramo po ovoj suznoj dolini, kako onda nemati su-osjećanja? Ali što bi bilo 'poštovanje', e to je već mnogo zajebanije. Jer, kao što je i enky rekla, pojam 'poštovanja' teško da ima smisla bez koncepta 'vrijednosti', a meni taj potonji poprilično 'šteka'. Koja je 'vrijednost' nakupine trulih molekula u kojoj se vrti kompilacija bezveznih mema? To mi se čini kao nešto prilično religiozno, tj. ne mogu uopće shvatiti na koji način ateist definira ljudsku 'vrijednost'; čini mi se da dosljedan ateist to ne bi nikako mogao. Eventualno bi mogao brijati na onu 'vrijednost-za-mene', u smislu, da prihvaća činjenicu svojih sebičnih prirodnih impulsa i potreba, pa onda druge ljude 'vrednuje' po pitanju, koliko mu mogu 'poslužiti' za ispunjenje već nekog impulsa ili potrebe. No, filozofski gledano, to je prilično besmislen stav.

No, dakako, ako je besmisleno postupati po 'nalogu' svojih sebičnih impulsa i potreba, onda je na isti način besmisleno i postupati po 'nalogu' su-osjećanja; jer je to također prirodni mehanizam (uživljavanja u tuđu ulogu, tj. 'prepoznavanje' tuđeg stanja i onda proživljavanje istih osjećaja koje zamišljaš da prolazi taj drugi entitet).

Ukratko, ne mogu zapravo suvislo nešto pričati o poštovanju, kad se nismo prethodno dotakli izvora koncepta 'vrijednosti'.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Ukratko, ne mogu zapravo suvislo nešto pričati o poštovanju, kad se nismo prethodno dotakli izvora koncepta 'vrijednosti'.
    Zanimljivo je da i najveći zločinci (kao i najpokvareniji političari) često imaju velik broj onih koji ih iznimno poštuju... obožavaju ih, štoviše... za razliku od 'običnog' čovjeka, vrijednog anonimnog radnika kojeg najčešće nitko ne poštuje, a nerijetko ga smatraju i budalom jer se nije uspio 'snaći'...
    Last edited by y; 08-02-11 at 09:48.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread