+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 32

Thread: Kako smanjiti nezaposlenost u Hrvatskoj - SAMOZAPOŠLJAVANJEM!?

član
    Slap, svašta ste napisali,ali niste napisli kako riješiti nezaposlenost. Vi pšišete " I ta "sloboda" prešutno postoji. Koliko ljudi radi "na crno" bilo samostalno bilo u tvornicama? ", dok ja uopće en govorim o toj i takvoj slobodi, već o SLOBODI RADA za one koji su nezaposleni i koje ni država, ni tvornice, ni Vi ne zapošljavate, a sami se ne mogu niti znaju samozaposliti jer takav način zapoščjavanja ne podržva Hrvatski Zakoni. Moli bi vas, da Vas bolje razumijem, objasnite što je to SAMOZAPOŠLJAVANJE, postoji li, ako postoji kako i na koji način se ostvaruje? Naveo sam primjer PILARA DRVA u Amrici. Ajde Vi uzmite stroj za piljenje drva i počnite piliti drva. Što će Vam se dogoditi ako naiđe inspekcija? Biti će Vam zabranjen rad, a u Americi inspektor će Vas još uputiti u kojem kvartu je trenutno najveća tražnja za piljenje dtva, a kod nas? Dakle, ovo temu sam otvorio SAMO ZA ONE LJUDE KOJI NE RADE NIŠTA, već glavinjaju po ulicama, borave po kafičima, ili U NEKIM DRUGIM NEPRODUKTIVNIM MJESTIMA, a niodkud za njih zaposljenja - posla. A takvih je po pričAma 300.000 u Hrvatskoj. Umjesto da " šarate " po mom tekstu, dajte IZLOŽITE Vaše gldište, Vaš recpet ( način ) kako da se ti ljudi zaposle pod uvjetima da ih nitko ne treba, ni država, ni tvotnice, ni "
    livade " ? A ono što ste naveli za
    TEHNIKA
    PROIZVODNJA
    EKONOMIJA
    FINANCIJE
    ukazuje kao da nikada niste radili u jednoj PROIZVODNOJ TVORNICI. Radio sam u nekoliko Hrvatskih VELIKIH tvornica i obišao mnoge u svijetu, ali nigdje nisam vidio odjel za NAUKU i ETIKU. Čak sam i nešto više od 10 godina radio u jednom industrijskom institutu i nišđta od toga " IZNAD ". Recimo, razvojni Instituti Simnsa su Erlangenu gdje radi oko 30.000 znanstvenika, inženjera i tehničara, a gdje su tvornice? Ako Vi slučjano mislite na takvu nauku i etiku koja vlada u njoj, onda to nije IZNAD TEHNIKE, PROIZVODNJe, EKONOMIJE i FINANCIJA, već je samo razvojna komplemntaran aktivnost za proizvodnju, bez nema moderne proizvodnje. Ov četiri aktivnosti su elementarne za svaku proiuvodnju, i svaka se od njih strukturira dalje, pa ako je potrebna NAUKA proizvod nauke će biti kupljen ili će biti ukorpopriran u TEHNIKU i / ILI PROIZVODNJU.
    Za proizvodnju zrakoplova BOING nužan je znanstveni institut, ali za " moj patent " nije jer je proizvod razine šarke za prozor. Nama treba tisuće takvih proizvoda da bi se u Hrvatskoj smanila nesposlenostz. O tome ja govorim,

venerijanac's Avatar
    Politički sustav u Hrvatskoj je, od njenog osamostaljenja, takav da, po ubrzanom postupku (na nepošten način), bogati budu još bogatiji, a siromašni još siromašniji. To se pokušalo sakriti raznim socijalnim pravima koje kriza postupno dokrajčuje. 'Ulica' je počela uviđati istinu o hrvatskom društvu i zbog toga ova Vlada ne želi vidjeti ovakvu 'ulicu'.

Evo, nakon uvoda da opišem i što bi trebalo činiti da se broj nezaposlenih smanji:
    - nastaviti sa prosvjedima i zahtjevima za izborima te za povratak morala u Hrvatsku;
    - na izborima, srušiti ovu vlast, kao poruku da je dosta ovakvog načina vladanja;
    - nova vlast bi trebala:
    a. srušiti standard građana na egistencijalni minimum te štititi ga do gospodarskog oporavka (naredne dvije godine);
    b. ukinuti sva lažna prava te povlaštena prava svesti na simboliku;
    c. izvršiti poreznu reformu uz progresivno oporezivanje ne reinvestirane dobiti;
    d. uz jačanje poduzetničke klime, učiniti državnu upravu i lokalnu samoupravu efikasnijom i jeftinijom;
    e. ušteđenim novcem (točke a - d), direktno (stimulacijama, izgradnjom infrastrukture) ili indirektno (bankarski krediti) potaknuti rast gospodarstva.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Quote Originally Posted by geza View Post
    Čak sam i nešto više od 10 godina radio u jednom industrijskom institutu i nišđta od toga " IZNAD ". ,
    Rekao sam da nauka i etika nisu smjele dopustiti one razvojne pravce koji su uništili zdravlje ljudi i prirode. Nauka mora sagledati moguće posljedice novih izuma a etika pristati na isto.

Slap, svašta ste napisali,ali niste napisli kako riješiti nezaposlenost. ,
    Poticanje povratka na selo mnogih koji su sa sela u grad otišli a u njemu bez posla,da na selu nešto rade,bar da uzgajaju hranu za sebe. Uvođenje trodnevnog radnog tjedna automatski bi omogućilo zaposlenje svih nezaposlenih. Jeste da bi to smanjilo plaću za 30 i nešto posto ali bi u kratkom vremenu svi bili zaposleni. To bi za početak bile socijalne i etičke mjere a uz njih izvršiti znatno smanjenje uvoza hrane i drugih mnogih sitnica koje sami možemo proizvoditi. Jednostavno uvesti unutar države tržišne zakone ponude i potražnje a ne pristati na međunarodnu razinu tržišta. Tržišna suradnja sa susjedima a ne sa kinom amerikom i japanom. To znači od talijana i srba uvoziti aute a izvoziti hranu i neku drugu tehniku.

član
    Quote Originally Posted by venerijanac View Post
    Politički sustav u Hrvatskoj je, od njenog osamostaljenja, takav da, po ubrzanom postupku (na nepošten način), bogati budu još bogatiji, a siromašni još siromašniji. To se pokušalo sakriti raznim socijalnim pravima koje kriza postupno dokrajčuje. 'Ulica' je počela uviđati istinu o hrvatskom društvu i zbog toga ova Vlada ne želi vidjeti ovakvu 'ulicu'.

Evo, nakon uvoda da opišem i što bi trebalo činiti da se broj nezaposlenih smanji:
    - nastaviti sa prosvjedima i zahtjevima za izborima te za povratak morala u Hrvatsku;
    - na izborima, srušiti ovu vlast, kao poruku da je dosta ovakvog načina vladanja;
    - nova vlast bi trebala:
    a. srušiti standard građana na egistencijalni minimum te štititi ga do gospodarskog oporavka (naredne dvije godine);
    b. ukinuti sva lažna prava te povlaštena prava svesti na simboliku;
    c. izvršiti poreznu reformu uz progresivno oporezivanje ne reinvestirane dobiti;
    d. uz jačanje poduzetničke klime, učiniti državnu upravu i lokalnu samoupravu efikasnijom i jeftinijom;
    e. ušteđenim novcem (točke a - d), direktno (stimulacijama, izgradnjom infrastrukture) ili indirektno (bankarski krediti) potaknuti rast gospodarstva.
    Neću selektirati i komentirati napisano , jer i ovo bježi od teme. To bi možda mogla biti tema: Kako na makrorazini dugoročno dovesti Hrvatsku u pozociju male nezposlenosti? Moja nakana je drugo, pokrenuti raspravu kako brzo bez utjecaja države, županije i općine, bez utjecaja bilo kakvih vanjskih faktora, nedaj bože ulice, pokernuti samoorganiziranje u funkciji samozapošljavanja. Ovo što Vi pišete je “ preokretanje države I društvenog poretka “, dok ja pišem o preokratanju pameti u glavama nezaposlenih ljudi da se sami zapošljavaju bez vike I dreke, odmah i sada. Spomnuio sam da je tema otvorena u kontekstu autopisia, dakle samostvaranja u ljudskom društvu. To je nešto bitno razlićito od ovoga što Vi pišete. Poredak stvari onakav kako sam napiso u uvodu.

1. KURIKULUMI ZAPOSLENIH I NESAPOSLENIH
    2. STVARANJE FUNKCIONALNIH GRUPA NA TEMLEJU RASPOLOŽIVIH
    LJUDSKIH RADNIH POTENCIJA I SREDASTAVA ZA RAD U OSOBNOM
    KUČNOM VALSNIŠTVU.
    3. KONCIPIRANJE PROIZVODA
    4. PROIZVOIDNJA
    5. PLASMAN NA TRŽIŠTE

Na ovim principima se temelji privreda SAD što sam naveo kako bogati amerikanci intelektualci i majstori koji rade u nekoj tvrtki, istodobno imaju svoj osobni, ili timski biznis u kući, podrum,ili karikirano štali, u kojoj je jedan moj znanac osnovao vrlo uspješnu tvrtku koja djekluje i u Zagrebu. Tako je u susjednoj Sloveniji, tako je i u mnoim drugim država, dok kod nas NEMA SLOBODE RADA , ali zato ima SLOBODE PROSVJEDA i galame po ulicama. Ako netko misli da će ulica nešto promijeniti i da će se tako nešto postići, sretno mu bilo. Osobno vjerujem u one primjere kao što je gospođa iz Švicarske koja se vratila u okolinu Senja i pokrene proizvodnju raznih đemova I drugih sličnih proizvoda od ubranih plodova, a da mještani do tada nisu imali pojma da su to naročito cjenjeni jestivi plodovi prerađeni u đemove. Za mene je genijalc gospodin koji je prodavao kamenje s jednog otoka za akvarije u Njemačkoj, za mene je još veći genije onaj mladoženja koji sam bez kune uz pomoć autopoietičnih ljudi naparvi svatove za 150 ljudi, a da ne govorim o tisućama izumitelja I ljudi s vještinama koji ćame u mračnim prostorijma politike i neradnika samo zato što nemaju SLOBODU RADA.

BIo bi sretan kad bi ljudi prepoznali što sam napiso u uvodu i pokrenuli postupak o izmjeni Zakona o radu u smjeru i SLOBODE RADA za sve nezaposlene ljudi s iskaznicom države, jer za tako što Sindikati još nisu sposobni. Sve sa svrhom i funkcijom da se ljudi počnu smozapošljavati osobno, obrtnički i tvornički bez zastupnika s ulice, politike, ili države.

Zato molim komntatore da se drže teme i uvoda. Ako to nisu u stanju molim da se odmaknu od teme samozapošljavanja i otvore svoju temu o zapošljavanju kako je započeo venerijanac.

član
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Rekao sam da nauka i etika nisu smjele dopustiti one razvojne pravce koji su uništili zdravlje ljudi i prirode. Nauka mora sagledati moguće posljedice novih izuma a etika pristati na isto.
    Da li je netko dopustio ili propustio nešto nije tema. Može biti, otvorite ju na drugom mjestu. Ovdje je tema, ponavljam zadnji put, smozapošljavanje ljudi. Ako se može raspravljati u tom kontekstu, dobro, a ako ne zatvorit ću temu, ili ću brisati nekomplementrane komentare. Izgleda da puno ljudi više voli nezaposlene, nego zaposlene. Razlog je jasan!

Gaddafi Pukovnik's Avatar
    Da li je netko dopustio ili propustio nešto nije tema. Može biti, otvorite ju na drugom mjestu. Ovdje je tema, ponavljam zadnji put, smozapošljavanje ljudi. Ako se može raspravljati u tom kontekstu, dobro, a ako ne zatvorit ću temu, ili ću brisati nekomplementrane komentare. Izgleda da puno ljudi više voli nezaposlene, nego zaposlene. Razlog je jasan!
    Stovani Geza, ova vasa studija ... bilo bi to kao da se robovi samoudruzuju ... da bi se samozaposlili .... na plantazama ... bez uvrede, ali tako ispada

Nijemci npr. sele tvornice u Kinu ... kako je to glupo ... bolje da dovedu Kineze u Njemacku

Za Hrvatsku ima prosto rjesenje ... ne treba se samozaposljavati .... treba dovesti strance da rade ... azijate ... ono sto vi pojedete za dan .... njima bude cijeli tjedan

Hrvati bi bili gazde ... kako i prilichi ... nema ekonomske analize koja bi ovo osporila!

Poštovanje Geza,

Vaš prikaz mogućnosti samozapošljavanja svakako je vrlo interesantan i dobro obrazložen, ali plašim se da je to ipak samo uptopija za naše uslove.
    Naime, moglo bi se kod nas naći nekoliko ljudi vrlo pametnih i sposobnih, koji bi u skladu s onim što ste napisali proveli sve što treba za samozapošljavanje, ali takvi su to već sigurno i učinili, međutim većina ljudi u našoj zemlji to ne zna ili nije sposobna ili nema hrabrosti ili ne zna kako da počne itd.

Obzirom da vi očigledno imate vrlo jasnu sliku o tome KAKO započeti sa samozapošljavanjem, stvarno bi me interesiralo sljedeće:
    Kada biste vi imali mogućnost (moć) da pokrenete nezaposlene u tom smislu, što biste učinili u realnosti? Kako bi ih podučili? Kako bi ih potaknuli? I to ne samo pojedince, 2, 3, nego i velik dio nezaposlenih, koji su, vjerujem, u stanju da se potrude i da učine nešto?

Pozdrav

član
    Quote Originally Posted by Pukovnik View Post
    Stovani Geza, ova vasa studija ... bilo bi to kao da se robovi samoudruzuju ... da bi se samozaposlili .... na plantazama ... bez uvrede, ali tako ispada

Nijemci npr. sele tvornice u Kinu ... kako je to glupo ... bolje da dovedu Kineze u Njemacku

Za Hrvatsku ima prosto rjesenje ... ne treba se samozaposljavati .... treba dovesti strance da rade ... azijate ... ono sto vi pojedete za dan .... njima bude cijeli tjedan

Hrvati bi bili gazde ... kako i prilichi ... nema ekonomske analize koja bi ovo osporila!

Gospodine pukovniče, bez uvrede sada Vi, niste ništa razumijeli od onoga što sam u uvodu napisao, ili niste pažljivo čitali. Već ako se „ robovski „ osvrčete na temu, zašto Vi ne predložite MODEL kako brzo i efikasno smanjiti nezaposlenost u Hrvatskoj s hravtskim potencijalima?? Ako znate, dajte model, prijedlog….. ali ga nemate, ne samo Vi, već nitko u Hrvatskoj. Evo, jučer u Bilićevoj TV emisiji vlasnik kontakta je rekao: Zaposliti 300.000 tisuća radnika je ništa, jer jedna tvornica ili korporacija na Zapadu ima toliko radnika ( recimo GE ima 800.000, koliko približno cijela Hrvatska ), ali problem je tko će izgraditi takvu gigantsku tvornicu, što će proizvoditi i koje profile radnika će zapošljavati. Kod nas se drsko buba naokolo kao da je kod nas 300.000 nezaposlenih pekara, pa ako izgradimo toliko pekara, eto nezaposlenost nestaje . Naravno, čista glupost! Kod nas se o nezaposlenima govori kao o nekoj homogenoj grupi,a ona je dobno i kvalifikacijski potpuno heterogena.
    Pitanje je tko i kako takve nezaposlen radnike može zaposliti? Eto, vlasnici velikih tvrtki donijeli su odluku da zaposle nekoliko tisuća uglavnom mladih ljudi tek toliko da nešto rade, tek toliko da budu zaposleni kako bi se umanjio broj nezaposlenih. To je samo palijativna, a ne stvarna ekonomska i tehnička mjera.
    Nezaposlenost se trajno može rješavati samo na tri načina: prvi je da poduzetnici iz Hrvatske ili inozemstva investiraju i grade NOVE TVORNICE u kojima bi se zaposlio određenih broj radnika iz populacije nezaposlenih. To je moguće, ali dugo traje!! Drugi način je da država otvori javne radove. To može apsorbirati određeni broj radnika, ali samo privremeno dok traju investicioni radovi. Tako na primjer Behtel, najveća građevinska tvrtka na svijetu, zapošljava između 500 i 30.000 fluktuirajućih radnika. ovisno o tome koje i koliko projekata izvodi. I treći način je, gospodine pukovniće SAMOZAPOĐŠLAVANJE o KOJEM Vi izgleda nemate pojma, pa ni ne razumijete šro ono znači. Lijepo sam naveo primejer Silicijske doline, tvornice Canon i na tisuće „ tvornica „ i proizvodnji u štalaa, sobama , garažama, ili podrumimaa. Meni je žao što vi o tome malo znate pa onda samozapošljavanje shvaćate kao zapošjkavanje robova na plantažama.

Moje je gledište, ponavljam ga, da je problem Hrvatske u neslobodi rada, mi neamamo elemntarnu kapiotaliostičku pokretačku slobodu stvaranja i proizvodnje , da recimo Ivo kao kreator, izumitelj, konstruktr ili projektant pokrene proizvodnju proizvopda koju on kao inteligent smatra da je tržišno prihvatljiva i konkurentna, a da mui se u to nitko iz države ne miješa sve dok ta njeegova propizvodnje na stane na svoje noge, kao tek rođeno tele. Ja o tome govorim g. pukovniće, ja govorim o tisućama nezapsolenih radnika samo zato što ima država ne dozvoljava da kreiraju i proizvode društveno korisne proizvode. Takav model države izgleda nekome ne odgovora, možda ne odgovara ni Vama. Odgovara smo nesposobnima, neradnicima i verbalistima, jer model koji predlažem tarži inicijativu čovjeka, pamet, samoudruživanje, korištenje mrtvih kapitala po kućama i radionicama i nadasve traži kretaivne i inovativne ljude.
    Ovo što vi pričate o Kinezima je priča za neko obdanište. Kinezi dolaze sami ne da ih treba uvoziti…. To Vam je jučer govorio pametan čovjek na TV-u. Ne samo Njemačku, već Europu već preplavljuju proizvodi iz Kine i drugih pacifičkih država. Zašto? Zato što je tamo sloboda rada, inicijative, ispoljavanje kreativne inteligencija i konkurentnost. A kod nas, umjesto toga su zabrane i beskonačne priče kojekakvih političkih glupana koji nemaju pojma što su tvornice i kako nastaju u uvjetima kapitalizma. Kod nas se još uvijek govori o radnim jestima, o očuvanju ranih mjesta, a ne o proizvodima i proizvodnji. Mi smo jš uvijek u „ Balkanskim gudurama „.

Tatum's Avatar
    Geza, kao ideja kako naći posao sve je dobro došlo, ali kako motivirati ljude za rad je veći problem. Problem je umjetno uzgojen upravo od loših zakona i zakonodavaca koji u svemu vide nezakonite radnje..

Kako pobijediti birokraciju? Kako se izboriti za svoje pravo na rad i poštenu plaću?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread