+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Thread: Suosjećanje vs saaljenje

ema007's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Pravednost zna biti itekako okrutna, pa ja radije biram milosrđe.
    S ovim se itekako slažem.
    Pravednost se uvijek provodi po nečijim kriterijima pa itekako zna biti nepravedna.
    Milosrđe bi značilo pomoći nekome u njegovoj patnji, biti uz njega, značilo bi konkretnu akciju uz suosjećanje, dok samo sažaljenje ne čini ništa za nekoga nego ga samo žali i dodatno ponižava.

medeari's Avatar
    A što recimo kada nema konkretne mogućnosti za pomoć?
    I govorimo recimo o ljudskim karakteristikama koje percipiramo kao negativne?

Ako promatramo čovjeka a ne njegova djela, možemo li osjećati sažaljenje ili se ono percipira kao licemjerje?
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji neto to je jače od okolnosti koje ih okruuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

ema007's Avatar
    Sažaljenje je uvijek odraz vlastitog ega, stavljamo se u poziciju da smo bolji od nekog pa ga eto žalimo

medeari's Avatar
    Jeli baš tako?

Govorim o emocijama tj. odnosu kojeg imamo prema nekom čovjeku.
    Možemo li osjećati sažaljenje prema nekome, ma koliko ne cijenili neke njegove postupke, zato jer uviđamo svu problematiku koja stoji iza takvih dijela?
    Ne znam baš da se radi o egu i osjećaju superiornosti.
    Više mogućnosti uviđanja nekoga.
    Ili možda griješim?
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji neto to je jače od okolnosti koje ih okruuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

ema007's Avatar
    Quote Originally Posted by medeari View Post
    Jeli baš tako?

Govorim o emocijama tj. odnosu kojeg imamo prema nekom čovjeku.
    Možemo li osjećati sažaljenje prema nekome, ma koliko ne cijenili neke njegove postupke, zato jer uviđamo svu problematiku koja stoji iza takvih dijela?
    Ne znam baš da se radi o egu i osjećaju superiornosti.
    Više mogućnosti uviđanja nekoga.
    Ili možda griješim?
    Moguće je na tren osjetiti sažaljenje prema takvim osobama ali empatija uz dozu ravnodušnosti mi se čine ispravnijim izborom

...
    Empatija je suosjećanje s onim, tko je nesretan.
    Suosjećati se može i s onim, tko je sretan.

Ergo, empatija je samo podskup suosjećanja tj. samo poseban pojam, koji naglašava gore spomenuto.

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post

Poto rijetko tko, rijetko kada, uspijeva koristiti sposobnost suosjećanja, a saaljenje, sloit ćete se , nije svrsishodno - koja je alternativa?
    Ne bih se sloio da saaljenje nije svrsishodno. Ako postoji suosjećanje (ne odglumljeno) ono se moe izraziti u obliku aljenja, saaljevanja. I to je sasvim prirodno i normalno.
    Problem je to je značenje pojma "saaljenje" danas potpuno iskrivljeno zbog izopačene predodbe čovjeka kakvim bi trebao biti.
    Polazi se od predodbe da su ne-ugledni, ne-cool, sirotinja na periferiji drutva ljudi koji su manje vrijedni, zbog svoje neusklađenosti sa trendovskim strujama - jadnici (u potcjenjivačkom smislu), nedostojni panje.
    Takve ljude se najčeće "saaljuje" tj. koristi se taj pojam ali samo formalno jer je to nekakav izraz pravila javne kulture. Tu nema nikakvog suosjećanja, često nema ikakvih emocija a ba je to indikativno jer govori o potpunoj hladnoći sa dozom sarkazma i ironije.

Zato danas kada ti netko kae da te "ali", osjeća to kao uvredu jer naslućuje poruku koja stoji iza toga.

aljenje tj. saaljevanje je predivna kvaliteta koja dolazi u paru sa suosjećanjem. Kada nekoga ali onda si tuan i teko ti je zbog njegove nesreće. Misli na tu osobu i volio bi pomoći.

...
    Mudro zboriš, implosive. Jako mudro (pa sam si opet dala kompliment ).
    Jednom davno iza sedam brda..., sjećam se, na temi o zlouporabi droga, nisi iz prve skužio moj sarkazam, misleći kako ih (droge) uzdižem. Evo, i ovaj puta ti se omaklo (iako je ovo bilo jače zakamuflirano. ipak, ima relevantni smajlić u uvodnom postu, ali i dosta navodnika. detalji, koji mnogo znače.......... no, a nategnuto povezano, reci, ako si pesimist, imamo temu i za to ).

Dakle, narcisoidnost na stranu, pristojan post bi, umjesto ovim gore, počeo naredom rečenicom.
    Iskreno govoreći, jako si me ugodno iznenadio, jer već preko dvije godine slušam jedno te isto i čekam i šutim (ili pljujem po sažaljenju, usput govoreći kako suosjećati rijetko tko može, računajući na to da se ljudi vole suprotstavljati). Ovaj sam puta, doduše, stavila malo drugačiju definiciju pojma 'sažaljenje' u nadi da će nekog "ubosti u oko" riječ 'tuga'.

Nego, da te pitam sad par pitanja:
    Koje ime, po tebi, nosi pojam, koji označuje kvalitetu što dolazi u paru sa suosjećanjem sreće?
    Kako bi se, po tvom mišljenju, jednom rječju moglo nazvati 'suosjećati s tuđom srećom'?

implosive's Avatar
    Mudro zboriš, implosive. Jako mudro (pa sam si opet dala kompliment ).
    Jednom davno iza sedam brda..., sjećam se, na temi o zlouporabi droga, nisi iz prve skužio moj sarkazam, misleći kako ih (droge) uzdižem. Evo, i ovaj puta ti se omaklo (iako je ovo bilo jače zakamuflirano. ipak, ima relevantni smajlić u uvodnom postu, ali i dosta navodnika. detalji, koji mnogo znače.......... no, a nategnuto povezano, reci, ako si pesimist, imamo temu i za to ).

Dakle, narcisoidnost na stranu, pristojan post bi, umjesto ovim gore, počeo naredom rečenicom.
    Iskreno govoreći, jako si me ugodno iznenadio, jer već preko dvije godine slušam jedno te isto i čekam i šutim (ili pljujem po sažaljenju, usput govoreći kako suosjećati rijetko tko može, računajući na to da se ljudi vole suprotstavljati). Ovaj sam puta, doduše, stavila malo drugačiju definiciju pojma 'sažaljenje' u nadi da će nekog "ubosti u oko" riječ 'tuga'.
    Hvala na komplimentima.

Sarkazam je malo zeznuta stvar u komunikaciji (pogotovo ovakvog tipa). Čim ostavljaš prostora dvosmislenosti u komunikaciji sa ljudima koji te ne poznaju dobro, može doći do nesporazuma. Pogotovo kada ih obilato koristiš. Nakon što sam svojim urođenim sarkazmom učestalo nailazio na pogrešno razumijevanje, shvatio sam da ja nemam ništa od toga da očekujem kako će većina ljudi pročitat što je u mojoj glavi pa sam se počeo više truditi biti jednosmisleniji....izravniji, koliko je to moguće s obzirom na urođeni sarkazam. Napokon, razumijevanje je svrha, zar ne?

Što se tiče tvog pitanja "koja je alternativa?", mogao bih sada sažeti odgovor i reći "back to the roots". Početi sagledavati stvari kakve jesu u svojoj suštini koja bi trebala podržavati rast i razvoj duha i svijesti a ne u devijantnim manifestacijama gdje pritom sami postajemo devijantni i propadamo.

Nego, da te pitam sad par pitanja:
    Koje ime, po tebi, nosi pojam, koji označuje kvalitetu što dolazi u paru sa suosjećanjem sreće?
    Kako bi se, po tvom mišljenju, jednom rječju moglo nazvati 'suosjećati s tuđom srećom'?
    Ja tu vidim jedno pitanje na dva načina formulirano!?

Ako postoji izraz za to, ne pada mi na pamet. Zar je to bitno?
    Ja tu vidim "samo" suosjećanje. Il ga ima il ga nema.
    Nekad je lakše suosjećati bol jer je bol stanje bliže našem aktualnom stanju a nekad je lakše suosjećat sreću jer je sreća naše aktualno stanje (otud izreka "sit gladnom ne vjeruje"). A sad dal postoji baš neki naziv za suosjećanja u tim prilikama....ne znam. Meni to nije ni bitno.

Btw. jel tu (na forumu) postoji neka vrsta ksenofobije ili mi se to samo čini?
    Možda sam malo nestrpljiv ali kao da osim tebe nitko ne reagira na moje postove!?
    Hmm...brijem da sam samo nestrpljiv.

...
    Meni je ime bitno.
    Nisam te pitala bez veze. Sad ću pojasniti zato.

aljenje tj. saaljevanje je predivna kvaliteta koja dolazi u paru sa suosjećanjem.
    Dakle, ok mi je da je sposobnost saaljenja kvaliteta. Isto tako mi je ok da suosjećanje, kao "vii" pojam, ponekad obuhvaća i saaljenje.
    pa kae:
    Ukoliko postoji pojam nazvan 'saaljenje', a koji dolazi u paru sa 'suosjećanjem nesreće' (koju nazivam empatija), onda postoji i pojam, koji dolazi u paru sa 'suosjećanjem sreće' (to te isto pitah kako bi nazvao).

Ako nemam / ne znam ime za ta dva pojma, onda postoji mogućnost da sve do sada shvaćeno, ba i nije shvaćeno, nego se samo misli da jest.
    Na taj način ja razmiljam.

Jesam li ovaj puta bila razumljivija?

(to se tiče sarkazma i postavljanja nekih tema na triki način. nekad, jednostavno, ne mogu odoljeti koliko me to veseli u tom momentu.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread