+ Reply to Thread
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 71

Thread: Koja je svrha postojanja čovjeka?

član
    size="tall"

Koja je svrha postojanja čovjeka?

Da li, po vama, čovjekovo postojanje ima neku svrhu?
    Servantes je u drugoj temi postavio to vječito pitanje i već se začela diskusija.
    To pitanje svakako zaslužuje posebnu temu.

Dakle, jesmo li plod slučajnosti, ili postojimo sa nekim ciljem? Ako svrha postoji koja je to?
    A ako pak svrhe nema, kako se vi mirite sa tim? Kako to podnosite?

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by servantes View Post
    .
    Nikakva da zafrkava drugoga . Sve ih treba pobiti . I krenuti ispocetka. I ovako kako smo krenuli sami ce mo sebe unistiti .Znaci vasa rasprava je nepotrebna .

venerijanac's Avatar
    Pridjevi inteligentna i usmjeravana predstavlja strašno ograničenje jer predpostavlja postojanje svrhe.
    Pa možda jeste svrha Homo sapiensa sapiensa da bude predak Homo spiritusu . Budućnost, realno, ne možemo znati, ali pretpostaviti da je evolucija završila, znači skončati u samodopadnosti.

Koja je svrha čovjekova postojanja, može se otkriti, ako čovjek krene istraživati uzroke i otkrivati načine da se oslobodi svojih uvjetovanja - ne pitajući se što će postati kada ih se oslobodi. Je li čovjek stvorenje koje može svijesno mijenjati samog sebe i tako postati prvo samosvjesno stvorenje?
    Last edited by Shady; 17-02-11 at 04:37.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Da li se misli općenito, na svrhu svog čovječanstva ili osobno, svrhu svakog pojedinca?
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Shady View Post
    Servantes je u drugoj temi postavio to vječito pitanje i već se začela diskusija.
    To pitanje svakako zaslužuje posebnu temu.

Dakle, jesmo li plod slučajnosti, ili postojimo sa nekim ciljem? Ako svrha postoji koja je to?
    A ako pak svrhe nema, kako se vi mirite sa tim? Kako to podnosite?
    na ova pitanja mogu se naci odgovori u kuranu

Ako svrha postoji koja je to?

sta Bog kaze zasto smo na zemlji, zasto nas je stvorio

Bog odgovara na pitanje u kuranu:

67:2. Onaj koji je dao smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati; - On je Silni, Onaj koji prašta -,

znaci mi smo ovdje da bi bili iskusavani , kao test, da vidi se kako cemo postupati, hocemo li biti dobri ili losi, hocemo li slijediti Boziju uputu ili cemo krsiti Bozije zakone itd
    a poslije ovoga testa, vidjet cemo rezultat na sudnjem danu kad nas Bog prozivi, da nam sudi za svako djelo koje smo uradili, bilo malo ili veliko. a poslije presude , ili raj ili pakao.

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by Harun View Post

znaci mi smo ovdje da bi bili iskusavani , kao test, da vidi se kako cemo postupati, hocemo li biti dobri ili losi, hocemo li slijediti Boziju uputu ili cemo krsiti Bozije zakone itd
    a poslije ovoga testa, vidjet cemo rezultat na sudnjem danu kad nas Bog prozivi, da nam sudi za svako djelo koje smo uradili, bilo malo ili veliko. a poslije presude , ili raj ili pakao.
    Napisao si sta kaze knjiga a da nam kazes tvoje misljnje ? Sta ti mislis koja je svrha covjeka ?

Licno me naljute ovakvi upisi da mi se kosa dize na glavi . Znas li ti i jednoga koji se vratijo pa nam rekao sta se gore zbiva ?

Da nebudem vjecito off mislim da sluzimo za produzenje opstanka i nicemu drugom . Rodjeni smo i programirani da umremo ,izmedju ova dva ekstrema svako na svoj nacin pridonosi ili razvoju ili unistenju zemlje .

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Napisao si sta kaze knjiga a da nam kazes tvoje misljnje ? Sta ti mislis koja je svrha covjeka ?

Licno me naljute ovakvi upisi da mi se kosa dize na glavi . Znas li ti i jednoga koji se vratijo pa nam rekao sta se gore zbiva ?

Da nebudem vjecito off mislim da sluzimo za produzenje opstanka i nicemu drugom . Rodjeni smo i programirani da umremo ,izmedju ova dva ekstrema svako na svoj nacin pridonosi ili razvoju ili unistenju zemlje .
    ja mmislim ono sto kuran kaze jer sam svoje misljenje uskladio sa kuranom

zasto ce te ista ljutiti, pa niko te netjera da citas moje upise a drugo niti sam ja tebe gonio da mi vjerujes sta pisem

znam ko se vratio, muhammed se tako reci vratio iz mrtvih, i bio je u tom drugom svijetu, andjeo gabriel mu je bio vodic u noc miradza, tad je usao u drugi svijet poslije smrti, neka vrsta paralelnog univerzuma, usao je u raj, i gledao stvari sta ce sve vjernici dobiti u raju, stvari koje su nejasne bile pitao je andjela Gabriela a on mu je objasnjavao.

raj i pakao su u nekim od paralelnih univerzuma , i oni sad postoje, iako ih mi nemoze vidjeti , zapadni naucnici isto kazu da je moguce da postoje paralalni univerzumi , pored nas, sa svojim zakonima i cak stanovnicima.

evo sta kazu

naucnici govore o paralanim univerzumima a nisu svjesni da fakticki govore o raju i paklu dok govore o tim paralalnim univerzumima, posto raj i pakao se nalaze u nekim od njih

Bog nas je informisao da cemo prelazi is sfere u sferu, vjerovatno poslije smrti, i Bog nam je rekao da postoje 7 nebesa ili univerzuma.

colibri's Avatar
    Sta se desilo Muhamedu ,Isusu i kompani ,mene ne zanima .Za mene su to samo bajke koje se prenose vec vjekovima . Zbog tih bajki pola zemaljske kugle ratuje i ubija drugoga u ime jednoga ili drugoga . Ovo je npobjediva cinjenica.

Religija vezana uz neku filozofiju zivota me nesmeta ,ali svaka vrsta propagande me zivcira ,sa bilo koje strane da dolazi. A ti ovdje siris propagandu .

Ljudi kao ti su opasni za opstanak ove kugle .Zbog takvih kao ti koji ne misle svojom glavom ,vec ponavljaju kao papagaji sta su drugi izmislili i sire kontaminaciju ,koja ljudima oduzima svaku mogucnost da sami otkriju sta je njihova istina a ne istina nekoga drugoga.

Danasnji naucnici suplje epruvete u koje ja jos manje vjerujem .Tako da mogu procitati sta pisu ali nikada necu uzeti zdravo za gotovo njihove rijeci .
    Pa bi i tebi savjetovala da procitas i nesta suprotno od mudrih knjiga i da forgiras svoj opignon sam.

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Sta se desilo Muhamedu ,Isusu i kompani ,mene ne zanima .Za mene su to samo bajke koje se prenose vec vjekovima . Zbog tih bajki pola zemaljske kugle ratuje i ubija drugoga u ime jednoga ili drugoga . Ovo je npobjediva cinjenica.

Religija vezana uz neku filozofiju zivota me nesmeta ,ali svaka vrsta propagande me zivcira ,sa bilo koje strane da dolazi. A ti ovdje siris propagandu .

Ljudi kao ti su opasni za opstanak ove kugle .Zbog takvih kao ti koji ne misle svojom glavom ,vec ponavljaju kao papagaji sta su drugi izmislili i sire kontaminaciju ,koja ljudima oduzima svaku mogucnost da sami otkriju sta je njihova istina a ne istina nekoga drugoga.

Danasnji naucnici suplje epruvete u koje ja jos manje vjerujem .Tako da mogu procitati sta pisu ali nikada necu uzeti zdravo za gotovo njihove rijeci .
    Pa bi i tebi savjetovala da procitas i nesta suprotno od mudrih knjiga i da forgiras svoj opignon sam.
    Sta se desilo Muhamedu ,Isusu i kompani ,mene ne zanima .Za mene su to samo bajke koje se prenose vec vjekovima .
    gle cuda , istim rijecnikom su i za vrijeme muhammeda nevjernici govorili, nikakve razlike

Bog kaze u kuranu.

25 Ima onih koji dolaze da te slušaju, ali Mi smo na srca njihova zastore stavili, da Kur'an ne bi razumjeli, i gluhim ih učinili, pa i ako bi sve dokaze vidjeli, opet u njih ne bi povjerovali. A kada ti dolaze da se s tobom raspravljaju, govore oni koji ne vjeruju: "To su samo izmišljotine naroda davnašnjih!"

26 Oni zabranjuju da se u Kur'an vjeruje, i sami se od njega udaljavaju, i sami sebe upropaštavaju, a da i ne primjećuju.

pronalazis li sebe u ovim ajetima

Zbog tih bajki pola zemaljske kugle ratuje i ubija drugoga u ime jednoga ili drugoga . Ovo je npobjediva cinjenica
    ne nego se ratuje zbog drugi stvari a ne zato sto mu relgija nalaze da se ratuje, musliman ako ratuje, ratuje da odbrani goli zivot, i svoju cast i porodicu, i zemlju , a sto ga poslije okrivljavaju za terorizam i ostala cuda , to je prica za sebe

Religija vezana uz neku filozofiju zivota me nesmeta ,ali svaka vrsta propagande me zivcira ,sa bilo koje strane da dolazi. A ti ovdje siris propagandu
    ako mislis na ovo sto ljudima objasnjavam islam, ako je to propaganda, onda se ja ponosim sa tom propagandom

Pa bi i tebi savjetovala da procitas i nesta suprotno od mudrih knjiga i da forgiras svoj opignon sam
    citam ja i druge knjige koje nisu vjerske, znam ja dobro sta je sta

colibri's Avatar
    gle cuda , istim rijecnikom su i za vrijeme muhammeda nevjernici govorili, nikakve razlike

Bog kaze u kuranu.
    Bog kaze ? Nisam znala da taj zna pricati .

25 Ima onih koji dolaze da te slušaju, ali Mi smo na srca njihova zastore stavili, da Kur'an ne bi razumjeli, i gluhim ih učinili, pa i ako bi sve dokaze vidjeli, opet u njih ne bi povjerovali. A kada ti dolaze da se s tobom raspravljaju, govore oni koji ne vjeruju: "To su samo izmišljotine naroda davnašnjih!"

Da vi niste na svome srcu zastore stavili ? Prvo sta Kur'an dolazi sesto godina iza drugih ,koji su vec sve to prozvakali i prepricali . Ne zaboravi da nema nijednog haditi koji je napisan vec da je to arapski telefon od uha do uha.

Naravno da su izmisljotinje koje su mogli prodavati narodu kojem je sve bilo nedostupno.
    Koliko je naroda tada znalo citati .Jeli ti znas da je 50% bivsih Jugoslavena do sesdesete godine bilo nepismenih . Ne moramo se vracati u bivse sjekove . Vidi dansnji Arapski narod i njihovu zelju da se rijese religiskih diktatura . Ne samo politickih diktatura vec i religioznih .

26 Oni zabranjuju da se u Kur'an vjeruje, i sami se od njega udaljavaju, i sami sebe upropaštavaju, a da i ne primjećuju.
    Ma sta mi kazes ? Upropascuje se narod sa ovim balivernama . Recu ti kako ja gledam na covjek i na sebe .

Meni netreba ni KUR'AN NI BIBLIJA da znam od uvjek sta sam i ko sam . Covjek ,koji postuje sebe i na taj nacin i druge oko sebe . Znam da volim ,znam da dam ,znam da primim . Znam da ne gresim ,znam da u srcu mome nema mrznje .

Znam da sam svoj Bog ja . Zasto bi meni trebale neke knjige koje mi nesta obecavaju i na taj nacin strah u meni provociraju .Ucjenjuju me ,kada sam svjesna sebe i mojih aktova i za koje se niti bojim niti stidim ,niti imam pred kime da se barnim ili opravdavam .
    Znaci , meni netrebaju knjige da bih bila svjesna sta je dobro a sta je zlo .

pronalazis li sebe u ovim ajetima
    Ne ,posto on brani svoj teritoriji i pokusava drugima da nametne krivicu ako ga ne slusaju . To je jedan manipulator prije nego smo otkrili psihologiju i manipulaciju.
    A sve za njgovu slavu ,ne za tudju.

ne nego se ratuje zbog drugi stvari a ne zato sto mu relgija nalaze da se ratuje, musliman ako ratuje, ratuje da odbrani goli zivot, i svoju cast i porodicu, i zemlju , a sto ga poslije okrivljavaju za terorizam i ostala cuda , to je prica za sebe
    Ne osvrcem se ja na tu zapadnjacku propagandu vec na zatucanost Arapskoga drustva . Meni se fucka sta ce zapad izmisliti da bi svoje interese zadrzao i nakoji nacin slabe ljude koje religija oslabljuje iskoristiti .

Dokle god ih se drzalo u neznanju i dokle god su ih mogli iskoristavati i u strahu Boga drzati ,jadnici su mislili da je to pravedno . Postali su svjesni da to nije bas tako .
    Mozes li mi molim te objasniti , zasto modernizam predstavlja za islam opasnost ?
    Zasto Japan od vjekova kompozira zivot uz religiju i tradiciju i modernizam ?Zasto Indija najflagrantniji slucaj religije ,tradicije i modernizma ,nema nikakvih problema a samo Islam vidi u modernizmu opasnost po njega .

ako mislis na ovo sto ljudima objasnjavam islam, ako je to propaganda, onda se ja ponosim sa tom propagandom
    Ma ponosi se ti sa cime zelis i potrebno je biti ponosan ali staviti ponos prije ljubavi mi ne ide bas nikako. Jebes ti ponos ako te sprecava da volis drugoga.

citam ja i druge knjige koje nisu vjerske, znam ja dobro sta je sta
    Osvrnula sam se da slijedis KUR'AN . Ako ga slijedis dosljedno ,zao mi te je posto neces osjetiti toplinu i ljubav koju ti zivot pruza.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread