+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Suosjećanje vs saaljenje

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Suosjećanje vs saaljenje

Suosjećanje = uspostavljanje emocionalne rezonance s drugim bićem;
    sažaljenje = osjećaj (blage) tuge zbog tuđeg "jada".

Suosjećamo i "po dobru" i "po zlu", žalimo samo "po zlu".

Kad me netko žali, on je, dakle, "iznad mene", a kad suosjeća, stavlja se u istu ravan, da tako kažem.

Pošto rijetko tko, rijetko kada, uspijeva koristiti sposobnost suosjećanja, a sažaljenje, složit ćete se , nije svrsishodno - koja je alternativa?

Je li 'pravednost'?

..............

Multipla skleroza i kako je pobijediti

Arwen's Avatar
    Pravednost zna biti itekako okrutna, pa ja radije biram milosrđe.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Suosjećanje = uspostavljanje emocionalne rezonance s drugim bićem;
    Suosjećamo i "po dobru" i "po zlu", ..
    Suosjećanje je proizvod asocijacije na neki svoj događaj. Iskreno moe suosjećati samo onaj tko je neto slično proivio. Suosjećaje je, u većini slučajeva, pasivni čin.

saaljenje = osjećaj (blage) tuge zbog tuđeg "jada".

Kad me netko ali, on je, dakle, "iznad mene", a kad suosjeća, stavlja se u istu ravan, da tako kaem.
    alimo samo "po zlu".
    Da u svijetu odnosa, uspoređivanja i nadmetanja aljenje poprima takvu dimenziju. 'alim te to si takav', 'neću da me itko ali, jer se osjećam manje vrijednim'. (iz iskustva mi je poznat ovaj drugi osjećaj)

U svijetu stanja, aljenje nije ugodno onome tko ali pa predstavlja motiv za pomaganje. Roditelji tu često pretjeruju pa bivaju nasilni nad djecom.

Poto rijetko tko, rijetko kada, uspijeva koristiti sposobnost suosjećanja, a saaljenje, sloit ćete se , nije svrsishodno - koja je alternativa?

Je li 'pravednost'?
    Empatija. Čovjek ju, na alost, rano naputa. To je cijena ivota u svijetu slika i opisa. U svijetu uspoređivanja i nadmetanja.
    Ne oslobađa pročitana, nego doivljena istina

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    @Miss Wiseass, što je 'milosrđe'?

@venerijanac, što je 'empatija'?

venerijanac's Avatar
    Ups. Grekom (mislio sam jesam, a nisam), mi riječ empatija nije bila link. Eto, ispravljam.
    Ne oslobađa pročitana, nego doivljena istina

Arwen's Avatar
    Recimo da je milosrđe osim oprosta i dobrovoljno pomaganje nekome tko se našao u nezavidnoj situaciji. Pruža ga netko drugi, tko je trenutno u boljem položaju, a zauzvrat ne očekuje ništa.
    Dakle, osim suosjećanja, ja sam za akciju. To što, recimo, suosjećam s prijateljicom koja je ostala bez posla njoj slabo pomaže. I najmanje što se može učiniti čini razliku. Svatko prema mogućnostima, naravno. I ne iskazuje se samo ljudima s kojima smo bliski, to je jako važno... Pritom se milosrđe ne smije iskazivati javno, niti se o tome kasnije smije pričati. To se radi u tišini i, gdje je god moguće, anonimno.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Recimo da je milosrđe osim oprosta i dobrovoljno pomaganje nekome tko se našao u nezavidnoj situaciji. Pruža ga netko drugi, tko je trenutno u boljem položaju, a zauzvrat ne očekuje ništa.
    Dakle, osim suosjećanja, ja sam za akciju. To što, recimo, suosjećam s prijateljicom koja je ostala bez posla njoj slabo pomaže. I najmanje što se može učiniti čini razliku. Svatko prema mogućnostima, naravno. I ne iskazuje se samo ljudima s kojima smo bliski, to je jako važno... Pritom se milosrđe ne smije iskazivati javno, niti se o tome kasnije smije pričati. To se radi u tišini i, gdje je god moguće, anonimno.
    Sviđa mi se ovakav način razmišljanja...

Inače, ako se gleda po tvorbi riječi...

Suosjećanje može 'obuhvaćati' i sretne i tužne osjećaje...
    Sužaljenje ('sažaljenje') je 'podskup' , tj. suosjećanje u tuzi (žaljenju)...

Negativne konotacije riječi su posljedica 'poremećenog' shvaćanja osnovnog značenja, koje se s vremenom i uvriježilo... pa postalo gotovo uobičajeno.

Arwen's Avatar
    Da, a isto vrijedi i za milosrđe.

Oni koji su u pravilu indiferentni prema tuđoj patnji uvijek će bilo koju akciju pripisivati krivim motivima. Vjerovatno zato da umire vlastitu savjest.

Recimo, znam dosta ljudi koji pomažu naglas , vole da se zna kome, kad, kako, koliko... To im hrani taštinu. Ali, s vremenom sam shvatila da je i to ok, samo da se nešto uradi. Najgore je kad se ne poduzima ništa.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Da, a isto vrijedi i za milosrđe.

Oni koji su u pravilu indiferentni prema tuđoj patnji uvijek će bilo koju akciju pripisivati krivim motivima. Vjerovatno zato da umire vlastitu savjest.
    Razumijem što želiš reći, no mislim da ni oko toga nije dobro generalizirati...

Recimo, znam dosta ljudi koji pomažu naglas , vole da se zna kome, kad, kako, koliko... To im hrani taštinu. Ali, s vremenom sam shvatila da je i to ok, samo da se nešto uradi. Najgore je kad se ne poduzima ništa.
    Da, ali to je diskutabilno...

Naprimjer:
    Pokvareni političar angažira nekakvu Severinu da suučestvuje u humanitarnoj akciji. Oni zadobiju dodatnu medijsku pozornost...

Sad, izravno djelovanje humanitarne pomoći može biti pozitivno, ali reizbor tako izreklamiranog pokvarenog političara može donijeti puno više štete za golu egzistenciju ljudi, a paralelno reklamiranje nekakve pevaljke poput Severine zacjelo ne koristi kulturi, nego povećanoj kreteniziranosti društva...

Arwen's Avatar
    Slažem se u potpunosti.
    Možda bismo i o tome mogli otvoriti temu na forumu, imalo bi se što za pisati...

+ Reply to Thread

Tags for this Thread