+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 29

Thread: Postoji li išta 'pametnije' od istine?

Ali čekaj, kako to misliš "ljudi kojima je svrha borba za nametanje svog mišljenja"? Pa što tržište radi, ako ne baš to?
    Možda sam ja udaren u glavu, ali gdje god idem (vezano za posao), svi ili meni hoće nešto prodati ili ja njima. Pa to ti je isto borba za nametanje svog mišljenja.
    Pajdo s kojim često surađujem u jednom poslu bi se mogao zvati mojim istomišljenikom i nema kod nas nadmetanja. Samo nadovezivanje. Za sada. Sutra se ploča može okrenuti, a opet sve ovisi o poslu.
    Al evo, fakat ti kažem, ne znam gdje su ti ljudi o kojima pričaš. Pa i doma ljudima žene stalno pokušavaju nametati svoje mišljenje. Kako to nazvati?

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Toni View Post
    Ali čekaj, kako to misliš "ljudi kojima je svrha borba za nametanje svog mišljenja"? Pa što tržište radi, ako ne baš to?
    Možda sam ja udaren u glavu, ali gdje god idem (vezano za posao), svi ili meni hoće nešto prodati ili ja njima. Pa to ti je isto borba za nametanje svog mišljenja.
    Pajdo s kojim često surađujem u jednom poslu bi se mogao zvati mojim istomišljenikom i nema kod nas nadmetanja. Samo nadovezivanje. Za sada. Sutra se ploča može okrenuti, a opet sve ovisi o poslu.
    Al evo, fakat ti kažem, ne znam gdje su ti ljudi o kojima pričaš. Pa i doma ljudima žene stalno pokušavaju nametati svoje mišljenje. Kako to nazvati?
    Ne moraš svoj osobni život pretvorit u tržnicu.
    Ja ne vjerujem niti jednom trgovcu osim onima koje imam priliku bolje upoznat pa znam da mi neće uvaljivati bilo što.
    Što se tiče radnog mjesta, postoje razlike. Ako radiš kao trgovac u direktnom kontaktu sa ljudima onda je pitanje šta prodaješ i kakav je tvoj osobni pristup tome.
    Ako znaš da prodaješ smeće i nastojiš ga što bolje uvaliti onda trebaš imati želuca za takvo varanje ljudi ili se nečeš svojski truditi uvaljivati ono što znaš da ne valja.
    Možda ćeš savjetovati kupcu neki drugi artikl i tako učiniti uslugu čovjeku.

Ja sam imao sreće pa sam radio telesales u dvije firme koje su zaista imale povoljnu i kvalitetnu stvar pa sam ljudima samo trebao pokazati prednosti bez imalo grižnje savjesti.

Ali ono što sam napisao u postu kojeg si komentirao je vezano za nešto drugo.
    Ja sam pisao o borbi kao svrsi samoj za sebe. Poput ratobornih vojnika koji ne idu u rat zbog uspostave mira (u konačnici), nego zbog ubijanja.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Što je onda ambicija; nešto "loše"?

Quote Originally Posted by implosive View Post
    Ja sam pisao o borbi kao svrsi samoj za sebe. Poput ratobornih vojnika koji ne idu u rat zbog uspostave mira (u konačnici), nego zbog ubijanja.
    Ne znam jesam li te dobro shvatila pa podpitanje; jesi li želio reći kako jedan daje zbog davanja, a drugi ubija zbog ubijanja tj. svak živi svoju istinu tj. biva ono što ga čini time što jest?

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Što je onda ambicija; nešto "loše"?

Ne znam jesam li te dobro shvatila pa podpitanje; jesi li želio reći kako jedan daje zbog davanja, a drugi ubija zbog ubijanja tj. svak živi svoju istinu tj. biva ono što ga čini time što jest?
    kako si to odmah mesarski podijelila

Ima ljudi koji u rat idu da bi spriječili daljnje širenje nasilja a ima i onih koji u rat idu jer ih privlači nasilje, ratovanje im je svrha sama po sebi.
    Oboje ratuju ali su interesi različiti.

Koji od te dvije skupine spadaju u "Obično ljudi kojima je svrha borba za nametanje svog mišljenja, nemaju previše interesa ni za istomišljenike."?
    (pazi, ispada da su ovi drugi mnogo bliže stvarnosti. bar ja to tako shvaćam. i čini mi se istinitim. i zabrinjavajućim)

Mesarka.

implosive's Avatar
    Koji od te dvije skupine spadaju u "Obično ljudi kojima je svrha borba za nametanje svog mišljenja, nemaju previše interesa ni za istomišljenike."?
    (pazi, ispada da su ovi drugi mnogo bliže stvarnosti. bar ja to tako shvaćam. i čini mi se istinitim. i zabrinjavajućim)

Mesarka.
    Ratobornima je do borbe a ne do svrhe borbe.

Ne razumijem te u dva zadnja posta. Možeš mi malo opširnije objasniti što imaš na umu?

Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Kako ja na to gledam, jedina ispravna perspektiva je neznanje. U stanju neznanja, ne onog koje ga plaši, čovjek je znatiželjan, pažljiv, u stanju vidjeti puno više od čovjeka, kojega neznanje plaši pa je sklon pretpostavljanju.

I pritom ne mislim u raspravama i sl. nego u vlastitom duhovnom razvoju i "traženju istine". Kaže C.S. Lewis: "Ponekad, Bože, čovjek dođe u napast kazati da, ako si htio da se ponašamo kao ljiljani u polju, mogao si nam dati organizaciju sličniju njihovoj."
    Ideal ponašanja nam pokazuju ljiljani, ljubičice... kamilica, kopriva...

Ne znam zašto, ali mislim da odgovor čuči negdje u osjećaju da se to uglavnom događa kod onih koji ne uživaju u svom životu, pa ih loše vijesti "oslobađaju" od odgovornosti. Dobre ih izravno optužuju da su nesposobni ili nedovoljno sposobni. Dobre ih vijesti podsjećaju da netko ima drugačiji, bolji život, možda i uspješan.
    I to je točno u sridu... znam takvih slučajeva. Radi se o sljedećem: kad pred osobu možeš plasirati 3-4 stava, kako bi trebalo obaviti neki zadatak i kako bi se trebalo postaviti, i uvijek vidiš kako se obrambeno povlači u najugodniji, koji potvrđuje trenutni stil života koji je mučan ali ne želi odustati od njega, nego ga isključivo opravdati... to nešto znači.

Spuštanje garda i odustajanje od obrambenog mehanizma je izrazito neugodna stvar, možeš izgubiti razum putem, pitanje je treba li to uopće činiti. U traženju istine, trebalo bi kao prvo isprati sa sebe potrebe kao što su potreba za romantičnom ljubavi, potreba da se svidimo pod svaku cijenu, potreba za odobravanjem, potreba za priznanjem, potreba za nametanjem... Sve što izgleda kao "fiks". Sve što nam uljepšava život toliko, da možemo reći: "Da toga/tebe nema, ne znam što bih."
    Nije li i pretjerano trpljenje i pokora mazohizam? Je li neki vjerski ritual samo objašnjiva potreba? Što se više približava potrebi za, recimo, nikotinom (a ima u duhovnoj sferi puno takvih potreba), to znači da nije dobro. Pogotovo nije dobro kad znaš da si "skužio" Boga i da ga imaš uz sebe, jer čini mi se da po prirodi stvari to nije moguće. (Ne u smislu agnosticizma! Ne vjerujem u agnosticizam Nego u smislu praktičnog vjerovanja u kojoj god vjeri.) Kaže C.S. Lewis (volim tog čovjeka ), možda je naš pad iz milosti bio tako drastičan, da nam se izopačila vizija u smislu da je ono što smatramo dobrim ustvari već indikacija da je to loše i obrnuto!

Ili, "Može li smrtnik postaviti pitanje koje Bog smatra neodgovorivim? Prilično lako, mislim. Sva nonsens pitanja su neodgovoriva. Koliko je sati u jednoj milji? Je li žuta uglata ili okrugla? Vjerojatno je pola pitanja koja postavljamo – pola naših velikih teoloških i metafizičkih problema – takvo."

U zadnje vrijeme dosta razmišljam o tom konceptu tijela kao tamnice, ima nešto u grijesima tijela. Što se poklapa s onim prije rečenim o potrebama.

Nema šanse da smo neke vrst autoriteti, da je naše mišljenje prihvaćeno, da se svi slažu s nama - i da smo na dobrom putu! Čak i u debatama i u pravnim stvarima nije cilj dokazati da smo u pravu nego da je druga strana u krivu, nije poanta u dokazivanju istine. Uopće. Kad god želimo biti u pravu da nešto konkretno postignemo, tu se najmanje radi o istini.
    have a strawberry
    Darkness isn't always evil, but light is often quite deceptively evil.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Sklon promatranju stvarnosti kroz mišljenje o njoj, teži druženju sa istomišljenicima te izbjegavanju neistomišljenika. Ako neistomišljenike ne može izbjeći ili nije sklon bijegu, smatra normalnim nadmetanje mišljenjem, bez obzira što ga to zamara.
    Pitanje je priroda pristupa istomišljenicima i ne-istomišljenicima.
    Obično ljudi kojima je svrha borba za nametanje svog mišljenja, nemaju previše interesa ni za istomišljenike.
    Ima ljudi koji u rat idu da bi spriječili daljnje širenje nasilja a ima i onih koji u rat idu jer ih privlači nasilje, ratovanje im je svrha sama po sebi.
    Oboje ratuju ali su interesi različiti.
    Ratobornima je do borbe a ne do svrhe borbe.

Ne razumijem te u dva zadnja posta. Možeš mi malo opširnije objasniti što imaš na umu?
    Može, evo pokušat ću se izraziti, nadam se, nešto bolje.

Oni, koji idu u rat da bi spriječili daljnje širenje nasilja, spadaju u one, koji žele nametnuti svoje mišljenje (u svrhu "većeg dobra" tj. njima je do svrhe borbe), ergo, po onom što ti kažeš, ujedno nemaju previše interesa niti za istomišljenike.
    Oni, koji idu u rat, jer ih privlači nasilje, spadaju u one, koji su se od misli i mišljenja udaljili, pošto samo jesu ono što jesu; dakle, mnogo su bliže stvarnosti tj., kako si to super rekao, 'svrsi samoj za sebe'.

Ispada kako je ono životinjsko u nama, furano nagonima, jedino uistinu stvarno pa me to, je l' te, malo zabrinjava.

Jesam sad bila razumljivija?
    Ako jesam, daj me, molim te, razuvjeri da ne padnem u bedaru.

Quote Originally Posted by always outnumbered View Post
    U traženju istine, trebalo bi kao prvo isprati sa sebe potrebe kao što su potreba za romantičnom ljubavi, potreba da se svidimo pod svaku cijenu, potreba za odobravanjem, potreba za priznanjem, potreba za nametanjem... Sve što izgleda kao "fiks". Sve što nam uljepšava život toliko, da možemo reći: "Da toga/tebe nema, ne znam što bih."
    Kako bi ti definirala potrebu i što misliš da je potrebno kako bi čovjek mogao "isprati sa sebe potrebe"?

Ili, "Može li smrtnik postaviti pitanje koje Bog smatra neodgovorivim? Prilično lako, mislim. Sva nonsens pitanja su neodgovoriva. Koliko je sati u jednoj milji? Je li žuta uglata ili okrugla? Vjerojatno je pola pitanja koja postavljamo – pola naših velikih teoloških i metafizičkih problema – takvo."
    Šaaaa? Nisi nikad probala LSD-?

U zadnje vrijeme dosta razmišljam o tom konceptu tijela kao tamnice, ima nešto u grijesima tijela. Što se poklapa s onim prije rečenim o potrebama.
    A kako bi definirala 'grijeh (tijela)'?

Nema šanse da smo neke vrst autoriteti, da je naše mišljenje prihvaćeno, da se svi slažu s nama - i da smo na dobrom putu! Čak i u debatama i u pravnim stvarima nije cilj dokazati da smo u pravu nego da je druga strana u krivu, nije poanta u dokazivanju istine. Uopće. Kad god želimo biti u pravu da nešto konkretno postignemo, tu se najmanje radi o istini.
    Baš mi se sviđa kako si to sročila.
    I ja primjetih da se u većini slučajeva više misli što će se reći sljedeće, dočim se rijeko uopće obraća pažnja na ono na što se odgovara.
    Kao neki začarani "moram biti u pravu" krug.
    Što je čudno, jer, ako ćemo pravo, onaj koji mora biti u pravu da bi se osjećao bolje, ima potrebu za nadmetanjem, no nadmetanje je igra, a zgubiti (u bilo kojoj igri) je čast i privlilegija, jer znaš da si igrao protiv boljeg. K tome, nešto si naučio, ergo (gledajući trajno, a ne trenutačno) bolje si prošao, nego kad pobijediš.

implosive's Avatar
    Može, evo pokušat ću se izraziti, nadam se, nešto bolje.

Oni, koji idu u rat da bi spriječili daljnje širenje nasilja, spadaju u one, koji žele nametnuti svoje mišljenje (u svrhu "većeg dobra" tj. njima je do svrhe borbe), ergo, po onom što ti kažeš, ujedno nemaju previše interesa niti za istomišljenike.
    Ja sam napisao da oni kojima je svrha borba nemaju previše interesa za istomišljenike. Ljudi koji se brane tj. bore se za vlastitu slobodu se čvrsto povezuju.

Oni, koji idu u rat, jer ih privlači nasilje, spadaju u one, koji su se od misli i mišljenja udaljili, pošto samo jesu ono što jesu; dakle, mnogo su bliže stvarnosti tj., kako si to super rekao, 'svrsi samoj za sebe'.

Ispada kako je ono životinjsko u nama, furano nagonima, jedino uistinu stvarno pa me to, je l' te, malo zabrinjava.
    Mi ljudi se razlikujemo od životinja zato što možemo prilagoditi stvarnost svojim potrebama. Ako je naša potreba da se zaštitimo od nečijeg grabežljivog poriva onda ćemo grabežljivca zatvorit i liječit. Pa nek on bude "stvaran" u ćuzi.

Srećom, većina ljudi može kontrolirati svoje nagone. To znači da ako sam ja nadrkan onda ću se eventualno posvađati sa tobom na forumu ili uživo ali neću prvog slučajnog prolaznika priklat nožem.
    "Čast" izuzecima.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread