+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Prvi Hrvatski kongres duhovne psihijatrije

Arwen's Avatar
    size="tall"

Prvi Hrvatski kongres duhovne psihijatrije

Jučer sam se, gledajući jednu dnevnu emisiju, ugodno iznenadila. U prilogu o prvom Hrvatskom kongresu duhovne psihijatrije (Opatija, 11.-13. 2.) - gosti su bili prof. dr. sc. Đulijano Ljubičić, predstojnik klinike za psihijatriju riječkog KBC, inače predsjednik kongresa, i dr. sc. Norman Sartorius, eminentni neurolog, psihijatar i psiholog, ujedno i počasni predsjednik kongresa- govorilo se o integrativnom pristupu u liječenju vodećih psihičkih poremećaja modernog svijeta.

Drago mi je da je dr. Sartorius u svom uvodnom izlaganju napravio distinkciju između religioznosti i duhovnosti, jer se napokon netko složio sa mnom. , a još mi je draže što se o vjeri pojedinca govorilo sa znanstvenog stajališta, budući da nije tajna kako duhovnosti donedavna nije bilo mjesta u modernoj medicini.

Suorganizatori kongresa su, osim Klinike za psihijatriju KBC Rijeka, i naš Medicinski fakultet, Katolički bogoslovni fakultet, Hrvatsko društvo za kliničku psihijatriju, riječka Klinika za ginekologiju, Katedra za kazneno pravo pravnog fakulteta i riječko Društvo za unapređenje mentalnog zdravlja 'Zajedno'.

Ovdje prenosim tekst sa Psihologijskog portala, a kojeg potpisuje predsjednik kongresa, prof. dr. sc. Đ. Ljubičić:

'Cilj prvog Hrvatskog kongresa duhovne psihijatrije je pokrenuti i ukazati na važnost duhovnosti i religije u integrativnom pristupu svakom pacijentu bez obzira liječi li se zbog psihičkih ili tjelesnih poremećaja. Svi se moramo podsjetiti da je Hipokrat, otac medicine, tvrdio kako se duša i tijelo ne mogu dijeliti.

Tijekom zadnjih desetljeća provedena su mnoga znanstvena i stručna istraživanja, kojima je
    zajednički zaključak da postoji povezanost razine duhovnosti i religije s poboljšanjem simptoma
    različitih psihičkih (depresija, tjeskoba, ovisnosti, shizofrenija i dr ) i tjelesnih poremećaja (kardio i
    cerebrovaskularna oboljenja, dijabetes, reumatoidni artritis, multiplaskleroza, maligne bolesti,
    imunološke bolesti i dr.). Vjera i duhovnost pomažu u životu dajući psihofizičku ispunjenost,
    poboljšavaju emocionalne i kognitivne funkcije, pomažu pojedincu u prihvaćanju i razumijevanju
    drugih i samoga sebe.

Također, nedvojbeno vjera i duhovnost imaju značajnu ulogu u prevenciji psihičkih i tjelesnih
    poremećaja. Sve je više bolničkih institucija diljem svijeta koje uspostavljaju posebne programe
    kojima je cilj povezivanje duhovnih, religioznih potreba i potencijala pacijenata kao dio terapijskog
    procesa.

Upravo depresija, suicid i patologija seksualnosti, već sada ukazuju da će to biti vodeća patologija
    budućnosti i da će upravo integrativni pristup bolestima dovesti do boljih terapijskih rezultata. Osim
    toga ranije će se uspostavljati radna funkcionalnost i podizati kvaliteta i smisao života.'

Dr. Ljubičić je u gostovanju u emisiji posebno naglasio kako vjera pojedincu daje smisao u životu, a to je ono što modernom čovjeku danas najviše i nedostaje.

Mislite li da je život bez vjere život kojem nedostaje smisla? Smatrate li da vjernika iscjeljuje Bog ili autosugestija? Je li ovakav spoj znanstvenog i duhovnog smislen i logičan ili i samu psihijatriju kao granu medicine smatrate tek pseudoznanošću?
    Last edited by Arwen; 10-02-11 at 11:08.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Mislite li da je život bez vjere život kojem nedostaje smisla?
    E sad, je li vjera u besmisao isto vjera? Ja mislim da jeste.

Smatrate li da vjernika iscjeljuje Bog ili autosugestija?
    Autosugestija, mišljenja sam, može "probleme" jedino "pomesti pod tepih".

Je li ovakav spoj znanstvenog i duhovnog smislen i logičan ili i samu psihijatriju kao granu medicine smatrate tek pseudoznanošću?
    Svaki pokušaj cjelovitog sagledavanja "stvari" je, svakako, pohvalan, no da bi teorija, iznesena u spomenutoj emisiji, mogla držati vodu, o jednom bi se pacijentu trebalo brinuti više stručnih ljudi.
    Stvarnost to neće omogućiti, stoga je cijela ta priča, po meni, banana oli novi način za punjenje nečijih džepova.

Na kraju, 11 riječi o psihijatriji: Ono što je daljinski televizoru, to je farmaceutska industrija psihijatriji (otprilike ).

Arwen's Avatar
    Furaš se na ateiste ezistencijaliste, ha? Pa dobro, možda je nekome balans i mir u 'saznanju' da je bačen u svemir i da osim kaosa nema ničega, ali ja ne spadam u tu ekipu. Probala sam bez vjere i s njom, u različitim periodima života, ali sam s njom daleko sretnija. Oscar Wilde, (i on mi je, Apemante, simpatija, mada je bio homoseksualac ), je jednom rekao da je misliti da je vjernik sretniji od nevjernika isto što i misliti da je pijanac sretniji od trijeznoga.

Ne kažem da se svi trebaju sa mnom složiti, ali ja u besmislu ne vidim smisao, a ne vidim ga ni u životu bez vjere.

Možda to ovisi o osobnim pričama, a ponešto i o čovjeku, nije isključeno...

Što se tiče iscjeljenja, ateisti često tvrde da se radi o autosugestiji i masovnoj hipnozi, a ja osobno misim da Bog djeluje samo na temelju naše vjere. Dakle, ako vjeruješ da će te iscijeliti, ako si uvjeren i prije nego vidiš rezultate molitve, onda su ti šanse velike. E, sad, netko će to zvati autosugestijom, ja čvrstom vjerom.

Jednom je u 'Na rubu znanosti' bila emisija o tim čudotvornim iscjeljenjima. Između ostalih, prikazane su rentgenske slike ljudi kojima se nakon intenzivne molitve povukao rak kostiju. Nevjerovatne sam priče čula i vidjela, stvarno te navedu na razmišljanje.

Moj muž vjeruje da se pod utjecajem podsvijesti mijenja kemija u tijelu i da, kako sami sebe možemo razboljeti, tako možemo postupak okrenuti i u suprotnom smjeru i potpuno se iscijeliti. Samo što nam u tom drugom slučaju treba neki posrednik, jer nismo u stanju sami pobuditi samoiscjeljenje u sebi. Zato ljudi idu bioenergetičarima ili duhovnim iscjeliteljima.

Osobno sam za kombinaciju suvremene medicine i alternative i za individualan pristup, prilagođen potrebama svakog pojedinog bolesnika. I vidim nadu u ovom kongresu, pa makar bila i budalasti optimista.
    Last edited by Arwen; 10-02-11 at 20:17.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    Moj muž vjeruje da se pod utjecajem podsvijesti mijenja kemija u tijelu i da, kako sami sebe možemo razboljeti, tako možemo postupak okrenuti i u suprotnom smjeru i potpuno se iscijeliti.
    Zanimljivo. Ja mislim da je stvar volje kontroliranja potreba i želja na način približavanja i održavanja samog sebe "u ravnoteži" pa, shodno tome, kad je volja slaba, dolazi do bolesti, a kad je jaka, iz bolesti nas izvlači.
    Čvrsta vjera u Boga, vjerujem , samo može pomoći osnažiti volju, jer, kad se čvrsto vjeruje u Boga, uvijek se ima s kim razgovarati tj. šutjeti, a poanta je kako se čovjek ne osjeća sam. Nikad. I onda, naravno, "sam" može dalje, što je vrlo bitno.
    Pojmovi svijest i podsvijest su mi prilično strani, osim u rečenimama tipa "svjesna sam da trenutno ne sanjam" (što, pak, opet ništa ne znači, jer možda i sanjam ), no, naravno, to me neće spriječiti filozofasterirati o spomenutom pojmu na nekoj drugoj temi.

Osobno sam za kombinaciju suvremene medicine i alternative i za individualan pristup, prilagođen potrebama svakog pojedinog bolesnika. I vidim nadu u ovom kongresu, pa makar bila i budalasti optimista
    Tko nije? (sram ga bilo )
    Samo, "to" košta; ergo, može zvučati dobro jedino bogatima, a njima opet svejedno, jer oni iovako imaju na raspolaganju tim stručnjaka, kada im treba.
    Jer, razmisli logično, koliko bi vremena i stručnog kadra trebalo za "obraditi" ljude, kojima trenutno treba zdravstvena pomoć?
    Koliko prostora? Koliko novaca? Papirologije? Kompjutera? Organizacije? itd.
    Lijepa teorija. Ništa više.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread