+ Reply to Thread
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 64

Thread: Mudrost vs razumnost

.. pa .. moglo bi se tako reći .. kanalizirano ili ne kanalizirano se može tumačiti .. recimo ..

.. kao .. upoznavanje zemlje idući putem .. koliko god da ima puteva .. samo idući putem zemlju ne možeš upoznati .. a ako zemlju prekriješ svu asfaltom .. umjesto da ju .. otvoriš za upoznavanje .. ubiješ ju ..
    .. promašaj u nekoj raskrsnici na početku .. može te dovesti u sasvim drugi dio zemlje .. promašaj na kraju je manje štetan ..

.. ili kao .. model .. sve su naše stvarnosti zaokružene .. isto kao što je bila i stvarnost sa zemljom u centru svemira ..
    .. ali .. u toj stvarnosti može biti i nekih stvari koje ne štimaju .. novi model je bolji ako po njemu počinju štimati ..

.. ili kao .. uvid .. sa jednog se mjesta vidi .. ne treba razmišljati šta je ili kako .. jednostavno postoje mjesta odakle se vidi ..

.. uglavnom .. situacija se često pokazuje kao ..
    .. nije problem u tome što je istinu teško vidjeti ..
    .. problem je u tome što je raznim stvarima prekrivena ..
    .. ako tih stvari .. tih kanala .. tih znanja .. nebi bilo .. svako bi ju vidio .. bez problema ..
    .. dakle .. nije problem to što ne znamo .. problem je to što znamo ..

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .
    .. uglavnom .. situacija se često pokazuje kao ..
    .. nije problem u tome što je istinu teško vidjeti ..
    .. problem je u tome što je raznim stvarima prekrivena ..
    .. ako tih stvari .. tih kanala .. tih znanja .. nebi bilo .. svako bi ju vidio .. bez problema ..
    .. dakle .. nije problem to što ne znamo .. problem je to što znamo ..
    Da, sve ovo jestu suština problema, a naročito boldano.

Čovjek je prihvatio da preko slika i opisa pokuša prepoznati stvarnost. Pa ako i nešto nije predvidio, ne uviđajući suštinu problema, odmah stvara novu sliku.
    A suština problema jeste da se stvarnost ne može prepoznati, jer je to igra asocijacija sa onim što zna. Tada čovjek, često, vidi ono u što vjeruje a ne ono što jeste.

Stvarnost se može uvidjeti. To znači prići joj sa aspekta neznanja. Tek tada, kada razum ne pokušava sa prepoznavanjem, mireći se sa tim da nezna, tada je moguće uvidjeti stvarnost. Taj se uvid događa u trenutku, sa neočekivanim rezultatima.

Tako ja to doživljavam
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

.. eto vidiš .. sve se slažemo ..

.. a kako ne bi bilo da se sve slažemo .. samo nešto da napomenemo ..
    .. ispravno je da je naša stvarnost .. igra asocijacija s onim što se već zna .. može se reći i ovako .. mi stvarnost ne znamo .. mi znamo samo njen opis ..
    .. ali .. bilo bi krivo reći da taj opis nije dobar ..
    .. taj opis nam služi .. iz njega je moguće izvući razne koristi .. i mi svoj život često dugujemo njemu ..
    .. i to kažem zato da bi se vratili strahu ..
    .. nije istina da je strah loš .. često mu dugujemo život ..

.. ali .. istina je i to .. da dok živimo u jednom opisu .. dok smo zabarikadirani u jednom svijetu .. u jednom strahu .. dalje ne možemo ..
    .. tako da je podjednako shvatljivo i to što neki sanjaju revolucije .. i to što ih se mnogi boje ..
    .. ono što ja kažem je to .. da je čovjeku suđeno dalje .. da ne može blagoslivljati svoj opis svijeta i zabranjivati sebi da razmišlja o drugom .. i da ne može blagosljivaljati svoj strah koji će ga držati negdje prikovanim .. ili će mu možda omogućiti da postane životinja ..
    .. ja sam uvjeren da to nije moguće ..

y's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    ... sa neočekivanim rezultatima.
    Kakvi su 'rezultati', možeš li njih opisati?

.. recimo da je zemlja okrugla .. jer kako oni dole ne padaju ..
    .. recimo da se zemlja vrti oko sunca .. to je .. neočekivano .. i priznaj .. gotovo čudo ..
    .. recimo da je materija zbir točaka sa silama između .. uglavnom prazna .. bošković ..
    .. recimo da je brzina svjetlosti konstanta .. to je čudo nad svim čudima ..
    .. recimo da je čovjek nastao od nečega sličnog majmunu ..
    .. recimo da se uho razvilo evolucijom .. polako .. meni je izgledalo kao čudo ..

.. ti ne znaš niti jedan rezultat .. ?

.. kvant je neočekivani rezultat .. svijet je volja .. od šopenhauera .. je neočekivani rezultat .. da je materija i energija isto .. to je neočekivani rezultat .. automobil je neočekivani rezultat .. avion .. električna energija .. atomska bomba .. je isto neočekivani rezultat .. mobitel kompjuter tač skrin .. da je te stvari vidio tutankamon .. svemu bi se bio čudio .. bio bi povjerovao u boga .. apokalipsa je neočekivan rezultat .. zapis od prije dvije hiljade godina koji vrijedi za sutra .. stvarno neočekivan rezultat ..
    .. znaš ti y neki .. neočekivani rezultat .. ?

y's Avatar
    .. znaš ti y neki .. neočekivani rezultat .. ?
    Ne znam. Da bih to znao, morao bih prvo poznavati sva očekivanja. Ono što bi (eventualno) izostalo iz svih (ma čijih) očekivanja - moglo bi biti 'neočekivano' u nekom apsolutnom smislu.

venerijanac's Avatar
    .. a kako ne bi bilo da se sve slažemo .. samo nešto da napomenemo ..
    .. ispravno je da je naša stvarnost .. igra asocijacija s onim što se već zna .. može se reći i ovako .. mi stvarnost ne znamo .. mi znamo samo njen opis ..
    .. ali .. bilo bi krivo reći da taj opis nije dobar ..
    .. taj opis nam služi .. iz njega je moguće izvući razne koristi .. i mi svoj život često dugujemo njemu ..
    .. i to kažem zato da bi se vratili strahu ..
    .. nije istina da je strah loš .. često mu dugujemo život ..

.. ali .. istina je i to .. da dok živimo u jednom opisu .. dok smo zabarikadirani u jednom svijetu .. u jednom strahu .. dalje ne možemo ..
    .. tako da je podjednako shvatljivo i to što neki sanjaju revolucije .. i to što ih se mnogi boje ..
    .. ono što ja kažem je to .. da je čovjeku suđeno dalje .. da ne može blagoslivljati svoj opis svijeta i zabranjivati sebi da razmišlja o drugom .. i da ne može blagosljivaljati svoj strah koji će ga držati negdje prikovanim .. ili će mu možda omogućiti da postane životinja ..
    .. ja sam uvjeren da to nije moguće ..
    Ali, ja sam samo pokušao ukazati što strah jeste. Odakle potječe.
    Razmisli još malo sa aspekta sposobnosti uviđanja mudrih rješenja te sa aspekta intuicije, a koje se još nismo dotakli, je li strah nužan.
    Ako smatraš da da, raspravimo to na onoj temi.
    Možda ja glibim. Istina je samo jedna. Razotkrijmo ju zajedno.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

.. aha .. ali to spada u teoriju komšiluka .. jer predpostavljaš da nema ničeg većeg od žike .. i da svi žike znače žikadiju .. tojes .. polje mogućnosti ..
    .. ali ta ti teorija pada u vodu sa prvim čovjekom .. jer o njemu ne znaš ništa ..
    .. razumiješ .. ? .. ti znaš ono što znaš .. ali ne znaš ono što ne znaš .. to je problem .. ti vjeruješ da je 7 milijardi ljudi dovoljno za tvoju nepogrešivost .. ali .. trefi se isus .. još jedan .. i šta tad .. ?

y's Avatar
    .. aha .. ali to spada u teoriju komšiluka .. jer predpostavljaš da nema ničeg većeg od žike .. i da svi žike znače žikadiju .. tojes .. polje mogućnosti ..
    .. ali ta ti teorija pada u vodu sa prvim čovjekom .. jer o njemu ne znaš ništa ..
    .. razumiješ .. ? .. ti znaš ono što znaš .. ali ne znaš ono što ne znaš .. to je problem .. ti vjeruješ da je 7 milijardi ljudi dovoljno za tvoju nepogrešivost .. ali .. trefi se isus .. još jedan .. i šta tad .. ?
    Ne, one moje rečenice su neovisne o pretpostavci za koju ti misliš da pretpostavljam.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread