+ Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 41

Thread: to znate reći o Bogu,Planu,Istini....svojim riječima !?

Quote Originally Posted by Harun View Post

Ako bi ja sad poceo da izmisljam vjerovanja, Bog samo zna gdje bi to zavrsilo, niko to nebi uzeo za ozbiljno, to bi brzo raja metnula pod tepih.
    Nisi razumio! Napisao sam da raspravljamo o svemu i u skladu sa našim vjerovanjima ali da ne citiramo ništa od "svetih spisa" nego da svojim riječima o svemu pišemo. Nema izmišljanja o vjerovanju,jednostavno kažeš ja mislim da je Bog tako i tako postavio stvari,da to i to želi ali ne citirati nikakvo pismo.

Quote Originally Posted by Matija View Post
    Vidiš, egipatska kozmogonija slično zamišlja Nuna, prvoga, kao praocean koji je ispunjavao- sve.
    Ok je to plutanje Višnua po morima,ali gdje je baza (kopno i dno) tim svemirskim morima?

Quote Originally Posted by Arwen View Post
    Ima mnogo kršćanskih struja koje uopće i ne vjeruju da su raj i pakao konkretna mjesta, već više neko stanje duha. Odvojenost od Boga uzrokovana grijehom.
    Da,neke religije pravilno shvaćaju zakon "sjetve i žetve" koji djeluje momentalno,tj. kažnjeni ili nagrađeni smo svojim trenutnim stanjem svijesti,duha i tjelesnom sitoacijom (koja se odražava na duh,ali ne mora biti),a zlouporaba trenutne sitoacije će prouzrokovati promjenjeno stanje bilo u ovom ili u nekom novom tijelu (reinkarnaciji).

Za mene Bog nije neki opaki despot koji nam prijeti dok se ne slomimo i ne padnemo pred njim da mu ljubimo stopala, samo da dušu sačuvamo od pakla.
    Bog je otac i prijatelj duše. Kao naš odnos sa našom djecom: kad odrastemo ne tražimo od njih ništa drugo nego da budu svjesni da smo im roditelji i da se naš odnos zasniva na povjerenju i prijateljstvu. Tko svoje neposlušno djete želi strpati u vječni pakao muka. Koji su to monstruozni umovi koji su smislili vječni pakao !? Bog otac može neposlušnu dušu samo vratiti u stanje impersonalnog postojanja,u personalno nepostojanje iz kojeg je dušu i stvorio. Tko to zamišlja boga kao osvetoljubivca ?

Ni vječnost me inače ne zanima, ako baš hoćeš, a od mota sam , ali se sve mislim, ne mogu da vjerujem da je smrt kraj,
    Mislim,veliki ljudi se ne boje smrti i nestanka duše u vječnosti iako je smrt vječnoj duši neprirodna. Zato jer je blaženstvo važnije od vječnosti,a s obzirom da u ovom tjelesnom stanju neprosvjetljenosti nemamo blaženstvo nego žudimo za njim zanemarujemo ono manje bitno-samo postojanje u vječnosti koje samo po sebi nije zanimljivo. Me razbiraš? To je jedan od načina žudnje za blaženstvom,nepotpun ali bolje nego panični strah od smrti i gubitka raja kao mjesta vječne čulnosti na nivou egoizma.

Meni bez Boga ovaj život nema smisla. Ako smo se rodili da se mučimo, da bolujemo, da umremo, za mene to nije život vrijedan življenja. Toliko sam ti ja, Slape, patetična.
    Iz te "patetičnosti" koju bih ja pohvalio kao utihnutu ego-čulnost koja nema nekog velikog smisla treba da se razvije želja za blaženstvom u Bogu.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    prvi dio:
    vjerujem da moja dua nije moja, nego Boja;
    vjerujem da nije cijela bez svog para;
    vjerujem da je njen put (pred)određen;
    vjerujem da mi je tijelo dato da skupi neke informacije za duu ne bi li ona, kad napusti tijelo, mogla vriti od Boga odabranu funkciju;
    vjerujem da je moje tijelo povezano s mojom duom na način da se pati, kad dua nije u miru;
    vjerujem da dua nije u miru kad je tijelo pod utjecajem dvojbe, koju, pak, drim narazornijom silom;
    vjerujem da ovo svi ljudi, koji imaju duu, znaju;
    vjerujem da nemaju svi duu.

Quote Originally Posted by enky View Post
    prvi dio:
    vjerujem da moja duša nije moja, nego Božja;
    Preko naših roditelja primili smo ovo materijalno tijelo kao što smo preko Božijeg Duha primili svoju dušu. Trebamo imati na umu porjeklo ali cijeniti i datu samostalnost.

vjerujem da nije cijela bez svog para;
    da,Bog je sve stvarao u duhovnim dualima "muško i žensko"

vjerujem da je njen put (pred)određen;
    u duhu date slobode nema predodređenosti ali u ovom svijetu postoji nešto slično predodređenosti a to je uvjetovano zakonom "sjetve i žetve" ili kako sada radiš to će ti određivati budućnosti

vjerujem da mi je tijelo dato da skupi neke informacije za dušu ne bi li ona, kad napusti tijelo, mogla vršiti od Boga odabranu funkciju;
    duša je ta da koja kroz svijest djeluje,koja "prikuplja informacije"...

vjerujem da nemaju svi dušu.
    da,svi nemaju "dobru dušu"

Quote Originally Posted by Slap View Post
    duša je ta da koja kroz svijest djeluje,koja "prikuplja informacije"..
    U čemu je razlika između ovog što si ti rekao (a što sad citiram) i onog što sam ja rekla, a na što se citirano odnosi?

Quote Originally Posted by enky View Post
    U čemu je razlika između ovog što si ti rekao (a što sad citiram) i onog što sam ja rekla, a na što se citirano odnosi?
    Odvajaš tijelo od duše kao zasebni entitet svijesti kada kažeš "...da mi je tijelo dato da skupi neke informacije za dušu ..",možda nenamjerno i greškom pa sam te ispravio mišlju da svijest dolazi od duše i da se ona pojavljuje kroz tijelo (um,čula...). No kad sad razmišljam možemo i uslovno reći da tijelo sakuplja informacije za dušu ako shvatimo tijelo kao pipke duše. Ako si tako razmišljala-super, a na meni je da se povučem sa svojim neutemeljenim komentarom!

persona non gratis
    Zanimljivo,moe malo opirnije,jako sam radoznao!? Ne kao kolumbo ali tu negdje!
    .. pa ..
    .. to je opis iskustva ..

.. najpre oseća .. povlačenje uvis ..
    .. kao u snovima .. ako zna za to kad leti pravo uvis ..
    .. dakle .. kao da te neka sila vuče navie ..
    .. i izmeta se iz ovog .. materijalnog sveta .. prolazi kroz slojeve ..
    (.. brojala sam slojeve .. to ti tad deluje kao slojevi neba .. mada nije .. to je samo pravljenje analogije s nečim poznatim ..)
    .. i onda se nađe u tom .. plavom .. i oseća tu .. svest ..
    .. svest svega o svemu ..
    .. to je jako teko za opisati .. i ni jedan opis ne moe biti dovoljno dobar ..
    .. ima kao .. jednu beskonačnost .. plavu .. koja pulsira .. talasa se ..
    .. i puna tih .. malih magnetizama .. pulsirajućih ..
    .. i svako talasanje te .. celine .. utiče na pulsiranje svakog pojedinačnog magnetizma ..
    .. i uzvratno .. pulsiranje svakog pojedinačnog magnetizma utiče na talasanje tog .. celog .. beskonačnog .. plavog ..

.. a svaki taj magnetizam je .. ne znam kako to da objasnim .. neto postojeće ..
    .. neto to ovde ima svoj materijalni vid .. ali ga ne doivljava kao materijalno .. nema oblik .. ali ti .. zna .. da je to stolica .. ili potok ili ptica .. ili komija ika s trećeg sprata ..

.. i to te plavo sve vie .. sjedinjuje sa sobom .. odjednom kao .. direktno znanje o svemu .. direktan uvid u sve ..
    .. ali .. istovremeno . nestajanje tvoga ja .. stapajući se s tim .. ti nestaje ..
    .. i to je .. strano .. biti sveprisutan .. i sveznajuć .. i neograničen .. ujedno znači .. ne biti .. ja .. koja postojim upravo .. izdvojena od svega to nisam ja ..

.. i onda panično počne vapiti .. da ostane .. ja ..
    .. i biva izbačen iz toga .. nazad ..

.. nakon toga jedno vreme .. ostane ti osećaj prepoznavanja ..
    .. prepznaje ljude .. po tramvajima .. slučajne prolaznike ..
    .. tačno ih .. zna .. zna im mesto u onom plavom ..
    .. i percepcija je izotrena ..

.. ali efekti blede .. vremenom ..

..

.. negde u bibliji pie .. bog te zna po imenu ..
    .. i mislim da je to cilj .. ono to je isus postigao ..
    .. biti jedno s bogom .. i ostati ja ..
    .. bogočovek .. onaj koji je jedan .. a jedno s bogom ..

Odvajaš tijelo od duše kao zasebni entitet svijesti kada kažeš "...da mi je tijelo dato da skupi neke informacije za dušu ..",možda nenamjerno i greškom pa sam te ispravio mišlju da svijest dolazi od duše i da se ona pojavljuje kroz tijelo (um,čula...). No kad sad razmišljam možemo i uslovno reći da tijelo sakuplja informacije za dušu ako shvatimo tijelo kao pipke duše. Ako si tako razmišljala-super, a na meni je da se povučem sa svojim neutemeljenim komentarom!
    Imaš ti pravo, nespretno sam se izrazila.
    (da, tako sam razmišljala)

Quote Originally Posted by sanja View Post
    ..
    .. ali efekti blede .. vremenom ..

..
    Da,potrebno je više tih magnetizama da "metal" postane "magnet"

+ Reply to Thread

Tags for this Thread