+ Reply to Thread
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9
Results 81 to 87 of 87

Thread: Mata - pozitivni i negativni učinci

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by gatto View Post
    To sto covjek zeli "znati odmah" prije svega je nesto sto je naucio kroz odgoj.

Tisina uma koju spominjes stvar je visoke svjesnosti u duhovnom smislu. Vecina ljudi ne zna za takvo stanje, ili bolje receno, ne teze ka takvom stanju u trenutcima kad osjete da bi ih mogla spopati neizvjesnost ili bilo kakav drugi oblik emocije koji naginje prema strahu i snaznoj nelagodi. Mozda je jos bolje reci da vecina ljudi nije svjesna da samim rodjenjem imaju potpuno pravo iskoristiti dar takvog stanja.

Simbolika stanja tisine uma je u onome sto je Isus rekao - da ce Boga vidjeti onaj tko dostigne stanje cistoce srca, tj. stanje u kojem je potpuno neopeterecen dobrim i losim. Npr. Buda je cesto govorio o "void" stanju, Shakespeare je spominjao "blank" stanje, itd.
    Pa evo, to se mene tiče, postigli smo suglasje oko učinaka mate te alternative za nju (sveprisutna mudrost dostupna u tiini uma) pa ako se slae, mogu ovaj tvoj post kopirati ovdje pa moemo tamo nastaviti o samoj tiini uma.
    Ne oslobađa pročitana, nego doivljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

gatto's Avatar
    U redu.

hm...mata mi je ponekad jedina sloboda koju imam

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Pa i jest, baš kao i ideja. Ona je nešto naše, što nam nitko ne može uzeti. Često upravo melem za dušu.

Quote Originally Posted by gatto View Post
    Simbolika stanja tisine uma je u onome sto je Isus rekao - da ce Boga vidjeti onaj tko dostigne stanje cistoce srca, tj. stanje u kojem je potpuno neopeterecen dobrim i losim. Npr. Buda je cesto govorio o "void" stanju, Shakespeare je spominjao "blank" stanje, itd.
    Mislim da stanje tiine uma nije isto kao ono to je Isus rekao o čistoći srca. Čistoća srca po meni označava sposobnost da jednako prihvatimo i dobro i zlo, da ne kritiziramo, da se ne postavljamo u poziciju onoga koji je iznad i zna bolje od onog koga kritizira, jer to je samo Bog, a ne mi, odnosno netko nas ljudi.
    S druge strane, tiina uma moe označavati stanje čovjeka, koji je doivio jako mnogo nepravdi i zla od svoje okoline i kome je sve, kao obrana, postalo svejedno pa vie i ne razmilja o ničemu i nije mu stalo do ničega. Takav čovjek je ustvari "oguglao".

Takvu tiinu uma sigurno ne moemo povezati s čistoćom srca.

.. možemo .. to su i tako samo riječi .. a čovjek je jedan .. sav povezan ..

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Mislim da stanje tiine uma nije isto kao ono to je Isus rekao o čistoći srca. Čistoća srca po meni označava sposobnost da jednako prihvatimo i dobro i zlo, da ne kritiziramo, da se ne postavljamo u poziciju onoga koji je iznad i zna bolje od onog koga kritizira, jer to je samo Bog, a ne mi, odnosno netko nas ljudi.
    Misli se uvijek veu za "dobro" i "loe". Veu se za iskustva koja smo proli i povezuju sa ugodnim i bolnim osjećajima. To neizbjeno dovodi do pokuaja izbjegavanja onoga to nam je bolno i bolno postaje nepoeljno. Na takav način se bori sa vjetrenjačama jer ne osjeća prirodnim negirati ono to osjeća a to su potaknule misli na temelju prolih iskustava. Ne moe protiv sebe. I tako će dalje kategorizirat dobro i loe.

Kada pristupa čovjeku bez razmiljanja onda nema predrasuda koje su stvorile misli.

Quote Originally Posted by Meteor View Post
    S druge strane, tiina uma moe označavati stanje čovjeka, koji je doivio jako mnogo nepravdi i zla od svoje okoline i kome je sve, kao obrana, postalo svejedno pa vie i ne razmilja o ničemu i nije mu stalo do ničega. Takav čovjek je ustvari "oguglao".

Takvu tiinu uma sigurno ne moemo povezati s čistoćom srca.
    Naravno. Iza takve tiine uma stoji gorčina i često suicidalna namjera. Takva tiina ima svoje konkretne uzroke i jednosmjeran stav kao posljedicu.

Vrlo je bitan proces čićenja uma i svijest koja ga prati. Kada svjesno promatra svoje misli, shvaća njihovo značenje, puta ih da prođu bez da te uvuku u bjesomućne petlje iz kojih se rađa gomila besmislenih stavova. Taj proces sa sobom donosi i postepenu izmjenu svijesti. Svijest vie nije zatrpana bukom nagomilanog smeća od koje ne čuje niti vidi stvari od velikih vanosti koje ti prolaze pred nosom.
    Tada ima sva čula spremna da neometano primaju informacije na najizravniji mogući način.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread