+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Uređenje stambenih prostora bojama

Tatum's Avatar
    size="tall"

Uređenje stambenih prostora bojama

Svi imamo svoje ideje i ukuse u uređenju svojeg malog ( ili velikog) carstva. Netko ima sobicu, netko kućerinu na dva kata.
    A prije ili kasnije svi se suočavamo ( bar mi žene) s problemom renoviranja. Nekad je to iz hira , radi promjene a nekad se radi o potrebi za izmjenama prostora. Izmjene imaju svoja pravila i diktate . Tu su uvijek nosivi zidovi, dimnjaci i prozori. Oni nam uvjetuju manipulacije prostorom.
    Budući je renoviranje jedan opširan zahvat koji donosi i brige i trošak a bome i oštri živce u kontaktu s majstorima i "majstorima" , ja se ne bih sad bavila kompletnim naukom oko toga. Probajmo se za početak pozabaviti izborom boja zidova , podova, drvenarije...
    Mislim da se svi možemo složiti da se nećemo složiti u koječemu, ali ideje su i više nego dobrodošle.

U neko novije vrijeme u trendu je shabby stil uređenja prostora. To je izgled koji djeluje pohabano , kako mu kaže i ime. Može biti urešen decoupage tehnikom, a ne mora. Može se cijeli prostor urediti u tom stilu , a može samo koji element.
    Zahvalan je jer se od starog i zaboravljenog namještaja može malim zahvatima postići sasvim novi look, novi izgled prostora. Taj se stil meni sviđa. Volim te svijetle boje, djeluju mi pomalo romantično. Jako me podsjećaju na Sarah Kay.

Uglavnom, da sad ne duljim, imate li vi kakvu ideju ili predodžbu kako urediti prostor u to stilu da odiše romantikom.
    Last edited by Tatum; 15-02-11 at 21:26.

Tatum's Avatar
    Shabby stil

y's Avatar
    Ako mene pitaš, svakome stanu je potrebna jedna prostorija za praćenje (bavljenje) onih umjetnosti koje voliš...

To si malo ljudi zna kvalitetno riješiti...

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by y View Post
    Ako mene pitaš, svakome stanu je potrebna jedna prostorija za praćenje (bavljenje) onih umjetnosti koje voliš...

To si malo ljudi zna kvalitetno riješiti...
    Kako misliš ?
    Ne vjerujem da svi imaju uvjete za podizanje galerije za neki dodatni prostor ili pretvaranje smočnice u atelje..
    Neki imaju svoje hobije van kuće.
    Mene zanima kako urediti prostor da odiše romantikom. Konkretno slično slici koju sam stavila. Ali ne mora nužno tako. Bitno je da se uspostave pravila u bojama zidova/podpva/ stropova/ namještaja.
    Neki stručnjaci , naime, promoviraju jednobojne prostore, a neki vole kontraste.
    Neki tvrde da shabby smije biti samo vrlo svijetlih pastelnih boja, a neki dopuštaju tamne podove ..

Ja se osobno ne nalazim u jednobojnom, ali sviđa mi se to sa slike.

Vele da se ne smiju stilovi sudarati, a nisu suglasni što spada u koji stil ( osim ako nije pre različito: japanski i romantični jer je jedan minimalističan a drugi je malo kitnjast)
    Neki ne znaju spojiti moderno i vintage tj staromodno, a neki savršeno ukomponiraju antiku i modernu.
    Kako se to uspije?

y's Avatar
    Ja ne volim brkanje stilova, prenatrpanost. Često vrijedi ona: manje je - više.

Što se tiče kućne biblioteke, prostora za slušanje glazbe i gledanje filmova... sve se to može organizirati i u jednoj prostoriji, ako ne ide drugačije...
    No, to ljudi obično 'uprskaju', ali si stave neke skupe materijale da bi mogli impresionirati goste. Tako uređenih prostora ima najviše...

Rasvjeta je također jako bitan faktor, tu se jako često griješi i čine nelogične stvari...

Tatum's Avatar
    Što se tiče kućne biblioteke, prostora za slušanje glazbe i gledanje filmova... sve se to može organizirati i u jednoj prostoriji, ako ne ide drugačije...
    No, to ljudi obično 'uprskaju', ali si stave neke skupe materijale da bi mogli imresionirati goste. Tako uređenih prostora ima najviše...

.
    Slažem se da ljudi griješe, ali znaš i sam da to ne znači da nas dvoje imamo isti kut gledanja u grešku, a sigurno ni ostali. svi imamo svoja pravila i ukuse. Zato sam u prvom postu rekla da ima nekoliko diktata koji se moraju poslušati , ali ukus nije nešto što je dobiveno kakvom deklaracijom i postoji samo to.
    Sigurna sam da bi se mnogi u mom prostoru u kojem živim zatekli i to ugodno, a neki bi se možda i narugali.
    A ja sam uvjerena da sam slijedila pravila : svjetlo, boje, stil, funkcionalnost... Međutim, svjesna sam da to nije mišljenje svih.
    Ovdje ne želim nametati nečija pravila, najmanje svoja, nego podijeliti znanje a ne kritiku.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Slažem se da ljudi griješe, ali znaš i sam da to ne znači da nas dvoje imamo isti kut gledanja u grešku, a sigurno ni ostali. svi imamo svoja pravila i ukuse. Zato sam u prvom postu rekla da ima nekoliko diktata koji se moraju poslušati , ali ukus nije nešto što je dobiveno kakvom deklaracijom i postoji samo to.
    Sigurna sam da bi se mnogi u mom prostoru u kojem živim zatekli i to ugodno, a neki bi se možda i narugali.
    A ja sam uvjerena da sam slijedila pravila : svjetlo, boje, stil, funkcionalnost... Međutim, svjesna sam da to nije mišljenje svih.
    Jasno da sve ovisi i o ukusu... međutim nisu sva rješenja niti jednako logična. Naravno, postoje ljudi kojima umjetnost... npr. glazba ili film nisu neki 'faktori' u životu... no ima i onih kojima jesu, a organizacija i uređenje prostora su 'zlo i naopako'.

Kada govorim o rasvjeti, onda zaista moram reći da tu često ima jako puno baš pogrešnih rješenja...

Možda ti ta riječ zvuči previše 'tvrdo', ali ja to vidim tako i srećem često...

Ovdje ne želim nametati nečija pravila, najmanje svoja, nego podijeliti znanje a ne kritiku.
    Općenito govoreći, nikad mi nije bila jasna apriorna odbojnost prema kritici, ma o čemu da se radilo...

Tatum's Avatar
    Kada govorim o rasvjeti, onda zaista moram reći da tu često ima jako puno baš pogrešnih rješenja...
    ...
    Jasno mi je da imaš neka znanja i da se toga držiš. Zašto ne podijeliš to što imaš s nama...?

Vjerujem da nekome nedostaje baš taj podatak.

Možda i sama uvidim grešku ili popravim stanje koje mi nije idealno.

y's Avatar
    Rasvjeta?
    - direktna, indirektna, difuzna, spot...
    Izvor?
    - 'klasična', halogena, štedna (fluo), LED...

- rasvjeta i štednja energije
    - rasvjeta i zdravlje (glavobolje, migrene, rapoloženje...)

Sve su to 'faktori' koji su u 'igri'.

Pitanje je što je nekome važno... što želi podrediti čemu...

Ako ti slušanje glazbe predstavlja nešto u životu... tu se može (što se zvuka tiče) puno postići već i samim izbjegavanjem nelogičnih rješenja...

član
    Trenutno uređujem stan.
    Zanima me da li netko zna koje boje izabrati za sobe i dnevni boravak. Što smiruje a što živcira, što "ubija" prostor, a što ga širi. Također vrlo je bitno i osvjetljenje i položaj prozora. Da li staviti više lampi koji tuku u strop, ili staviti više stropnih svjetiljki koje se mogu prema potrebi paliti i gasiti.
    Što bi bilo najzdravije za oči u pojedinim situacijama (crtanje, kompjuter, gledanje televizije...)?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread