+ Reply to Thread
Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 71

Thread: Koja je svrha postojanja čovjeka?

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Bog kaze ? Nisam znala da taj zna pricati .

Da vi niste na svome srcu zastore stavili ? Prvo sta Kur'an dolazi sesto godina iza drugih ,koji su vec sve to prozvakali i prepricali . Ne zaboravi da nema nijednog haditi koji je napisan vec da je to arapski telefon od uha do uha.

Naravno da su izmisljotinje koje su mogli prodavati narodu kojem je sve bilo nedostupno.
    Koliko je naroda tada znalo citati .Jeli ti znas da je 50% bivsih Jugoslavena do sesdesete godine bilo nepismenih . Ne moramo se vracati u bivse sjekove . Vidi dansnji Arapski narod i njihovu zelju da se rijese religiskih diktatura . Ne samo politickih diktatura vec i religioznih .

Ma sta mi kazes ? Upropascuje se narod sa ovim balivernama . Recu ti kako ja gledam na covjek i na sebe .

Meni netreba ni KUR'AN NI BIBLIJA da znam od uvjek sta sam i ko sam . Covjek ,koji postuje sebe i na taj nacin i druge oko sebe . Znam da volim ,znam da dam ,znam da primim . Znam da ne gresim ,znam da u srcu mome nema mrznje .

Znam da sam svoj Bog ja . Zasto bi meni trebale neke knjige koje mi nesta obecavaju i na taj nacin strah u meni provociraju .Ucjenjuju me ,kada sam svjesna sebe i mojih aktova i za koje se niti bojim niti stidim ,niti imam pred kime da se barnim ili opravdavam .
    Znaci , meni netrebaju knjige da bih bila svjesna sta je dobro a sta je zlo .

Ne ,posto on brani svoj teritoriji i pokusava drugima da nametne krivicu ako ga ne slusaju . To je jedan manipulator prije nego smo otkrili psihologiju i manipulaciju.
    A sve za njgovu slavu ,ne za tudju.

Ne osvrcem se ja na tu zapadnjacku propagandu vec na zatucanost Arapskoga drustva . Meni se fucka sta ce zapad izmisliti da bi svoje interese zadrzao i nakoji nacin slabe ljude koje religija oslabljuje iskoristiti .

Dokle god ih se drzalo u neznanju i dokle god su ih mogli iskoristavati i u strahu Boga drzati ,jadnici su mislili da je to pravedno . Postali su svjesni da to nije bas tako .
    Mozes li mi molim te objasniti , zasto modernizam predstavlja za islam opasnost ?
    Zasto Japan od vjekova kompozira zivot uz religiju i tradiciju i modernizam ?Zasto Indija najflagrantniji slucaj religije ,tradicije i modernizma ,nema nikakvih problema a samo Islam vidi u modernizmu opasnost po njega .

Ma ponosi se ti sa cime zelis i potrebno je biti ponosan ali staviti ponos prije ljubavi mi ne ide bas nikako. Jebes ti ponos ako te sprecava da volis drugoga.

Osvrnula sam se da slijedis KUR'AN . Ako ga slijedis dosljedno ,zao mi te je posto neces osjetiti toplinu i ljubav koju ti zivot pruza.

Bog kaze ? Nisam znala da taj zna pricati
    eto po tebi bi trebao Bog biti gluhonijem

Prvo sta Kur'an dolazi sesto godina iza drugih ,koji su vec sve to prozvakali i prepricali
    kuran je poslat da opominje narod, a ne da bi se zabavaljali

Meni netreba ni KUR'AN NI BIBLIJA da znam od uvjek sta sam i ko sam . Covjek ,koji postuje sebe i na taj nacin i druge oko sebe . Znam da volim ,znam da dam ,znam da primim . Znam da ne gresim ,znam da u srcu mome nema mrznje .
    fino je to kako si sebe opisala ali , odakle ti mozes potpuno biti sigurna da ne grijesis, kolio je samo alkholicara koji piju alkhol ali za njih to nije grijeh, nevide to oni kao grijeh.

znaci nemozemo mi odredjivati sta je grijeh a sta ne, nego je to Bozije pravo. za nekog je grijeh drogirati se za nekog nije itd

nema nikakvih problema a samo Islam vidi u modernizmu opasnost po njega
    ovo je laz, ocita ja znam dobro sta islam zeli i nezeli.

Ma ponosi se ti sa cime zelis i potrebno je biti ponosan ali staviti ponos prije ljubavi mi ne ide bas nikako. Jebes ti ponos ako te sprecava da volis drugoga.
    niko meni ne spresava da volim, ja volim koga ja hocu

Osvrnula sam se da slijedis KUR'AN . Ako ga slijedis dosljedno ,zao mi te je posto neces osjetiti toplinu i ljubav koju ti zivot pruza.
    cuj to, eh da Bog da ti osjetila ono sto ja osjecam, da ti samo znas koliku ja ljubav i toplinu osjecam borila bi se protiv mene da mi to ukrades. ali neces ti to nikad razumjeti posto zivis u svom svijetu.

sta si ti mislila da sam ja mrtvac koji hoda zemljom

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by Harun View Post
    eto po tebi bi trebao Bog biti gluhonijem

kuran je poslat da opominje narod, a ne da bi se zabavaljali

fino je to kako si sebe opisala ali , odakle ti mozes potpuno biti sigurna da ne grijesis, kolio je samo alkholicara koji piju alkhol ali za njih to nije grijeh, nevide to oni kao grijeh.

znaci nemozemo mi odredjivati sta je grijeh a sta ne, nego je to Bozije pravo. za nekog je grijeh drogirati se za nekog nije itd

ovo je laz, ocita ja znam dobro sta islam zeli i nezeli.

niko meni ne spresava da volim, ja volim koga ja hocu

cuj to, eh da Bog da ti osjetila ono sto ja osjecam, da ti samo znas koliku ja ljubav i toplinu osjecam borila bi se protiv mene da mi to ukrades. ali neces ti to nikad razumjeti posto zivis u svom svijetu.

sta si ti mislila da sam ja mrtvac koji hoda zemljom
    Pa bas to ja osporavam svim mudrim knjigama . One su tu da strase i utjeruju strah .

Dans u dansnje vreme je malo tesko vjerovati takvim zastarasivanjima . Mislim da ima mnogo stvari koje nisu vise aktualne .

Drago mi je cuti da je samo Bog taj koji odredjuje sta je grijeh . Ovo mi vise odgovara nego da mi ljudi sude . Njega iovako nikada nije vidio ni cuo . Sto znaci da nam je dao svu slobodu i ostavio na nama da odlucimo sta je dobro za nas same.

Neka si ti meni srecan to je najbitnije . A sta se tice kako si ja zamisljam tebe . Ne zamisljam nista. Dok meni netko spomene religiju moj interes za istu automatski nestane ,posto znam da nemam nista zajednickog i da bi bilo glupo stavrati si neki image .

Imam velikih predrasuda vezanih uz religiozne ljude i po mogucnosti ih izbjegavam . Izuzev ljudi koji nisu fanatici i sa kojima se moze razgovarati o povjesti ljudi kroz sve povjesne etape.

Znas ,ja od posljednjega rata u Bosni ,ne zelim vise nista znati i cuti o religiji . Za mene je to zlo .

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Pa bas to ja osporavam svim mudrim knjigama . One su tu da strase i utjeruju strah .

Dans u dansnje vreme je malo tesko vjerovati takvim zastarasivanjima . Mislim da ima mnogo stvari koje nisu vise aktualne .

Drago mi je cuti da je samo Bog taj koji odredjuje sta je grijeh . Ovo mi vise odgovara nego da mi ljudi sude . Njega iovako nikada nije vidio ni cuo . Sto znaci da nam je dao svu slobodu i ostavio na nama da odlucimo sta je dobro za nas same.

Neka si ti meni srecan to je najbitnije . A sta se tice kako si ja zamisljam tebe . Ne zamisljam nista. Dok meni netko spomene religiju moj interes za istu automatski nestane ,posto znam da nemam nista zajednickog i da bi bilo glupo stavrati si neki image .

Imam velikih predrasuda vezanih uz religiozne ljude i po mogucnosti ih izbjegavam . Izuzev ljudi koji nisu fanatici i sa kojima se moze razgovarati o povjesti ljudi kroz sve povjesne etape.

Znas ,ja od posljednjega rata u Bosni ,ne zelim vise nista znati i cuti o religiji . Za mene je to zlo .

Dans u dansnje vreme je malo tesko vjerovati takvim zastarasivanjima . Mislim da ima mnogo stvari koje nisu vise aktualne
    pa sta mislis zast roditelji strase djecu da ce ih istuci budu li se igrali lopte u kuci , jer mogu polupati prozore ? znaci isto tako Bog strasi ljudi da bi ih doveo u pokornost i da ne cine grijehe , koje stete i njima i drugima.

pa Bog je taj koji strasi u ljude paklom u kuranu kako bi ih doveo pod kontrolu, da ne cine zlo na zemlji i da se klone grijesenja koja stet njima samim a i bogami drugim ljudima.

Drago mi je cuti da je samo Bog taj koji odredjuje sta je grijeh . Ovo mi vise odgovara nego da mi ljudi sude .
    pa naravno da ce Bog odrediti jer je on absolutni vladar koji postavlja zakone, a njegova knjiga kuran je referenca da se vidi sta valja a sta nevalja.

Sto znaci da nam je dao svu slobodu i ostavio na nama da odlucimo sta je dobro za nas same.
    neznaci da ti je dao pravo da cinis sta hoces, ali ti je dao slobodu izbora. nije ti odobrio grijehe nikad

kako mi mozemo odluciti sta je dobro , kad je 1000 ljudi 1000 cudi, svako po svom misljenju udara, u americi je ok da zena otkrije stomak i ostale dijelove tijela dok u neki zemljama nije ok , kako ces znati onda sta je ok, ko je onda u pravu. naravno BOg je taj koji presudjuje u stvarima.

Imam velikih predrasuda vezanih uz religiozne ljude i po mogucnosti ih izbjegavam . Izuzev ljudi koji nisu fanatici i sa kojima se moze razgovarati o povjesti ljudi kroz sve povjesne etape
    ma pusti ba ljude, nisu oni vazni, vazno je sta pise u Bozijoj knjizi, a mnogi ljudi se ne drze bozijih zapovjedi pa zato kad vidis neke, mrak ti pada na oci i mislis da im to vjera nalaze, a oni nemaju veze svezom sa vjerom

i na taj propustas ogromno blago samo zbog nekih ljudi.

Znas ,ja od posljednjega rata u Bosni ,ne zelim vise nista znati i cuti o religiji . Za mene je to zlo
    nije islam i kuran kriv sto je doslo do rata u BiH

venerijanac's Avatar
    Colibri,

Dokle god je čovjek okrenut izvanjskom, podložan je manipulacijama i tvorac je svoje nesreće.
    Ne kažem da je sve izvan čovjeka nastalo iz svijesne potrebe za manipulacijom nad drugim ljudima, može biti i odraz onog: 'put u pakao, popločan je dobrim namjerama'.
    Povijest ljudskog roda ukazuje da su u ime sigurnosti i perspektive stvorene države, religije i ostali entiteti, a da je sve to rezultiralo novim podjelama među ljudima, sukobima i patnjama.

Sve te silne izvanjske priče, o tome kako bi se čovjek trebao ponašati, upućuju na činjenicu da se nema povjerenja u drugog čovjeka. To je i normalno, jer ga se ne razumije, a tada postoji strah od njega. I eto nas u začaranom krugu. Naime, čovjek nije egocentričan i egoističan iz ljubavi, nego iz straha. A svaka izvanjska kontrola, pokušaj da se čovjeka učini drugačijim, a bez razumijevanja da je strah suština njegovog problema, rađa njegove nove strahove, one od kazne.
    Nagradom i kaznom se dresiraju životinje, a ne stvara novog, drugačijeg, čovjeka. Povijesnim iskustvom dokazano.

Uzmimo, na trenutak, da Bog i postoji. Zar bi on trebao knjige da uputi čovjeka kako se isti treba ponašati? Zar zaista nije moguće da je on te upute upisao u čovjeka samog, dopuštajući, u isto vrijeme, da čovjek sam odluči kada će se okrenuti sebi samom i pronaći te upute. Istinitost, o tome, da li čovjek ima, u sebi, upisane upute kako se treba, za svoje dobro, ponašati je moguće provjeriti. Tko to želi, neka nađe načina, npr. meditacija, da skrene svoju pažnju sa izvanjskog na svoju nutrinu.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

venerijanac's Avatar
    pa sta mislis zast roditelji strase djecu da ce ih istuci budu li se igrali lopte u kuci , jer mogu polupati prozore ? znaci isto tako Bog strasi ljudi da bi ih doveo u pokornost i da ne cine grijehe , koje stete i njima i drugima.

pa Bog je taj koji strasi u ljude paklom u kuranu kako bi ih doveo pod kontrolu, da ne cine zlo na zemlji i da se klone grijesenja koja stet njima samim a i bogami drugim ljudima.
    To je najgore što roditelji, a bogami i Bog, opisan na sliku i priliku ljudi, mogu učiniti.
    Naime, umjesto da djeci ukažu na postojanje zla, na njegove uzroke, te na to kako se efikasno obraniti od takvog zla, oni ih dovode u opasnost, da u trenutku suočavanja sa opasnosti, reagiraju paralizirajućom panikom. Također, tako se odgajaju uvjetovani ljudi, prepuni fobija.
    A što se tiče odraslih, poznato je kako se ponašaju u trenucima panike. Tada se može i gaziti po drugim ljudima.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

colibri's Avatar

Vidis ,ja mislim, a Venerijanac ti je dole isto napisao da se strahom nista pozitivno nemoze postici . Sva djeca koja se ne osjecaju sigurni i koji zive u strahu su perturbirani i razvijaju svakakv tip odbrane . Netko ko zivi u vjecitom strahu ce lakse napraviti pogresan korak ,nego netko ko se ne boji i ne zivi u strahu . Strah destabilizira svakoga covjeka i napravi od covjeka ,lazova ,slabica,podvojenu licnost i da ne nabrajam. To su ljudi koji nemaju u sebe povjerenje.Mozda je Islam zbog svoga radikalnog stava i zbog svojih egzizencija prema obicnim smrtnicima jedina religija koju pojedini prakticiraju iz straha od pogleda i osude drugih a ne iz licnih konvinkcija .

pa naravno da ce Bog odrediti jer je on absolutni vladar koji postavlja zakone, a njegova knjiga kuran je referenca da se vidi sta valja a sta nevalja.
    Meni Bog nista ne odredjuje.Nema toga Boga koji ce mene natijerati da u njegovo ime dignem ruku na drugoga . Nikakve Bozije zakone ne priznajem . Ponavljam ,meni netreba niti jedna mudra knjiga da bi bila svjesna sta valja i nevlja. Pisati zakone je za mene oduzeti covjeku smisao njegove licne odgovornosti ,postaviti se kao tutor kao da se radi o maloumnima i ljudima koji nisu svjesni .To znaci podcijeniti ljudsku inteligenciju i napraviti neodgovorne monstre. Koji mogu da urade najgore stvari u ime neke knjige ili nekog falcnog Bozijega zakona.

neznaci da ti je dao pravo da cinis sta hoces, ali ti je dao slobodu izbora. nije ti odobrio grijehe nikad

kako mi mozemo odluciti sta je dobro , kad je 1000 ljudi 1000 cudi, svako po svom misljenju udara, u americi je ok da zena otkrije stomak i ostale dijelove tijela dok u neki zemljama nije ok , kako ces znati onda sta je ok, ko je onda u pravu. naravno BOg je taj koji presudjuje u stvarima.
    Nista on ne presudjuje .Niti se ja osjecam odgovorna pream necemu ne postojecem koji je covjek izmislio samo da bi se docepao potentnosti . Svaki svjestan covjek zna sta je dobro sta je zlo . Ponavljam nista meni Bog nije dao .Sve sta posjedujem sam sama izabrala . Covjek kao odgovorna licnost odgovora samo pred ljudima i ljudskim zakonima.
    Ako bi ostavili nekom izmisljenom Bogu da donosi odluke mislim da nas ne bi mnogo ostalo na ovoj kugli.

ma pusti ba ljude, nisu oni vazni, vazno je sta pise u Bozijoj knjizi, a mnogi ljudi se ne drze bozijih zapovjedi pa zato kad vidis neke, mrak ti pada na oci i mislis da im to vjera nalaze, a oni nemaju veze svezom sa vjerom
    Sva sreca sta se ne drze Bozije zapovjesti i Bozije knjige ,mislim da bi nas pola nestalo sa zemaljske kugle a pola bilo vjecito malteretirano ,osakaceno ,bilo fizicki bilo mentalno.

i na taj propustas ogromno blago samo zbog nekih ljudi.

nije islam i kuran kriv sto je doslo do rata u BiH
    Nista ja ne propustam .Moj raj je zemaljski a oni koji teze za onim poslije smrti ,slobodni su ga cekati ,ja ih necu spreciti.

Po pitanju rata u Bosni sve tvoje mudre knjige koje su isprale glave ljudima i zbog kojih su svi spremni i dan dans iztrebiti drugoga samo da bi dokazali da je njihov Bog bolji od tvoga.

Da su svi bili ljudi od srce i sa malo razuma ,vjerujuci u covjeka a ne nekoga izmisljnoga Boga ,nikada nitko ne bi ubijo nikoga .

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Colibri,

Dokle god je čovjek okrenut izvanjskom, podložan je manipulacijama i tvorac je svoje nesreće.
    Ne kažem da je sve izvan čovjeka nastalo iz svijesne potrebe za manipulacijom nad drugim ljudima, može biti i odraz onog: 'put u pakao, popločan je dobrim namjerama'.
    Povijest ljudskog roda ukazuje da su u ime sigurnosti i perspektive stvorene države, religije i ostali entiteti, a da je sve to rezultiralo novim podjelama među ljudima, sukobima i patnjama.

Sve te silne izvanjske priče, o tome kako bi se čovjek trebao ponašati, upućuju na činjenicu da se nema povjerenja u drugog čovjeka. To je i normalno, jer ga se ne razumije, a tada postoji strah od njega. I eto nas u začaranom krugu. Naime, čovjek nije egocentričan i egoističan iz ljubavi, nego iz straha. A svaka izvanjska kontrola, pokušaj da se čovjeka učini drugačijim, a bez razumijevanja da je strah suština njegovog problema, rađa njegove nove strahove, one od kazne.
    Nagradom i kaznom se dresiraju životinje, a ne stvara novog, drugačijeg, čovjeka. Povijesnim iskustvom dokazano.

Uzmimo, na trenutak, da Bog i postoji. Zar bi on trebao knjige da uputi čovjeka kako se isti treba ponašati? Zar zaista nije moguće da je on te upute upisao u čovjeka samog, dopuštajući, u isto vrijeme, da čovjek sam odluči kada će se okrenuti sebi samom i pronaći te upute. Istinitost, o tome, da li čovjek ima, u sebi, upisane upute kako se treba, za svoje dobro, ponašati je moguće provjeriti. Tko to želi, neka nađe načina, npr. meditacija, da skrene svoju pažnju sa izvanjskog na svoju nutrinu.
    Potpisujem svaku tvoju rijec .Da sam sposobna napisala bih isto sta i ti . Ustavri ,mislimo fakticki isto ,samo sta je tvoja misao mnogo bolje izrazena,napisana.

Uvjek sam rekla i toga se drzim kao pijan plota. Covjek je u centru moga svjeta . On je taj koji prokreira i koji dozvoljava da ova planeta ne umre. Naravno da covjek ima napisano u sebi sve kodove . E sada kako ce ko i u kojim uvjetima razviti te kodove ,je odgovornost sta unutarnjih sto vanjskih faktora
    Problem ce se samo postaviti onda kada vanjski faktori pokusaju unistiti ili promjeniti te kodove.Too jeste prilagoditih silom po potrebi . Strah je jedan od tih faktora. Strah od gladi ,strah od gubitka posla .strah od smrti i da ne nabrajam. Mozemo do sutra. Mislim da danasnje drustvo fonkcionira vodjeno tim kodom straha. Na svakom nivo sta ljudi danas rade ? Plase drugoga . Bilo iz materijalnih ili moralnih ,religioznih faktora.

Arwen's Avatar
    A što ako ja tebi, Colibri, kažem, da si ti potpuno, apsolutno u pravu, svaka tvoja riječ, i da si ti razmišljanjem bliža Bogu od većine?

Eto, ja to čvrsto vjerujem.

I sretna sam da te imamo na ovom forumu.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by Miss Wiseass View Post
    A što ako ja tebi, Colibri, kažem, da si ti potpuno, apsolutno u pravu, svaka tvoja riječ, i da si ti razmišljanjem bliža Bogu od većine?

Eto, ja to čvrsto vjerujem.

I sretna sam da te imamo na ovom forumu.
    A joj . De nemoj sada tako ? Hvala na komplimentu ,ali ne bi sada da se pretijeruje ?Uvjek sam volila ljude i lijepo mi je u ljudskom drustvu . Znas , zivot je jako jednostavan. Ne budi zavidan drugom , uzmi ljude onakvi kakvi jesu . Vol ih jednostavno . Postuj ljude oko sebe . Ne osvrci se na rekla kazala ,budi vjeran prijatelju ,psu Ne zeli zlo nikome i evo te srecnog bez da si lutao u potrazi za treflom .

Ja sam ti tipicni Magarac.

Arwen's Avatar
    Tebi je uvijek svaka na mjestu, zato ja tebe i volim. I nema tu nikakvog pretjerivanja, to je istina.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39

+ Reply to Thread

Tags for this Thread