+ Reply to Thread
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 21 to 30 of 69

Thread: Koja je svrha postojanja čovjeka?

colibri's Avatar
    Miss ,iz svemira i ne znam koje planete dolazis . Cijenim i ja tebe i svaku tvoju rijec koju sam tu procitala. Svaki tvoj post je predivan i pun razuma ,tolerancije,prema svima.

Dises pozitivom . Ali ovo nije mjesto da si mi izjavljujem javno pred svima nasu skrivenu ljubav. Salim se naravno sa tobom. Zate stvari cuvam pp i poslala sam ti jedan pp

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Uzmimo, na trenutak, da Bog i postoji. Zar bi on trebao knjige da uputi čovjeka kako se isti treba ponašati? Zar zaista nije moguće da je on te upute upisao u čovjeka samog, dopuštajući, u isto vrijeme, da čovjek sam odluči kada će se okrenuti sebi samom i pronaći te upute. Istinitost, o tome, da li čovjek ima, u sebi, upisane upute kako se treba, za svoje dobro, ponašati je moguće provjeriti. Tko to želi, neka nađe načina, npr. meditacija, da skrene svoju pažnju sa izvanjskog na svoju nutrinu.
    Zar bi on trebao knjige da uputi čovjeka kako se isti treba ponašati?
    sta je problem u tome, zar nije drzavni zakoni zapisani u knjigama i listovima, sta se smije a sta nesmije raditi, neznam stvarno sta je problem u tome da Bog poslaje instrukcije u knjizi kako covjek da zivi.

Zar zaista nije moguće da je on te upute upisao u čovjeka samog, dopuštajući, u isto vrijeme, da čovjek sam odluči kada će se okrenuti sebi samom i pronaći te upute.
    pa ovo mi lici kao da bi BOg trebao sredit covjeka kao robota, da se ponasa bas kako je programiran, da nema slobodne volje, i to je to

a u ostalom pa zar nije Bog dopustio svakom da bira kojim ce putem krenuti, ko tebi brani da veceras izadjes vani napijes se i nadrogiras ko zemlja, ili da uzmes kuran u ruke da pa da procitas sta to Bog tamo kaze, niko tebi neuskracuje slobodnu volju.

Istinitost, o tome, da li čovjek ima, u sebi, upisane upute kako se treba, za svoje dobro, ponašati je moguće provjeriti
    pa svaki normalan covjek ima, u sebi

zar ovo nije upisano u tvom srcu, NEMOJ SAM SEBI CINITI ZLO, jer ti sam sebi kazes, ja nezelim da stetim samom sebi. logicno jelde

pa onda vidimo Bog kaze u svojoj knjizi, nemoj te cinit zlo sebi i drugima, nemoj te piti alkohol, jeli to se podudara sa onim sto si ti vec ranije odlucio necu sebi da cinim zlo, znaci svako normalan ce to prihvatiti, da sam sebi ne cini zlo, a to je upravo ono sto BOg trazi od tebe i sviju nas

jer ti ces na kraju ispastati ako te pogodi kakva nesreca zbog alkohola na primjer.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Covjek kao odgovorna licnost odgovora samo pred ljudima i ljudskim zakonima.
    Odgovoran je prvenstveno samom sebi. Mnoge su bolesti psihosomatske prirode. Kada imunološki sustav, dezorjentiran čovjekovim strahovima, napadne vlastito tkivo, užas jedan. Pravi pakao. A toga ima sve više.

Nista ja ne propustam .Moj raj je zemaljski a oni koji teze za onim poslije smrti ,slobodni su ga cekati ,ja ih necu spreciti.

Zaista, kako ljudi, vjerujući u ono što ne mogu provjeriti, propuštaju priliku da zajedno sa drugim ljudima stvaraju raj, ovdje na Zemlji. I tako, tisućama godina, žive život svojih predaka. Baš poput dresiranih životinja, a ne slobodnih ljudi, svjesnih svojih mogućnosti, ali i odgovornosti.

Po pitanju rata u Bosni sve tvoje mudre knjige koje su isprale glave ljudima i zbog kojih su svi spremni i dan dans iztrebiti drugoga samo da bi dokazali da je njihov Bog bolji od tvoga.

Da su svi bili ljudi od srce i sa malo razuma ,vjerujuci u covjeka a ne nekoga izmisljnoga Boga ,nikada nitko ne bi ubijo nikoga .

Da, oružje se, u ima pravične obrane, blagoslovljivalo na sve strane.
    U isto vrijeme, čovjek je čovjeku i dalje vuk, jer ne razumije ni sebe, a kamo li će onda onog drugog.
    Radije vjeruje elitama koja ga pune strahom i nude sebe za spasenje od tog straha.
    Elite, koje su još gore od njega, jer imaju moć koju koriste za svoje sebične ciljeve.
    A sebičnost nije proizvod ljubavi, nego straha.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Arwen's Avatar
    Miss ,iz svemira i ne znam koje planete dolazis . Cijenim i ja tebe i svaku tvoju rijec koju sam tu procitala. Svaki tvoj post je predivan i pun razuma ,tolerancije,prema svima.

Dises pozitivom . Ali ovo nije mjesto da si mi izjavljujem javno pred svima nasu skrivenu ljubav. Salim se naravno sa tobom. Zate stvari cuvam pp i poslala sam ti jedan pp

Izvini, neću više.

Nisam mogla odoljeti.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39

Harun's Avatar
    To je najgore što roditelji, a bogami i Bog, opisan na sliku i priliku ljudi, mogu učiniti.
    Naime, umjesto da djeci ukažu na postojanje zla, na njegove uzroke, te na to kako se efikasno obraniti od takvog zla, oni ih dovode u opasnost, da u trenutku suočavanja sa opasnosti, reagiraju paralizirajućom panikom. Također, tako se odgajaju uvjetovani ljudi, prepuni fobija.
    A što se tiče odraslih, poznato je kako se ponašaju u trenucima panike. Tada se može i gaziti po drugim ljudima.
    To je najgore što roditelji, a bogami i Bog, opisan na sliku i priliku ljudi, mogu učiniti.
    pa de mi onda reci zasto onda drzavni zakoni prijete zatvorom ako se prekrse neki zakoni ????

znaci dozvoljeno je drzavi da prijeti zatvorom ako zatajis naprimjer "porez" da ti negine nekolike godine zatvora a zabranjeno je roditelji i Bogu da zaprijete onima koji nerazumiju glas razuma, i logike, nego moras potegnuti upozorenjima da slijedi kazna za neka djela.

jer kad nebi bilo prijetnji i upozorenja, gdje bi samo svijet otisao, u provaliju, svako bi radio sto bi htio bez straha od kazne, zatvori nebi vise postojali.

Naime, umjesto da djeci ukažu na postojanje zla, na njegove uzroke, te na to kako se efikasno obraniti od takvog zla, oni ih dovode u opasnost, da u trenutku suočavanja sa opasnosti, reagiraju paralizirajućom panikom.
    a de mi samo reci koliko je djece koje ipak neslusaju sta im roditelji govore, ili pak nisu svjesni roditeljskih upozorenja, koliko je samo meni mama puta dok sam mali bio zabranjivala neke stvari a ja sam to radio staces kad dijete nerazumijes glas razuma nego zna samo kad mama sipkom pocne mahati tek se onda dobro razumiju.

eh sad negovorim o djeci koja su razumna i poslusna.

Također, tako se odgajaju uvjetovani ljudi, prepuni fobija.
    pa eto ti pusti svoju djecu nek rade sta hoce, pa ces vidjeti sta ce tebi i tvojoj zeni raditi kad odrastu, ma pojest ce vas zive ako ih neodgojite kako treba, nebi me cudilo da vas neponu tuci, kao sto ima slucajeva, dodje sin nadrogiran ulaeti u stan trazi pare po kuci da kupi sebi jos droge mama ga sprjecava a on je pocne tuci sto mu brani. itd itd

Harun's Avatar
    Vidis ,ja mislim, a Venerijanac ti je dole isto napisao da se strahom nista pozitivno nemoze postici . Sva djeca koja se ne osjecaju sigurni i koji zive u strahu su perturbirani i razvijaju svakakv tip odbrane . Netko ko zivi u vjecitom strahu ce lakse napraviti pogresan korak ,nego netko ko se ne boji i ne zivi u strahu . Strah destabilizira svakoga covjeka i napravi od covjeka ,lazova ,slabica,podvojenu licnost i da ne nabrajam. To su ljudi koji nemaju u sebe povjerenje.Mozda je Islam zbog svoga radikalnog stava i zbog svojih egzizencija prema obicnim smrtnicima jedina religija koju pojedini prakticiraju iz straha od pogleda i osude drugih a ne iz licnih konvinkcija .

Meni Bog nista ne odredjuje.Nema toga Boga koji ce mene natijerati da u njegovo ime dignem ruku na drugoga . Nikakve Bozije zakone ne priznajem . Ponavljam ,meni netreba niti jedna mudra knjiga da bi bila svjesna sta valja i nevlja. Pisati zakone je za mene oduzeti covjeku smisao njegove licne odgovornosti ,postaviti se kao tutor kao da se radi o maloumnima i ljudima koji nisu svjesni .To znaci podcijeniti ljudsku inteligenciju i napraviti neodgovorne monstre. Koji mogu da urade najgore stvari u ime neke knjige ili nekog falcnog Bozijega zakona.

Nista on ne presudjuje .Niti se ja osjecam odgovorna pream necemu ne postojecem koji je covjek izmislio samo da bi se docepao potentnosti . Svaki svjestan covjek zna sta je dobro sta je zlo . Ponavljam nista meni Bog nije dao .Sve sta posjedujem sam sama izabrala . Covjek kao odgovorna licnost odgovora samo pred ljudima i ljudskim zakonima.
    Ako bi ostavili nekom izmisljenom Bogu da donosi odluke mislim da nas ne bi mnogo ostalo na ovoj kugli.

Sva sreca sta se ne drze Bozije zapovjesti i Bozije knjige ,mislim da bi nas pola nestalo sa zemaljske kugle a pola bilo vjecito malteretirano ,osakaceno ,bilo fizicki bilo mentalno.

Nista ja ne propustam .Moj raj je zemaljski a oni koji teze za onim poslije smrti ,slobodni su ga cekati ,ja ih necu spreciti.

Po pitanju rata u Bosni sve tvoje mudre knjige koje su isprale glave ljudima i zbog kojih su svi spremni i dan dans iztrebiti drugoga samo da bi dokazali da je njihov Bog bolji od tvoga.

Da su svi bili ljudi od srce i sa malo razuma ,vjerujuci u covjeka a ne nekoga izmisljnoga Boga ,nikada nitko ne bi ubijo nikoga .

Vidis ,ja mislim, a Venerijanac ti je dole isto napisao da se strahom nista pozitivno nemoze postici .
    cuj to , pa eto pusti onda svoju djecu nek rade sta hoce pa ces vidjeti sta ce biti, hvatat ce se zubima za plafon

moze se itekako sa strahom, ali to je umijece , ne sad da djecu tuce baz razloga, to nije uredu nikako, nego jednostavno da dijete zna sta valja a sta nevalja. ovo govorim iz iskustva, zat ost osam bio problematicno dijete, mene mama nikad nije udarala dok nisam zasluzio to, sjecam se da sam mogao izbiti oko jednoj curici prackom samo eto sto mi je bilo interesantno gadjati sa prackom druge, kad je to vidjela mama i trebala me je istuci , kad neko zasluzi onda zasluzi.

a ja nisam zivio u vjecnom strahu , nego jednstavno sam se poslije bojao da ne cinim belaje i to me je dovodilo pod kontrolu, i ja u tome nevidim nista lose, jer jednostavno djeca su djeca i neshvacaju neke stvari.

Mozda je Islam zbog svoga radikalnog stava i zbog svojih egzizencija prema obicnim smrtnicima jedina religija koju pojedini prakticiraju iz straha od pogleda i osude drugih a ne iz licnih konvinkcija
    ma slabo poznajes islam, islam je kod mene izvlaci najbolje osjecaje i najbolje osobine sto se mogu naci kod mene. islam je pomijesan sa raznim osjecajima, ljubav, strah, nada , sreca itd

Meni Bog nista ne odredjuje.Nema toga Boga koji ce mene natijerati da u njegovo ime dignem ruku na drugoga
    ti si pobrkala lonce i poklopce na dugo i na siroko, pa nama Allah negovori da dizemo ruku na ikoga bez razloga, ako te napadne brani se a nemoj nikad prvi pocinjat borbu

zar ovo nije logicno

Allah kaze:

190. I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapovjedaju kavgu

znaci dosao ti da te ubije i istjera iz tvoje kuce a ti se branis i to je ono sto je logicno za mene, nikad neces naci u kuranu da Bog naredjuje da ubijes neku neduznu osobu, jer kad bi uradio tako nesto mozes da pakujes kofere za pakao.

Ponavljam ,meni netreba niti jedna mudra knjiga da bi bila svjesna sta valja i nevlja.
    to ti mislis tako, koliko samo puta se ispostavi nesto mislis 1000000% je ok , a nakon nekog vremena se ispostavi da je bilo totalno pogresno.

Pisati zakone je za mene oduzeti covjeku smisao njegove licne odgovornosti ,postaviti se kao tutor kao da se radi o maloumnima i ljudima koji nisu svjesni .To znaci podcijeniti ljudsku inteligenciju i napraviti neodgovorne monstre. Koji mogu da urade najgore stvari u ime neke knjige ili nekog falcnog Bozijega zakona.
    ovo je nesto najgore sto si napisao do sad a evo zasto

Pisati zakone je za mene oduzeti covjeku smisao njegove licne odgovornosti ,postaviti se kao tutor kao da se radi o maloumnima i ljudima koji nisu svjesni
    Bog je naprimjer propisao da je Kamata zabranjena,

To znaci podcijeniti ljudsku inteligenciju i napraviti neodgovorne monstre. Koji mogu da urade najgore stvari u ime neke knjige ili nekog falcnog Bozijega zakona
    ali dodju poslije ljudi i dozvole kamatu i na taj nacin unistavaju porodice i cijele drzave, koliko je samo kamate nabijeno africi na dugove koje su im dali kreditima, znaci zapadnjaci daju africi kredit sa kamatom od 30 godina, na taj nacin pljackaju jadan narod, bogati budu jos bogatiji a siromasni postanu jos siromasniji i onda ti napises potcijeniti ljudsku inteligneciju a ta ista ljudska inteligencija je toliko uspjesna da izradi zakoni da unisti druge drzave i narode i svoje stanovnike da je to cudo jedno, ima jedan program o ljudima koji jedva kraj sa krajem sastavljaju a sve zbog ogromnih kamata jer ih kamate pojedose ekonomiju , a sve je to fino ljudks inteligencija smislila, da bi se bogati vise bogatili a siromasni jos vise osiromasili. pa se ti idalje uzdaj u ljudsku inteligenciju koja je je absolutno "pravedna" na ovom svijetu.

Niti se ja osjecam odgovorna pream necemu ne postojecem koji je covjek izmislio samo da bi se docepao potentnosti
    pa dobro ti tako mislis da je nepostojece, a vidjet cemo poslije smrti jeli postojece ili nije.

Niti se ja osjecam odgovorna pream necemu ne postojecem koji je covjek izmislio samo da bi se docepao potentnosti
    cudo jedno, muhammedu su nudili da budem vladar u mekki, da bira koju hoce zenu , da mu daju ogromno bogastvo samo da ostavi se te knjige kurana i da ne prica o islamu, ali sta je on rekao, niposto, da mi date mjesec ujednu ruku a sunce u drugu ruku nebi napustio vjeru Allaha. pametnom dovoljno kao dokaz.

Svaki svjestan covjek zna sta je dobro sta je zlo .
    jeli se ti to salis sa nama , koliko vidimo ljudi koji su na visokim pozicijama, predsjednici, ministri, ekonomsiti ,,advokati doktori, iako po nekim nasim mjerilima koji su ljudi pametni i nisu budale, a opet ih vidimo kako varaju svoje zene , pa to izlazi u stampi poslije, iako on zna sta je dobro sta lose opet to radi, iako covjek zna da je to zlo, i da ce ga to kostati mozda braka opet radi, sto onda radi, iako zna da je zlo.

tacno je da mnogi znaju sta je zlo ali ga opet rade zbog svojih strasti i ostalih interesa.

Ponavljam nista meni Bog nije dao.
    ma nemoj, cuj to a k oti je dao ta dva oka sto imas u glavi ?? ko ti je dao ruke i noge, ko ti je dao sluh i jezik i usta sa kojim pricas, a mogao ti je uskratiti.

ko ti daje da pada kisa pa rastu voce i povrce i ono se tebi servira na stolu dok jedes ?, jeli to mozda ti sama prouzrokujes da povrce i voce proklija ?

BOg kaze u kuranu.

63. Kažite vi Meni: šta biva sa onim što posijete?
    64. Da li mu vi dajete snagu da niče, ili to Mi činimo?
    65. Ako hoćemo možemo ga u suho rastinje pretvoriti, pa biste se snebivali;
    66. "Mi smo, doista, oštećeni,
    67. čak smo svega lišeni!"
    68. Kažite vi Meni: vodu koju pijete –
    69. da li je vi ili Mi iz oblaka spuštamo?
    70. Ako želimo, možemo da je slanom učInimo – pa zašto niste zahvalni?

Sve sta posjedujem sam sama izabrala . Covjek kao odgovorna licnost odgovora samo pred ljudima i ljudskim zakonima.
    jadni su ti tvoji ljudski zakoni, koju su za povratiti, vidis bogatasa koji je pocinio zlocin plati neku vecu sumu i smanji mu kaznu, ili ga postedi skroz, dok siromaha mozes kazniti kako hoces. vidis zlocinca koji je pobio i poklao masa naroda dobije nekoiko godina kazne i izadje na slobodu, dok vidis nekog covjeka koji nije ucinio zlocin a bio pod sumnjom i provede masa godina u zatvoru, popisam se ja na takve zakone

Ako bi ostavili nekom izmisljenom Bogu da donosi odluke mislim da nas ne bi mnogo ostalo na ovoj kugli.
    pa evo nek ti on sam odgovori

BOg kaze:

61. Kad bi Allah ljude zbog grijehova njihovih kažnjavao, ništa živo na Zemlji ne bi ostavio, ali, On ih do roka određenog ostavlja, i kad rok njihov dođe, ni za tren ga jedan ne mogu ni odgoditi ni ubrzati.

11. Da Allah ljudima daje zlo onako brzo kao što im se odaziva kad traže dobro, oni bi, uistinu, stradali

Harun's Avatar

Zaista, kako ljudi, vjerujući u ono što ne mogu provjeriti, propuštaju priliku da zajedno sa drugim ljudima stvaraju raj, ovdje na Zemlji. I tako, tisućama godina, žive život svojih predaka. Baš poput dresiranih životinja, a ne slobodnih ljudi, svjesnih svojih mogućnosti, ali i odgovornosti.

Da, oružje se, u ima pravične obrane, blagoslovljivalo na sve strane.
    U isto vrijeme, čovjek je čovjeku i dalje vuk, jer ne razumije ni sebe, a kamo li će onda onog drugog.
    Radije vjeruje elitama koja ga pune strahom i nude sebe za spasenje od tog straha.
    Elite, koje su još gore od njega, jer imaju moć koju koriste za svoje sebične ciljeve.
    A sebičnost nije proizvod ljubavi, nego straha.

Bog odgovara:

86. To su oni koji su život na ovome svijetu predpostavili onom na onom svijetu, zato im se patnja neće olakšati niti će im iko u pomoć priteći.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by Harun View Post
    sta je problem u tome, zar nije drzavni zakoni zapisani u knjigama i listovima, sta se smije a sta nesmije raditi, neznam stvarno sta je problem u tome da Bog poslaje instrukcije u knjizi kako covjek da zivi.
    Pa nikakvi ljudski zakoni nisu iskorijenili pljačke i ubojstva, zar ne? Također, neka se, zbog nekog vanrednog stanja, raspadne pravni sustav, vrlo se brzo vidi kako se ljudi pretvaraju u zvijeri.

pa ovo mi lici kao da bi BOg trebao sredit covjeka kao robota, da se ponasa bas kako je programiran, da nema slobodne volje, i to je to
    Ovo si izvukao iz konteksta. Naime, moj tekst je glasio:
    Zar zaista nije moguće da je on te upute upisao u čovjeka samog, dopuštajući, u isto vrijeme, da čovjek sam odluči kada će se okrenuti sebi samom i pronaći te upute.

a u ostalom pa zar nije Bog dopustio svakom da bira kojim ce putem krenuti, ko tebi brani da veceras izadjes vani napijes se i nadrogiras ko zemlja, ili da uzmes kuran u ruke da pa da procitas sta to Bog tamo kaze, niko tebi neuskracuje slobodnu volju.
    Ili da se okrenem unutar sebe samog. Da tu potražim istinu o sebi, o svojim uvjetovanjima i mogućnostima.

pa svaki normalan covjek ima, u sebi

zar ovo nije upisano u tvom srcu, NEMOJ SAM SEBI CINITI ZLO, jer ti sam sebi kazes, ja nezelim da stetim samom sebi. logicno jelde

pa onda vidimo Bog kaze u svojoj knjizi, nemoj te cinit zlo sebi i drugima, nemoj te piti alkohol, jeli to se podudara sa onim sto si ti vec ranije odlucio necu sebi da cinim zlo, znaci svako normalan ce to prihvatiti, da sam sebi ne cini zlo, a to je upravo ono sto BOg trazi od tebe i sviju nas

jer ti ces na kraju ispastati ako te pogodi kakva nesreca zbog alkohola na primjer.
    Ako čovjek nešto čini zbog očekivane nagrade ili zbog straha od kazne, onda on trguje. To ga ne može učiniti boljim.

Kuran, Biblija, Vede i sl. su knjige prepune životne mudrosti. Najbolje što čovjek može učiniti za sebe je otkrivati te mudrosti. Svaki pronalazak onih istinskih ljudskih vrijednosti, neovisnih o vjeri, boji kože ili nacionalnosti, čini čovjeka boljim.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by Harun View Post
    Bog odgovara:

86. To su oni koji su život na ovome svijetu predpostavili onom na onom svijetu, zato im se patnja neće olakšati niti će im iko u pomoć priteći.
    Ako na ovom svijetu činim dobro, zašto bih na onom, ako postoji, bio kažnjen?

Mislim da je poruka ipak izrečena u drugačijem kontekstu nego ju ti prezentiraš.

colibri's Avatar
    @ Harun ,ako mi stavis jos jedan citat iz Kur'ana ne odgovaram ti na tvoje postove ? Ako zelis sa menom se dopisivati tu ,kao sta sam te vec zamolila u jednome od proslih postova,
    zelim tvoje licno misljnje .

Ako mi se cita knjiga citat cu ju sama u miru a ne sa tobom na forumu . Daj mi tvoje misljnje ,a ako je tvoje misljnje isto kao sve ovo citirano ,ja se povlacim iz debate. Nije debata o KUr'anu i Bogu vec o covjeku . Kada stavis covjeka u centar tvojih preokupacija onda cemo nastaviti ?
    pozdrav

+ Reply to Thread

Tags for this Thread