+ Reply to Thread
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 41

Thread: to znate reći o Bogu,Planu,Istini....svojim riječima !?

size="tall"

to znate reći o Bogu,Planu,Istini....svojim riječima !?

Kako mudrost izgleda u praksi bez usvojenih citata vjerskih spisa i poruka Neba i Pakla !?

Bog je rekao ovo bog je rekao ono.... ! Nema toga ovdje. Nećemo ovdje vrijeđati tuđe bogove i bogiće i njihove slavne ili skandalozne izjave.

Recimo da moemo raspravljati sa stečenom mudroću,fiolozofskom,prirodnom ili dobivenom kroz vjersku naobrazbu, ali ono to nam je često potrebno u razgovoru sa drugim religijskim miljenjima je svođenje svog religijskog shvaćanja na uobičajeni ljudski riječnik mudrosti i spoznaje bez citiranja svojih proroka i bogova. tako moemo jedni drugima neto vie i obrazloenije reći a da se prethodno sve ne raspline u trzavicama i vrijeđanjima stvarnih i lanih autoriteta.

Ba me zanima koliko moe uspjeti ovako tematski postavljen thread ! to vai bogovi misle o tome da ih namjerno izostavite iz svojih rasprava? Mislim na citiranje onoga to su oni kazali, ali svakako ne moemo izostaviti mudrost koju smo od njih stekli.Dakle idemo raspravljati kroz tu mudrost ili prirodni filozofski dar kojeg smo stekli mimo svih bogova!
    Budem danas sa svoje strane rekao neto svojim riječima ! Ne moram biti prvi,moete i vi!

Arwen's Avatar
    Neki od nas, Slape, pozdravljaju tvoju temu, jer bi radije pisali iz svoje glave, nego se bavili cjepidlačenjem o recima bio koje vjerske knjige. To eventualno hrani ljudski ego, ali uopće ne dovodi do istinske vjere. Međutim, svaka debata o religiji uvijek ipak završi baš na tom jadnom prepucavanju i nadmetanju, čiji je Bog veći, jači, bolji. Onda se i sama zateknem usred tog jada i pitam se, pa kakav je to Bog kojeg ja moram na forumu braniti? Kojeg itko od nas igdje može braniti?!

Jadan je to Bog, Slape moj... A još jadniji oni koji u takve bogove vjeruju.

Čitam danas neke od postova s takvim ciljem, da opravdaju, veličaju svog Boga, nekakve besmislice o Božjoj kazni u liku larva i muha koje nam izjedaju oči, o Judama živim nakon vješanja i preobličenim u Isusa... i pitam se je li takvo vjerovanje uopće moguće?!

Pravo da ti kažem, šokiralo me. Jer, nije više ni smiješno.

Zato mi je drago da si otvorio ovu temu, da vidim što imam za reći svojim riječima, ako išta imam.

Dakle, koje je pitanje, što je Bog, Njegov plan, istina? Nemoj reći nikome od mojih suvjernika, ali mene ti plan uopće ne zanima. Ni o raju ni o paklu ne razmišljam. Ima mnogo kršćanskih struja koje uopće i ne vjeruju da su raj i pakao konkretna mjesta, već više neko stanje duha. Odvojenost od Boga uzrokovana grijehom.

Znam ja sva ta učenja i opet me to najmanje, ako imalo, zanima. Za mene Bog nije neki opaki despot koji nam prijeti dok se ne slomimo i ne padnemo pred njim da mu ljubimo stopala, samo da dušu sačuvamo od pakla. Vidim ga kao roditelja, kao nekog tko nas voli, s vrlinama i manama; nekog tko nas je stvorio, dao nam život, vrijeme škole na Zemlji, tako da u vječnosti budemo ljudi u pravom smislu riječi.

Ni vječnost me inače ne zanima, ako baš hoćeš, a od mota sam , ali se sve mislim, ne mogu da vjerujem da je smrt kraj, da je ljubav tako slaba, da umire zauvijek i da ja svog oca, recimo, više nikada neću vidjeti. Samo to bih željela, da je istina da smo svi mi duhovna bića i da bolest i smrt nisu konačan kraj, da konačna pobjeda pripada životu, ne smrti.

Meni bez Boga ovaj život nema smisla. Ako smo se rodili da se mučimo, da bolujemo, da umremo, za mene to nije život vrijedan življenja. Toliko sam ti ja, Slape, patetična.

I još bih htjela da sam dobro ljudsko biće, da i na taj način pokažem da su ljudi zamišljeni za nešto više. Za neke više ideale, ciljeve, potrebe. I da jednom kad stanem pred Boga On meni kaže: 'Miss W. ... dobro je.'

Sve drugo za mene su posve sporedne stvari.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni ivot, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadanjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne moe nas rastaviti od ljubavi Boje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu naemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

y's Avatar
    Svi ljudi koji su mi sadržajno govorili o nečemu potencijalno većem od ljudskog, govorili su to djelima, primarno...

Forum je medij (pustih) riječi, i na to je ograničen...
    Last edited by y; 19-02-11 at 14:40.

Quote Originally Posted by y View Post
    Svi ljudi koji su mi sadržajno govorili o nećem potencijalno većem od ljudskog, govorili su to djelima, primarno...

Forum je medij (pustih) riječi, i na to je ograničen...
    Da, po djelima se prepoznajemo prije svega jer djela su izraz stanja naše nutrine. Naša nutrina formira i stanje izgleda našeg lica,naše pokrete,hod... po svemu se prepoznajemo i odajemo u očima iskusnog mudraca.

I riječi nas također okrivaju jer osim knjiški naučenog moramo se (u nekim sitoacijama) i samostalno izražavati i iz sebe izvlačiti mali orginalni dio sebe.

Miss Wiseass, svakako ću se danas,večeras osvrnuti i na tvoj tekst,sad sam ga samo površno pogledao...trenutno više nemam vremena ....

persona non gratis
    .. bog je plav .. i beskonačan .. i sav je u valovima ..
    .. kao more plavih magnetizama .. koji pulsiraju ..

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Kako mudrost izgleda u praksi bez usvojenih citata vjerskih spisa i poruka Neba i Pakla !?

Bog je rekao ovo bog je rekao ono.... ! Nema toga ovdje. Nećemo ovdje vrijeđati tuđe bogove i bogiće i njihove slavne ili skandalozne izjave.

Recimo da moemo raspravljati sa stečenom mudroću,fiolozofskom,prirodnom ili dobivenom kroz vjersku naobrazbu, ali ono to nam je često potrebno u razgovoru sa drugim religijskim miljenjima je svođenje svog religijskog shvaćanja na uobičajeni ljudski riječnik mudrosti i spoznaje bez citiranja svojih proroka i bogova. tako moemo jedni drugima neto vie i obrazloenije reći a da se prethodno sve ne raspline u trzavicama i vrijeđanjima stvarnih i lanih autoriteta.

Ba me zanima koliko moe uspjeti ovako tematski postavljen thread ! to vai bogovi misle o tome da ih namjerno izostavite iz svojih rasprava? Mislim na citiranje onoga to su oni kazali, ali svakako ne moemo izostaviti mudrost koju smo od njih stekli.Dakle idemo raspravljati kroz tu mudrost ili prirodni filozofski dar kojeg smo stekli mimo svih bogova!
    Budem danas sa svoje strane rekao neto svojim riječima ! Ne moram biti prvi,moete i vi!
    tema ti je jako interesantna i dobra, ali po nasem vjerovanju islamskom nemozemo mi sami sebi kreirati i izmisljati neka vjerovanje, ja mislim tako , ili ovako, itd bez ikakvih pokrica za to.

Vjera se uzima od Boga i poslanika kojeg je Bog poslao da objasni stvari, jer ogroman se problem i katastrofa stvara kad se izbaci BOg i poslanik iz te diskusije, jer onda ljudi pocnu da izmisljaju neka svoja vjerovanja sto se kose i sa zdravom logikom i pamecu i ne samo to, ko je taj koji bi potvrdio da je tacno t osto se vjeruje, je od izmisljenih vjerovanja nema fajde, to je samo smuckat i prosuti.

Pogledaj samo sta se desava kad se izbaci Bog i poslanik iz diskusije, onda se u jednom dijelu svijeta obozava Krava, u drugom dijelu svijeta se obozava kipovi, drugi dijelovi svijeta prihvate Sotonu za svog gospodara , satanisti i kompanija itd

dodje do takvih buckurisa, nezna se ko pije ko placa, da te glava zaboli.

Ako bi ja sad poceo da izmisljam vjerovanja, Bog samo zna gdje bi to zavrsilo, niko to nebi uzeo za ozbiljno, to bi brzo raja metnula pod tepih.

Quote Originally Posted by sanja View Post
    Vidiš, egipatska kozmogonija slično zamišlja Nuna, prvoga, kao praocean koji je ispunjavao- sve.

persona non gratis
    .. nisam čitala .. tu egipatsku kosmologiju ..
    .. a možda i nisu zamišljali .. možda su na osnovu nečega zaključili ..
    .. kao što je i to moje zaključak .. za koji se može ispostaviti da je bio pogrešan ..

.. ali .. dosta toga ima ..
    .. mislim da sam jednom od nekoga od muslimana čula da je alah sav u valovima ..
    .. a uklapa se i u metaforu neba .. zašto tolike civilizacije smeštaju boga .. na nebo ..?
    .. ne zbog toga što misle na .. ovo naše konkretno nebo .. nego zbog tog plavetnila ..

(.. krsnu ono beše predstavljaju kao plavog ..? .. valjda da ..
    .. mislim da su mnogi to znali ..)

Quote Originally Posted by sanja View Post
    Zanimljivo,može malo opširnije,jako sam radoznao!? Ne kao kolumbo ali tu negdje!

+ Reply to Thread

Tags for this Thread