+ Reply to Thread
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 60

Thread: Što je to duhovnost?

...
    čovjek je naprosto ograničen svojim genetskim, biološkim osnovama, iskustvima, opažanjima, interakcijama svega toga, i kreće se u malom dijelu opažajnog svemira. onoga kojeg može spoznati svojim fizičkim i intelektualnim, emotivnim, duhovnim, kako hoćeš, mogućnostima. možda će daljim razvojem uma i svega ostalog, pogotovo tehnologijom, a možda i nekim novim evolutivnim skokom, biti u mogućnosti da ide dalje. i kao pojedinac i kao vrsta. a za sada, potrudimo se da skužimo barem ovo što nas okružuje i što je u nama.

venerijanac's Avatar
    Čovjek je sposoban opažati stvarnost i to je ono najbitnije. Ali, da bi iskoristio tu sposobnost mora stvarnosti, onoj 'ovdje i sada', prići sa aspekta neznanja. Tek je tada sposoban za učenje uviđanjem.

Za čovjeka je najbitnije da se ne prestane pitati - A.Einstein
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

implosive's Avatar
    Duhovnost jesu stupnjevi prema gubljenju indentiteta.

Prvi stupanj: empatija:
    - prema slabijima koji su pod pritiskom nesretnih okolnosti.
    - empatija prema jakima koji gaze slabije.

Drugi stupanj: spoznaja apsolutnog u slabom i jakom (dobrom i lošem).
    - empatija je preuzimanje oblika svijesti objekta empatije a posljedica toga je nestajanje kritičkog stava
    - svaki oblik svijesti je apsolutan i savršen jer zbog svih svojih sastavnih dijelova može biti jedino takav kakav je i to ga čini savršenim u sadašnjem trenutku

Treći stupanj: oslobađanje od otpora.
    - kada empatijom postaješ na neko vrijeme druge svijesti spoznaješ savršenost sadašnjeg trenutka, jedine izglednosti postojećih uzroka i posljedica, prestaješ pružati otpor. Otpor prema jedinoj mogućoj stvarnosti nema nikakvog smisla i to znaš i osjećaš,

Četvrti stupanj: gubljenje osjećaja indentiteta
    - kao i u svakom vježbanju, ponavljanje bivanja drugih svijesti, "Ja" više nisam samo "Ja" postaje sve češće spontano stanje duha i psihe,

Peti stupanj: postepena redukcija komunikacije
    - 99% komunikacije između ljudi se sastoji od uvjeravanja suprotne strane u svoje ideje. Ostalih 1% služi za osobni razvoj i biološko preživljavanje.
    - što je osjećaj osobnog identiteta slabiji, slabi i potreba za uvjeravanjem ikoga (uključujući sebe),

Šesti stupanj: tišina
    - prolazeći kroz prethodne stupnjeve razlika između dobra i zla nestaje i ostaje samo - Jedno - jedino moguće.

Bez "dobra" i "zla", gubljenjem osjećaja identiteta i redukcijom komunikacije, misli usporavaju i nestaju. Sa mislima odlazi i osjećaj za vrijeme, vrijeme postaje samo Sada, ni jučer ni sutra. Tišina zauzima prostor.

Sedmi stupanj: bog

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Čovjek je sposoban opažati stvarnost i to je ono najbitnije. Ali, da bi iskoristio tu sposobnost mora stvarnosti, onoj 'ovdje i sada', prići sa aspekta neznanja. Tek je tada sposoban za učenje uviđanjem.

Za čovjeka je najbitnije da se ne prestane pitati - A.Einstein
    Da...jesi primjetio da imamo jako malo pitanja a stalno dijelimo odgovore šakom i kapom!?

implosive,
    Meni se jako sviđa ovo što si ti napisao (osim definicije). Ovaj pristup i ovo stupnjevanje je baš izvanredno. Jesu li to tvoje misli ili si to negdje pročitao?

Nije li dijete, pošto nema osjećaj za dobro i zlo, kad se rodi, na visokom stupnju duhovnosti?
    Da li se rađamo takvi pa onda to gubimo tijekom života da bismo se, nakon svega što smo doživjeli, shvaćajući ovo stupnjevanje, trudili da dođemo ponovno do onog višeg stupnja duhovnosti s kojim smo se najvjerojatnije i rodili?

Ja ne znam definiciju duhovnosti i još je nigdje nisam čuo takovu da me može zadovoljiti.
    Da li uopće postoji mogućnost da se duhovnost definira?
    Da li stvarno "stupnjevi gubitka identiteta" označava definiciju duhovnosti? Jer kad bi se duhovnost mogla definirati, onda možda više ne bi bila duhovnost?
    Ako je biti duhovan biti u tišini, bez osjećaja prostora i vremena, da li to znači da uopće postojimo u ovome svijetu ili smo već negdje drugdje?
    Ne znam i rado bih o tome čuo tvoje mišljenje.

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Meteor View Post
    implosive,
    Meni se jako sviđa ovo što si ti napisao (osim definicije). Ovaj pristup i ovo stupnjevanje je baš izvanredno. Jesu li to tvoje misli ili si to negdje pročitao?
    Moje su misli. Ali ne može se reć da sam izmislio nešto sasvim novo.

Nije li dijete, pošto nema osjećaj za dobro i zlo, kad se rodi, na visokom stupnju duhovnosti?
    Da li se rađamo takvi pa onda to gubimo tijekom života da bismo se, nakon svega što smo doživjeli, shvaćajući ovo stupnjevanje, trudili da dođemo ponovno do onog višeg stupnja duhovnosti s kojim smo se najvjerojatnije i rodili?
    Ne vidim razloga gledati tako na djecu.

Mala djeca su slaba, psiho-fizički nedovoljno sposobna silom se oduprijeti u slučajevima kada osjete ugroženost sa bilo koje strane. Posljedica toga je sputavajući strah i izbjegavanje nevolja.
    Zbog toga su pod zaštitom odraslih koji kontroliraju uvjete u kojima se razvijaju.

Ali daleko od toga da mala djeca ne pokazuju agresivnost na mentalnom i fizičkom planu. Djeca već u vrtiću pokazuju lukavstvo, mentalnu i fizičku agresivnost, sebičnost itd. Možeš reći da je stvar odgoja ali to nije apsolutno pravilo.
    Osobno sam se imao prilike uvjeriti da dijete dobrih i brižljivih roditelja može tvrdoglavo i psihofizički agresivno reagirati ako mu nešto nije po volji.
    Preveliki je postotak takvih slučajeva da bi se sve moglo opravdati roditeljskim odgojem.
    Nedostatak prilika i nedovoljna sposobnost primjene sile ne znači "duhovnu čistoću".
    Naravno, nemoć i nezaštićenost uvijek u nama zazivaju sažaljenje i potrebu da zaštitimo nemoćno biće. Tako nastaje slika o "nevinosti". Zato su siromasi uvijek nevina strana u sukobima sa moćnima.

Mi se rađamo sa već postojećim potencijalima koji se tijekom odrastanja ostvaruju ili ne ostvaruju. To nam je biološko i duhovno nasljeđe. To je evolucija.

Ja ne znam definiciju duhovnosti i još je nigdje nisam čuo takovu da me može zadovoljiti.
    Da li uopće postoji mogućnost da se duhovnost definira?
    Da li stvarno "stupnjevi gubitka identiteta" označava definiciju duhovnosti? Jer kad bi se duhovnost mogla definirati, onda možda više ne bi bila duhovnost?
    Ako je biti duhovan biti u tišini, bez osjećaja prostora i vremena, da li to znači da uopće postojimo u ovome svijetu ili smo već negdje drugdje?
    Ne znam i rado bih o tome čuo tvoje mišljenje.
    U ovome svijetu možemo postojati jedino sada. Ne jučer niti sutra.
    Misli i ideje se uvijek bave prošlošću i budućnošću zato ne postojimo Sada niti možemo vidjeti jedinu stvarnost koja je uvijek i samo bezuvjetna Sadašnjost.
    Sadašnjost je nemoguće sagledat uvjetovanjem koje nam misli, ideje nameću.
    Čim postoje misli i ideje, postoje želje i potrebe.
    Kad postoje želje i potrebe postoje interesi i ne-interesi. Posljedica toga je kategorizacija dobrog i lošeg poslije čega dolazi sukob tj. zaštita interesa.
    Taj slijed uvijek funkcionira na isti način, hermetički je zatvoren, savršen krug koji drugačije ne može funkcionirat.
    U centru kruga je Ideja kao polazišna točka.
    Uklanjanjem Ideje, prekida se izvjesna lančana reakcija i uvjetovanosti. Ostaje bezuvjetna sadašnjost.
    Ne mislim da je bezuvjetnost u potpunosti ostvariva u ovozemaljskom životu jer nas biološke potrebe u tome priječe. Ali stvarnost postaje jasnija postupnim uklanjanjem misli i ideja. Teret postepeno otpada i zamjenjuje ga sloboda. Sloboda od uvjeta. To ja vidim kao svrhu duhovnosti.
    Last edited by implosive; 06-04-11 at 10:46.

Možda je duhovnost u postojanju sada.
    Eh, ali kakvi smo mi ljudi, ne znam jesmo li za to sposobni. Ništa bez prošlosti. Ona nas određuje onakvima kakvi smo sada i, kad malo bolje pogledam, onak iskreno, mi živimo u prošlosti.
    Neki bi rekli i da su te priče o živjeti sada new age gluparije. Nisam sklon takvim pričama, samo se trudim biti realan.

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Toni View Post

Možda je duhovnost u postojanju sada.
    Eh, ali kakvi smo mi ljudi, ne znam jesmo li za to sposobni. Ništa bez prošlosti. Ona nas određuje onakvima kakvi smo sada i, kad malo bolje pogledam, onak iskreno, mi živimo u prošlosti.
    Neki bi rekli i da su te priče o živjeti sada new age gluparije. Nisam sklon takvim pričama, samo se trudim biti realan.
    "Život Sada" se rodio u prošlosti.

Quote Originally Posted by implosive View Post
    "Život Sada" se rodio u prošlosti.
    oh, kako mudro

zar to znaci da se moja danasnja zelja i uzivancija kupovanja, razgledanja trgovina i trosenja novca zacela jos davnih dana proslosti?
    ovo spominjem kao primjer sasma ozbiljno, jer sam bas ovih dana mislila da sto bi neki mudrac, kao na primjer implosive, rekao na moje shopakolicarstvo - da bi mi vjerojatno rekao da kako ja to trosim kao da ce smak svijeta sutradan i da kako ne mislim na buducnost i na 'jednoga dana' nego moram na primjer kupiti najskuplje grozdje .... a ja bih mu rekla da ja zaista jednostavno zivim samo za danas (od place do place), tu i ovdje

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    oh, kako mudro

zar to znaci da se moja danasnja zelja i uzivancija kupovanja, razgledanja trgovina i trosenja novca zacela jos davnih dana proslosti?
    Da.
    Zašto to radiš?

Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    ovo spominjem kao primjer sasma ozbiljno, jer sam bas ovih dana mislila da sto bi neki mudrac, kao na primjer implosive, rekao na moje shopakolicarstvo - da bi mi vjerojatno rekao da kako ja to trosim kao da ce smak svijeta sutradan i da kako ne mislim na buducnost i na 'jednoga dana' nego moram na primjer kupiti najskuplje grozdje .... a ja bih mu rekla da ja zaista jednostavno zivim samo za danas (od place do place), tu i ovdje

Lijepo je što misliš na mene. Mora da sam nečim zaslužio tvoju pažnju
    "Od plaće do plaće" nije sadašnje vrijeme.
    Vidiš kako psiha nehotice otkriva svoj ustroj?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread