+ Reply to Thread
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 64

Thread: Mudrost vs razumnost

venerijanac's Avatar
    size="tall"

Mudrost vs razumnost

Brzina širenja svemira je takva da je omogućeno stvaranje galaksija, zvijezda, planeta i satelita. Naravno, stvarati pretpostavke što bi bilo da je ta brzina drugačija nema smisla, ali ostaje činjenica da postoje Sunce i Zemlja u takvom odnosu da je omogućena pojava i razvitak života.

Promatrajući sam život, nije teško uočiti da postoji čitav spektar svrsishodnog djelovanja koje karakteriziraju pojedinu životnu vrstu. Čovjek ne može ostati nezadivljen savršenim krugom kojeg čine proizvođači hrane (biljke), potrošači prvog reda (biljojedi), potrošači drugog reda (mesojedi) te razgrađivači koji razgrađuju ostatke proizvođača i potrošača, kako bi proizvođači imali sirovinu za svoje potrebe (bakterije, alge, gljive).

Kao da se u svemu očituje neka mudrost, odnosno da je mudrost sveprisutna. Pri tom ne mislim da je svemir mudar, da su svi životni oblici mudri nego da je njihov nastanak i ponašanje manifestacija mudrosti. Nije li i pojava čovjeka manifestacija mudrosti. Ali, ponaša li se čovjek mudro?

Barem meni, mudrost nije objašnjiva. Ona uključuje i emocije kao dio svrsishodnog djelovanja.

Kako se pojava razuma vezuje tek za pojavu čovjeka, očito da mudrost nema osnove u razumu. A ipak, većina ljudi nastoji da se ponaša razumski, a ne mudro.
    Postoje ljudske zajednice, koje 'razumski' čovjek naziva primitivnima i koje žive skladno sa prirodom. Kao da slijede mudrost.

Može li razum biti manifestacija mudrosti, ako čovjek kada ga koristi ne ispoljava mudrost. Naime, razum i emocije ne idu zajedno. Ispada da čovjek, ako koristi razum ispoljava jednu polovinu seba, a kada koristi emocije, drugu polovinu. Ovako promatrajući, čovjek nikada ne može ispoljiti sebe cijelog.

Kakvo je vaše mišljenje o tome?
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

.. da si svašta .. prerasporedio .. pa je i nered koji si sklopio .. sasvim solidan ..

.. samo jedno .. a veoma bi ti valjalo kada bi uzeo u obzir ..

.. pitanje osjećajnog djela čovjeka .. nagona osjećaja emocija blaženstva nirvane .. polovica je čovjeka .. ona polovica kojom se čovjek .. stavlja u vezu .. sa okolinom .. i svijetom ..
    .. pitanje razuma je druga polovica čovjeka .. to je pitanje djelovanja razmišljanja prakse .. tim se djelom čovjek pokazuje kao djelatnik i kreator ..

.. postoji emocionalni i motorni dio mozga .. i između asocijativni .. postoji idealizam i materjalizam .. i između sokrat .. ili egzistencija ..

.. kod životinje .. kod čovjeka .. kod stabla .. i kamena .. uvjek su .. osjećajni i motorni dio .. u skladu .. i zajedno grade to biće ..
    .. pas ima nagone .. sa osjećajne strane .. i .. neku ćud .. sa motorne .. koja podrazumjeva .. skučenost u izboru djelovanja ..
    .. to je zakon svega .. svega svega .. mješati jednu i drugu stranu je glupost .. za istu visinu bića obe su strane usklađene ..
    .. ali samo biće .. u odnosu na obe te strane može biti niže i više .. i to je evolucija .. to je put prema bogu ..

.. iznad razumske strane se nekad smatralo .. um .. i taj je bio blizu onog što bi bila duša .. pa su grci smatrali da ne valja čovjek koga oblikuju osjećaji .. jer su varljivi .. nego valja tek ona istina koju potvrđuje um .. ili .. pogana duša neće nikada do istine ..

.. s ovim mješanjem strana nećeš nikada nigdje ..

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. da si svašta .. prerasporedio .. pa je i nered koji si sklopio .. sasvim solidan ..

.. samo jedno .. a veoma bi ti valjalo kada bi uzeo u obzir ..

.. pitanje osjećajnog djela čovjeka .. nagona osjećaja emocija blaženstva nirvane .. polovica je čovjeka .. ona polovica kojom se čovjek .. stavlja u vezu .. sa okolinom .. i svijetom ..
    .. pitanje razuma je druga polovica čovjeka .. to je pitanje djelovanja razmišljanja prakse .. tim se djelom čovjek pokazuje kao djelatnik i kreator ..

.. postoji emocionalni i motorni dio mozga .. i između asocijativni .. postoji idealizam i materjalizam .. i između sokrat .. ili egzistencija ..

.. kod životinje .. kod čovjeka .. kod stabla .. i kamena .. uvjek su .. osjećajni i motorni dio .. u skladu .. i zajedno grade to biće ..
    .. pas ima nagone .. sa osjećajne strane .. i .. neku ćud .. sa motorne .. koja podrazumjeva .. skučenost u izboru djelovanja ..
    .. to je zakon svega .. svega svega .. mješati jednu i drugu stranu je glupost .. za istu visinu bića obe su strane usklađene ..
    .. ali samo biće .. u odnosu na obe te strane može biti niže i više .. i to je evolucija .. to je put prema bogu ..

.. iznad razumske strane se nekad smatralo .. um .. i taj je bio blizu onog što bi bila duša .. pa su grci smatrali da ne valja čovjek koga oblikuju osjećaji .. jer su varljivi .. nego valja tek ona istina koju potvrđuje um .. ili .. pogana duša neće nikada do istine ..

.. s ovim mješanjem strana nećeš nikada nigdje ..
    Ulovio si se detalja, a o odnosu mudrosti i razuma ni slovca, ili ja ne vidim

A što se tiče toga da neću nikamo stići, već nisam tamo gdje sam bio i zadovoljan sam. Zadovoljstvo budale? Možda. Ako moram birati između zadovoljne budale i nezadovoljnog genija, biram ono prvo. Razumno? Vjerojatno ne.

.. da .. mislim da je izbor razuman ..
    .. ali taj se izbor ne bira .. stvarno izgleda da neke istine izgledaju gadne .. ali .. ono što je najčudnije .. odreći ih se ne želiš ..
    .. mislim da je i to zakon .. mislim da te prava istina uništava .. tako da .. kad gledate luđake .. nemojte ih odmah potcjenjivati ..

venerijanac's Avatar
    .. ali taj se izbor ne bira .. stvarno izgleda da neke istine izgledaju gadne .. ali .. ono što je najčudnije .. odreći ih se ne želiš ..
    Slažem se. Trebao sam reći: da mogu birati, ......

Mudrost je teško objasniti, razumjeti jer se ne dosiže kroz smišljeno, proračunato ispravno djelovanje. Tu gdje se bavimo 'pametnim' postupanjem, u razumu, mudrost ne stanuje.
    I eto opet negacije kao biti pozitivnosti. Ako i dalje ne budemo 'znali' što je mudrost zasigurno ćemo ju pronaći. Jer nije daleko - svi smo mi njeno djelo.
    Nije ni bilo izrečeno sa namjerom da podcjenjujem. Bilo je to metaforički da nigdje neću stići. Ako se putuje uvijek se negdje stigne pa možda i do uviđanja da je to bio pogrešan smjer.

Tu gdje se bavimo 'pametnim' postupanjem, u razumu, mudrost ne stanuje.
    .. um je područje .. i kanalizira se razumom .. razdvaja se .. u razne tokove ..
    .. takvi tokovi nose više energije i mogu negdje djelovati .. ali tek ako se primire .. ako nestanu .. tek onda otkrivaju .. veličinu uma ..

.. a to je isto i sa nagonima .. ljubavi izranjaju tek tamo gdje nagoni utihnu .. seks je nagon .. on tjera .. mačke nemaju izbor .. ni ljudi kada su životinje ..

.. to je dijalektika .. ako se neka cjelina raz dvojila .. sada ona funkcionira kao jin i jang .. kao kod luka i lire .. i ako te polovice sklopiš .. nestanu obe .. ali mogu otkriti nešto iza ..
    .. nije sitost cilj čovjeka .. sitost je ubijanje gladi .. nije ljubav cilj čovjeka .. ljubav je ubijanje mržnje ..

venerijanac's Avatar
    .. um je područje .. i kanalizira se razumom .. razdvaja se .. u razne tokove ..
    .. takvi tokovi nose više energije i mogu negdje djelovati .. ali tek ako se primire .. ako nestanu .. tek onda otkrivaju .. veličinu uma ..

.. a to je isto i sa nagonima .. ljubavi izranjaju tek tamo gdje nagoni utihnu .. seks je nagon .. on tjera .. mačke nemaju izbor .. ni ljudi kada su životinje ..

.. to je dijalektika .. ako se neka cjelina raz dvojila .. sada ona funkcionira kao jin i jang .. kao kod luka i lire .. i ako te polovice sklopiš .. nestanu obe .. ali mogu otkriti nešto iza ..
    .. nije sitost cilj čovjeka .. sitost je ubijanje gladi .. nije ljubav cilj čovjeka .. ljubav je ubijanje mržnje ..

zaista nemam što za bitno dodati. sve ostalo su nijanse

venerijanac's Avatar
    Alime, dali to znači da, kada čovjek ne bi razumom kanalizirao svoj um pa i u područje usvojenih slika i opisa, da bi mogao, u kontaktu sa stvarnošću, opaziti mudrost te djelovati kao mudar čovjek?

.. ne znam dobro što je mudrost .. pa ti dobro i ne mogu odgovoriti .. a .. ako ti slučajno može pomoći .. mislim da kada čovjek nebi kanalizirao previše .. ništa šta mu dođe do njega .. da bi mogao vidjeti boga .. ili hodati po vodi .. ili pretvarati vodu u vino ..
    .. ali .. morali bi se prije dogovoriti .. što to dolazi do njega .. u kom je obliku .. kako i koliko kanalizirano ..

venerijanac's Avatar
    .. ne znam dobro što je mudrost .. pa ti dobro i ne mogu odgovoriti .. a .. ako ti slučajno može pomoći .. mislim da kada čovjek nebi kanalizirao previše .. ništa šta mu dođe do njega .. da bi mogao vidjeti boga .. ili hodati po vodi .. ili pretvarati vodu u vino ..
    .. ali .. morali bi se prije dogovoriti .. što to dolazi do njega .. u kom je obliku .. kako i koliko kanalizirano ..
    Pa da probam.

Jesu li to sva ona nenadana, iznenađujuća rješenja nekog problema koja se kasnije pokažu ispravnim?

A kojih čovjek nije svjestan ako je razumski skrenuo na pretpostavljanja utemeljena na usvojenim slikama i opisima stvarnosti?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread