Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: JEDAN NA JEDAN (sanja vs alim): Evoluciju ne zanima bog vs Evolucija vodi bogu

persona non gratis
    size="tall"

JEDAN NA JEDAN (sanja vs alim): Evoluciju ne zanima bog vs Evolucija vodi bogu

Ovo je jedan na jedan diskusija između moje malenkosti i alima.
    Ako bilo ko poželi da prokomentariše bilo šta odavde, može to učiniti na već postojećoj temi koja se tiče evolucije.
    Last edited by sanja; 19-02-11 at 14:56.

persona non gratis
    Počinjem ja.

Većina zamerki i primedbi na evoluciju dolazi od strane ljudi čije je znanje o evoluciji ili nikakvo, ili pogrešno, ili površno.

Otud su i njihove primedbe glupe, promašene, i nemaju najčešće nikakve veze s onim u šta "gađaju".
    Situacija je tim gora što se sve informacije (kao i odgovori na promašena pitanja proistekla iz krive percepcije i pogrešnih pretpostavki o evoluciji) mogu lako naći; dostupne su svima onima koje zaista interesuje da saznaju.

Da je evolucija "samo teorija" tvrde samo oni koji ne poznaju značenje reči "teorija", pogotovo ne specifično značenje koje ona ima u naučnom kontekstu.

Evolucije nije samo teorija, jer pored toga što je naučna teorija, ona je, ujedno, i naučna činjenica.

Evo dodatnog spiska toga šta evolucija nije, sa sajta koja jasnim i razumljivim jezikom objašnjava evoluciju tako da svima može biti jasna.

Evolucija nije...

...”samo teorija”.
    ...teorija da je život nastao “iz ničega”.
    ...teorija o nastanku univerzuma (Velikim Praskom ili na bilo koji drugi način).
    ...teorija “da je čovek nastao od majmuna”.
    ...prazna priča bez praktičnog značaja.
    ...teorija oko koje se ni naučnici ne slažu.
    ...teorija čije je vreme prošlo.
    Teorija evolucije je činjenica - promene koje su njome opisane se zaista dešavaju svuda oko nas;

"Teorija evolucije je naučni model koji objašnjava činjenicu evolucije i stavlja pojedinačne podatke u širi kontekst."

Spada u jednu od najbolje potvrđenih naučnih teorija (svi dokazi na onom liku koji sam dala).

Teorija evolucije se ne bazira na pretpostavci o slučajnosti nastajanja promena - do mutacija u genetskoj strukturi jedinke dolazi redovno, prilikom nastajanja svake jedinke. Ove mutacije jesu slučajne, ali se selekcija, pritisak na kompletnu populaciju, na vrstu, odvija po strogo određenim zakonima, i tu nema slučajnosti.

dakle pravilo je: jedinka doživljava mutacije, vrsta doživljava selekciju.

Ovaj mehanizam dovoljan je da se objasni razvoj života na Zemlji, ergo - evoluciju ne zanima bog.
    Last edited by sanja; 19-02-11 at 15:24.

.. još ću ja .. prije uvoda .. i onda idemo .. počinjemo ..

.. stav je taj ..
    .. gledao sam rasprave o evoluciji .. strašne i duge .. i bez šanse da završe .. i mislim si .. pa šta je to .. kako to da je evolucija još tako strašno nepoznata ..
    .. pa sam gledao bolje ..
    .. i tada sam zaključio ovako .. postoje kreacionisti starog kova .. i postoje evolucionisti starog kova .. i .. toliko im je toga zajedničko da tako i funkcioniraju .. oni nastoje osporiti protivnika ali sa tvrdim nastojanjem da i održe protivnika ..

.. a ovo bi bio .. različit pokušaj ..
    .. odmah na početku uništiti sve što liči na stare popine .. i odmah ukazati na svu nepobjedivost evolucije kao nauke ..
    .. i u drugom koraku pokazati kako evolucija nije dovoljna ..

.. predlažem da .. pročitamo prvo poglavlje .. i ti izneseš .. ukratko .. najvažnije stvari ..
    .. da ih zajednički pogledamo ..
    .. i da ja pokušam ukazati ne točke .. koje vode dalje ..

.. još nešto .. ova priča vodi bogu .. ali ti o tome .. ne vjerujem da znaš išta .. mislim da je najpametnije da se tako i ponašaš ..

.. i još nešto .. u hiljadama zapisa o evoluciji .. na raznim stranama .. činilo mi se da je .. glupost .. najjača konstanta ..
    .. ali .. s obzirom da je teško dublje analizirati podsvjest .. možda to i nije čista glupost nego nešto obrambeno ..
    .. primjetio sam .. zanimljive primjerke nečega .. nekih .. o kojima volim razmišljati kao o čučavcima .. koji već naslućuju prilično .. ali vjerovatno i opredjeljeni na način da kažu toliko koliko najviše prikriva .. a bez da i sami znaju .. ni što znaju ni što bi prikrivali ..

.. eto ..
    .. možeš osnove iz prvog poglavlja .. u nekoliko rečenica .. da ponovimo .. i u cilju propagande ..

persona non gratis
    .. hajde .. u cilju propagande ..

(.. mada sam već u uvodnom navela te neke osnovne stvari ..)

.. dakle ..
    1.
    .. prilikom svakog kopiranja DNK .. dolazi do mutacija ..

2.
    .. sve mutacije se prenose na potomstvo ..

3.
    .. mutacije se dele na neutrane negativne i varijacije ..
    .. neutralne ne utiču na gene pa samim tim ni posredno na organizam ali se prenose na sledeću generaciju ..
    .. negativne utiču negativno .. u smislu ili usmrćavanja jedinke ili onemogućavanja ostavljanja potomstva ..
    .. varijacije dovode do selektivnih efekata .. i omogućavaju razvoj novih osobina kroz postepene promene postojećih osobina ..

4.
    .. kroz mutacije se odvija .. promena postojećih informacija ..
    .. informacije nastaju kroz proces duplikacije praćen daljim mutacijama ..

[/QUOTE]

.. dobro .. to je već pravo poglavlje .. mislio sam da i prvo ponovimo .. ali i ovako je dobro ..

.. znači .. dnk je stroj za reprodukciju .. on stvara nove dnk ..

.. a ovo su moji naglasci ..

1 .. mutacija nije čudo koje se događa jedanput u sedam godina .. ona je nešto što se stalno događa .. ona stvara kopije .. ali koje su stalno .. malo različite .. kao što su ljudi uvjek različiti jedan od drugog .. kao što je bilo što na svijetu .. samo .. unutar gausove krivulje .. nikad isto nečem drugom ..
    2 .. mutacije se prenose dalje ..
    3 .. znači .. mogu biti bez utjecaja .. negativan utjecaj .. i .. proizvode raznolikost ..
    4 .. duplikacija može biti .. izvor dodatne velike raznolikosti ..

.. ovdje moramo još razmisliti ..
    .. mislim da su mnogi pričaoci po forumima .. u mutacija vidjeli nešto drugo ..
    .. mislim da su vidjeli nekakav determinizam .. obično govore .. nastalo slučajnom mutacijom ..
    .. možeš mi pričati o tome .. ? .. u svakom slučaju o tome treba još .. da li je taj dio shvaćen .. i šta u njemu nije shvaćeno ..

persona non gratis
    .. može ..

.. dakle .. ovo je jedna od čvršćih i češćih tačaka nerazumevanja ..
    .. ljudi pod mutacijom obično podrazumevaju nešto što je .. u stvari .. tek krajnji proizvod jednog dugog procesa baziranog na kontinuiranim .. višestrukim mutacijama .. duplikacijama i varijacijama dupliciranih gena ..

.. a mutacije se dešavaju stalno .. i većina nema nikakvog efekta ..
    .. drugo .. da čak i kod onih kod kojih efekta ima .. taj efekat nije odmah manifestan ..

.. kod duplikacije si zaboravio bitnu stvar ..
    .. duplikacija može omogućiti da se .. negativne mutacije .. ne završe negativnim efektom .. jer mutacija duplikacije može dati varijaciju koja će poništiti efekat .. negativnosti ..
    .. tako da se sada mutacija koja bi u normalnim okolnostima bila negativna .. pretvara u novu informaciju ..

.. ako sam dobro shvatila ..

(.. to sad .. pretresamo osnove .. a posle ćeš krenuti s .. tim tvojim novim ..? )

.. još ćemo pretresati .. dok nas bude držala volja ..

.. držim dvije stvari .. važnima .. a one to i jesu ..
    .. prva .. geni i mutacije .. druga .. pritisak sredine ..

.. od prije imamo 3 načina gledanja .. staro popovski .. naučno evolucijski .. i još jedan ..
    .. ja ću ti davati materjal za pretresanje .. a ti možeš što god hoćeš .. pričati o tom materjalu .. sortirati ga u te tri grupe .. po sistemu .. to spada u to .. ili bilo što ..

.. dakle .. geni i mutacije ..
    .. geni se često smatraju čvrstom situacijom .. u njima je .. kao .. sve zapisano ..
    .. druga je mogućnost da geni budu sasvim podložni promjenama .. da se stalno događaju .. da čine nešto kao neki kotao .. sa hiljadama mogućnosti .. tako bi možda .. od gena koji postoje danas u svim ljudima .. možda bilo moguće sklopiti bolid formule jedan .. ili raketu za mars .. ?

.. geni su kao mali programčići .. kao šablone po kojima će nešto biti izgrađeno .. a ono već izgrađeno ima svoje gene kao nacrt .. ličnu kartu ..
    .. slaganje nacrta .. može biti slično slaganju i stvarnih komada i djelova ..

.. kao groblje automobila .. stotine i hiljade starih automobila .. neki savršeno ispravnih raznih djelova .. jer je na sudarima stradalo nešto drugo ..
    .. rastaviti sve automobile .. na djelove .. uzeti njihove nacrte .. sklopiti nacrte .. eventualno prilagoditi neke djelove i prihvate .. i moguće je sastaviti sasvim novi auto ..
    .. isto sa genima .. ako ih imaš .. a da bi ih imala .. moraš imati .. neko groblje gena .. ili druga groblja iz kojih ćeš ih transferirati .. kao u viralnom transferu .. ili kao duplikaciju .. kao kada ti je žika dao dvije boš pumpe .. neispravne .. za glavu motora fiće .. a ti si jednu popravio ..

.. zanimljivo je oko strojeva ..
    .. tač skrin .. to ti je ono .. imaš kao neki ekran .. i to ti je sve .. nemaš dugmiće .. .. nego ti se na ekranu pojavi .. automatski .. a .. ti ga pritisneš i imaš a ..
    .. te se stvari pojavljuju .. razbacano .. kao geni .. neko izmisli nešto slično .. i jedva neko za to zna .. a komšija žika veli .. eto .. besposlen ti komšija i jariće krsti .. a poslije ti ameri odluče na mjesec i treba im tač skrin i ete ti i kod žike .. je li on čuo da se u komšiluku pravilo tije stvari ..
    .. čini mi se dvije stvari ..
    .. jedna .. dolazi se .. slučajno ili manje .. do raznih stvari .. i njih odbaciš u neku arhivu .. i tamo stoje ..
    .. druga .. neko sklapa nešto i ima mnoge sklopove za stroj .. i ima mjesto u kojem mu treba neki sklop .. i takvog još nema na svijetu .. ali on zna o njemu sve .. zna precizno šta mu treba .. i često imam osjećaj da taj sklop .. ili element bude pronađen sigurno .. možda ne baš onakav kakav je zamišljen .. ali sa svim ključnim karakteristikama ..
    .. isto sa genima .. postoje geni koji određuju ovo ili ono .. i toliko se mješaju .. da je moguće .. čudo da izrode .. eve .. komšija žiku .. od krvi i mesa ..

.. internet ..
    .. postoje podaci .. nevjerovatni .. neki me poletarac uči nekom zakonu .. i spominje ga knjiški .. ispravno .. doslovno .. mislim si .. pametan poletarac .. pa se sjetim i pogledam .. a da ovdje prepisao .. ja sam znao zakon ali .. svojim rečima .. mislim si .. čekaj .. razumije li taj .. i stavim potpitanje .. a poletarac kao iz topa .. a ja odem opet .. i drugi je poletarčev odgovor doslovan .. a ja odustanem .. šta da se pravim pametan ..
    .. to je .. kao geni .. odeš vidiš .. sklopiš ..

.. glasovi ..
    .. ljudima je na početku bilo teško izovoriti neke glasove .. bili naučili a e u i .. pa polako m .. pa mu .. pa ma .. i tek onda mama ..
    .. i tako je većina hodala zemljom .. na početku .. i vikala aaaa ..
    .. i ti su glasovi bili kao geni ..

.. a slova ..
    .. bili naučili govor .. ali .. popovi odlučili da se pribiležavaju veliki događaji .. kao na primjer .. tutankamon beše ovde da uveliča veliku nagradu bahreina dveiljade i treće prije krista ..
    .. isto geni .. za tutankamon se dogovorili da nacrtaju kapu njegovu .. jer je samo on imao takvu .. skupa neka .. za .. beše ovde .. izmislili znak .. krug i u sredini točka .. ili tako nešto .. sad se ne sećam ..
    (.. slično bili popovi glagoljaši izmislili gene za glagoljicu .. postojali su već geni za latinicu .. ali popovi bili krenuli u sektašenje .. mi od žabara nećemo ništa .. pa nek se dante zeza sa svojim genima .. a oni su pisali koliko im pšenice duguje žika .. na narodnom jeziku ..)

.. ete ti .. nešto materjala .. za razmišljanje .. a ja ću još ..

.. dakle ..
    .. dali se gen mjenja kao što kipar mjenja kamenčinu u davida .. radi na genu dok ga ne oblikuje
    .. ili su geni .. gužva mogućnosti .. svega i svačega .. pa i bozanića uspjevaju sklopiti .. blagoslovljen da nam je i duh sveti .. koji je bozanićeve gene .. premišlavao .. i preštimavao .. usklađujući .. jelte .. posebno .. onu finu granicu .. koja mu je omogućila kasnije .. da glasa za bandića .. a da .. nota bene .. za 4,5 miliona rvata ostane moralistično duhovnjačko božanstvana .. veličina ..)

(.. ovo ti je brain storming .. gužva mora da bude ogromna .. i samo mora da se pazi da se ne pogubiš .. nakon jednog perioda .. od 100 .. 150 godina .. počinje ti se činiti kao da vidiš svetlo na kraju tunela .. ali .. s obzirom da ti se svašta počinje priviđati .. veća je vjerovatnost da si prolupao nego da je to kraj tunelu .. kužiš .. ?)

persona non gratis
    .. internet ..
    .. postoje podaci .. nevjerovatni .. neki me poletarac uči nekom zakonu .. i spominje ga knjiški .. ispravno .. doslovno .. mislim si .. pametan poletarac .. pa se sjetim i pogledam .. a da ovdje prepisao .. ja sam znao zakon ali .. svojim rečima .. mislim si .. čekaj .. razumije li taj .. i stavim potpitanje .. a poletarac kao iz topa .. a ja odem opet .. i drugi je poletarčev odgovor doslovan .. a ja odustanem .. šta da se pravim pametan ..
    .. to je .. kao geni .. odeš vidiš .. sklopiš ..
    .. ovo bi bilo .. ovo ..:
    .. dakle .. geni i mutacije ..
    .. geni se često smatraju čvrstom situacijom .. u njima je .. kao .. sve zapisano ..
    .. to je staropopovski .. valjda ..

.. druga je mogućnost da geni budu sasvim podložni promjenama .. da se stalno događaju .. da čine nešto kao neki kotao .. sa hiljadama mogućnosti ..
    .. naučno evolucijski .. i tu je analogija s govorom ..
    .. glas .. koren reči .. pa dalje grananje .. i izvođenje .. varijacije ..
    .. jezik kao ugnježđena hijerarhija ..
    .. kao što kod vrsta imaš ugnježđenu hijerarhiju gena ..

.. kao groblje automobila .. stotine i hiljade starih automobila .. neki savršeno ispravnih raznih djelova .. jer je na sudarima stradalo nešto drugo ..
    .. rastaviti sve automobile .. na djelove .. uzeti njihove nacrte .. sklopiti nacrte .. eventualno prilagoditi neke djelove i prihvate .. i moguće je sastaviti sasvim novi auto ..
    .. isto sa genima .. ako ih imaš .. a da bi ih imala .. moraš imati .. neko groblje gena .. ili druga groblja iz kojih ćeš ih transferirati .. kao u viralnom transferu .. ili kao duplikaciju .. kao kada ti je žika dao dvije boš pumpe .. neispravne .. za glavu motora fiće .. a ti si jednu popravio ..
    .. ovo s grobljem mi nije jasno ..
    .. čak i onaj .. osnovni set .. onaj prapočetni gen ..
    .. nije mrtav .. on je živ .. u novom sklopu ..
    .. a s onim što je otišlo na groblje ne možeš ništa dalje raditi ..

(.. ili nisam dobro shvatila analogiju ..? )

(.. ovo ti je brain storming .. gužva mora da bude ogromna .. i samo mora da se pazi da se ne pogubiš .. nakon jednog perioda .. od 100 .. 150 godina .. počinje ti se činiti kao da vidiš svetlo na kraju tunela .. ali .. s obzirom da ti se svašta počinje priviđati .. veća je vjerovatnost da si prolupao nego da je to kraj tunelu .. kužiš .. ?)

.. nisi dobo shvatila .. na groblju auta imaš i glanc novih djelova .. jer neko razbije i nov auto .. ali ne tako da na njemu razbije baš svaki dio .. kuiš .. ?
    .. ugnježdenu hijerarhiju još ne dirati .. pogotovo ne dirati na krivi način .. ali možeš ju pročitati opet .. veoma je zanimljiva ..
    .. nakon mutacija i pritiska okoline mogli bi o njoj ..

.. ja ću još .. ti ne moraš ako te ne zanima .. vračeš se .. ako ti bude ćeif ..

.. jadan li ti je .. taj moj .. silovani bog .. između svije ovi .. blještavi homoseksualizama .. .. činilo se meni ..
    .. činilo se meni .. ka da nedostatak koncentracionen .. primjećujem ..
    .. pa pusti mene .. ja ću dajem argumente kontra argumente i zaključke .. a ti će popratiš naknadno ..

Tags for this Thread