+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: Postoji li išta 'pametnije' od istine?

venerijanac's Avatar
    size="tall"

Postoji li išta 'pametnije' od istine?

Čovjek, suočen sa stvarnošću (istinom) prihvaća ju. Ona ga može emocionalno stresti. Može doživjeti ushićenje, radost ili razočaranje, ljutnju, tugu, ali se miri s tim da se to dogodilo. Može opravdavati ili osuđivati to što se dogodilo, može okretati glavu od te činjenice, ali ju ne pokušava mijenjati. Zna da je to istina i da se ona ne može mijenjati.

S druge strane, kada je suočen sa sa nekom informacijom o stvarnosti, čovjek nije sklon istraživati - ima li istine u tome, već tu informaciju tretira kao mišljenje. Zbog toga ju on, prihvaća ili odbacuje, ovisno o tome da li se ona uklapa ili ne uklapa u njegovu percepciju stvarnosti. Sklon promatranju stvarnosti kroz mišljenje o njoj, teži druženju sa istomišljenicima te izbjegavanju neistomišljenika. Ako neistomišljenike ne može izbjeći ili nije sklon bijegu, smatra normalnim nadmetanje mišljenjem, bez obzira što ga to zamara.

Vidite li i vi istinu u izrečenom, odnosno, kakvo je vaše mišljenje o izrečenom?
    Kako se, po vama, ponaša većina ljudi?
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    S druge strane, kada je suočen sa sa nekom informacijom o stvarnosti, čovjek nije sklon istraživati - ima li istine u tome, već tu informaciju tretira kao mišljenje. Zbog toga ju on, prihvaća ili odbacuje, ovisno o tome da li se ona uklapa ili ne uklapa u njegovu percepciju stvarnosti. Sklon promatranju stvarnosti kroz mišljenje o njoj, teži druženju sa istomišljenicima te izbjegavanju neistomišljenika. Ako neistomišljenike ne može izbjeći ili nije sklon bijegu, smatra normalnim nadmetanje mišljenjem, bez obzira što ga to zamara.
    Primjetila sam nešto usko povezano s rečenim, no, smatram, mnogo "gore".
    Većina ljudi je više sklona prihvatiti "lošu" informaciju, nego u "dobru" tj. prije će ići istraživati istinitost "dobre", nego "loše".
    Nikako ne mogu dokučiti zašto. Nikako.

Tatum's Avatar
    Ne znam zašto, ali mislim da odgovor čuči negdje u osjećaju da se to uglavnom događa kod onih koji ne uživaju u svom životu, pa ih loše vijesti "oslobađaju" od odgovornosti. Dobre ih izravno optužuju da su nesposobni ili nedovoljno sposobni. Dobre ih vijesti podsjećaju da netko ima drugačiji, bolji život, možda i uspješan.
    LOše vijesti brže i putuju. One su bomba, gromoglasne su, odjekuju..Lijepe su vijesti tihe..

Englezi kažu no news, good news Ima li nešto u tome?

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Primjetila sam nešto usko povezano s rečenim, no, smatram, mnogo "gore".
    Većina ljudi je više sklona prihvatiti "lošu" informaciju, nego u "dobru" tj. prije će ići istraživati istinitost "dobre", nego "loše".
    Nikako ne mogu dokučiti zašto. Nikako.
    Da, u onome što Tatun kaže ima istine.

A što se tiče dubljih uzroka, zašto čovjek lakše prihvaća "lošu" informaciju nego "dobru", moj stav (za sada, mišljenje) je sljedeći:
    Evolucija je utemeljena na "neprijateljskom" okruženju. Potreba da se iskorači iz vlastitih ograničenja je okidač pozitivnih promjena. U životinjskom svijetu, lovina ne teži promijeniti lovca, nego ga, vlastitom sposobnošću, nadmudriti.
    Kako je strah od "neprijateljske" okoline "poruka" naših gena, čovjek lakše prihvaća "loše" nego "dobre" vijesti. Na "dobre" je sumnjičav. To je njegovo prirodno stanje.
    Ali, sa druge strane, čovjek je postao i neprirodan. Naime, ljudi su, inteligencijom svog uma, postali toliko nadmoćna vrsta da su počeli okolinu prilagođavati sebi. U tom prilagođavanju oni se ponašaju vrlo nasilno, ukazujući na ostatke animalnog u sebi.
    Tu uspješnost u prilagođavanju svoje okoline sebi, čovjek je prenio i u svoje odnose sa drugim ljudima. Nije teško uočiti njegovu primjenu izvanjske kontrole drugih (reci drugima kako se trebaju ponašati. Nagrađuj ih, svojom bliskošću i ostalim pravima, ako to čine te kažnjavaj, batinama, ucjenama i omalovažavanjem, ako to ne čine). Kako se nitko ne mijenja zbog drugih, već isključivo zbog sebe samog, izvanjska kontrola drži čovjeka zarobljenog u "ratu" s drugim ljudima, a kojeg ne može ni dobiti ni izgubiti.

I za kraj, smatram da se čovjek treba vratiti svojoj istinskoj prirodi. Da sagleda istinu o uzrocima "neprijateljstva" okoline te da ih iskorakom iz vlastitih uvjetovanja nadvlada.
    Last edited by venerijanac; 27-02-11 at 07:48.

.. pa tako se vi ponašate .. tražite svoje po svaku cjenu .. po cijenu bilo koje laži ..
    .. tražite baš onu neku posranu ljigavu ljubav .. i tjerate one .. kao na primjer ona sanja što je .. jer sa njom ne možete ..
    .. a nju bi trebali svatiti ko što atena trebaše svatiti sokrata .. a vi baš isto .. atenjani jedni .. prestrašeni .. svih se bojite .. i nije vas sramota ..

.. a to .. dobra vijest nema vijesti .. to znači .. svaka normalna je loša ..
    .. a svaka normalna .. znači .. svaka iz stvarnog svijeta ..

.. razumijete .. ?

.. propaganda prljavih glasi .. ljubite jedni druge .. tamo gdje te svi mrze ti ljubi .. pa koliko mislite branitelja na plac izvesti .. ? .. 150 000 .. ?
    .. razumijete da ćete morati paliti i ubijati ako ne prestanete sa tom posranom ljubavlju .. ? .. je li to vama uopće jasno .. ? .. nije .. ?

gatto's Avatar
    Čovjek, suočen sa stvarnošću (istinom) prihvaća ju. Ona ga može emocionalno stresti. Može doživjeti ushićenje, radost ili razočaranje, ljutnju, tugu, ali se miri s tim da se to dogodilo. Može opravdavati ili osuđivati to što se dogodilo, može okretati glavu od te činjenice, ali ju ne pokušava mijenjati. Zna da je to istina i da se ona ne može mijenjati.

Vidite li i vi istinu u izrečenom, odnosno, kakvo je vaše mišljenje o izrečenom?
    Mislim da je za spoznaju Istine kljucan kut gledista i zbog toga je za veliku vecini ljudi tijekom zivotnog iskustva uzasno tesko prepoznati ju. Vecina ljudi u svojoj predodzbi zivota odvaja covjeka od Boga, a onima kojima Bog uopce nije bitan, oni nerijetko zive u uvjerenju da ovise ponajvise o drugim ljudima.

venerijanac's Avatar
    Dobro došao

Quote Originally Posted by gatto View Post
    mislim da je za spoznaju istine kljucan kut gledista i zbog toga je za veliku vecini ljudi tijekom zivotnog iskustva uzasno tesko prepoznati ju. Vecina ljudi u svojoj predodzbi zivota odvaja covjeka od boga, a onima kojima bog uopce nije bitan, oni nerijetko zive u uvjerenju da ovise ponajvise o drugim ljudima.
    Da, ako čovjek živi temeljem iskustvene percepcije, onoga kako je nekada doživljavao stvarnost, teško da može vidjeti što se događa ovdje i sada.

gatto's Avatar
    Venerijanac, hvala na dobrodošlici. Bacivši oko po temama vidim da ovdje ima dosta zanimljivih sugovornika poput tebe koji zaista lijepo iznose svoja razmišljanja, iako je podforum relativno mali (za sada).

Htio bih se nadovezati na svoj prijašnji post. Vjerujem da je kod duhovnog rasta (spoznaje Istine) pravilno odabrana perspektiva ključna da bi se nekome stvari "odmotale", tj. počele odmotavati - jer život je neprestano kretanje. No ako je perspektiva "pomaknuta" sve ostalo postaje teško ili maglovito - put kroz život je teži.

Naravno, ne kažem da je moje viđenje Istine prihvatljivo za svih. To kažem zato što nikome ne mislim nametati svoje mišljenje, međutim ako samo jedan moj post potakne nekoga na razmišljanje, onda je to super stvar i meni bi bilo izuzetno drago.

Što se moje perspektive i tema o Istini tiče, ja baš ne preferiram riječ Bog zato što me ta riječ često asocira na nekog autoritativnog lika s bradom koji s oblaka namrgođen promatra ljude, a to nikako nije moje viđenje "toga nečega Višega". Zato radije biram riječ Božanstvena ljubav ili jednostavno samo Ljubav. Naravno, pri tome mislim na pojam bezuvjetne ljubavi.

Ljubav je nešto što je svakom čovjeku unutar njega samog pruženo u svakom trenutku i onaj tko posiže za tom uzvišenom emocijom savršenstva, ili možda bolje rečeno teži ka njoj, taj poznaje Istinu - a ta je da je Ljubav (Bog) uvijek tu uz njega - izražava se kroz njega ako joj (mu) se dopusti.

venerijanac's Avatar
    Quote Originally Posted by gatto View Post
    Htio bih se nadovezati na svoj prijašnji post. Vjerujem da je kod duhovnog rasta (spoznaje Istine) pravilno odabrana perspektiva ključna da bi se nekome stvari "odmotale", tj. počele odmotavati - jer život je neprestano kretanje. No ako je perspektiva "pomaknuta" sve ostalo postaje teško ili maglovito - put kroz život je teži.
    Kako ja na to gledam, jedina ispravna perspektiva je neznanje. U stanju neznanja, ne onog koje ga plaši, čovjek je znatiželjan, pažljiv, u stanju vidjeti puno više od čovjeka, kojega neznanje plaši pa je sklon pretpostavljanju.

Naravno, ne kažem da je moje viđenje Istine prihvatljivo za svih. To kažem zato što nikome ne mislim nametati svoje mišljenje, međutim ako samo jedan moj post potakne nekoga na razmišljanje, onda je to super stvar i meni bi bilo izuzetno drago.
    Eto, naletio si na nekog tko je protivnik razmišljanja.
    Bez obzira na to, volio bih nastaviti sa tobom raspravu, ali kroz zajedničku potragu za onim gdje bi se obojica mogli složiti da je izrečeno zaista odraz stvarnosti.

Što se moje perspektive i tema o Istini tiče, ja baš ne preferiram riječ Bog zato što me ta riječ često asocira na nekog autoritativnog lika s bradom koji s oblaka namrgođen promatra ljude, a to nikako nije moje viđenje "toga nečega Višega". Zato radije biram riječ Božanstvena ljubav ili jednostavno samo Ljubav. Naravno, pri tome mislim na pojam bezuvjetne ljubavi.

Ljubav je nešto što je svakom čovjeku unutar njega samog pruženo u svakom trenutku i onaj tko posiže za tom uzvišenom emocijom savršenstva, ili možda bolje rečeno teži ka njoj, taj poznaje Istinu - a ta je da je Ljubav (Bog) uvijek tu uz njega - izražava se kroz njega ako joj (mu) se dopusti.

Preporučam: http://www.eforum.hr/threads/1505-Ne...y-Miss-Wiseass
    Pomozi da bude manje skeptika kada je u pitanju bezuvjetna ljubav

implosive's Avatar
    Sklon promatranju stvarnosti kroz mišljenje o njoj, teži druženju sa istomišljenicima te izbjegavanju neistomišljenika. Ako neistomišljenike ne može izbjeći ili nije sklon bijegu, smatra normalnim nadmetanje mišljenjem, bez obzira što ga to zamara.

Pitanje je priroda pristupa istomišljenicima i ne-istomišljenicima.
    Obično ljudi kojima je svrha borba za nametanje svog mišljenja, nemaju previše interesa ni za istomišljenike.
    Nije baš da smo svi imuni na takav poriv ali ima ljudi koji iskustvom i zrelošću znaju kada treba stat jer vide kamo nadmetanje vodi.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread