+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Je li se Bog ikada ikome objavio?

član
    size="tall"

Je li se Bog ikada ikome objavio?

Za ljude poput Budhe, Abrahama, Moše, Isusa, Muhammeda - mnogi danas vjeruju da su od viših sfera dobili i ljudima prenosili Univerzalne Istine. Možda su i oni sami vjerovali da su nadahnuti i odabrani. Možda su pak znali da to nije tačno ali su sebe ipak proglasili kao poslane od Boga, kako bi stekli neku prednost, ili slavu, ili neku materijalnu korist? Šta je od toga, po vama, istina?

Da li je, dakle, Bog samo ''nijemi posmatrač'' koji nema način da se objavi?
    Ili se On niti ne želi objaviti, jer mu čak možda nismo ni bitni? Jesmo li?
    Ili smo mu bitni a ipak želi da sami, vlastitim naporima dođemo do Njega?

Sva ova pitanja su pokrenuta su na drugom threadu ali zaslužuji posebnu temu. Pa, izvolite.

Quote Originally Posted by Harun View Post
    Bog kaze u kuranu
    Nikada, nigdje, Bog nije rekao ništa.

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Matija View Post
    Nikada, nigdje, Bog nije rekao ništa.
    to sto si sad rekao je bas spomenuto u kuranu, a sta znas mozda ces ti biti u toj skupini koja ce ih predvoditi, a ja se nadam da neces , i da ces izvuci pouku iz ovoga

Bog kaze u kuranu:

6. A za one koji ne vjeruju u Gospodara svoga kazna je Džehennem, užasno je ono boravište!
    7. Kad budu u nj. bačeni, pucketanje njegovo će čuti, i on će ključati,
    8. gotovo da se od bijesa raspadne. Kad god se koja gomila u nj baci, stražari u njemu će je upitati: "Zar nije niko dolazio da vas opominje?"
    9. "Jest, dolazio nam je onaj koji nas je opominjao"- odgovorit će - ,"a mi smo poricali i govorili: Allah nije objavio ništa, vi ste u velikoj zabludi!"
    10. I reći će: "Da smo slušali ili razmišljali, ne bismo među stanovnicima Džehennema bili!"

sporedi ovo sto si ti rekao

Nikada, nigdje, Bog nije rekao ništa

sa ovim sto stoji u kuranu prije 1400 godina

a mi smo poricali i govorili: Allah nije objavio ništa

cudo jedno kako se poklopilo

[B]6. A za one koji ne vjeruju u Gospodara svoga kazna je Džehennem, užasno je ono boravište!
    Ja vjerujem u Boga, ti ga zovi Allah ako hoćeš, meni i njemu svejedno.

Jest, dolazio nam je onaj koji nas je opominjao
    To je Muhamed, pretpostavljam? Samo dokaz da Bog sam ništa nije rekao. Ja nisam rekao da nisu govorili u njegovo ime, samo da on sam ništa i nikada i nigdje nije rekao.

Harun's Avatar
    Ja vjerujem u Boga, ti ga zovi Allah ako hoćeš, meni i njemu svejedno.

To je Muhamed, pretpostavljam? Samo dokaz da Bog sam ništa nije rekao. Ja nisam rekao da nisu govorili u njegovo ime, samo da on sam ništa i nikada i nigdje nije rekao.
    zvao ga Bog ili Allah isto je to, nema veze.

a odakle ti znas da nikada nigdje nije rekao ??

zvao ga Bog ili Allah isto je to, nema veze.

a odakle ti znas da nikada nigdje nije rekao ??
    Moram priznati da ne znam. Ali znam da ga ja nisam čuo. Još manje znam da je nešto rekao. Krhko je znanje.

Harun's Avatar
    Moram priznati da ne znam. Ali znam da ga ja nisam čuo. Još manje znam da je nešto rekao. Krhko je znanje.
    naravno da neces znati kad ne istrazujes :P de malo angazuj se, ili ako treba mogu ti ja pomoci kako

to sto ga nikad nisi cuo nije dokaz da ne postoji, koliko samo stvari mi nismo culi a ima ih i postoje. Jer da si ga cuo ili bilo ko da je BOga cuo i vidio, to bi prouzrokovalo unistenje djelimicno slobodne volje, prestao bi test na ovome svijetu, i doslo bi do silom pokoravanje kroz strah, nema necu nema nemogu MORAS, jer dali bi iko smio da se suporostavi Bogu ako bi on sad se pokazao i rekao, "ubacit cu svakoga ko nebude slijedio moju knjigu Kuran i poslanika muhammeda, pa bio ti musliman, krscanin ili zidov , sviju cu vas ubaciti u pakao nebude te li me slusali".

Ovaj svijet je stvoren kao test za nas ljude, kako cemo postupati , da budemo iskusavani, i na kraju na sudnjem danu ce biti nagrada ili kazna , raj ili pakao. A kad bi se Bog pokazao doslo bi do silom pokoravanje, i onda vise test nebi imao smisla, kad ja tebe natjera sa strahom , vjerovanje vise nebi postojalo jer kad vidis BOga i cujes ga, automatski vjerovanje prestaje, jer to postaje ocito. tako da to nije u skladu sa svrhom zivota da se Bog pokazuje ljudima na ovome svijetu, jer bi se pobrkala svrha zivota.

a u ostalom nebi mi mogli podnijeti da vidimo Boga, jer nisu nase oci sad konstruisane da ga vide, al izato na sudnjem danu cemo ga vidjeti. sta se desilo sa mojsijem kad je trazio da vidi Boga

Bog kaze:

I KAD NAM MOJSIJE/MUSA DODJE U ODREDJENO VRIJEME,I KADA MU GOSPODAR NJEGOV PROGOVORI,ON RECE:-GOSPODARU MOJ ,POKAZI MI SE DA TE VIDIM!-NE MOZES ME VIDJETI-RECE-ALI POGLEDAJ U ONO BRDO,PA AKO ONO OSTANE NA SVOME MJESTU,VIDJECES ME!-I KAD SE GOSPODAR NJEGOV ONOM BRDU OTKRI,ON GA SA ZEMLJOM SRAVNI,A MUSA SE ONESVIJESCEN STROVALI,RECE:-HVALJEN NEKA SI! KAJEM TI SE, JA SAM PRVI VJERNIK". (EL-E'ARAF: 143)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Gospodo Matija i Harun, držite se teme - molim lijepo.

Hvala:

to sto ga nikad nisi cuo nije dokaz da ne postoji, koliko samo stvari mi nismo culi a ima ih i postoje.
    Ali već sam rekao da ja vjerujem u Boga. To što smatram da nam se izravno nije obratio ne znači da ne vjerujem u njega.

Jer da si ga cuo ili bilo ko da je BOga cuo i vidio, to bi prouzrokovalo unistenje djelimicno slobodne volje
    Ali gdje se ti onda ne slažeš sa mnom kad kažem da Bog nigdje, ništa, nikome nije rekao? Sad, pak, izgleda ko' da i ti tako misliš. Pomalo me zbunjuješ.

Quote Originally Posted by enky View Post
    Gospodo wakantanka i Harun, držite se teme - molim lijepo.

Hvala:
    Gospođo, Enky, moja isprika.

Eto, nekad je teško dražat se striktno nečega, bez da se malo odluta. Mislim da su nekad ta lutanja i plodonosna, na stazu se vraćamo osvježeni novim prizorima.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread