+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 32

Thread: Zašto ne vjerujem - nego znam - da postoji Bog

I vrag zna da Bog postoji.

persona non gratis
    .. ne .. šedi .. pogrešno rabiš pojam .. logika ..
    (.. a u alimovom odgovoru je sve .. suština teme ..)

član
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    I vrag zna da Bog postoji.
    Ne zna - nego vjeruje...

Provjeri kako piše u Bibliji

član
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Zašto se Bog ne bi mogao razumjeti?
    Pa Bog, u krajnjem slučaju, mora biti savršeno jednostavan i neizmjerno složen.
    Slažem se za to dvoje boldano. Dakle, ono što je jednostavno, to možda nije veliki problem. Ali u tom složenom i jeste naša nepoznanioca, jer mi ne možemo skroz spoznati i shvatiti potpunu bit i suštinu nečeg neizmjerno složenog. Jedino što ćemo shvatiti jeste da ne može shvatiti sve, već samo nazreti po nešto (to je ono poznato: "što više saznajem, sve više oočavam da ništa ne znam", ili eventualno: "znam da malo znam"). I onda moramo ići ka gore spomenutoj jednostavnosti, pa da samo na toj razini formuliramo vlastita stajališta i tvrdnje. Zato gore i kažem Sanji da mi možemo samo biti sigurni da Bog postoji (kakav god da je) ali ne možemo shvatiti Njegovu bit, suštinu Boga, kao što ne možemo shvatiti bit ili suštinu bilo kojeg živog stvorenja, čak ni mušice... ili bit i suštinu univerzuma (prostorvremena). Ili kao što mikrob u našem crijevu ne može shvatiti nas ljude, našu umjetnost...

Na primjer, ako bih pokušao reći jednostavno onda bih rekao: Bog je za mene ono što veže svaki atom svemira i što čini da postoji ta pojavnost i da bude lijepa - a lijepa je samo ako ima smisao i cilj, dok je u protivnom surova. Mislim da je sve stvar naših pogleda i naših postupaka, te da moramo popraviti sebe. I tada - ako mi nešto hoćemo i Bog hoće. Ako nećemo i Bog neće (to je ono Isusovo "Kucajte, da bi vam se otvorilo..."). Kasnije ćemo, tokom razvoja teme, vidjeti stavak (ajet) u kome se kaže da je Bog nama bliži od naše vratne žile koja pulsira (50:16). Znači, konkretno, bliži nam je od nečega što je dio našega tijela, naše vratne žile, našega srca, naših ruku, našeg mozga... znači bliži nam je od nas samih.. to je po meni jedan pojednostavljeni opis, gdje Boga ne trebamo tražiti negdje u udaljenim kutovima svemira, na nekom tronu, sa platinastim štapom u ruci, iz kojeg sijevaju munje. Već blizu.

uz isprike što tebi nisam stigao odgovoriti za raniji post (danas sam bio na putu) - veliki pozdrav

Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Ne zna - nego vjeruje...

Provjeri kako piše u Bibliji
    da i nešto je sa njim sastančio,i to piše,zar ne?

član
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    da i nešto je sa njim sastančio,i to piše,zar ne?
    čuš, sastančio... Ako ti je Biblija za podsmjeh ili, hajde da ublažim - ukoliko smatraš da se nešto iz nje smatra nebožanskim, onda ti zapravo crpiš vjeru iz vlastite strasti i biraš ono što ti paše na osnovu sposobnosti tvojeg razuma i svojih želja. Međutim, sa takvim pristupom milion ljudi može imati milion svojih pretpostavki i svaki od njih može misliti da je on najbliže Istini u svojim shvaćanjima, i čak da je Bog njemu to otkrio jer ga je odabrao, itd.

A što se tiče Biblije, (i u kontekstu ove teme) tamo stvarno piše da đavli znaju i dršćui... a ne da vjeruju.

član
    Quote Originally Posted by Shady View Post
    čuš, sastančio... Ako ti je Biblija za podsmjeh ili, hajde da ublažim - ukoliko smatraš da se nešto iz nje smatra nebožanskim, onda ti zapravo crpiš vjeru iz vlastite strasti i biraš ono što ti paše na osnovu sposobnosti tvojeg razuma i svojih želja. Međutim, sa takvim pristupom milion ljudi može imati milion svojih pretpostavki i svaki od njih može misliti da je on najbliže Istini u svojim shvaćanjima, i čak da je Bog njemu to otkrio jer ga je odabrao, itd.

A što se tiče Biblije, (i u kontekstu ove teme) tamo stvarno piše da đavli znaju i dršću... a ne da vjeruju.
    A ti Shady misliš da je u Bibliji sve božansko!?

Ja sam to napisao da 'đavli vjeruju', jer tako i piše - ako ti tvrdiš suprotno - reci mi u kojoj Bibliji si to pročitao?

član
    A ti Shady misliš da je u Bibliji sve božansko!?
    Ne smatram da je sve u Bibliji božansko.
    Svećenici su kroz stoljeća mijenjali Kanon Biblije, shodno potrebama crkve.
    A ima i u samom biblijskom tekstu nekih potvrda poda nije sve božansko
    (npr. ono kada Pavao u nekoj poslanici kaže: "Ja vam kažem, a ne Bog").
    Znači, jedan dio Biblije (makar većina NZ) su ljudski STAVOVI a ne Božanska objava.

Ja sam to napisao da 'đavli vjeruju', jer tako i piše.
    ako ti tvrdiš suprotno - reci mi u kojoj Bibliji si to pročitao?
    Zar ne piše: "I anđeli znaju i dršću"?

.. kći mu je rekla .. plećku sam ostavila .. jer i mi smo potrebiti .. mislim da je imala i djecu .. nešto logičnije od toga ne možeš naći ni kod majke tereže .. ništa nije ostalo doma osim te plećke .. a on je rekao .. sva je ostalo .. osim te plećke ..
    .. kažu da je ispravan takav post u kojem je uzimanje hrane ili njeno neuzimanje .. isto zadovoljstvo .. a šta sad kažeš .. ?

član
    size="tall"

Talking

Quote Originally Posted by alim View Post
    .. kći mu je rekla .. plećku sam ostavila .. jer i mi smo potrebiti .. mislim da je imala i djecu .. nešto logičnije od toga ne možeš naći ni kod majke Tereze .. ništa nije ostalo doma osim te plećke .. a on je rekao .. sva je ostalo .. osim te plećke ..
    Da, plećka, hrana, ti, ja, ... sve je propadljivo i prolazno.
    A ono što vječito ostaje jesu dobročinstva.
    Sve što podijeliš, ostaje tebi, jer dobročinstva ostaju vječno.

Quote Originally Posted by alim View Post
    .. kažu da je ispravan takav post u kojem je uzimanje hrane ili njeno neuzimanje .. isto zadovoljstvo .. a šta sad kažeš .. ?
    Tačno! Muslimanski vjernik se raduje i postu ali i hrani. Kada postimo zbog Boga, tada nismo samo gladni ni žedni, već je to stanje veze. Nije dobro da čovjek pretjerano mučimo sebe, i treba nakon posta požuriiti da se nešto pojede i popije.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread