+ Reply to Thread
Page 7 of 7 FirstFirst ... 5 6 7
Results 61 to 70 of 70

Thread: Koja je svrha postojanja čovjeka?

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Daj mi nekoliko linkova o islamskim studijama koje govore da Kuran uči da je Harun živio sa Muhammedom i sa braćom Adamovih sinova i kćeri, te da su se Harun i Muhammed udaljili od Boga i rodili na Zemlji? Gdje Muhammed govori o tome?

A tko će ostati na zemlji ?
    Daj mi nekoliko linkova o islamskim studijama koje govore da Kuran uči da je Harun živio sa Muhammedom i sa braćom Adamovih sinova i kćeri, te da su se Harun i Muhammed udaljili od Boga i rodili na Zemlji? Gdje Muhammed govori o tome?
    o cemu ti svega ti, to ti ne stoji, nema nikakvih dokaza, jer kuran ne govori to sto ti pises

A tko će ostati na zemlji ?
    nece niko, jer krajni cilj je ili raj ili pakao, a ja jos nikog nisam vidio da je vjecno ostao na zemlji, pa kako me mozes to pitati ?
    Last edited by venerijanac; 22-02-11 at 16:08.

Mali prije si citirao kuran koji po tebi to govori a sada sve opovrgavaš!?
    Last edited by venerijanac; 22-02-11 at 16:09.

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Mali prije si citirao kuran koji po tebi to govori a sada sve opovrgavaš. Znao sam ja da ti nisi sposoban za te rasprave.
    nisam, nego ti nisi shvatio suštinu
    duse su samo stvorene u dalekoj proslosti , a one se udahnjuju u bebe u majcinom stomaku.
    Last edited by venerijanac; 22-02-11 at 16:06.

Quote Originally Posted by Harun View Post
    nisam, nego ti nisi shvatio suštinu
    duse su samo stvorene u dalekoj proslosti , a one se udahnjuju u bebe u majcinom stomaku.
    Duša je istinska osobnost a ne duša kroz tijelo,odnosno da je tek čovjek nešto.
    Last edited by venerijanac; 22-02-11 at 16:06.

član
    Quote Originally Posted by Shady View Post
    Da li, po vama, čovjekovo postojanje ima neku svrhu?
    Servantes je u drugoj temi postavio to vječito pitanje i već se začela diskusija.
    To pitanje svakako zaslužuje posebnu temu.

Dakle, jesmo li plod slučajnosti, ili postojimo sa nekim ciljem? Ako svrha postoji koja je to?
    A ako pak svrhe nema, kako se vi mirite sa tim? Kako to podnosite?
    Tema je prava, aktualna iako je stara. Meni je to pitanje isto ili slično pitanjima: Koja je svrha postojanja psa, majmuna, konja, mačke, lava. šarana, hrasta i t.d.
    Svrha postiojanja svih živih bića je je da održavaju svojj život, da obnvaljaju svoj život samostvaranjem i da održvaju druge živote. To je i svatrha čovjeka. Jasno je da čovjek stvara samoga sebe iz sebe polarnom interakcijom žensko - muško. jasno je i to da održava svoj život, održavaju i druge živote, ali izgleda nitko se ne usudi reći da je svrha postiojanja čovjeka obnoviti cjelokuipni žiot na zemlji i stvoriti novi, viši od vlastitog života. Dakle svrha čovjeka je da putem čovječanstva ( umnoženi čovjek ) stvori sve ono što nazivamo prirodom, ili što se u Bibliji navodi kao stvaranje Boga. Divna plemenita svrha čovjeka. Moež li biti bolja.

član
    Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    Svrha postojanja?
    Vratiti se Bogu.
    Točno!
    Put čovjeka je od Boga k Bogu, od Ishodišta do Ishodišta kako piše u mojim radovima. Do te spoznje dolazi se samo ako se prate atributi Boga i Čovjeka na vremenskoj distanci evolucije.

član
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Pa možda jeste svrha Homo sapiensa sapiensa da bude predak Homo spiritusu . Budućnost, realno, ne možemo znati, ali pretpostaviti da je evolucija završila, znači skončati u samodopadnosti.

Koja je svrha čovjekova postojanja, može se otkriti, ako čovjek krene istraživati uzroke i otkrivati načine da se oslobodi svojih uvjetovanja - ne pitajući se što će postati kada ih se oslobodi. Je li čovjek stvorenje koje može svijesno mijenjati samog sebe i tako postati prvo samosvjesno stvorenje?
    Jedni kažu daje evolucija vrsta prestala i otpočla neka druga, ona kulturološka. Moje je gledišt da evolucija traje i dalje, ali sada na razini Čovjeka i čovječnstva. Čovjek i čovječnatsvo očigledno evoluiraju, samo je pitanje kuda? Prema mojim istraživanju prema HOMOTERASU, makrosvemirskom biću likom čovjelčanstva. Već je više takvih gledišta u svijetu!!

tehuti's Avatar
    Svrha postojanja? Da čovjek postane Bogom. Tj. da dosegne istinski altruizam i jednakost forme sa stvoriteljem. Jedino tako može živjeti u uniji sa kozmičkim zakonima i drugim ljudima.

član
    Svrha postojanja Čovjeka analogna je svrsi postojanja njegove satnice. Ako znamo svrhu postojnaj stanice znamo i svrhu postojanja Čovjeka. Znamo li svrhu postojanja stanice? Neki znaju,a neki ne.

No Name's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Sta se desilo Muhamedu ,Isusu i kompani ,mene ne zanima .Za mene su to samo bajke koje se prenose vec vjekovima . Zbog tih bajki pola zemaljske kugle ratuje i ubija drugoga u ime jednoga ili drugoga . Ovo je npobjediva cinjenica.

Religija vezana uz neku filozofiju zivota me nesmeta ,ali svaka vrsta propagande me zivcira ,sa bilo koje strane da dolazi. A ti ovdje siris propagandu .

Ljudi kao ti su opasni za opstanak ove kugle .Zbog takvih kao ti koji ne misle svojom glavom ,vec ponavljaju kao papagaji sta su drugi izmislili i sire kontaminaciju ,koja ljudima oduzima svaku mogucnost da sami otkriju sta je njihova istina a ne istina nekoga drugoga.

Danasnji naucnici suplje epruvete u koje ja jos manje vjerujem .Tako da mogu procitati sta pisu ali nikada necu uzeti zdravo za gotovo njihove rijeci .
    Pa bi i tebi savjetovala da procitas i nesta suprotno od mudrih knjiga i da forgiras svoj opignon sam.
    Delovanje Colibrija je zasnovano na cinjenicama ,cinjenica je nesto sto ne zavisi od necijeg misljenja ni od njenog ni mojeg (smatram da je to neophodno da bi se vodio razgovor izmedju razumnih bica da bi se doslo do istine ) iskreno se nadam da se svi slazemo oko toga ,verujem u to na ovom forumu .

No ,religije ? Sta je religija ? Sta je vera ? kako verujemo ?Molitva ? Cemu se molimo ?na koji nacin ? Koja su ocekivanja ? Svrha ?

Na ova pitanja bi svi trebali odgovoriti sami sebi jer bez utemeljenja vrtimo madjionicarski trik ,tako mozemo da ispisemo 200 strana foruma i na kraju ostane praznina

U danasnjem svetu verovanje se svelo na puke rituale iz navike ,bez prodiranja u dubinu i sustinu ,to je cinjenica mozemo se sloziti (znaci ne zavisi od mog mislljenja )
    Ako religija sluzi da ljude nauci ispravanom zivljenju a za to sluzi (cinjenica ) da li je uspela ? imamo takodje cinjenicu da je nivo svesti ljudskog roda dramatican na globalnom nivou 2000 god (i to je cinjenica )

Uzmimo samo da postoji jedan Bog jedna religija ,ishod je katastrofalan ,ljude nista i dalje nije naucila ,omanula je toliko da je obicna statisticka greska .
    Sad dolazimo do jos dramaticnije situacije za ljudski rod ,neko se napravio pametan pa izmisljlao religije ,Bogove ,svaki narod ,svako pleme maltene je imalo po svog Boga i religiju ,to jedino moze izazvati atrofiju mozga .
    Religija izaziva atrofiju mozga ? A zasto ?

Zato sto svaka podela vodi u konfilt ? slazemo se ? to je isto cinjenica ,moje misljenje je ne bitno jer je to cinjenica.(hvala krisnamurtiju) Moj Bog je bolji od tvog,ja sam nemac ,ja sam amerikanac ,ja sam srbin ,ja sam afrikanac (podele) itd itd ,tako nastaju ratovi (cinjenica )
    Ljudska vrsta moze napraviti nuklearnu bombu tehnoloski napredovati a ne moze zaustaviti patnju ,siromastvo ,iskoreniti strah ? slazemo se ?(cinjenica )
    Opet idemo na religije ,sta su naucile ljude(sto im je smisao postojanja ) ..i dalje nista . Strah ,ratovi ,tuga je tu i dalje samo jos vise podela i vise zla bez tracka podizanja svesti .

Napomenucu da je ljudski mozak toliko atrofirao da ne moze da prati ni tehnoloski napredak ,jedna vestacka inteligencija ce moci da zameni coveka jer je postao sablonsko mehanicko bice bez svesti o sebi .

PS:tehnoloski napredak i duhovni su dve razlicite stvari .
    Covek moze da izracuna napamet ako uvezba koliko je 25633x567 ali ako ga pitas zasto se ti sustinski plasis ,zasto si zavistan ,zloban i zasto radis to sto radis on nece znati ni da bekne ,od kad postoji
    covek je primitivan ,ne moze emocionalno da resava ni najprostije stvari koje su od presudnog znacaja za napredak svesti i onda jedno takvo bice napravi nuklearnu bombu a neko u pozadini kaze MOJ BOG JE BOLJI OD TVOG I NUKLEARNA BOMBA EXPLODIRA I POBIJE 2 MILIONA LJUDI (CINJENICA ) Gde je tu religija ,stoji po strani i vata prasinu .

+ Reply to Thread

Tags for this Thread