+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Thread: O šutnji

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

O šutnji

Da bi mogli pričati, za izricanje priče treba postojati preduvjet, a taj je preduvjet šutnja. Bez nje, kako artikulirati?

Pošto je govor, i to upravo artikulirani, jezik filozofije, razumijevanje šutnje, kao dijela govora, nužno je za filozofiranje.
    Hoće li i može li filozofija "prerasti" iskazivanje same sebe u ograničenju govora te hoće li umjetnost vremenom (opet) postati samo dio filozofskog izraza, zanimljivo je pitanje, pošto je šutnja, kao dio jezika, više prisutna unutar domene neizrecivog (zvali mi to Bog, Bitak, Ljubav, Istina ili već)?

Ako je Heidegger u pravu kada kaže da je jezik kuća bitka, tada sam govor implicira otkrivanje istog putem artikulacije bića, a što nas vraća na važnost šutnje kao neizostavnog faktora za ostvarenje artikulacije.

S druge strane nailazim na suprotstavljenu tezu od Wittgensteina što kaže:"O čemu se ne može govoriti, mora se šutjeti".
    A o čemu se ne može govoriti? O neizrecivom? O onom što je van našeg iskustva?
    Međutim, čim postoji misao o neizrecivom te čim se postavljaju pitanja o istom (zvali mi to Bog, Bitak, Ljubav, Istina ili već), zar je bitno što znanost ne može dati izrečene odgovore, kad odgovor može ležati i u šutnji?

jer

Ukoliko je šutnja dio govora, potrebna za artikulaciju izrečenog, te ukoliko je pitanje dio filozofskog diskursa, tada je i odgovor moguće dati izrečenim, isto kao što je moguće i neizrečenim što, možda, čak i više izaziva čuđenje pa samim time u sebi sadrži i mogućnost "bolje" inspiracije filozofskog promišljanja unutar bića, koje traži istinu i kroz pokušaj spoznaje neizrecivog, bez obzira na manjak iskustveno osviještenog.

Govoriti, dakle, ne znači nužno samo pričati, jer šutnja je dio govora, kojom se može itekako mnogo toga izreći.

Je li, stoga, šutnja podcijenjeni jezik neizrecivog?

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post

jer

Govoriti, dakle, ne znači nužno samo pričati, jer šutnja je dio govora, kojom se može itekako mnogo toga izreći.

Kako ja volim tvoje teme. Do sad nikad nisam razmišljala o tome na ovaj način, a sad kad pročitam što kažeš počimam se pitati..
    Zapravo, znam da je šutnja jedna vrst odgovora i ima svoju dubinu i značenje a posebno onome ko čuje i prepoznaje njeno značenje.

Šutnja je možda , može biti, vjerojatno jest jezik neizrecivog ali i izrecivom daje predznak.

Quote Originally Posted by enky View Post
    Šutnju kao govor u filozofiji imamo,ali šutnju kao razgovor sa samim sobom,svojim višim ili nižim ja.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread