+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 17 of 17

Thread: Uređenje stambenih prostora bojama

y's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    Trenutno uređujem stan.
    Zanima me da li netko zna koje boje izabrati za sobe i dnevni boravak. Što smiruje a što živcira, što "ubija" prostor, a što ga širi. Također vrlo je bitno i osvjetljenje i položaj prozora. Da li staviti više lampi koji tuku u strop, ili staviti više stropnih svjetiljki koje se mogu prema potrebi paliti i gasiti.
    Što bi bilo najzdravije za oči u pojedinim situacijama (crtanje, kompjuter, gledanje televizije...)?
    Prostor vizualno 'šire' ogledala, no to teško da će ti biti od koristi u stanu... Svjetlije boje, svakako... naročito strop.

Općenito se smatra da 'smiruju' zelena i plava u nekim ne prejako saturiranim izdanjima. Najčešće ih je teško uklopiti s namještajem.

Što se rasvjete tiče, tu bi prvo trebao reći na koju tehnologiju cljaš... na 'običnu' s volframovom niti, na (srodnu joj) halogenu... na (nezdravu) štednu, ili na LED?

Tatum's Avatar
    Trenutno uređujem stan.
    Zanima me da li netko zna koje boje izabrati za sobe i dnevni boravak. Što smiruje a što živcira, što "ubija" prostor, a što ga širi. ?
    Sigurna sam da će ti Y rado dati kakav savjet oko osvjetljenja prostora umjetnom rasvjetom.
    Ja ti mogu reći da hladne boje smiruju, a tople "razbuđuju". Hladne su plava, zelena, ljubičasta odnosno sve njihove nijanse. Preporučuju se za spavaće sobe.
    Tople su narančasta, žuta i crvena tj njihove nijanse. One se preporučuju za dnevne prostore.
    Narančasta otvara apetit, crvena uzbuđuje. Nekome to povoljno djeluje u radnom prostoru.

Namještaj je jedan od čimbenika za odabir boja (ako ne misliš i njega bojati što može biti izazov i pun pogodak u uređenju prostora), ali i položaj prostora prema stranama svijeta.
    Ako nisi siguran , uvijek možeš jedan zid do radnog prostora obojati crveno (ili koju god). Ona je odlična u kombinaciji sa bijelim zidovima, ako se ne misliš igrati bojama.

član
    Što bi bilo najbolje za sobe koje bi se iznajmljivale turistima? Ono jedna, dvije, najviše do sedam noći. Ima li neki standard u smislu boja i osvjetljenja?

Tatum's Avatar
    Što bi bilo najbolje za sobe koje bi se iznajmljivale turistima? Ono jedna, dvije, najviše do sedam noći. Ima li neki standard u smislu boja i osvjetljenja?
    Najbolje je nešto neutralno jer će vjerojatno dolaziti različiti ljudi s različitim osobnostima.
    To ne znači da se može nabacati koješta . Naime i tu vrijede pravila ukusnog. Namještaj ne mora biti vrhunski, ali mora bit očuvan, uredan. Sobe mogu biti u neutralnim bojama, a ne mora biti bijela.

y's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Najbolje je nešto neutralno jer će vjerojatno dolaziti različiti ljudi s različitim osobnostima.
    To ne znači da se može nabacati koješta . Naime i tu vrijede pravila ukusnog. Namještaj ne mora biti vrhunski, ali mora bit očuvan, uredan. Sobe mogu biti u neutralnim bojama, a ne mora biti bijela.
    Slažem se. Ono boldano je presudno. Kod rasvjete izbjegavaj štednu, ako je ikako moguće... bilo bi dobro da nije napadna, nego da imaš više (polu)difuznih izvora.

Isti prostor pod različitim izvorima svjetla može izgledati kao 'nebo i zemlja'.

član
    Hvala tutum i y na savjetima.

Inače sređujem dvije sobe za iznajmljivanje u centru Zadra. Svaka ima poseban ulaz, kupatilo, inverter (Mitusbishi), frižider, satelit i internet. Većinu namještaja imam. Sada mi baš predstoji faza bojanja pa mi je ova tema zanimljiva.

chaotic neutral Faca's Avatar
    Hvala tutum i y na savjetima.

Inače sređujem dvije sobe za iznajmljivanje u centru Zadra. Svaka ima poseban ulaz, kupatilo, inverter (Mitusbishi), frižider, satelit i internet. Većinu namještaja imam. Sada mi baš predstoji faza bojanja pa mi je ova tema zanimljiva.
    Ja imam od Caparola svijetle nijanse zelenih boja Pinnie i Moos, odlično su ispale (imho) iako je jedan zid malo nuklearno zeleni
    Ne bi ti trebao biti problem uklopiti ih sa namještajem i parketom. Namještaj bi mogao pasati wenge, crni, bijeli i normalne boje drveta, izbor ti je šarolik... Još da staviš bijela vrata i bijele sokle i to je to

Možeš ovdje online isprobavati što ti paše.
    http://www.caparol.com/site/lang__en...RUMonline.aspx

E da, ako ćeš ići na zidove u boji, strop ostavi bijeli. I nemoj zaboraviti spustiti bijelu boju par cm dolje po zidovima, da bi se izbjegle vizualne neravnine na spojevima zidova i stropa.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread